آشنایی با سنسور یخچال و انواع آن

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با سنسور یخچال و انواع آن

سنسور یخچال چیست؟ سنسور یخچال یا سنسور NTC در واقع سنسورهایی هستند که امروزه در تمامی انواع یخچال فریزرها قرار داده می‌شوند. فراموش نکنید که یخچال فریزر یکی از مهم‌ترین لوازم هر خانه‌ای است که به دلیل ارتباط مستقیم آن با مواد غذایی خراب شدنی مورد استفاده ساکنین خانه، سالم بودن آن از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو توصیه می‌شود در صورت بروز هرگونه نقصی، سریعاً به رفع آن اقدام کنید تا از آسیب به سایر بخش‌ها جلوگیری شود.

یکی از قطعاتی که ایراد در آن برای عملکرد یخچال و عملکرد آن مشکل ساز خواهد بود، خرابی سنسور یخچال می‌باشد؛ چرا که وظیفه آن جمع آوری اطلاعات لازم برای تنظیم عملکرد یخچال از طریق اندازه گیری برخی مقیاس‌های خاصی می‌باشد؛ که در ادامه به شرح کاملی از آن خواهیم پرداخت.

جهت اطلاع نحوه کار سنسور یخچال، خرابی آن و به طور کلی پاسخ سوال خود در رابطه با سنسور یخچال چیست، توصیه می‌کنیم که این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را از دست ندهید.

سنسور یخچال چیست؟

سنسور NTC که در واقع مختصر شده سه واژه negative temperature coefficient می‌باشد؛ امروزه به نام سنسور یخچال شناخته می‌شود. این سنسور در واقع وظیفه افزایش یا کاهش مقاومت هدایت الکتریکی را با توجه به میزان دما بر عهده دارد. این قطعه یکی از تجهیزات و تکنولوژی‌های جدیدی است که به تازگی جهت بهبود عملکرد انواع یخچال فریزرها به آن‌ها اضافه شده است.

در واقع سنسورها به عنوان یک مبدل عمل می‌کنند تا متناسب با وظیفه‌ی خود مقیاس‌ها و کمیت‌های خاصی را اندازه گیری کرده و آن را جهت کنترل و تنظیم عملکرد یخچال یا هر سیستم دیگری به کار ببرد. سنسور یخچال در واقع همان قطعه‌ای است که دما و رطوبت محیط خارجی و داخلی یخچال اندازه گیری می‌کند تا پس از ارسال آن به برد الکتریکی تعبیه شده در سیستم، دمای مورد نظر بر روی صفحه نمایشگر نمایان شود.

 

انواع سنسور یخچال

لازم به ذکر است که سنسور یخچال دارای انواع متفاوتی است که هر کدام با توجه به سیستم خاص خود وظایف مهمی را برعهده دارند. اهمیت این قطعات به قدری است که خرابی هر کدام می‌تواند موجب نقص در عملکرد یخچال شود. از این رو شناخت آن‌ها جهت عیب یابی هر یک بسیار موثر خواهد بود. ما در ادامه مطلب به معرفی مهم‌ترین انواع سنسور یخچال خواهیم پرداخت.

 

 سنسور دمای یخچال و فریزر

این سنسور وظیفه اندازه گیری دمای بخش داخلی یخچال و فریزر را برعهده دارد. در صورتی که دمای اندازه گیری شده توسط سنسور در محدوده مناسب آن نباشد، دستور تنظیم عملکرد را به کمپرسور آن ارسال می‌کند، تا با کارکرد کمتر یا بیشتر خود، به متناسب سازی دمای یخچال یا فریزر بپردازد.

 

سنسور دمای محیط

مطلع شدن سیستم یخچال از میزان دمای محیط، برای تنظیم و کنترل میزان ولتاژ وارد شده به کمپرسور از مهم‌ترین وظایف سنسور دمای محیط می‌باشد. 

 

سنسور یخچال چیست؟

 

سنسور دیفراست یخچال

 این سنسور به یخچال کمک می‌کند که یخ زدایی توسط قطعه تعبیه شده در یخچال به میزان لازم انجام گیرد. به طور معمول عمل دیفراست پس از گذشت ۱۰ ساعت از فعالیت کمپرسور لازم است انجام گیرد. از آنجایی که عملکرد آن مبنی بر تغییرات دما می‌باشد، از این رو خرابی سنسور یخچال می‌تواند منجر به ایجاد برفک در یخچال و فریزر شود.

 

سنسور درب یخچال

 اگر تا به حال درب یخچال را به مدت طولانی باز گذاشته‌اید حتما شما نیز تجربه شنیدن صدا یا دیدن چراغ مخصوص جهت هشدار دادن به شما برای بستن درب داشته‌اید. این سنسور یخچال از آن جهت از اهمیت بالایی برخوردار است که با کمک به بستن سریع‌تر درب یخچال از ورود هوای گرم و در نتیجه آسیب دیدن مواد غذایی قرار داده شده در یخچال به میزان چشمگیری جلوگیری می‌کند.

 

خرابی سنسور یخچال 

 

خرابی سنسور یخچال 

پس از آشنایی با سنسور یخچال و انواع آن حتما شما نیز به این موضوع پی برده‌اید که خرابی سنسور یخچال می‌تواند آسیب‌های جدی به مواد غذایی نگهداری شده در آن و همینطور سایر قطعات دستگاه وارد کند. پس در هر زمانی اگر شما نیز متوجه گرم یا سرد شدن بیش از اندازه یخچال خود شده‌اید، لازم است هر چه سریع‌تر جهت عیب یابی سنسور یخچال خود اقدام کنید.

چرا که انواع سنسور یخچال با وطیفه منحصر به فرد خود، در واقع به افزایش یا کاهش دمای دستگاه با توجه به دمای محیط و دمای یخچال می‌پردازد. در اکثر یخچال فریزرهای امروزی کدهایی جهت مطلع کردن شما از خرابی سنسور یخچال بر روی نمایشگر تعبیه شده، نمایش داده می‌شود؛ که شما می‌توانید با مطابقت دادن کدها با دفترچه راهنمای دستگاه خود به نقص در هر قسمت از آن پی ببرید. 

اگر نتوانستید به تنهایی به عیب یابی سنسور یخچال خود بپردازید، بهتر است هر چه سریع‌تر با یک تعمیرکار مجرب جهت یافتن علت و تعمیر یخچال خود مشورت کنید.

در آخر بخوانید

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد سنسور یخچال یکی از قطعات مهم قرار داده شده در آن می‌باشد؛ که در جهت تنظیم عملکرد یخچال نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. از این رو هر گونه خرابی سنسور یخچال لازم است فورا شناسایی و جهت رفع آن سریعا اقدام شود. چرا که در غیر این صورت ممکن است علاوه بر آسیب به مواد غذایی و نگهداری شده در یخچال به سایر قطعات نیز آسیب وارد شود.

 به یاد داشته باشید که عیب یابی و تعمیر سنسور یخچال نیازمند دقت و مهارت بالایی می‌باشد. از این رو اگر دانش کافی را ندارید از انجام آن خودداری کنید و آن را به فردی مجرب و متخصص بپردازید. در صورتی که متوجه عیبی در سنسور یخچال خود شدید و هنوز نتوانسته‌اید فردی مجرب را جهت تعمیر آن پیدا کنید، اصلاً نگران نباشید. شما می‌توانید همین حالا با ثبت درخواست خود در بازار آنلاین "خدمت از ما" علاوه بر اطلاع از هزینه تعمیر یخچال با مجرب ‌رین متخصصان در رابطه با جزئیات پاسخ سوال سنسور یخچال چیست به طور مستقیم ارتباط برقرار کنید. 

4.5 امتیاز از 956 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین