چگونه آب استخر ماهی را تصفیه کنیم؟

چگونه آب استخر ماهی را تصفیه کنیم؟

مسائل بهداشتی در استخرهای پرورش ماهی و آبزیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در نتیجه تصفیه آب استخر پرورش ماهی، یکی از مهم‌ترین نکات قابل توجه‌ای است که باید با اطلاعات دقیق و کامل و با مشورت کارشناسان این حوزه انجام شود. اگر می‌خواهید با نحوه تصفیه آب استخر پرورش ماهی و پمپ تصفیه اب استخر ماهی آشنا شوید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

معمولا برای تصفیه آب استخر پرورش ماهی موارد زیر اهمیت می‌یابند:

  • پمپ تصفیه اب استخر ماهی
  • قیمت پمپ تصفیه اب استخر ماهی
  • فیلتر شنی تصفیه آب پرورش ماهی
  • پرورش ماهی در استخر با اب ثابت
  • تصفیه آب قزل آلا
  • فیلتر شنی پرورش ماهی
  • قیمت بیوفیلتر پرورش ماهی
  • قیمت تجهیزات پرورش ماهی

 

چگونه آب استخر ماهی را تصفیه کنیم؟ 

همانطور که می‌دانید ماهی‌ها و آبزیان جز مواد غذایی غنی و بسیار مفید برای انسان‌ها می‌باشند. تقاضا برای این منابع غذایی به طور پیوسته و مداوم وجود دارد. اما با توجه به آسیب‌های جبران ناپذیری که صید ماهی به طبیعت و زیستگاه آبزیان وارد می‌کند، تلاش برای کند کردن این روند موجب می‌شود که به پرورش آبزیان در کارگاه‌های صنعتی روی آورده شود. در پی این امر راه اندازی استخرهای پرورش ماهی رواج یافته است. اما باید دانست که چنانچه پرورش ماهیان و تصفیه آب استخر پرورش ماهی با آگاهی و اطلاعات کاملا تخصصی انجام نپذیرد با شکست روبه رو خواهد شد.

آن چیزی که واضح است، شرایط نگهداری خاص و متفاوت استخرهای پرورش ماهی با استخر‌های معمولی است و برای نگهداری و تصفیه آب استخر پرورش ماهی فاکتور‌های مهمی باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

تصفیه آب استخر پرورش ماهی

 

عوامل موثر در تصفیه آب استخر پرورش ماهی

قطعا آب استخر یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر کارگاه صنعتی پرورش ماهی است که ویژگی‌های خاصی دارد. pH، دما، غلظت، اکسیژن، شوری و سختی آب، مهمترین نکاتی هستند که باید همواره در مورد تصفیه آب استخر پرورش ماهی مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.

 

مهمترین نکات تصفیه آب استخر پرورش ماهی

1. اکسیژن آب باید به طور مداوم کنترل شود. زیرا کاهش اکسیژن از یک حد خاص موجب آسیب رساندن به آبزیان خواهد شد.

2. یک از نکات قابل توجه میزان شوری و دمای آب است. در این مورد هم باید دقت کرد که شوری و دمای مناسب برای ماهیان با توجه به نوع آن‌ها متفاوت است.

3. آب استخر پرورش ماهی باید همواره در مقابل ورود مواد شیمیایی و اجسام خارجی کنترل شود.

4. یکی از نشانه های تنظیم بودن PH رنگ آب است. رنگ آب مناسب پرورش ماهیان معمولا زرد مایل به سبز است.

 

تصفیه آب استخر پرورش ماهی

 

اهمیت تنظیم سختی آب در تصفیه آب استخر پرورش ماهی

یکی از مهم‌ترین کارها در تصفیه آب استخر پرورش ماهی، تنظیم میزان سختی آب است. چنانچه سختی آب بالا باشد باید از سیستم تصفیه آب و فیلتراسیون برای آب موجود در حوضچه‌ها استفاده نمود. همچنین در مواقعی که آب سخت نیست و حوضچه دارای خاکی اسیدی است، می‌توانید در خاک حوضچه‌ها از آهک کشاورزی استفاده کنید و بعد از آن حوضچه را پر کنید.

 

اهمیت تنظیم PH آب در تصفیه آب استخر پرورش ماهی

جهت تنظیم PH آب ابتدا باید میزان آن اندازه گرفته شود و با میزان PH مورد نیاز با توجه به شرایط سنجیده شود. بعد از آن می‌توان با استفاده از مواد مخصوصی که در بازار یافت می‌شوند به PH مورد نیاز برای تصفیه آب استخر پرورش ماهی رسید.

 

اهمیت اکسیژن‌رسانی در تصفیه آب استخر پرورش ماهی

با توجه به اینکه اکسیژن یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید کنترل شود. طراحی حوضچه‌ها نیز باید به گونه‌ای باشد که اکسیژن رسانی با روش‌های چون استفاده از تجهیزات هوادهی مکانیکی یا قرارگیری طول حوضچه در مسیر باد امکان پذیر باشد.

در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading