هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟

ثبت درخواست " تعمیر آسانسور "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟

گیر افتادن در آسانسور، حتی اگر برای رسیدی به یک قرار کاری یا شخصی هم عجله نداشته باشیم، می‌­تواند بسیار استرس‌­زا باشد. در شرایط بدتر نیز ممکن است سوال ما از هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟ و اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم؟ به آموزش نجات از آسانسور و سقوط آسانسور برسد. در این مطلب می­‌خواهیم قدم به قدم به این سوال پاسخ دهیم که هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم. ابتدا علت توقف آسانسور بین طبقات را بررسی کرده، و در ادامه توضیح می­‌دهیم که اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم؟

علت توقف آسانسور بین طبقات چیست؟

پیش از اینکه توضیح دهیم هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم، انواع علت توقف آسانسور بین طبقات را بررسی می‌­کنیم.

گیر کردن آسانسورها رایج‌ترین نقصی آنهاست؛ اما خود گیر کردن نقص اصلی نیست. علت توقف آسانسور بین طبقات وجود مشکل در سیستم حرکتی آسانسور است. در این حالت، ترمز فعال شده و کابین آسانسور در موقعیت فعلی خواهد ایستاد. بنابراین، گیر کردن آسانسور واکنش سیستم برای حفاظت از سرنشینان کابین در برابر اختلال در سیستم محرک آسانسور است. 3 علت توقف آسانسور بین طبقات عبارت‌­اند از:

  1. قطع برق: این اتفاق می‌تواند به خاطر اختلال در خدمات شرکت برق، خطای انسانی، یا بلایای طبیعی رخ دهد.
  2. استفاده‌ نادرست از آسانسور: زمانی که مسافران سیستم الکتریکی یا مکانیکی آسانسور را به طریقی دستکاری می‌کنند، مثلا بیش از ظرفیت آسانسور سوار آن می‌شوند، در را به زور باز نگه می‌دارند و...، سیستم آسانسور دچار اختلا شده و متوقف می‌­شود.
  3. نقص مکانیکی و الکتریکی: آسانسور مانند هر وسیله‌ الکتریکی و مکانیکی دیگری ممکن است با نقص رو‌به‌رو شود. اگر این اتفاق حین استفاده از آن رخ دهد، کابین برای جلوگیری از خطا متوقف می‌شود.

اکنون که علت توقف آسانسور بین طبقات را می­‌دانیم، در ادامه خواهیم دید هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم و اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم؟

 

هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟

 

هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟ (مرحله اول)

پیش از هر چیز، آرامش خود را حفظ کنید. چند نفس عمیق بکشید و بدن خود را شل کنید تا بتوانید درست تصمیم بگیرید که هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم. اگر در آسانسور تنها نیستید، وحشت شما دیگران را نیز نگران خواهد کرد، و هنگامی که چند فرد وحشت­‌زده در شرایط بدی قرار می­‌گیرند، ممکن است بعضا کارهای خطرناکی انجام دهند.

1. ترس از اتمام اکسیژن

آیا وقتی می­‌پرسید هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم، می‌ترسید اکسیژن تمام شود و نتوانید نفس بکشید؟ نگران نباشید. دیوارهای کابین آسانسور در مقابل هوا به طور کامل ایزوله نیستند. این یعنی که هوا به داخل کابین وارد شده و هرگز با کمبود اکسیژن مواجه نخواهید شد.

 

2. ترس از سقوط آسانسور

بسیاری از افراد هنگامی که می­‌پرسند اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم، در واقع نگران سقوط آسانسور هستند. در مورد سقوط آسانسور نیز جای نگرانی نیست. سیستم ترمز اضطراری آسانسور سیستمی مکانیکیست و از کار نخواهد افتاد. سیم بکسل‌هایی که آسانسور را جابه‌جا می‌کنند نیز بسیار محکم هستند. هنگام طراحی این سیم‌ها ضرایب اطمینان بالایی برایشان در نظر گرفته می‌شود و امکان پاره شدنشان چیزی نزدیک به صفر است. حتی در صورت پاره شدن و یا بریده شدن سیم‌بکسل‌ها در آسانسور ترمزهایی به نام پاراشوت وجود دارد که که از سقوط آسانسور جلوگیری می‌کند.

3. برق اضطراری آسانسور

اگر گیر کردن آسانسور به خاطر قطع شدن ناگهانی برق باشد و آسانسور به سیستم برق اضطراری مجهز باشد جای نگرانی نیست. برق اضطراری آسانسور به کمک آسانسور آموده و آسانسور می­تواند شما را در اولین طبقه پیاده کند. اگر زمانی قصد ساخت آپارتمان داشتید، هنگام خرید آسانسور از وجود برق اضطراری آسانسور و سیستم آن اطمینان حاصل کنید.

 

4. تاریک بودن کابین

اما اگر سیستم برق اضطراری وجود نداشته باشد، برق برود، و کابین تاریک باشد، هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟ در این حالت می‌توانید چراغ قوه تلفن همراه‌تان استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که در چنین شرایطی به موبایل‌تان نیاز پیدا خواهید کرد. پس چراغ قوه گوشی را برای مدت طولانی روشن نگه ندارید تا باطری گوشی تمام نشود. با روشن شدن آسانسور می‌توانید دکمه‌ها را ببینید و درک بهتری از موقعیت فعلی‌تان در آسانسور پیدا کنید.

 

اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم؟

 

اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم؟ (مرحله دوم)

خب، پس از کنترل آرامش و انجام ملاحظات بالا هنگام گیر افتادن در آسانسور چه کنیم؟

1. فشردن دکمه تماس با تکنسین

با فشردن این دکمه (که معمولا روی آن علامت تلفن یا کلمه Call است) می‌توانید با تکنسین آسانسور ارتباط برقرار کنید. این دکمه به احتمال بالا در آسانسورهای مجتمع‌های بزرگ که تکنسین در محل دارند، وجود دارد. بقیه‌ آسانسورها نیز زنگ خطر دارند که با فشردن آن در کل ساختمان صدای زنگ پیچیده و اهالی را مطلع می‌کند.

بد نیست دکمه باز شدن در را نیز فشار دهید. گاهی با فشار دادن مجدد دکمه باز شدن در، در آسانسور باز می شود. بسیاری از افرادی که فکر می‌­کنند در آسانسور گیر کرده‌­اند و کمک می­خواهند، هنگامی که دوباره دکمه باز شدن در را فشار می‌­دهند، در باز می‌­شود. می توانید دکمه بسته شدن در، یا دکمه یک طبقه پایین‌­تر از جایی که هستید را نیز فشار دهید.

 

2. تماس گرفتن برای کمک

اگر فشردن دکمه­‌ها در مرحله قبل آموزش نجات از آسانسور فایده نداشت، با آتش‌­نشانی (125) تماس بگیرید.

 

3. جلب توجه افراد بیرون از آسانسور

اگر نتوانستید تماس تلفنی بگیرید یا دکمه‌ها کار نکردند، توجه افراد خارج از آسانسور را جلب کنید. با چیزی مثل کفش، کلید، یا سایر اشیا به در بکوبید تا افراد را مطلع سازید. با فریاد زدن نیز ممکن است توجه افراد خارج از آسانسور جلب شود. اما اگر بیش از حد داد بزنید، ممکن است شرایط شما و همراهان­‌تان استرس‌آورتر شود. پس علی‌رغم فریاد زدن، همچنان آرامش خود را حفظ کنید.

 

4. صبر کردن

اگر شرایط اضطراری نیست (که معمولا همین‌­طور است)، پاسخ "اگر در آسانسور خراب گیر افتادیم چکار کنیم؟" بسیار ساده است: صبر کنید. حتی اگر موفق به ارتباط با بیرون نشوید، ساکنان می‌فهمند که آسانسور کار نمی‌کند و چند دقیقه طول نمی‌کشد که شما از این وضعیت خلاص می‌شوید. افراد داخل ساختمان بارها از آسانسور استفاده می‌کنند و سریع می‌فهمند که آسانسور از کار افتاده است.


 

آموزش نجات از آسانسور (جمع بندی)

  1. گیر کردن آسانسور می‌تواند به دلیل قطع برق، نقص مکانیکی یا الکتریکی و یا استفاده‌ نادرست رخ دهد.
  2. هنگام گیر کردن در آسانسور آرامش‌­تان را حفظ کنید. آسانسور نه سقوط می‌کند و نه اکسیژن کابین تمام می‌شود.
  3. به طریقی اهالی ساختمان را از گیر کردن خودتان در آسانسور مطلع کنید.
  4. اگر بیرون از آسانسور هستید و کسی داخل آسانسور گیر کرده،و کابین هم تراز با طبقه است، با کلید اضطراری در کابین را باز کنید.
  5. اگر هم­سطح با طبقات نیستید، هرگز سعی نکنید در را خودتان باز کنید و با آتش‌نشانی تماس بگیرید.
  6. حین آتش‌سوزی و بلافاصله بعد از زلزله از آسانسور استفاده نکنید.
  7. بازرسی‌های ماهانه‌ تجهیزات آسانسور توسط تعمیرکاران را جدی بگیرید.

4.5 امتیاز از 1416 رای


تعمیر آسانسور
برای سرویس تعمیر آسانسور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین