مشکلات رایج در عیب یابی آسانسور چیست؟

ثبت درخواست " تعمیر آسانسور "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مشکلات رایج در عیب یابی آسانسور چیست؟

خرابی آسانسور و عیب یابی آسانسور در یک راستا و برای یافتن مشکلات رایج این وسیله نقلیه در هنگام استفاده می‌باشند. یافتن مشکلات رایج در عیب یابی آسانسور در هنگام خرابی آسانسور تا حد زیادی به نگهداری و سرویس به موقع آسانسور بستگی دارد. داشتن اطلاعات دقیق درباره عوامل خرابی آسانسور و عیب یابی به موقع آسانسور تا حد زیادی از مواجهه افراد با اتفاقات و حوادث نا به هنگام در زمان استفاده از آسانسور را کاهش می‌دهد. عدم سرویس دوره‌ای و به موقع تاثیر زیادی در خرابی آسانسور دارد.از جمله نشانه‌های خرابی آسانسور می توان به علت قطع شدن برق آسانسور، باز نشدن درب آن و همین طور صدای کوبیدن آسانسور در طبقات اشاره داشت.

دلایل خرابی آسانسور با بررسی علت مشکلات پیش آمده در عملکرد آسانسور و همین طور عیب یابی آسانسور در هنگام سرویس این وسیله نقلیه قابل انجام است. با بررسی عوامل بوجود آورنده ایرادات در سیستم آسانسور و علت خرابی آسانسور در هنگام استفاده از بروز حوادث ناگهانی جلوگیری کنید.

 

ارور های آسانسور

 

مشکلات رایج در عیب یابی آسانسور چیست؟

در این قسمت برای شروع یک پیش زمینه در مطلب خرابی آسانسور به چندین مشکل رایج در عیب یابی آسانسور اشاره خواهیم داشت:

 • افزایش دما و نیاز آسانسور در فصول گرم به سیستم خنک کننده و تهویه مناسب
 • توقف های ناگهانی ناشی از زمان بندی‌ها، خطاهای الکتریکی و معایب الکترونیکی
 • زمان انتظار زیاد که بیشتر در آسانسورهای سبک قدیمی دیده می‌شود.
 • مشکلات به وجود آمده در چشمی آسانسور و در یک طبقه ماندن آسانسور
 • درب کشویی داخل آسانسور باز شده اما تحت تاثیر این مساله که دستگیره قفل طبقه با کمان درب بازکن فاصله زیادی دارد، در بیرونی مربوط به طبقه باز نمی‌شود.

 

مشکلات رایج در عیب یابی آسانسور چیست؟

 

 • موتور روشن نشده و هیچ جریانی از مدار آسانسور به دلیل قطع شدن قسمتی از مدار الکتریکی خارج نمی‌شود.
 • دمای موتور آسانسور یا بالابر پس از روشن شدن بالا می رود، این عامل به دلیل نیم سوز شدن موتور آسانسور است.
 • هنگام استارت موتور آسانسور صدای زیادی شنیده می شود اما حرکت نمی کند، علت آن از کار افتادن کلید گریز از مرکز است.
 • هنگام استارت موتور مدار به دلیل عمل نمودن فیوز قطع می گردد، در این حات موتور کاملا سوخته است.

 

دلایل خرابی آسانسور در ساختمان

خرابی آسانسور در ساختمان‌های مختلف می‌تواند تحت تاثیر مواردی مثل: استفاده نادرست، عدم سرویس به موقع و نگهداری درست از آسانسور و در نهایت نصب آسانسورهای ارزان قیمت با قطعات نا مرغوب در ساختمان اتفاق می‌افتد.

 

دلایل خرابی آسانسور در ساختمان

 

مشخصات خرابی آسانسور و عیب یابی آسانسور

خرابی آسانسور در دو حالت مشخص می‌شود. اولین حالت در جریان استفاده از آسانسور و دومین حالت در هنگام سرویس دوره‌ای آسانسور است. متاسفانه بیشترین احتمال را اولین حالت برای تشخیص خرابی آسانسور به خود اختصاص می‌دهد که با مشخصات زیر همراه است.

 

مشخصات خرابی آسانسور و عیب یابی آسانسور

 

صداهای غیرعادی و علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات

شنیدن هرگونه صدای ناهنجاری در جریان فعالیت و حرکت آسانسور می‌تواند نشانگر خرابی آسانسور باشد. عیب یابی به موقع آسانسور در این مواقع و یافتن علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات در جلوگیری از اتفاقات بعدی تاثیر بسزایی دارد.

 

صداهای غیرعادی و علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات

 

صداهای ناهنجار ممکن است از موتورخانه و موتور آسانسور و یا تابلو فرمان آسانسور باشد. در حالت کلی می‌توان علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات را جابه‌جا شدن ترمزهای اضطراری آسانسور، شل شدن پیچ‌های قاب کابین یا کادر وزنة آسانسور، خوردگی کشک‌های کابین یا کادر وزنه، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت با ترمز اضطراری آسانسور، برخورد یا سایش قطعات ثابت و متحرک (مثلاً درب کابین با درب طبقه)، هم‌تراز نبودن ریل‌های کابین یا کادر وزنه، تزئینات کابین و… را بیان کرد.

علت قطع شدن برق آسانسور

یکی از موارد پر کاربرد در عیب یابی آسانسور و خرابی آن یافتن علت قطعی برق آسانسور است. بیشترین دلیل خرابی و از کار افتادن آسانسور در هنگام حرکت را بر اساس گزارشات می‌توان به قطعی برق آسانسور اختصاص داد. ایرادات مکانیکی و الکتریکی در سیستم داخلی آسانسور که توسط یک سرویس کار متخصص آسانسور قابل تشخیص و رفع است، اوصولا منجر به خرابی آسانسور در این حالت است.

 

علت قطع شدن برق آسانسور

 

علت باز نشدن درب آسانسور

خرابی آسانسور با باز نشدن درب آن در هنگام اتمام جا به جایی در بین طبقات بسیار خظرناک است. بیشتر سرویس کاران در هنگام عیب یابی آسانسور علت باز نشدن درب راچسبیده شدن لته های درب اتومات کابین به روی ریل‌ها و یا ضعیف شدن موتورسردرب کابین عنوان کرده اند.

 

علت باز نشدن درب آسانسور

 

علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور

بسته نشدن درب این وسیله نقلیه یکی از نشانه‌های خرابی آسانسور است که بیشتر متوجه درب و قطعات آن است. در حالت کلی علت بسته نشدن درب آسانسور می‌تواند وابسته به ایرادات مکانیکی و الکتریکی متغیر باشد. آسیب دیدن قطعات درب کشویی آسانسور از اصلی ترین دلایل خرابی درب آسانسور است.

 

علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور

 

همسطح ناایستادن آسانسور در طبقات

یکی از مشخصات خرابی آسانسور را می‌توان هم سطح نا ایستادن آسانسور در هنگام توقف در طبقات نام برد. علت اصلی این مشکل در هنگام عیب یابی آسانسور تنظیم نبودن سنسورهای طبقات و همین طور تنظیم نبودن سرعت موتور آسانسور تشخیص داده اند.

 

هم سطح ناایستادن آسانسور در طبقات

 

اهمیت عیب یابی آسانسور در هنگام خرابی آسانسور و پیش از آن

مشاهده حوادث و اتفاقات ناگهانی در هنگام خرابی آسانسور روز به روز اهمیت سرویس دوره‌ای و عیب یابی آسانسور را افزایش داده است. به یک سری از موارد پیش آمده در هنگام تشخیص دیر هنگام خرابی آساسنور اشاره می‌کنیم.

 • حبس شدن افراد در اتاقک آسانسور
 • گیر کردن آسانسور در ساعات طولانی بین طبقات
 • خطر سقوط افراد در داخل چاهک یا روی کابین آسانسور 
 • آتش سوزی و برق گرفتگی آسانسور در هنگام فعالیت

 

4.5 امتیاز از 1393 رای


تعمیر آسانسور
برای سرویس تعمیر آسانسور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین