چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد؟

ثبت درخواست " تعمیر آسانسور "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد؟

آیا تا به حال هنگام سوار یا پیاده شده از آسانسور از خود پرسیده‌­اید که چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد؟ در واقع یکی از دلایل اصلی عیب یابی آسانسور و تعمیر آن همین موضوع است که چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی­‌ایستد. اگر آسانسور شما نیز این مشکل را دارد، امیدواریم نسبت به رفع آن حساس باشید. زیرا این مسئله باعث می‌­شود افراد پای‌شان به لبه طبقات گیر کند و زمین بخورند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد؟

چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی­‌ایستد؟

اینکه چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد به عوامل متفاوتی بستگی دارد. در ادامه عیب یابی آسانسور در هریک از آنها را توضیح می‌­دهیم.

 

1. عیب یابی آسانسور با توجه به نوع موتور

برای بررسی علت اینکه چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد بهتر است با انواع موتور آسانسور آشنا باشیم. در حالت کلی، موتور آسانسورها به 2 دسته تک‌سرعته و دوسرعته تقسیم می‌شود:

  1. موتور آسانسور تک‌سرعته موتورهایی هستند که سرعت حرکت‌شان به‌صورت تدریجی از زمان حرکت افزایش پیدا می­‌کند تا به سرعت مشخصی برسد. در زمان توقف آسانسور نیز، موتور سرعت را تا توقف کامل آسانسور کم می‌کند.
  2. موتور آسانسور دوسرعته مانند موتور کولر آبی، تنها 2 سرعت دارد. این مدل با سرعت ابتدایی شروع به حرکت کرده و سپس به سرعت دوم می‌رسد. در زمان توقف نیز از سرعت دوم به سرعت اول رسیده و متوقف می‌شود. آسانسورهایی با موتور دوسرعته، به دلیل تغیرات ناگهانی سرعت موتور آسانسور هنگام ایستادن و حرکت کردن، دچار لرزش می‌شوند.

گفتیم آسانسورهایی که با موتور دوسرعته کار می‌کنند، هنگام ایستادن دچار لرزش می‌شوند. در صورت سنگین بودن کابین آسانسور، همین عامل باعث می‌شود که کابین آسانسور پایین‌تر از سطح توقف خود بایستد. در صورت خالی بودن کابین نیز، کابین آسانسور بالاتر از سطح توقف اصل خود خواهد ایستاد. حالا که می­‌دانیم در این حالت چرا چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد، چطور می­‌توان آن را رفع کرد؟ این مشکل را با نصب ترمزهای قوی و حساس در آسانسور رفع کرد.

 

چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی ایستد؟

 

2. عیب یابی آسانسور با تنظیم ترمز

همه آسانسورها از یک نوع سنسور برای تشخیص طبقات و ایستادن استفاده می‌کنند. در ساختار این سنسورها، دو سری آهنربا روی ریل‌ها قرار می‌گیرد؛ یک سری برای ایستادن آسانسور در طبقه درست، و دیگری برای پیدا کردن جایگاه درست برای ایستادن آسانسور در طبقه. روی آسانسور نیز سنسوری قرار می‌گیرد که با عبور از آهنربا پیام ایستادن را به تابلو فرمان ارسال می‌کند.

در چنین حالتی چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد؟ اگر ترمزهای آسانسور بیش از اندازه سفت باشند، آسانسور قبل از رسیدن به سطح طبقه متوقف می‌شود. در مقابل نیز، اگر ترمزها قوی عمل نکنند، آسانسور سطح طبقه را رد می‌کند. در هر دو صورت، آسانسور تراز نمی‌ایستد. در این حالت راه حل تنظیم ترمزهای آسانسور است.

3. عیب یابی آسانسور با تنظیم سیستم حرکتی و تابلو فرمان

همان‌طور که در توضیح چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد گفتیم، توقف آسانسور به وسیله سنسورهای نصب‌شده بر روی کابین و آهنرباهای روی ریل آسانسور انجام می‌شود. به این صورت که با عبور آسانسور از مقابل آهنربای طبقه مورد نظر، پیامی برای ایستادن به تابلو فرمان فرستاده می‌شود. در این مکانیزم، هرگونه اختلالی در رسیدن پیغام به تابلو فرمان و اجرای فرمان باعث می‌شود که کابین آسانسور همسطح با طبقات نایستد.

برای عیب یابی آسانسور در این حالت، مشکل با تنظیم تابلو فرمان و یا جا‌به‌جا کردن آهنربایی که برای ارسال فرمان توقف روی ریل قرار گرفته، رفع خواهد شد.

 

عیب یابی آسانسور

 

سایر مشکلات رایج آسانسورها

حال که می‌­دانیم چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی­‌ایستد، و با روش حل آن آشنا شدیم. به طور خلاصه عیب یابی آسانسور را در سایر مشکلات شایع آن بررسی می­‌کنیم.

 

1. علت بالا نرفتن آسانسور

علت بالا نرفتن آسانسور در این صورت ممکن است به علت وجود مشکل یا خرابی کامل چشمی آسانسور باشد.

 

2. علت قطع شدن برق آسانسور

علت قطع شدن برق آسانسور احتمالا قطع شدن مدار الکترونیکی است. برای عیب یابی آسانسور ابتدا باید به وسیله آوومتر تمام مدارهای الکترونیکی از جمله سیم­‌های رابط، اتصالات و کلیدها، دوشاخه و پریز را بررسی، و عیب مربوط را برطرف کرد. حتما رفع علت قطع شدن برق آسانسور را به عهده یک سرویسکار حرفه‌­ای بسپارید تا خسارت بیشتری به‌وجود نیاید.

 

3. علت باز نشدن درب آسانسور

علت باز نشدن درب آسانسور می‌­تواند این مسئله باشد که دستگیره قفل طبقه با کمان درب بازکن فاصله زیادی دارد، و کمان نمی‌­تواند قفل را به عقب هدایت کند.

 

4. افزایش زمان انتظار

زیاد بودن زمان انتظار نیز از مواردیست که به عیب یابی آسانسور نیاز دارد. این مورد بیشتر در آسانسورهای قدیمی مشاهده می‌شود. برای رفع این مشکل جایگزین کردن تابلوی مدرن‌­تر برای بالا بردن راندمان آسانسور کافیست. این کار را خود شما هم ممکن است بتوانید انجام دهید، اما بهتر است آن را به دست یک متخصص بسپارید.

 

علت بالا نرفتن آسانسور

 

5. توقف‌­های ناگهانی

این مورد می‌­توان حتی از اینکه چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد نگران­‌کننده‌­تر باشد. زمانبندی‌­ها، خطاهای الکتریکی و معایب الکترونیکی می‌تواند از عوامل عمده این مشکل باشد. یک برنامه عیب یابی آسانسور و سرویس منظم تا حد قابل توجهی این ایرادات را بر طرف خواهد کرد و از بروز مشکلات جزئی جلوگیری می­‌کند.

 

6. افزایش دمای موتور آسانسور

اگر با این مشکل مواجه شدید، این احتمال وجود دارد که موتور نیم­سوز شده باشد. موتورهای نیم­سوز شده نسبت به موتورهای سالم جریان الکتریکی بالاتری دریافت می­‌کنند. در سیم­‌پیچ‌­های اصلی و کمکی امکان اتصال حلقه و یا اتصال کلاف به کلاف وجود دارد. در نتیجه مسیر جریان الکتریکی کوتاه شده، برای گردش میدان مغناطیسی مناسب و کافی ایجاد نمی­‌شود، و دمای موتور بیش از حد زیاد خواهد شد.


 

امیدواریم این مطلب به شما در شناسایی و روش حل مشکلات آسانسورتان کمک کرده باشد. تشخیص اینکه چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی‌­ایستد و راهکار مناسب با آن برای یک تعمیرکار باتجربه کار ساده‌­ایست. شما با کمک «خدمت از ما» می­‌توانید چنین تعمیرکارانی را پیدا کنید. افرادی که که به مدد تجربه و سال­‌ها سر و کار داشتن با آسانسورها به‌خوبی آنها را می‌شناسد، و با هر نشانه‌ای به علت اختلال آن پی می‌برد.

4.5 امتیاز از 1416 رای


تعمیر آسانسور
برای سرویس تعمیر آسانسور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین