قیمت تعویض لاستیک و تایر خودرو در بازار چقدر است؟

برای اطلاع از "هزینه تعویض لاستیک و تایر خودرو" با پاسخ به چند سوال کوتاه، از متخصصان به رایگان قیمت بگیرید

متوسط قیمت (اجرت کار)
در حال بروز رسانی قیمت ...

شما در کدام شهر به تعویض لاستیک و تایر خودرو نیاز دارید؟

تعویض لاستیک و تایر خودرو را به متخصصش بسپار

داشتن آگاهی و آشنایی با نحوه تعویض لاستیک خودرو از جمله مهارت‌هایی است که هنگامی که ماشین بر اثر پنچر شدن لاستیک می‌ایستد لازم می‌شود. با شناخت نحوه تعویض لاستیک خودرو و استفاده از ابزارهای مناسب، می‌توانید تایر خودرو را در مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه عوض کنید، به شرطی که دستورالعمل تعویض لاستیک خودرو خود را بدانید.

اکنون در ادامه به شرح دستورالعمل تعویض لاستیک 206، تعویض لاستیک پژوپارس، آموزش تعویض لاستیک سمند، آموزش تعویض لاستیک تیبا، نحوه تعویض زاپاس سانتافه و برای تمامی مدل‌های دیگر به صورت کلی پرداخته‌ایم. پس این مطلب را بخوانید چرا که یک زمانی می‌رسد که به تعویض لاستیک ماشین خود مجبور می‌شوید.

 

تعویض لاستیک خودرو در محل

 

 

چه زمانی به تعویض لاستیک خودرو نیاز پیدا می‌شود؟

لاستیک خودرو هم مانند دیگر بخش‌های یک خودرو، اگر درست و بهینه از آن استفاده نشود و شرایط نگهداری صحیح در آن رعایت نشود، پس از مدتی خراب شده و پنچر می‌شود و به تعویض لاستیک خودرو مجبورمان می‌کند. در واقع لاستیک خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. از آنجا که تنظیم نبودن باد تایر و عوامل دیگر ممکن است مشکلات و خطراتی را به همراه داشته باشد، ما در این مطلب نکاتی در مورد تنظیم بودن باد تایر، نحوه تعویض لاستیک خودرو، نحوه جابجایی لاستیک خودرو و… بپردازیم در واقع میخواهیم به طور کلی به آموزش تعویض لاستیک خودرو بپردازیم تا به راحتی خودتان بتوانید تعویض لاستیک خودرو در محل انجام دهید.

 

قیمت تعویض لاستیک و تایر خودرو چقدر است؟

برای تعویض لاستیک و تایر ابتدا متخصص باید لاستیک مناسب برای شما تهیه کند. پس قیمت تعویض لاستیک و تایر خودرو علاوه بر مارک و جنس لاستیک خودرو، متناسب با تعداد حلقه و سایز رینگ خودرو موردنظر شماست.

برای آگاهی از قیمت تعویض لاستیک خودرو، می‌توانید از بهترین متخصصین فعال در "خدمت از ما" به رایگان قیمت بگیرید. 

 

تعویض لاستیک پنچر شده

 

مراحل آموزش تعویض لاستیک خودرو: 

قبل از شروع تعویض لاستیک ماشین خود باید تمامی تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز را تهیه کنید. ابزار مورد نیاز برای تعویض لاستیک خودرو شامل تایر یدک، جک و آچار چرخ میشود.

 

اولین مرحله تعویض لاستیک خودرو: پارک کردن خودرو در مکانی مسطح

 اگر تایر خودروی‌تان در حالی پنچر شد که وسط جاده بودید، خودرو را به کنار جاده برانید تا به خاطر مسدود کردن راه، ترافیک و یا حادثه ایجاد نکنید. سپس ترمز دستی خودرو را بکشید.


 

دومین مرحله تعویض لاستیک خودرو: بیرون آوردن قالپاق 

 در صورتی که تایر قالپاق دارد، آن را بیرون بیاورید. اگر حلقه نگهدارنده قالپاق روی آن نصب نبود، قالپاق و حلقه نگهدارنده را روی سطح صافی قرار دهید تا خش نیفتند و سپس آنها را با دقت روی هم سوار کنید. قالپاق را به درستی روی چرخ تنظیم کنید و از ایمنی آن آسوده خاطر شوید تا هنگام رانندگی شُل نشوند.


 

سومین مرحله تعویض لاستیک خودرو: باز کردن پیچ لاستیک خودرو 

اول باید بدانید که پیچ لاستیک ماشین به کدام سمت باز می شود؟ سپس به کمک آچار چرخ تمامی پیچ‌های لاستیک را شل کنید ولی به طور کامل باز نکنید برای باز کردن پیچ لاستیک ماشین باید از نهایت قدرت‌تان استفاده کنید. ضمنا این نکته را فراموش نکنید که پیچ‌های لاستیک خلاف عقربه‌های ساعت باز می‌شوند همچنین استفاده از خود آچار چرخ به عنوان اهرم و ضربات ناگهانی، به باز کردن پیچ‌های لاستیک ماشین کمک می‌کند.


 

چهارمین مرحله تعویض لاستیک خودرو:  قرار دادن جک زیر خودرو

 جک را بالا آورده تا جایی که با لاستیک ماشین تماس پیدا کند. سپس از جاگیری خوب جک نسبت به خودرو اطمینان پیدا کنید.


 

پنجمین مرحله تعویض لاستیک خودرو: بلند کردن خودرو به کمک جک

 به آرامی جک را بالا ببرید تا زمانی که تایر به اندازه کافی از زمین فاصله بگیرد و بتوانید لاستیک را از خودرو بردارید. ضمنا در نظر داشته باشید ارتفاع تایر پر باد از تایر پنچر بیشتر است.


 

ششمین مرحله تعویض لاستیک خودرو: برداشتن تایر پنچر

 پیجهای لاستیک را به طور کامل باز کنید و تایر را از خودرو جدا کنید.


 

هفتمین مرحله تعویض لاستیک خودرو: جاگذاری تایر یدک (زاپاس) 

 تایر زاپاس را از جایش (داخل صندوق عقب و یا زیر صندوق ) خارج کرده و آن را جای تایر پنچر قرار دهید. حفرههای تایر را با حفره‌های روی محور هم تراز و سپس پیچهای لاستیک را ببندید تا جایی که سفت شود.


 

هشتمین مرحله تعویض لاستیک خودرو: سفت کردن پیچهای لاستیک به کمک آچار چرخ

 جک را پایین بیاورید تا تایر روی زمین مستقر گردد. سپس با استفاده از آچار چرخ شروع به سفت کردن پیچهای لاستیک در جهت عقربههای ساعت کنید. پیچهای لاستیک باید بسیار سفت شوند تا ناگهان در حین حرکت از خودرو جدا نشوند این کار را میتوانید به نوبت و برای هر پیچ ۲ یا ۳ بار انجام دهید. 

 

نحوه جابجایی لاستیک خودرو

 

پیچ لاستیک ماشین به کدام سمت باز می شود؟

جهت چرخش این پیچ‌ها، بر خلاف جهت چرخش عقربه‌های ساعت است. بهتر است از آچار استانداردی که به همراه ماشین به شما تحویل داده می‌شود برای این کار استفاده کنید. زیرا این آچارها کاملا با پیچ‌های تایرهای ماشین هم اندازه هستند.

 

چه عواملی ما را به تعویض لاستیک خودرو مجبور می‌کند؟

دست‌اندازهای غیر استاندارد: برخورد تایر با چیزی مثل یک تکه چوب در گوشه جاده و یا یک دست انداز نه چندان جالب منجر به تعویض لاستیک خودرو می‌شود. 

حرکات نمایشی: اجرای حرکات نمایشی، مسابقات درگ و کارهایی نظیر آن به بافت لاستیک خودرو آسیب وارد می‌کند.  

فشار باد تایرها: چک کردن مرتب فشار باد تایرها، مهمترین نکته در حفظ سلامتی تایرهاست. 

متورم شدن تایرها: متورم شدن و باد کردن تایرها، باعث خوردگی لاستیک‌ها از درون می‌شود؛ وجود خرده لاستیک از نشانه‌های تعویض لاستیک ماشین است. 

پوشش خارجی لاستیک: وجود عاج در پوشش خارجی سطح لاستیک خودرو، می‌تواند منجر به چسبندگی تایر و سطح زمین شود؛ از آنجا که این مورد از عوامل حیاتی است پس می‌بایست سریعا تعویض لاستیک ماشین را انجام داد.  

 

تعویض لاستیک خودرو در چند کیلومتر مجاز است؟

 

تنظیم نبودن فشار باد لاستیک، اولین عامل تعویض لاستیک خودرو:

یکی از دلایل تعویض لاستیک خودرو، تنظیم نبودن فشار باد خودرو و یا  نبود آن است. در واقع فشار باد مناسبِ لاستیک خودرو، قدرت تایر را در برابر نیروی وزن و شرایط مختلف رانندگی مانند ترمز کردن، شتاب گرفتن و ... بیشتر می‌کند. بهترین وضعیت تایر با فشار باد مناسب مهیا می‌شود؛ بنابراین باید حداقل هر دو هفته یکبار فشار باد تایرها را تنظیم نمود و از سلامت لاستیک خودرو اطمینان حاصل کرد؛ اما مهم است که بدانیم چگونه لاستیک پنچر خودرو را تعویض کنیم؟ ما در این مطلب نحوه تعویض لاستیک خودرو را به شما آموزش می‌دهیم. 

 

 فشار باد خیلی زیاد لاستیک خودرو چه معایبی را به همراه دارد؟

 •  باریک شدن سطح تماس و کاهش قابلیتهای تایر و پایداری آن
 • سلب آرامش و راحتی در رانندگی
 • ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی لاستیک ماشین
 • قابلیت جذب نیروهای وارده از جاده به لایه‌های میانی لاستیک ماشین از بین می رود و با کم شدن استقامت لاستیک در برابر نیروها آسیب پذیری لاستیک خودرو زیاد میشود.
 • به دلیل تجمع نیروها در مرکز آج لاستیکها، لایه‌های لاستیکی در زمان گرم شدن تمایل زیادی به جدا شدن دارند.

 

نحوه جابجایی لاستیک خودرو

 

کم بودن فشار باد تایر چه معایبی دارد؟

 • زیاد شدن مصرف سوخت خودرو به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با جاده
 • اگر چرخهای جلو خودرو کم باد باشند فرمان خودرو سفت و یا به یک سمت کشیده میشود.
 • ساییده شدن سریعتر و بیشتر قسمت بیرونی عاجهای لاستیک خودرو
 • در زمان حرکت به دلیل تغییر شکل زیاد در منطقه تماس لاستیک با جاده، حرارت فوق العاده بالا می‌رود و منجر به جدا شدن لایه‌های بیشتر لاستیک می‌شود.
 • موج دار شدن و بالا رفتن حرارت لاستیک خودرو در سرعت‌های بالا
 • له شدن تیوپ بین رینگ و حلقه داخلی تایر خودرو

 

چند نکته در مورد لاستیک خودرو:  

 •  برای حرکت در بزرگراه‌ها و با سرعت بالا، فشار باد را طبق سفارش کارخانه بیشتر کنید.
 • خودرویی که بار سنگین حمل می‌کند دقیقا شرایط تایر کم باد را دارد.
 • توجه داشته باشید که فشار صحیح باد لاستیک فقط حین متوقف بودن خودرو به مدت ۳ ساعت یا پس از رانندگی حداکثر به میزان یک و نیم کیلومتر قابل اندازه گیری است، چرا که با افزایش حرارت، فشار نیز افزایش می‌یابد. تابش نور خورشید در زمان پارک طولانی نیز چنین حالتی ایجاد می‌کند.
 • هیچگاه اضافه فشار لاستیک خودرو را در زمان گرم بودن تایر خارج نکنید، زیرا هنگام خنک شدن تایر دچار کمبود وزن می‌شود.
 • بعد از تنظیم باد لاستیک ماشین، درپوش "والو" را با دقت ببندید.
 • تنها به چشم خود برای تنظیم باد تایر اعتماد نکنید.
 • حتما به فشار استاندارد لاستیک خودرو که توسط کارخانه سازنده مشخص شده، توجه کنید.
 • همواره فشار باد تایر زاپاس را بیشتر از حداکثر فشار مشخص شده توسط کارخانه سازنده تنظیم کنید.

 

خدمات تعویض لاستیک خودرو در محل را کجا درخواست دهیم؟

اکنون شما با مراحل آموزش تعویض لاستیک خودرو آشنا شدید و در صورت بروز هرگونه مشکل به راحتی می‌توانید به تعویض لاستیک خودرو بپردازید؛ اگر به کمک نیاز داشتید هرکجا که باشید مجرب‌ترین نیروها را برای تعویض لاستیک و تایر خود در محل شما می‌فرستیم.  

4.5 امتیاز از 1489 رای

بهترین متخصصان نزدیک به خود را پیدا کنید
تعویض لاستیک و تایر خودرو