شما در کدام شهر به حفر چاه نیاز دارید؟

حفر چاه را به متخصصش بسپار

حفر چاه آب و حفر چاه فاضلاب از خدمات پردرخواست در بازار آنلاین "خدمت از ما" است. انجام خدمات حفر چاه با مجهزترین دستگاه حفر چاه امکان‌پذیر است. شما برای سرویس‌هایی اعم از حفر چاه جذبی، حفر چاه نو با دستگاه، حفر چاه دستی و اتوماتیک می‌توانید از بهترین مقنی حفر چاه به رایگان قیمت بگیرید و اجرای آن را به متخصصان بسپارید.

شاید برایتان سوال باشد که هزینه حفر چاه چقدر است؟ قیمت حفر چاه فاضلاب، آب و ترمیم چاه متناسب با عوامل مختلفی تعیین می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به شرح این عوامل و دیگر اطلاعات در زمینه حفر چاه بپردازیم.

 

حفر چاه

 

قیمت حفر چاه چگونه محاسبه می شود؟

معمولا جهت نظارت بهتر، قیمت حفر چاه بر اساس نرخنامه اتحادیه محاسبه می‌شود. در بازار "خدمت از ما" می‌توانید پس از ثبت سفارش رایگان خدمات حفر چاه، از برترین متخصصان قیمت بگیرید. گاهی شرکت حفر چاه برای تعیین محل حفر چاه آب به روش سنتی به صورت جداگانه هزینه‌ای را دریافت می‌کنند. 


 

عوامل موثر بر هزینه حفر چاه

متراژ چاه، نوع خاک، محل حفر چاه، روش و ماشین حفر چاه، نوع چاه از مهم‌ترین مواردی هستند که در قیمت حفر چاه تاثیر می‌گذارند. مثلا قیمت حفر چاه آب با دستگاه با قیمت حفر چاه آب دستی متفاوت هستند. اگر چاه فقط میله و بدون انباری باشد، متراژ چاه براساس متر طول حساب می‌شود. اما اگر چاه دارای انباری باشد، متراژ بخشی که میله ا ست به صورت حاصلضرب طول در عرض در ارتفاع (متر مقنی) محاسبه می‌شود و متراژ انباری به صورت دو برابر حاصلضرب طول در عرض در ارتفاع (دو برابر متر مقنی) محاسبه می‌شود. به طور کلی قیمت حفر چاه در زمین سخت (دژ) بوسیله کمپرسور به صورت توافقی بین کارفرما و متخصص تعیین می شود.

 

تاثیر نوع خاک بر قیمت حفر چاه

عمق چاه به خاک و موقعیت محلی منطقه بستگی دارد. نوع خاک در نواحی مختلف به 3 نوع تقسیم می‌شود:

 • خاک رسی: این نوع خاک خاصیت جذب خیلی کمی دارد و آب را در خود نگه می‌دارد (مانند پنبه).
 • خاک شنی: این نوع خاک جذب آب بسیار بالایی دارد و آب در آن به راحتی نفوذ کرده و به پایین منتقل می‌شود.
 • خاک ماسه ای (ماسه بادی): جذب آب در این نوع خاک ضعیف بوده و بعد از جذب مقدار کمی آب، خاک اشباع می‌شود.

 

قیمت حفر چاه آب با دستگاه

 

محل حفر چاه فاضلاب و آب

اولین گام در حفر چاه فاضلاب، مشخص کردن مکان مناسب حفاری است که باید توسط یک کارشناس با توجه به شرایط ساختمان مشخص شود. حفر چاه فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد عادی قادر به انجام آن نمی‌باشد.

محل حفر چاه باید جایی باشد كه رفت و آمد كمتر در آنجا انجام شود. همانند زیرپله‌ها، حیاط خلوت‌ها و غیره. در ضمن چاه باید به لوله ‌های فاضلاب عمودی نزدیک باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌كشی فاضلاب به صورت افقی جلوگیری شود چون خطر مسدود شدن لوله‌های افقی بیشتر است.

اگر که مجبور باشیم چاه را در محل های پر رفت و آمد همانند راهروها یا كف آشپزخانه و یا پذیرایی حفره کنیم، باید پس از طوقه‌چینی روی آن را به وسیله یک دال بتنی بپوشانیم. اجرای این دال بتنی كه هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش كردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن می‌شود.

اگر که در محلی آب آشامیدنی ساكنین ساختمان از چاه آب تامین می شود چاه فاضلاب و چاه آب باید به اندازه كافی از یکدیگر دور باشند (در حدود 30 متر) چون در غیر این صورت چاه آب به وسیله باكتری ‌‌های موجود در فاضلاب آلوده خواهد شد.

پس از تعیین محل حفاری چاه فاضلاب، باید نوع چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب نوع چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه‌ مورد نظر دارد.


 

روش حفر چاه

 • حفر چاه با روتاری: یکی از راه‌های استخراج آب، حفاری چاه آب با دستگاه روتاری است. عمق حفاری به عمق آب‌های زیر زمینی و موقعیت جغرافیایی و کیفیت آب بستگی دارد.
 • حفر چاه با مته کابلی: در روش مته کابلی، با استفاده از کابل‌های فلزی قوی که به سمت بالا و پایین به حرکت درآمده، که با خرد کردن سنگ‌ها زمین را حفر می‌کند.
 • حفر چاه با مته چرخشی: در حفر چاه آب با دستگاه مته چرخشی، ضمن انجام این کار از مته فلزی بزرگ (به صورت چرخشی) استفاده می‌شود.
 •  چاه‌های نقطه‌ای: در چاه‌های نقطه‌ای لوله‌های فلزی به هم وصل شده و با ضربه زدن و به صورت چرخشی وارد زمین می‌شوند. در این روش آب از طریق صفحه مشبکی که در انتهای لوله‌ها قرار دارد استخراج می‌شود.
 • چاه کن دستی: در روش دستگاه چاه کن دستی یا سنتی پس از حفاری و برداشت خاک که با استفاده از مته‌های مخصوص انجام می‌شود، دیوار چاه با سیمان و یا بتن پوشیده می‌شود.

 

حفر چاه فاضلاب

 

قبل از حفر چاه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از انتخاب اینکه شما تصمیم بگیرید حفر چاه آب با دستگاه به چه صورت انجام شود باید بهترین محل را برای این کار انتخاب شود.

 • باید طبق استاندارد محلی، فاصله با ساختمان ها و محل هایی که در اطراف زمین وجود دارد، محل مورد نظر مشخص می‌شود تا آلودگی های احتمالی وارد چاه شما نشود. کیفیت آب های زیر زمینی به نوع و مدت زمان برخورد آن با خاک و همچنین مسیر آب ها بستگی دارد.
 • حفر چاه فاضلاب باید به صورت کارشناسی انجام شود تا در آینده چاه دچار ریزش نشود. پس لازم است که قبل از حفر چاه آب باید وضعیت زمین، نوع خاک و میزان جذب آن بررسی و بر اساس متراژ چاه محاسبه شود.
 • حفر چاه آب با دستگاه دستی اگر بدون بررسی های اولیه و یا در مکان غیر اصولی انجام شود ممکن است خسارات زیادی بر جای گذارد و شما را دچار مشکلات ریزش چاه و عدم جذب و گرفتگی آب می کند.
 • حداقل فواصل تعیین شده بین چاه آب با ساختمان ها و تجهیزات اطراف، به توان بستر خاک و سنگ منطقه برای جلوگیری از نفوذ آلودگی به آب چاه بستگی دارد. به همین دلیل است که اگر عمق چاه آب، کمتر از 50 فوت بوده و یا میزان عمق آن در لایه نفوذ ناپدیر زمین کمتر از 10 فوت باشد، احتمال خطر نفوذ آلودگی به آب چاه وجود خواهد داشت.
 • درطراحی ساختمان چاه انجام مطالعات ژئوفیزیک و بررسی های زمین شناسی بسیار ضروری است.

 

حفر چاه آب دستی

 

علت خوردگی چاه چیست؟

 • فرسایش و خوردگی به سه طریق عمر مفید چاه را محدود میکند
 • گشاد شدن شکافهای اسکرین و متعاقب آن عدم توفیق در پمپاژ شن
 • کاهش مقاومت و نتیجتا واژگونی اسکرین یا لوله جدار چاه
 • ته نشین شدن مواد ناشی از فرسایش و در نتیجه گرفتگی و مسدود شدن اسکرین

 

روش ویدیومتری چاه چه زمانی مناسب است؟

در صورتی که چاه آب حفر شده شما دچار مشکل شود برای تشخیص آن از دوربین های ضد آب استفاده می شود که با استفاده از آن می توان تمام جزئیات چاه را مشاهده کرد و به راحتی می توان مشکل را تشخیص داد. که بدین روش ویدیو متری چاه گویند. مزیت این روش صرفه جویی و جلوگیری از گمانه زنی اشتباه است در این روش (ویدیو متر) می‌توان فهمید که به چه خدماتی نیاز داریم.


 

بهترین زمان برای حفر چاه فاضلاب

برای حفر چاه‌ های عمیق و لایروبی بهترین زمان زمانی است که سطح آب‌های زیرزمینی به پایین‌ترین سطح خود رسیده که این امر در کشور ما در نیمه‌دوم تابستان پیش از شروع بارش‌ها می باشد و اگر شما قصد حفر چاه برای ساختمان خود دارید بهتر است در این زمان اقدام نمایید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که می توانید با استفاده از چاه ارت ایمنی کامل را در برابر صاعقه ایجاد کنید.