حالت فن کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
حالت فن کولر گازی

حالت فن کولر گازی به دلیل خاصی در این سیستم‌ها تعبیه شده است. گاهی دمای پایین یا پرتاب قوی باد برای تازه کردن هوای فضا لازم نیست و حالت فن در کولر گازی کفایت می‌کند. با این وجود، برخی تصور می‌کنند این وضعیت (حداقل در طولانی‌مدت) به نفع دستگاه نیست، مصرف برق را بالا می‌برد، یا نشانه وجود ایراد است.

اینجا قصد داریم به تمام سوالات پیرامون حالت فن کولر گازی پاسخ دهیم؛ از علت روی فن کار کردن کولر گازی تا مصرف کولر گازی در حالت فن و اینکه آیا اصلا استفاده از این حالت توسط متخصصان توصیه می‌شود یا خیر. با جمله «خدمت از ما» همراه باشید.

 

حالت فن کولر گازی چه کارکردی دارد؟

اصولا فن‌ها وظیفه دارند هوایی که باید هنگام روشن بودن در دستگاه بچرخد را تامین کنند. اما در یونیت داخلی کولر گازی، این قطعه هوای خنک تولیدشده در دستگاه را در محیط پخش کند. افراد زیادی حالت فن در کولر گازی یا fan mode را با یک ویژگی خاص می‌شناسند: مصرف انرژی کم (که در ادامه کامل به آن خواهیم پرداخت).

این ایده تا حد مطلوبی درست است. چون با فعال کردن حالت فن کولر گازی، وقتی که محیط به اندازه کافی خنک است، می‌توان بدون روشن کردن دستگاه از هوای خنکی که فن می‌دمد استفاده کرد. اما استفاده از حالت فن کولر گازی برای مدت طولانی باعث می‌شود که:

  • هوای گرم در فضا به جریان بیفتد؛
  • حرارت مجرای خروج هوای دستگاه مدام بالا برود؛
  • و نهایتا دستگاه دچار مشکلات جدی شود، از جمله خرابی کمپرسور و کاهش کلی عمر سیستم.

به نظر می‌رسد تنها با توجه بیشتر به نحوه استفاده از دستگاه و تنظیمات آن می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد. اما اگر حالت فن کولر گازی خودبه‌خود فعال شود تکلیف چیست؟

 

استفاده از حالت فن کولر گازی

 

علت روی فن کار کردن کولر گازی چیست؟

گاهی اوقات هنگامی که دستگاه را روشن می‌کنید، پیش از آنکه فرصت کنید تنظیماتی را تغییر دهید، کولر سریع خاموش می‌شود و در حالت فن قرار می‌گیرد. بیایید ببینیم علت روی فن کار کردن کولر گازی در این حالت چه چیزهایی می‌تواند باشند:

 

یخ‌زدگی کندانسور

کندانسور از مهمترین بخش‌های سیستم، و به احتمال زیاد علت روی فن کار کردن کولر گازی شماست. کندانسور ممکن است به دلیل آلودگی فیلترها، نشتی مبرد، خرابی ترموستات و کاهش دمای محیط یخ بزند.

به محض اینکه این اتفاق بیفتد، باید منتظر خاموشی کولر پس از روشن کردن و فعال شدن حالت فن آن باشید. بهترین راه برای رفع یا جلوگیری از این مشکل سرویس منظم دستگاه است.

 

کثیف بودن یونیت کولر گازی

از آخرین باری که کولرتان را از کلیه آلودگی‌ها (گرد و خاک، قارچ و کپک) پاک کردید چقدر می‌گذرد؟ به این خاطر می‌پرسیم که یونیت یا همان پنل کولر گازی هم می‌تواند علت روی فن کار کردن کولر گازی باشد.

 

کثیف بودن اواپراتور

علاوه بر کثیفی یونیت، آلودگی اواپراتور یا رادیات دستگاه هم از دلایل روی فن کار کردن کولر گازی است. در این حالت اواپراتور نمی‌تواند هوای گرم را جذب کند و متوقف می‌شود. شستشوی منظم کویل‌های اواپراتور این مشکل را رفع و در آینده از آن جلوگیری می‌کند.

 

ایراد داشتن برق کولر

وجود مشکل در برق دستگاه مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند، که یکی از آنها هم فعال شدن بی‌موقع حالت فن کولر گازی است.

این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که سیستم نتواند برق کافی برای روشن ماندن را دریافت کند. در این حالت، هرچند خازن استارتر با برق کم روشن می‌شود و کار می‌کند، اما دستگاه برای ادامه کار برق کم می‌آورد؛ خاموش می‌شود؛ و روی فن کار می‌کند.

در صورت وجود مشکل در برق، بهتر است برای رفع علت روی فن کار کردن کولر گازی از یک متخصص کمک بگیرید تا سیستم برق‌رسانی و کابل‌ها دستگاه کامل بررسی شوند.

 

انسداد لوله‌های آب

در کولر گازی شما یکسری لوله آب برای هدایت رطوبت جذب‌شده از محیط ساختمان به یونیت خارجی و تخلیه آن وجود دارد. اگر این لوله‌ها به هرنحوی مسدود شوند (از عوامل محیطی و جوی بگیرید تا حیوانات)، حالت فن کولر گازی خود‌به‌خود فعال می‌شود.

در این حالت رطوبت از دستگاه خارج نمی‌شود و حتی بعضا برمی‌گردد. همین موضوع در سیستم کار کولر گازی وقفه ایجاد کرده و نهایتا باعث خاموشی آن می‌شود. برای رفع این مشکل مشخصا باید مسیر تخلیه کولر گازی را کاملا بررسی و انسدادها را برطرف کرد.

 

خراب شدن کمپسور

اگر حالت فن کولر گازی شما خودبه‌خود فعال می‌شود، یک احتمای قوی دیگر را هم می‌توان برای آن پیش‌بینی کرد: داغ شدن و خرابی کمپرسور. کمپرسور هم از اساسی‌ترین بخش‌های کولر گازی است، که از کار افتادن آن به دلایلی از جمله کثیفی فیلتر، یخ‌زدگی کندانسور یا اواپراتور، نشت گاز مبرد باعث خاموش کولر خواهد شد.

برای رفع علت روی فن کار کردن کولر گازی در این حالت هم توصیه می‌کنیم از یک متخصص کمک بگیرید. احتمالا باید کمپرسور را تعویض کنید که اتفاقا معمولا از تعمیر آن به‌صرفه‌تر است.

 

علت روی فن کار کردن کولر گازی

 

مصرف کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

حالا که بهتر با حالت فن کولر گازی و علت بروز آن آشنا شدید، برمی‌گردیم به این سوال مهم: مصرف کولر گازی در حالت فن چقدر است؟ آیا واقعا استفاده از این حالت هزینه‌های ما را کاهش می‌دهد؟

در پاسخ باید بگوییم که هرچند استفاده از فن (در هردو حالت گرمایش و سرمایش) حتی در صورت عدم کارکرد دستگاه به گردش هوای خنک کمک می‌کند، اما چند مسئله وجود دارد:

  • اول، روشن و خاموش کردن مداوم فن می‌تواند به مرور به کولر گازی آسیب بزند.
  • دوم، درست است که حالت فن کولر گازی انرژی کمتری از حالت سرمایش مصرف می‌کند، اما روشن بودن مداوم آن هم هزینه‌بر است.
  • سوم، پایین بودن مصرف کولر گازی در حالت فن می‌تواند به مرور هزینه کلی شما را بالا ببرد؛ چون نیاز سیستم به تعمیر و نگهداری را افزایش می‌دهد. هرچه بیشتر از حالت فن کولر گازی استفاده کنید، باید فیلتر را زودتر عوض کرد.
  • چهارم، هرچند تعویض فیلتر آنچنان هزینه‌بر نیست. اما اگر برنامه منظمی نداشته باشید، فیلتر مسدودشده سیستم را مجبور می‌کند تا با شدت بیشتری برای خنک کردن فضا کار کند. نتیجه این اتفاق هم چیزی نخواهد بود جز کاهش کارایی، افزایش مصرف برق و حتی ایراد بهم زدن دستگاه.
  • پنجم، استفاده از فن در فصول گرم در نهایت مصرف کولر گازی در حالت فن را بالاتر می‌برد. اینکار می‌تواند باعث ورود هوای گرم و مرطوب به فضا ‌شود. موضوعی که دستگاه شما را وارد یک دور باطل می‌کند و بیشتر به آن فشار می‌آورد.

برای کاهش مصرف کولر گازی در حالت فن و استفاده بهینه از این تنظیمات (که گفتیم وجود آن در این سیستم‌های تهویه بدون حکمت نیست)، نکات بخش بعد را به ذهن بسپارید.

استفاده از حالت فن کولر گازی، بایدها و نبایدها

اگر حساسیت خاصی دارید، استفاده از حالت فن کولر گازی (گرمایش و سرمایش) اتفاقا می‌تواند آسایش شما را به شدت افزایش دهد. البته همان‌طور که گفتیم این موضوع هزینه نهایی شما را بالا می‌برد، اما راحتی شما ارزش‌اش را دارد.

همچنین، برای جلوگیری از خرابی‌ها، افزایش هزینه، و سروکله زدن مداوم با ریموت اسپلیت و تغییر تنظیمات، از فناوری‌های جدیدی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهند سیستم را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که حالت فن در کولر گازی به طور خودکار برای مدت مشخصی در هرساعت روشن شود.

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading