علت خاموش شدن کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خاموش شدن کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی از جمله سوالات افرادی است که با کولر گازی اسپیلت یا دوتیکه سر رو کار دارند است. در واقع آف شدن یا خاموش شدن کولر گازی رایج ترین مشکلات کولر گازی است که ما در این مقاله سعی کرده ایم که به علت خاموش شدن کولر گازی اسپیلت بپردازیم و دلایل خاموش شدن اسپیلت را به طور کامل شرح دهیم.

همچنین قابل ذکر است که رفع علت آف شدن کولر گازی اسپیلت از رایج ترین موارد درخواست تعمیر کولر گازی است، برای تعمیر کولر گازی تعمیرکاران زیادی با دانش کم شروع به فعالیت می‌کنند که باید گفت به همین دلیل باید برای تعمیرات کولر گازی اسپیلت به خصوص برطرف کردن  علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی، خیلی دقت به خرج دهید.

 

 

شاید برایتان جالب باشد مطالبی که این روزها در مورد علت خاموش شدن کولر گازی در فضای وب جستجو و دنبال می‌شود بیشتر شامل موارد زیر است:

 •  علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای
 • علت خاموش شدن ناگهانی کولر دوتیکه
 • خاموش شدن کمپرسور کولر گازی
 • علت روشن نشدن کولر گازی
 • علت خاموش شدن کولر گازی پنجره ای
 • علت خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت
 • علت آف شدن کولر دوتیکه
 • ترموستات کولر گازی
 • علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی
 • علت آف زیاد کولر دوتیکه

 

علت خاموش شدن کولر گازی چیست؟

علت خاموش شدن کولر گازی را در ابتدا کنار می گذاریم؛ چون قبل از آن باید بدانید که کولر های گازی در مدل های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند؛ و کارخانه های زیادی این کولر های گازی را تولید می کنند؛ اما آنچه که مهم است بدانید این است که در کل اغلب این کولر ها دارای ساختار سیستم کاری هستند و تقریبا همه آنها دارای یک سبک مشترک هستند. علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون دلیل متوقف می‌شود و دیگر کار نمی‌کند و یا به ناگاه دیگر روشن نمی‌شود؛ که در ادامه علت خاموش شدن کولر گازی را به طور کامل شرح می دهیم.

 

علت آف زیاد کولر دوتیکه

 

علت آف شدن کولر گازی :

 • اتصال در سیستم برق کشی خانه و یا اتصالات برقی کولر گازی
 • اتصالات درون خود کولر گازی
 • خراب شدن برد کولر گازی
 • خراب شدن کمپرسور کولر گازی
 • خراب بودن رله استارت
 • خراب شدن اورلود
 • خرابی در ترموستات
 • گرفتگی مسیر جریان گاز
 • نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن کولر گازی

 

اتصال در سیستم برق کشی خانه و یا اتصالات برقی کولر گازی

اولین موردی که به ذهن اکثر افراد تعمیرکاران خطور میکند  و به عنوان علت خاموش شدن کولر گازی میتوان به آن اشاره کرد مشکل در اتصالات است این دلیل از آنجایی که بعد از خرابی هزینه ای قابل توجه برای تعمیر به بارمی اورد، شخیص به موقع این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع چه عیب از سیستم سیم کشی خانه باشد و یا از اتصالات برقی خود کولر گازی باشد اگر به موقع تشخیص داده نشود می تواند جبران ناپذیر شود.

 
نکته : کولر های گازی یاهمان اسپیلت برای راه اندازی  به 220 ولت برق نیاز دارند. اگر به دلیل اتصال در سیستم سیم کشی خانه این تناوب ولتاژ به وجود بیاید هر بار برد فرمان توقف کولر گازی را خواهد داد.

 

علت آف شدن کولر گازی

 

اتصالات درون خود کولر گازی

یکی دیگر از علت خاموش شدن کولر گازی اتصالات درون خود کولر اسپیلت است که اگر به میزان کافی  برق دریافت نکنند  می تواند به دلیل قطع اتصال، اتصال نا کافی، برق دزدی، خراب شدن خازن و ... علت آف شدن کولر گازی باشد که باید تعمیرکار کولر گازی این مشکل را با بررسی میزان برق ورودی به کولر گازی و آمپر هر یک از اجزا الکترونیکی کولر گازی بررسی کند.

 

خراب شدن برد کولر گازی

خرابی در برد کولر گازی اسپیلت از دیگر علت خاموش شدن کولر گازی است. اگر در اتصالات و سیم کشی کولر گازی مشکل وجود نداشته باشد به تعمیر برد کولر گازی پرداخت. درواقع برد کولر گازی مرکز فرمان دهی کولر است. آنها با دریافت اطلاعات باعث می شوند که کولر در وضعیت های مختلف شروع به کار کند. که اگر این برد دچار مشکل شود و معیوب شود  و یا به دلیل عمر طولانی فرسوده شده باشد مرتبا اطلاعاات  غلط  به دستگاه ارسال میکند  که یکی از آنها علت آف شدن کولر گازی است.

 

نکته :هر برد از یکسری مدار تشکیل شده که دقت در تعمیر برد گازی اهمیت فراوانی در سلامت آن و عمر دوباره برد کولر گازی دارد پس به همین دلیل باید حنما حنما کار تعمیر برد کولر اسپیلت را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید .

 

علت آف شدن کولر گازی پنجره ای

 

خراب شدن کمپرسور کولر گازی

خراب شدن کمپرسورکولر گازی سومین علت خاموش شدن کولر گازی است. برای اینکه کولر گازی شروع به کار کند کمپرسور باید استارت کند. پس  اگر پس از اینکه کولر را روشن کردید بلافاصله با صدایی مواجه شدید و یا کولر گازی بدون صدا و در عرض چند ثانیه خاموش شد احتمال دارد کمپرسور جام کرده باشد. در این حالت کمپرسور دیگر نمی تواند کار کند و علت آف شدن کولر گازی همین است.

 

دلایل خرابی کمپرسور که در اصطلاح تعمیرکاران  آمپر کشی تلقی میشود چیست؟

 •  خراب شدن و یا سوختن خازن راه انداز
 • کم بودن ظرفیت نامی خازن استفاده شده
 •   مشکلات مکانیکی کمپرسور
 • کم بودن برق ورودی به کولر گازی
 • استفاده از سیم نا مناسب برای لوله کشی اسپیلت و یا طولانی بودن سیم کشی
 • ضربه خوردن کمپرسور و ...

 

نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن کولر گازی

نیم سوز شدن موتور کمپرسور از علت خاموش شدن کولر دو تیکه است. که در بیشتر مواقع نیم سوز شدن موتور به دلیل  عمر طولانی کولر می باشد.  در واقع موتور کمپرسور اگر نیم سوز شده باشد توان لازم برای کارکردن طولانی مدت را ندارد و پس از چند لحظه کار کردن خاموش می شود. البته در بعضی مواقع هم  خود موتورعیب ندارد. برای تعمیر موتور کمپرسور یا تعمیر فن کولر گازی باید ابتدا مسیر گردش گاز و سلامت رله را هم بررسی کرد که اگر عیب از این دو باشد روی موتور کمپرسور تاثیر خواهد گذاشت.

 

علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

 

خراب بودن رله استارت

یکی از علت خاموش شدن کولر گازی تاثیر دارد خراب بودن رله استارت است رله اغلب یکی از اولین قسمت هایی است که در تعمیر کولر گازی که خاموش می شود توسط تعمیرکاران تست می شود. برای این کار  شستی اورلود را یک فشار کوچک می دهند و رها می کنند. اگر رله خراب باشد کمپرسور به کار می افتد و دیگر خاموش نمی شود. و می توان به علت اف شدن کولر گازی پی برد برای تعمیر رله استارت کولر گازی تنها باید آن را با نمونه مشابه تعویض کنید.

 

خراب شدن اورلود

 دیگر علت خاموش شدن کولر گازی خراب  شدن اورلود است که برای اطمینان از مشکل اورلود باید با قرار دادن آمپر متر در مدار ، اورلود از جریان خارج شود در نتیجه اولود باید تعویض شود.

 

خرابی در ترموستات

خرابی در ترموستات کولر گازی یکی دیگر از علت خاموش شدن کولر گازی است. که وظیفه ترموستات این است که دمای محیط را کنترل و تنظیم کند و  برد کولر گازیو به برد خاموش یا روشن شدن کولر گازی را اعلام کند. درواقع اگر  ترموستات ها خراب شوند تعادل خاصی دیگر ندارد و به طور مثال در هر زمانی خیلی زود فرمان توقف و خاموش شدن کولر را می دهد.

 

گرفتگی مسیر جریان گاز

یکی از دلایلی که کولر  بلافاصله  پس از روشن کردن صدایی تولید می کند و از کار می افتد این است که مسیر گاز به دلایلی گرفته است. مثلا احتمال اینکه لوله های رابط بر اثر برخورد با جسمی سخت له شده باشند وجود دارد. و از جمله علت آف شدن کولر گازی است.

امیدواریم نکاتی که درباره علت آف شدن کولر گازی و علت آف شدن کولر گازی پنجره ای، برایتان گردآوری کردیم، به شما در پیدا کردن دلیل خاموش شدن یا علت روشن نشدن کولر گازی کمک کرده باشد.

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading