موفقیت تحصیلی و هوش چه رابطه‌ای دارند؟

ثبت درخواست " مشاوره تحصیلی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
موفقیت تحصیلی و هوش چه رابطه‌ای دارند؟

موفقیت تحصیلی رابطه‌ی مستقیمی با توانایی یک محصل در مدیریت زمان، تمرکز بر روی مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارد. بخش قابل ملاحظه‌ای از تعریف موفقیت تحصیلی را توانایی افراد در برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن به خود اختصاص داده است. بررسی عوامل موفقیت در تحصیل از تاثیر هوش در موفقیت گرفته تا اهمیت یادگیری در کلاس بر روی موفقیت تحصیلی افراد را شامل می‌شود. بسیاری از محققان به دنبال ارتباط ژنتیکی افراد در موفقیت تحصیلی هستند و حتی بسیار بر روی موضوع موفقیت تحصیلی و هوش چه رابطه‌ای دارند؟ تمرکز داشته اند. اما در واقع هر فردی با توجه به انتخاب یک روش صحیح درس خواندن می‌تواند یک موفقیت تحصیلی را برای خود رقم بزند.

 

موفقیت تحصیلی با ایجاد یک شرایط مطلوب و لذت بردن از مطالعه و درس خواندن شکل می‌گیرد. دوری از استرس و مواردی که ذهن را به خود درگیر کرده و تمرکز بر روی مطالعه را مختل می‌کند از دیگر رمز‌های موفقیت تحصیلی افراد به شمار می‌آید.

 

تعریف موفقیت تحصیلی چیست؟

 

موفقیت تحصیلی و هوش چه رابطه‌ای دارند؟

موفقیت تحصیلی و هوش در یک رابطه‌ی مستقیم با یکدیگر قرار دارند. در اصل فردی که از هوش بالایی برخوردار است، در صورت قرار گرفتن در یک شرایط مساعد تحصیلی در زمینه درس خواندن پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. این امر به این معنا نیست که عدم موفقیت در تحصیل به منزله هوش پایین افراد بوده و یا برعکس صرفا هوش بالا موفقیت تحصیلی یک محصل را تضمین نمی‌کند. هوش در ابعاد مختلفی قرار داشته و تنها به دروس ریاضی و تجربی ختم نمی‌شود. در واقع به کارگیری هوش و استعداد در یک مسیر انتخابی صحیح و با یک برنامه ریزی مشخص موفقیت تحصیلی را به دنبال خواهد داشت.

 

موفقیت تحصیلی و هوش چه رابطه‌ای دارند؟

 

ابعاد گسترده هوش و استعداد در صورت استفاده مناسب و ایجاد یک شرایط مطلوب برای پرورش هوش هر فرد، موفقیت تحصیلی را رقم خواهد زد. به کارگیری هوش تصویری-فضایی، هوش کلامی-زبانی، هوش منطقی-ریاضی، هوش اندامی-جنبشی، هوش-موسیقیایی، هوش میان فردی، هوش درون فردی، هوش طبیعت گرا بخش‌هایی از توانایی‌های افراد در خود شکل می‌دهد.

 

رابطه هوش هیجانی با پیشرفت تحصیلی

 

متاسفانه عدم اهمیت به هوش ذاتی افراد در زمینه های مختلف و الزام فرزندان در انتخاب دروس منتهی به شغل‌های رایج مثل پزشکی و مهندسی و... مانع موفقیت تحصیلی خیلی از افراد در جامعه می‌شود. پس تنها هوش در موفقیت تحصیلی نقش ندارد، پرورش صحیح هوش در مسیر مناسب درس خواندن یک موفقیت تحصیلی را به دنبال دارد.

 

تعریف موفقیت تحصیلی

موفقیت تحصیلی را نمی‌توان صرفا یک امر مشخص و بدیهی در نظر گرفت. اگر هر فرد محصلی در مسیر هدف و آنچه که از او انتظار می‌رود به جایگاه مناسبی برسد، به یک موفقیت تحصیلی دست یافته است. برای تعریف موفقیت تحصیلی اینکه بدانید در وهله اول چه هدف و انتظاری از خودتان در آینده دارید، بسیار تاثیر گذار است.

 

تعریف موفقیت تحصیلی چیست؟

 

بسیاری از افراد درس خواندن را وسیله‌ای برای دست یابی به یک موقعیت شغلی و جایگاه اجتماعی مناسب می‌دانند بنابراین برای آنها یک شغل مناسب در اجتماع هم راستا با درسی که خواندند، یک موفقیت تحصیلی به شمار می‌آید. در مقابل افرادی دیگر پژوهش و رسیدن به یک رتبه علمی بالا را برای خود یک هدف و آینده‌ی روشن فرض می‌کنند و برنامه ریزی تحصیلی خود را در این جهت پایه ریزی کرده اند. رسیدن به یک جایگاه علمی برتر برای این افراد موفقیت تحصیلی محسوب می‌شود.

عوامل موفقیت در تحصیل

با توجه به ابعاد گسترده موفقیت تحصیلی برای افراد و اهداف مختلف، بررسی نکات موثر در شکل گیری موفقیت در تحصیل از اهمیت بالایی برخوردار است. در این قسمت به معرفی کلیدی ترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت تحصیلی که به نحوی در به ثمر رسیدن موفقیت افراد در امر تحصیل نقش دارند می‌پردازیم.

 

عوامل موفقیت در تحصیل

 

پرورش استعداد و ویژگی‌های کاربردی یک محصل

پرورش استعداد در یک جهت مشخص تاثیر بارزی بر موفقیت یک دانش‌آموز در مسیر انتخاب شده برای ادامه تحصیل دارد. عوامل موثر در پرورش یک استعداد و تبدیل آن به یک موفقیت تحصیلی به شرح ذیل است:

 • با امر مطالعه جدی و تخصصی برخورد کنید.
 • برنامه ریزی مناسب تحصیلی و وقت شناسی در درس خواندن را جدی بگیرید.
 • صداقت در امر مطالعه و درس خواندن، بدون تقلب و کپی برداری به دنبال یافتن جایگاه تحصیلی خود باشید.
 • روی تمرکز خود کار کنید و از مقایسه خود با دیگر بپرهیزید.
 • پیشرفت تدریجی را در اولویت قرار داده و خلاقانه از پیشرفت خود هیجان زده شوید.

 

عوامل موفقیت در تحصیل - پرورش استعداد

 

اهمیت موفقیت و یادگیری در کلاس

بخش قابل ملاحظه‌ای از موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان را دقت یادگیری در سر کلاس درس شکل می‌دهد. این امر به تنهایی از عوامل موثر در موفقیت تحصیلی است. با رعایت نکات زیر می‌توان به جایگاه مناسبی در این مسیر دست یافت.

 • دقت و تمرکز کافی روی مطالب بیان شده در کلاس داشته باشید.
 • یادداشت برداری مناسب از نکات عنوان شده در کلاس را فراموش نکنید.
 • یکی از رموز موفقیت در یادگیری کلاسی مطرح کردن سوالتان در زمان مناسب است، از طرح سوال در کلاس نهراسید.
 • در بحث‌های کلاسی مشارکت داشته و از توجه به عواملی که حواستان را پرت می‌کند بپرهیزید.
 • رابطه دوستانه و مناسبی با معلم و استاد خود داشته و در صورت امکان مکانی نزدیک به معلم را برای نشستن انتخاب کنید.

 

عوامل موفقیت در تحصیل - یادگیری در کلاس

 

اهمیت موفقیت در هنگام درس خواندن و مطالعه

نحوه مطالعه صحیح برای یادگیری مناسب در موفقیت تحصیلی بسیار تاثیر دارد. عوامل بسیاری در شکل گیری یک مطالعه تاثیر گذار نقش دارند. در این قسمت به اساسی ترین موارد در این زمینه می‌پردازیم.

 

عوامل موفقیت در تحصیل - مطالعه صحیح منابع درسی

 

 • برای مطالعه خود یک برنامه ریزی و طرح مناسب در نظر بگیرید.
 • یک زمان بندی مشخص برای مطالعه و درس خواندن خود در نظر بگیرید.
 • روش مطالعه‌ای موثر در شیوه یادگیری خود را انتخاب کنید.
 • استراحت کنید و از عواملی که حواس شما را پرت می‌کند دوری کنید.
 • یک محیط مناسب برای مطالعه انتخاب کنید و از منابع انسانی و درسی مناسبی برای مطالعه استفاده کنید.
 • با دوستان و یا یک گروه مطالعه‌ای که در شما انگیزه ایجاد می‌کند مطالعه کنید.
 • تفریح را فراموش نکرده و برای روح و ذهن خود فرصت استراحت در نظر بگیرید.

 

عوامل موفقیت در تحصیل - روش مطالعه‌ای موثر در شیوه یادگیری

 

تاثیر هوش در موفقیت

تاثیر هوش در موفقیت تحصیلی وابسته به مسیر پرورش هوش و استعداد و ابعاد هوش در افراد متغیر است. در واقع زمانی می‌توان هوش را عامل اصلی موفقیت تحصیلی دانست که در یک مسیر مناسب به کار گرفته شده باشد. در واقع هوش در کنار دیگر فاکتور‌های موفقیت تحصیلی مثل شور و اشتیاق، برنامه ریزی مناسب، مشاوره تحصیلی خوب و ... یک نتیجه مطلوب را به دنبال دارد.

 

تاثیر هوش در موفقیت

 

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن از اصلی ترین عوامل موفقیت در تحصیل به شمار می‌آید. یک برنامه ریزی هدفمند برای رسیدن به یک جایگاه تحصیلی مشخص افراد را در رسیدن به نتیجه مورد انتظار هدایت کرده و از ایجاد استرس و هیجانات نامطلوب جلوگیری می‌کند. در واقع برنامه ریزی در هر کاری یک نکته کلیدی به حساب می‌آید.

 

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

 

راه‌های موفقیت تحصیلی با اهداف متفاوت در بین دانش‌آموزان مشغول به تحصیل طی شده و برای هر کدام یک مسیر جداگانه‌ای موثر واقع می‌شود. توجه به یک برنامه ریزی مناسب، رفع مشکلات و اختلال یادگیری دانش آموز با مراجعه به یک مشاور تحصیلی، فراهم کردن یک شرایط مطلوب برای درس خواند از عوامل موثر در موفقیت تحصیلی که بیشتر مواقع در لابه لای مسائل روزمره گم می‌شود.

4.5 امتیاز از 1419 رای


مشاوره تحصیلی
برای سرویس مشاوره تحصیلی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین