تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌ها

ثبت درخواست " مشاوره تحصیلی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌ها

ایام کنکور و نگرانی‌­های خاص آن درحال نزدیک شدن است. اما آیا تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها را می‌­شناسید؟ تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها شامل بخش‌­های متفاوتی می‌­شود؛ برای مثال بهترین صبحانه برای روز کنکور، دمنوش مناسب برای کنکوری‌­ها، تغذیه روزهای قبل از کنکور، و حتی ورزش کنکوری­‌ها. اگر شما نیز یک فرد کنکوری در خانه، یا خودتان قصد شرکت در این آزمون را دارید، با «خدمت از ما» همراه باشید. در این مطلب ورزش کنکوری­‌ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

یک تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌­ها در عین تقویت حافظه، استرس را نیز کنترل می­‌کند. در ادامه تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌­ها را از همین 2 منظر بررسی می‌­کنیم:

 

1. تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها (تقویت حافظه)

نکته مهم در تغذیه مناسب برای مطالعه این است که بایستی تغذیه روزانه را از 3 وعده در روز به 5 وعده افزایش داد. افزایش وعده‌­های غذایی کلسترول خون را کاهش داده، و سبب می­‌شود قند خون در سطح مناسبی قرار بگیرد. اما تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها در وعده‌­های اصلی چیست؟

 

1-1. بهترین صبحانه برای روز کنکور

  • بهترین صبحانه برای روز کنکور حتما شامل موادی مانند عسل و خرماست. مصرف این دو با شیر علاوه بر رساندن انرژی به دانش‌آموزان، به کاهش اضطراب و استرس نیز کمک می‌کند. خرما دارای فسفر و کلسیم فراوان است، و مصرف آن در بهترین صبحانه برای روز کنکور موجب سرزندگی سلول‌های عصبی و تقویت مغز می‌شود.
  • مصرف نکردن قند، شکر، مربا، و شکلات نیز در حفظ آرامش و تمرکز دانش‌آموزان تاثیر دارد. تغذیه مناسب برای مطالعه شامل این مواد نیست. زیرا مصرف آنها سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون شده که با بالا رفتن سطح انسولین متعاقب آن، افت قند خون، خستگی، بی حوصلگی و سردرد را در پی خواهد داشت. بنابراین، مواد حاوی فیبر مانند خرما به عنوان یک منبع مناسب تامین قند خون در بهترین صبحانه برای روز کنکور توصیه می‌­شود.
  • بهترین صبحانه برای روز کنکور علاوه بر مواد شیرین مصنوعی، شامل پنیر (به میزان زیاد) نیز نمی­‌شود. خوردن پنیر به میزان زیاد، فعالیت‌­های فکری را دشوار، و حافظه و سرعت انتقال را موقتا کند می­‌کند.

 

تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری ها

 

1-2. تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها در نهار و شام

  • اگر رژیم دارید، ملاحظات را حداقل در تغذیه روزهای قبل از کنکور فراموش کنید. یکی از مهم‌ترین عوامل آمادگی ذهنی، مصرف انرژیست. بنابراین، مصرف کم کالری در تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها می­‌تواند قدرت یادگیری را کاهش دهد.
  • به منظور داشتن تغذیه مناسب برای مطالعه، دانش‌­آموزان باید از مصرف غذاهای حجیم و سنگین پرهیز کنند. چنین غذاهایی (مانند غذاهای سرخ‌­کرده و پرچرب) باعث پر شدن و احساس سنگینی در معده شده و ممکن است در خواب فرد اختلال ایجاد کند.
  • تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها شامل مصرف کربوهیدرات‌­های پیچیده مانند نان، برنج، سیب­‌زمینی و حبوبات نیز می­‌شود. زیرا قند کربوهیدرات‌­های پیچیده به تدریج وارد خون می‌­شود. در نتیجه، اگر فرد دچار افت قند خون شود، نیاز او از طریق این مواد غذایی انرژی­زا برای درس خواندن جبران خواهد شد.
  • جای دادن سبزیجات در تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها نیز باعث می‌­شود دانش‌­آموزان کمتر دچار فراموشی و تضعیف حافظه شوند.

2. تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها (کاهش استرس)

دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها و ورزش کنکوری­‌ها از بهترین گزینه‌­ها برای کاهش استرس و تغذیه مناسب برای مطالعه است. در ادامه آنها را بررسی می‌­کنیم:

2-1: دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها

یک دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها، مخلوط بادرنجبویه، اسطوخودوس و گل گاوزبان است. این دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها، در صورتی که دانش‌­آموز بیماری ای نداشته باشد بسیار توصیه می­‌شود. برای تهیه این دمنوش مناسب برای کنکوری‌­ها، 1 قاشق غذاخوری از این گیاهان را در 1.5 لیوان آب مخلوط و به آرامی بجوشانید. زمانی که یک سوم از آب آن بخار شد، مخلوط را صاف کنید. یک تکه کوچک نبات را در این دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها حل، و ۳۰ دقیقه قبل از خواب آن را بنوشید.

دمنوش بابونه و چای سبز نیز می­‌توانند یک دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها باشند. بنابراین سعی کنید آنها را در کنار مواد غذایی انرژی‌­زا برای درس خواندن مصرف کنید.

 

دمنوش مناسب برای کنکوری ها

 

2-2: ورزش کنکوری­‌ها

ورزش کنکوری­‌ها نقش چشم­گیری در کاهش استرس آنها دارد. بهتر است ورزش کنکوری­‌ها به دلیل چند دقیقه وقتی که از آنها می­‌گیرد، نادید گرفته نشود. اگر دانش‌­آموز بیماری قلبی و عروقی ندارد، می‌تواند در روز به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیاده‌­روی تند یا دویدن آرام داشته باشد. این میزان پیاده‌­روی بیش از آن که لطمه‌ای به میزان مطالعه آنان بزند، باعث بهبود گردش خون و افزایش کیفیت یادگیری آنها می‌شود.


 

سایر مواد غذایی انرژی‌­زا برای درس خواندن

  1. مصرف آب در تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌­ها را فراموش نکنید. مصرف آب در کنار تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌­ها، باعث کاهش افسردگی و خستگی می­‌شود.
  2. میان وعده‌­ها نیز تقش مهمی در تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌­ها دارند. برخی از مواد غذایی انرژی­‌زا برای درس خواندن (به عنوان میان­‌وعده) عبارت‌­اند از: آب هویج، انواع مرکبات، و میوه‌هایی مانند موز که سرشار از سروتونین است و موجب آرامش می‌شود.
  3. تغذیه مناسب برای مطالعه شامل مصرف مواد حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، روی، و سلنیوم نیز می­‌شود. این مواد در تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری‌­ها باعث افزایش توان یادگیری، تقویت نیروی دفاعی، و تسریع روند رشد می­‌شوند. برخی از این مواد غذایی انرژی­‌زا برای درس خواندن عبارت­‌اند از گردو، ماهی، مرغ، جگر، گوشت، جوانه گندم، و محصولات تهیه شده از آردهای سبوس دار.

 

مواد غذایی انرژی زا برای درس خواندن

 

تغذیه روزهای قبل از کنکور

برای تغذیه روزهای قبل از کنکور، غذای سبک بخورید و از خوردن لبنیات بپرهیزید. لبنیاتی مانند شیر به دلیل داشتن لاکتوز، ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع و دل درد، و برهم خوردن تعادل روانی و افزایش استرس شود. همچنین، یک روز قبل از کنکور نیز در مصرف مایعات زیاده‌­روی نکنید. خواب مناسب و کافی در شب کنکور، باعث کاهش استرس می‌شود. اگر دانش­‌‌‌آموز فکر می‌کند که ممکن است شب را نتواند به راحتی بخوابد، می­‌تواند از دمنوش مناسب برای کنکوری­‌ها که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، استفاده کند.

در کنار رعایت تغذیه مناسب برای تقویت حافظه کنکوری­‌ها و تغذیه روزهای قبل از کنکور، بهتر است فرد روز قبل از آزمون به یک مکان باصفا رفته و تا می‌تواند خود را خسته کند تا شب راحت‌تر بخوابد. با آرزوی موفقیت!

4.5 امتیاز از 1416 رای


مشاوره تحصیلی
برای سرویس مشاوره تحصیلی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین