علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری چیست؟ + راه حل‌ها

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری چیست؟ + راه حل‌ها

جرقه نزدن آبگرمکن از آن دسته ایراداتی است که دستگاه را کاملا بلااستفاده می‌کند؛ و در نتیجه‌ی آن شما می‌مانید و آب سرد! برای رفع این ایراد آزاردهنده، علاوه بر خود جرقه‌زن، بخش‌های دیگری از آبگرمکن را هم باید بررسی کرد تا ایراد دقیق مشخص شود.

در ادامه ضمن بررسی 12 علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری از رایج‌ترین تا بعیدترین موارد، مشکلات مربوط به این قطعه را در محصولات برند بوتان دقیق‌تر توضیح می‌دهیم و راه حل هریک را خواهیم گفت. 

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری چیست؟

 به طور خلاصه، اینها محتمل‌ترین دلایل این مشکل هستند:

 • خرابی شیر گاز
 • کثیف شدن الکترود جرقه زن
 • شکستگی چینی الکترود
 • قطع شدن جعبه فیوز
 • قطعی وایر الکترود جرقه زن
 • خرابیِ فن
 • مناسب نبودن فاصله الکترود و مشعل
 • خرابی فندک پیزو
 • خراب شدن برد
 • پایین بودن فشار گاز
 • مشکلات لوله میعانات

مسلما خرابیِ خود قطعه، رایج‌ترین و ساده‌ترین علت جرقه نزدنِ آبگرمکن است. این قطعه به شکل‌های مختلفی می‌تواند دچار مشکل شود که در ادامه آنها را در کنار سایر دلایل احتمالی دقیق‌تر توضیح داده‌ایم.

 

خرابی شیر گاز

این شیر جریان گاز به مخزن آبگرمکن را کنترل می‌کند. وقتی حرارت بیشتری لازم است، شیر گاز برای تامین سوخت بیشتر باز می‌شود (و برعکس، زمانی که آب به دمای لازم می‌رسد). با این حال، ممکن است ایراداتی مانند انسداد، آسیب دیدن اتصالات سیمی یا ... در شیر گاز رخ دهد.

بررسیِ چنین مواردی حتما باید توسط تکنسین آموزش‌دیده انجام شود. اما در این بحث خاص، علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری معولا تنظیم نادرست شیر گاز است.

توجه: در دستگاه‌های مدرن‌تر وقتی شیر گاز مخزن به درستی تنظیم نشده باشد، در صورت تامین گاز بیش از حد (به دلیل خطرناک بودن) یا گاز بسیار کم، قفل می‌شود.

 

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری

 

کثیف شدن الکترود جرقه زن

آبگرمکن هنگام کار کردن و سوزاندن گاز، گاز کربن تولید می‌کند که ممکن است در نوک الکترود جمع شود و به مرور عملکردش را مختل کند. اگر به این وضعیت رسیدگی نشود، به زودی جرقه زن اصلا حتی روشن هم نخواهد شد.

اگر الکترود آسیب ندیده باشد، تمیز کردن کربن‌های تجمع‌یافته (با سمباده) معمولا مشکل را برطرف می‌کند. در غیر این‌صورت، شاید لازم باشد آن را تعویض کنید.

 

شکستگی چینی الکترود

الکترود به اشکال دیگری هم می‌تواند علت این مشکل باشد؛ مثلا، اگر چینیِ آن شکسته باشد. جرقه زن از یک الکترود و یک سرامیک یا چینی جرقه زن تشکیل شده است.

وقتی این قطعه در بازه‌ای طولانی در معرض حرارت قرار می‌گیرد، ممکن است بشکند و منجر به جرقه نزدن آبگرمکن شود. اگر مشکل همین باشد، باید الکترود را جایگزین کرد.

 

قطع شدن جعبه فیوز

گاهی علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری اصلا ارتباطی به خود قطعه ندارد و دلیل اصلی جای دیگری‌ست، مثلا در جعبه فیوز.

جعبه فیوز را بررسی کنید تا ببینید آیا یکی از سوئیچ‌ها به سمت پایین است یا خیر. اگر سوئیچ قطع‌شده پیدا کردید، آن را روشن کنید تا آبگرمکن بی‌هیچ مشکلی جرقه بزند و روشن شود.

 

قطعی وایر الکترود جرقه زن

جرقه زن قطعه حساسی است، اینطور بگوییم: کمی جابه‌جایی یا بهم ریختن تنظیمات آن کارکردش را به کلی مختل می‌کند. این موضوع برای وایر آن هم صدق می‌کند؛ اگر سیم به دلیل جابه‌جایی شل شده یا قطع شده باشد، قطعه جرقه نخواهد زد.

 

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری بوتان

 

خرابیِ فن

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری می‌تواند به فن آبگرمکن هم برگردد؛ البته اگر از مدل‌های فن‌دار باشد. در این مدل‌ها،

هروقت که از گرمایش مرکزی یا آب گرم استفاده می‌کنید، فن شروع به کار می‌کند. وظیفه فن این است که گازهای مضر را به دودکش هدایت کند تا گازها به طور ایمن از واحد خارج شوند. اما اگر فن معیوب باشد، جرقه زدن و روشن شدن اتفاق نمی‌افتد و دستگاه در حالت قفل قرار می‌گیرد.

بنابراین تا مشکل برطرف نشود (و سیستم هم برطرف شدن آن را تشخیص ندهد)، عملا نمی‌توان از آبگرمکن استفاده کرد. اگر صدای کار کردن فن را نمی‌شنوید، از روشن کردن آبگرمکن خودداری کنید چون می‌تواند بسیار خطرناک باشد. قدم بعد تماس با یک تعمیرکار واجد شرایط برای رفع مشکل است.

 

مناسب نبودن فاصله الکترود و مشعل

صرف نظر از سالم یا معیوب بودن جرقه زن، مناسب نبودن فاصله‌ی بین الکترود و مشعل هم می‌تواند علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری باشد. فاصله استاندارد بین اینها حدودا 9 میلی‌متر است. اگر حدس می‌زنید مشکل همین باشد، از یک تعمیرکار برای تنظیم فاصله کمک بگیرید.

 

خرابی فندک پیزو

فندک پیزو الکتریک قطعه‌ای ثابت در تمام محصولات گازسوزِ دارای شمعک است. این قطعه (همان‌طور که از نام‌اش مشخص است)، جرقه‌ی لازم برای اشتعال را فراهم می‌کند.

فندک پیزو یک سنگ چخماق دائمی با طول عمر بالا دارد، به علاوه یک دکمه قرمز برای وقتی که باید آبگرمکن را روشن کنیم. برای روشن کردن آبگرمکن، فقط باید این دکمه را به سمت بالا فشار دهید، تا الکتریسیته لازم برای ایجاد جرقه، تولید شده و از طریق الکترودها و سیم‌ها به سمت شمعک هدایت شود.

هرچند بسیار بعید، اما همچنان ممکن است خرابی فندک پیزو علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری باشد. برای تشخیص بهتر، خوب است علائم خرابی فندک آبگرمکن را بدانید:

 • کار نکردن فندک
 • گیر کردن دکمه قرمز پس از فشردنِ آن
 • نشنیدن صدای عملکرد فندک پس از فشردن دکمه قرمز
 • عدم پرتاب جرقه (به خاطر خرابیِ سیم الکترود)

 

علت جرقه نزدن ابگرمکن فن دار بوتان

 

خراب شدن برد

در موارد معدود، خراب شدن برد دستگاه هم می‌تواند دلیل جرقه نزدن آبگرمکن دیواری باشد. اصولا خرابیِ هربخش از پکیج، می‌تواند ارتباط کوچکی به این بخش داشته باشد، چون برد مانند مغز دستگاه است. تست و تعمیر این قطعه تخصص بالایی می‌طلبد، پس از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

 

پایین بودن فشار گاز

ممکن است پایین بودن فشار گاز یا قطع بودن آن هم علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری باشد. در برخی آبگرمکن‌ها، اگر فشار گاز یا حتی آب خیلی پایین باشد، دستگاه روشن نخواهد شد. این مسئله ممکن است به لوله‌کشی‌های ساختمان مرتبط باشد، یا سراسری و موقت.

 

مشکلات لوله میعانات

لوله میعانات گازی معمولا در جایی خارج از واحد شما قرار دارد، که ممکن است در فصل‌های سرد یخ بزنند. این می‌تواند باعث گرفتگی شود و جلوی جرقه نزدن آبگرمکن و روشن شدن آن را بگیرد.

وقتی لوله میعانات گازی یخ می‌زند، ممکن است متوجه صداهای غرغر عجیبی شوید که از آبگرمکن می‌آید. بسته به نوع و مدلی دستگاه، اگر لوله یخ زده باشد، ممکن است کد خطا هم روی صفحه نمایش نشان داده شود.

نکته: برای رفع انجماد از کیسه حرارتی یا بطری آب گرم استفاده کنید. سراغ آب جوش نروید، چون ممکن است به لوله‌ها آسیب برساند. پس از آن هم ممکن است لازم باشد آب گرمکن را ریست کنید.


 

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری بوتان در مدل‌های مختلف

اینجا تعدادی از پرتکرارترین سوالت درباره علت جرقه نزدن آبگرمکن‌های بوتان را ببرسی می‌کنیم:

 

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک

اگر آبگرمکن‌تان شمعک دارد، خوب است بدانید که کثیف شدن آن هم می‌تواند جلوی به درستی جرقه زدن و روشن شدن دستگاه را بگیرد.

اما اگر اینطور نیست و آبگرمکن بدون شمعک است، کافی‌ست‌ به بررسی سایر دلایلی که بالاتر ذکر کردیم بپردازید، تا علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک خود را پیدا کنید.

 

علت جرقه نزدن ابگرمکن فن دار بوتان

علت جرقه نزدن ابگرمکن فن دار بوتان تفاوت زیادی با دلایل این اتفاق در مدل‌های بدون فن ندارد. فقط در این دستگاه‌ها حتما باید سلامت فن را هم چک کنید.

اگر فن خراب باشد و نتواند گازهای حاصل از احتراق را به بیرون هدایت کند، ممکن است آبگرمکن جلوی جرقه زدن را بگیرد تا اتفاق ناگواری پیش نیاید.

 

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری بوتان b3215i

این مدل بدون شمعک است، فن دارد، و از سیستم جرقه زن خودکار بهره می‌برد. مواردی که تا اینجا بررسی کردیم، برای پیدا کردن علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری بوتان b3215i هم به شما کمک می‌کنند. اگر با وجود بررسی نکات ذکرشده به نتیجه‌ای نرسیدید، با یک تعمیرکار در ارتباط باشید.

 

تعمیر جرقه زن آبگرمکن دیواری بوتان

 

علت قطع نشدن جرقه زن آبگرمکن بوتان

درست مشابه جرقه نزدن، مدام جرقه زدن آبگرمکن هم نشانه وجود ایراد است. علت قطع نشدن جرقه زن آبگرمکن بوتان یا سایر برندها را در ادامه می‌بینید:

 • خراب شدن الکترود یون
 • کاهش فشار گاز ساختمان
 • عدم تخلی صحیح دود
 • تنظیم نبودن فاصله جرقه زن با بدنه
 • خراب شدن برد الکترونیکی آبگرمکن

همان‌طور که می‌بینید، علت قطع نشدن جرقه زن آبگرمکن بوتان با دلایل جرقه نزدن همپوشانی زیادی دارد. بنابراین روش‌های تعمیر که پیش‌تر بحث شد، اینجا هم قابل اعمال است.

نکته: اگر زمانی به دنبال علت همین مشکل در پکیج‌ها بودید، این موارد را هم بررسی کنید: ورود آب به داخل شعله پکیج، هوا گرفتن مدار گرمایش، و کاهش میزان آب داخل مدار گرمایش.

 

تعمیر جرقه زن آبگرمکن دیواری بوتان

آنطور که از اطلاعات بخش‌های پیشین مشخص شد، اگر مشکل از خود قطعه باشد، چندراه اصلی برای تعمیر جرقه زن آبگرمکن دیواری بوتان (و دیگر برندها) وجود دارد:

 • تمیز کردن جرقه زدن
 • تنظیم کردن جرقه زدن
 • تعویض کردن جرقه زن

اگر مشکل از طرق دو روش اول حل شود، کار شما ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود. اما برای مورد آخر باید هزینه بیشتری کنار بگذارید و همچنین حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

علت جرقه نزدن آبگرمکن دیواری‌تان را پیدا کردید؟

امیدواریم به کمک این راهنما توانسته باشید دستگاه‌تان را عیب‌یابی کنید. دقت داشته باشید که اگر دستگاه جرقه نمی‌زند، حتما دلیل خوبی برای آن وجود دارد. پس لطفا خودتان سعی نکنید به صورت دستی شمعک را روشن کنید.

اگر احساس می‌کنید به کمک متخصص احتیاج دارید، می‌توانید از طریق «خدمت از ما» با بهترین تعمیرکارهای شهرتان ارتباط بگیرید، رایگان قیمت بگیرید، مدارک و سوابق‌شان را بررسی کنید، میزان رضایت مشتریان قبلی‌شان را ببینید، و بهترین فرد را برای تعمیر جرقه زن آبگرمکن دیواری بوتان یا هربرند دیگری استخدام کنید.

5.0 امتیاز از 2 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین