مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

ثبت درخواست " پرستار بیمار "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

اگر شما وظیفه مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل را بر عهده داشته باشید، می دانید مراقبت صحیح از همان روزهای اول نقش مهمی را در روند بهبودی شخص بیمار ایفا می کند. مهم ترین عامل در مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل ، توجه به رفتار و علایم شخص پس از سکته و بررسی تمام شرایط او در طول دوران نقاهت است. در زمان مراقبت شما این شانس را دارید تا به راحتی ریسک و احتمال مشکلات بعدی را کاهش دهید.

 به طور کلی مراقبت بعد از سکته مغزی می تواند منجر به کاهش سطح استرس عاطفی، ذهنی و جسمی برای بازماندگان سکته مغزی و همچنین  مراقبین شود.


مراقبت بعد از سکته مغزی چگونه است ؟

بر زمان بندی دارو و عوارض جانبی نظارت داشته باشید.
بسیاری از اثرات جانبی پس از سکته مغزی را درک کنید.
مراقبت  مکمل های غذایی باشید می تواند سکته مغزی را تشویق کند همیشه با پزشک خود سه بار بررسی کنید.
مراقب جابه جایی بیمار سکته مغزی باشید.
مراقب رژیم غذایی بیمار باشید .
تاثیر عاطفی سکته مغزی درک را کنید


اثر بخش ترین راه برای مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل چیست؟

متاسفانه سکته مغزی برای فرد بیمار مشکلات و ناتوانایی‌های موقتی و در بعضی مواقع دائمی و همیشگی را ایجاد می کند. آگاهی مراقب یا پرستار از مشکلات احتمالی مهم ترین فاکتور در مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل است. داروهای تجویز شده برای بیماران ممکن است عوارضی را به دنیال داشته باشد. صدمات مغزی، مشکلات و موفقیت در درمان عوارض سکته مغزی، از فردی به فردی دیگر، متفاوت است. بنابرین شما به عنوان مراقب بیمار سکته مغزی نیاز دارید از تمام عوارض احتمالی بیمار با خبر باشید. شناخت کامل عوارض جانبی و مشکلات بیمار سکته مغزی اثر بخش ترین راهکار و روش برای کاهش دوران نقاهت و جلوگیری از مشکلات بعدی بیمار و مراقبین می شود.بیمار سکته مغزی با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند؟

  • فلج شدن ، ضعف و ناتوانی های حرکتی

یکی از عوارض بسیار شایع در بیماران پس از سکته مغزی احساس ضعف ، بی حسی عضلات یا فلج شدن نیمی از بدن است. استفاده از دوره های توانبخشی( فیزیوتراپی) و ماساژ عضو آسیب دیده توسط پرستار روند بهبودی را سرعت می بخشد.

 

  • مشکل در صحبت کردن و یا اختلال در بلع (خوردن )

اختلال در صحبت کردن و حتی درک صحبت سایرین نیز از مشکلات شایع پس از سکته مغزی است. گفتار درمانی رایج ترین روش برای درمان این مشکلات است. زیرا متخصصین گفتار درمانی از روش های مختلفی برای بهبود مشکلات سخن گفتن، بلع غذا و خوردن برای باز توانی مغز و سایر آسیب های مغزی استفاده می کنند. شما نیز می توانید این اصول و روش ها یاد گرفته و با بیمار خود تمرین کنید. اگر بیمار شما در خوردن و بلع غذا مشکل دارد در روزهای اول تغذیه را با مایعات شروع کنید.

 

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

 

  • از دست دادن حافظه و دشواری در یادآوری و فکر کردن

مهم ترین راهکار برای کمک به بیماران هنگام دشواری در یادآوری، برقراری ارتباط مستمر با آن ها می‌باشد. باید رو‌ به روی فرد مورد نظر ایستاده، به‌ وضوح صحبت کرده و با استفاده از زبان بدن و دادن وقت کافی به فرد برای درک مطالب دشواری‌های او را تا حد امکان کاهش دهیم. استفاده از تصاویر و تقویم برای یادآوری گذشته و صحبت با فرد بیمار بسیار روند بهبودی را سرعت می بخشد.

  • مشکلات احساسی ( افسردگی و درماندگی)

مشکلات احساسی بیمار ناشی از ناتوانی فرد در وفق دادن خود با شرایط و محدودیت های جدید است. احساس غم ،افسردگی ،اضطراب و عواطف هیجانی پس از سکته مغزی در بیماران به وفور دیده می شود. ممکن است بیمار،بدون علت و یا در اثر کوچک ترین مسأله ای شروع به گریه یا خنده کند. داروهای ضدافسردگی مانند فلوکسیتین می تواند یاری دهنده بیماران باشد. اما مهم ترین اقدام شما به عنوان مراقب بیمار صبوری و درک شرایط روحی این بیماران می باشد.

  • بی اختیاری در ادرار کردن یا دفع مدفوع

بی اختیاری در ادرار کردن و دفع مدفوع تقریباً تا3 هفته پس از سکته مغزی از عوارض شایع پس از سکته مغزی است. بی اختیاری در اثر آسیب مراکز مغزی کنترل کننده این اعمال، روی می دهد. استفاده از سوند و لگن برای بیماران در این دوران ضروری است.

اگر برای نگهداری از بیمار سکته مغزی به دنبال یک پرستار خوب و مورد اعتماد می گردید  روی ما حساب کنید.درک کردن بیمار مهمترین قسمت مراقب بعد از  سکته مغزی

یادمان باشد مراقبت از بیماران سکته مغزی نیازمند صبر و شکیبایی و اختصاص زمان و توجه و درک کامل شرایط و محدودیت آن ها است. مراقبت حرفه ای و صحیح از بیمار سکته مغزی می تواند روحیه و تلاش بیمار برای بهبود را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به اهمیت و ضرورت مراقبت بعد از بیمار سکته مغزی و مشکلات مراقبت از آن ها استخدام پرستار در منزل می تواند کمک بزرگی به شما و بیمار سکته مغزی در افزایش سرعت بهبودی باشد.

 

4.5 امتیاز از 1743 رای


پرستار بیمار
برای سرویس پرستار بیمار از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین