آشنایی با بهترین روش های تمیز کردن لوستر کریستالی

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با بهترین روش های تمیز کردن لوستر کریستالی

تمیز کردن لوستر کریستالی به دلیل سخت و دشوار بودن آن، شاید جز تمیزکاری‌های روتین نباشد. با این حال، لازم است تا هر چند وقت یک بار برق انداختن کریستال لوستر خانه را در برنامه خود قرار دهیم. ممکن است بسیاری از افراد با روش‌های تمیز کردن لوستر چندان آشنایی نداشته باشد.

بنابراین هنگام شستشو به سراغ اسکاچ و مایع ظرفشویی می‌روند که اشتباه است. ما در این مقاله قصد داریم تا روش های تمیز کردن لوستر کریستالی به شکل اصولی را بررسی کنیم. با رعایت روش‌ها و نکات زیر می‌توانید از تمیزی و شفافیت لوستر خود لذت ببرید. 

آشنایی با روش‌های تمیز کردن لوستر کریستالی

بخش زیادی از جذابیت لوسترهای کریستالی این است که تلالو نور را چندین برابر می‌کند. به همین دلیل مهم است که همیشه لوسترهایی تمیز و عاری از گرد و غبار داشته باشید. آشنایی با روش صحیح پاک کردن کریستالهای لوستر باعث می‌شود تا در اثر تمیز کردن، کریستال‌ها کدر نشوند.

اگر با روش های تمیز کردن لوستر کریستالی آشنایی نداشته باشید، بعد از مدتی کریستال‌ها شفافیت خود را از دست می‌دهند. روش‌های مختلفی برای این‌ کار وجود دارد، اما مهم‌ترین نکته این است که به سراغ شوینده‌های قوی نروید.

معمولا شوینده‌های قوی تنها برای از بین بردن چربی مواد غذایی از ظروف و تمیز کردن سطوح سنگی و سرامیکی کاربرد دارند. در غیر این‌صورت، بهتر است برای کریستال‌ها از شوینده‌های ضعیف‌تر استفاده کنید.

به صورت کلی موادی که یک کارگر خانم برای نظافت منزل برای شستشو به کار می‌برد، ابر یا اسفنج نرم، الکل، شیشه پاک کن و مایع ماشین لباسشویی است. در ادامه هریک از این روش‌ها را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

تمیز کردن لوستر کریستالی

 

برق انداختن كريستال لوستر با شیشه پاک کن

شیشه پاک کن همان‌طور که از نامش مشخص بوده، مخصوص پاک کردن سطوح شیشه‌ای و کریستالی است. با این حال اگر روی لوسترهای شما بیش از حد گرد و خاک نشسته باشد، نمی‌توان تنها از شیشه پاک کن استفاده کرد.

اگر عادت دارید تا ماهانه لوسترها را تمیز کنید، پس این گزینه انتخاب مناسبی است. می‌توانید با استفاده از دستمال نخی بدون پرز و شیشه پاک کن،‌ به آرامی کریستال‌ها را تمیز کنید. در این حالت، شاید نیاز به جدا کردن کریستال‌ها از لوستر نداشته باشید.

با این حال اگر لوسترهای منزل بیش از حد گرد و غبار گرفته باشد، نیاز دارید تا به سراغ روش دیگری بروید.

 

پاک کردن کریستالهای لوستر

 

تمیز کردن لوستر کریستالی با ترکیب آب و الکل

اگر شیشه پاک کن در دسترس ندارید، ترکیب آب و الکل هم می‌تواند چربی‌ها و غبار روی لوسترها را از بین ببرد. برای این کار لازم است تا الکل و آب را با نسبت برابر ترکیب کنید. حالا این ترکیب را روی کریستال‌های لوستر اسپری کرده و بلافاصله با یک دستمال تمیز کنید.

از آن جایی که اگر الکل درصد بالایی داشته باشد، به سرعت از بین می‌رود باید به نسبت اختلاط توجه کنید. به عنوان مثال الکل 90 درصد را باید به نسبت یک به چهار با آب ترکیب کنید.

 

مواد شوینده؛ بهترین گزینه برای تمیز کردن لوسترهای کریستالی

اگر می‌پرسید که چگونه لوستر کریستالی را تمیز کنیم، باید بگوییم که یک روش مرسوم استفاده از صابون مایع یا مایع ظرفشویی است. البته باید دقت کنید که مایع شوینده قوی نباشد تا باعث کدر شدن کریستال‌ها نشود. به عنوان مثال شوینده مخصوص لباس‌های رنگی یا پارچه‌های حساس گزینه مناسبی محسوب می‌شود. 

برای این کار چند قطره از مایع شوینده را با آب ولرم ترکیب کنید. حالا کریستال‌ها را از لوستر جدا کرده و داخل این محلول قرار دهید. بهتر است 20 دقیقه تا نیم ساعت، کریستال‌ها داخل این محلول قرار بگیرند.

سپس با استفاده از یک ابر نرم و آب، آن‌ها را شستشو دهید. این روش برای لوسترهایی که بیش از اندازه کثیف می‌شوند مناسب است. فقط دقت کنید تا از اسکاچ استفاده نکنید زیرا روی کریستال‌ها خط می‌اندازد.

 

برق انداختن كريستال لوستر

 

برق انداختن كريستال لوستر در ماشین ظرفشویی

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها به خصوص برای افراد شاغل، شستن کریستال لوستر در ماشین ظرفشویی است. این روش در زمان صرفه‌جویی می‌کند و گزینه مناسبی برای تمیز کردن کریستال‌ها است.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که کریستال‌ها از کیفیت خوبی بهره‌مند باشند. در غیر این صورت، در اثر شستشو داخل ماشین ظرفشویی دیگر شفافیت اول را ندارند.

برای پاک کردن کریستالهای لوستر باید درجه آب ماشین ظرفشویی را پایین نگه دارید. احتمالا 40 یا 45 درجه انتخاب مناسبی باشد. همچنین از مایع شوینده و جلادهنده هم استفاده کنید.

پیشنهادی که داریم این است که برای دفعه اول تنها یکی از کریستال‌ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. در صورتی که در پایان شستشو کدر نشد، می‌توانید برای دیگر قطعات لوستر هم از همین روش استفاده کنید.

فراموش نکنید که برای تمیز کردن لوستر برنجی از این روش استفاده نکنید زیرا نتیجه آن کدر شدن لوستر است.

 

نکات مهم هنگام تمیز کردن لوستر کریستالی

حالا که با روش های تمیز کردن لوستر کریستالی آشنا شدید، باید به چند نکته مهم در این زمینه توجه کنید. جدا از این‌که کدام روش را برای پاک کردن کریستالهای لوستر انتخاب کرده‌اید، رعایت نکات زیر ضروری است:

  • بهترین روش تمیز کردن لوسترهای کریستالی برای هر فرد متفاوت است. دلابل آن هم مواد در دسترس، زمان لازم و جنس کریستال‌ها هستند. پس سعی کنید روش مناسب خود را پیدا کنید.
  • هنگام شستشو و تمیز کردن لوسترها، به بخش‌های فلزی دقت کنید. معمولا این قسمت‌ها اگر در تماس با شوینده قرار بگیرند، کدر و زشت می‌شوند. پس برای شستن کریستال لوستر در ماشین ظرفشویی آن‌ها را از قطعات فلزی جدا کنید.
  • بعد از شستشوی کریستال‌ها، حتما آن‌ها را خشک کنید تا جای لکه‌های آب روی لوستر باقی نماند.
  • نکات ایمنی را هنگام تمیز کردن لوستر در نظر داشته باشید. این نکات ایمنی شامل استفاده از نردبان مناسب، جلوگیری از اضافه کردن وزن به لوستر و پهن کردن یک پتو زیر لوستر هستند.

 

روش های تمیز کردن لوستر کریستالی

 

سوالات متداول

  1. چگونه لوستر کریستالی را تمیز کنیم؟

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن لوستر کریستالی وجود دارد؛ استفاده از ترکیب آب و الکل، اسپری شیشه پاک کن، مایع شوینده و جلادهنده ماشین ظرفشویی از روش‌های معمول برای تمیز کردن لوستر کریستالی هستند.

  1. بهترین موقع برای پاک کردن کریستالهای لوستر چه زمانی است؟

تمیز کردن لوسترها را می‌توانید ماهانه یا فصلی انجام دهید. اگر زمان کافی در اختیار ندارید، هر 6 ماه یک بار هم مناسب است.

  1. استفاده از چه شوینده‌هایی برای لوستر کریستالی مناسب نیست؟

برای تمیز کردن لوسترها نباید به سراغ شوینده‌های قوی بروید زیرا باعث کدر شدن کریستال‌ها می‌شود.

  1. چگونه می‌توان از خش افتادن کریستال‌های لوستر جلوگیری کرد؟

برای این‌کار بهتر است کریستال‌ها را روی یک حوله یا پارچه نرم پهن کنید تا با هم تماس مستقیم نداشته باشند.

در این مقاله درباره روش های تمیز کردن لوستر کریستالی صحبت کردیم. در حالت معمول، شستشو و تمیز کردن کریستال‌های لوستر کار سختی نیست. به خصوص اگر مرتب تمیزکاری انجام داده باشید.

با این حال اگر گرد و غبار و چربی‌های مقاوم روی کریستال‌ها وجود داشت، باید آن‌ها را ابتدا در یک محلول مانند شوینده و آب قرار دهید، سپس شستشو دهید.

5.0 امتیاز از 1 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین