چطور لوسترها را تمیز کنیم؟

ثبت درخواست "نظافت منزل"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چطور لوسترها را تمیز کنیم؟

همه ما حداقل یکبار در سال و با نزدیک شدن فصل(های) تمیزکاری چنین سوالاتی را از خود می‌پرسیم: چطور لوسترها را تمیز کنیم؟ لوستر را با چی تمیز کنیم؟ آیا اسپری تمیز کننده لوستر بدون نیاز به دستمال در بازار موجود هست؟

بهترین اسپری پاک کننده لوستر یا اسپری براق کننده لوستر با کاربردی مشابه اسپری پاک کننده دیوار کدام است؟ آیا می‌توان برای پاک کردن لوستر‌های شیشه‌ای همانند دیگر سطوح مشابه از لکه بر قوی شیشه استفاده کرد؟ و... .

ما هم با شما موافقیم که خانه بدون لوستر نمایی ندارد و مهمترین قدم بعد از داشتن یک لوستر زیبا و مناسب، توجه به نظافت آن و دانستن این است که چطور لوسترها را تمیز کنیم. در ادامه این مقاله به روش‌های تمیز کردن لوستر کریستالی، تمیز کردن لوستر برنجی، تمیز کردن لوستر برنزی و نکات مهم آن خواهیم پرداخت.

موارد پربازدید کاربران برای نظافت منزل و عناصر دکوراتیو مثل تمیز کردن لوستر برنجی

هر چقدر هم که در تمیزکاری و نطافت منزل دقت داشته باشیم غفلت از جزئیات به مرور زمان نامرتب بودن و آلودگی محیط را به دنبال دارد. بنابراین توجه به پاکسازی سطوح مختلف همانند موارد اشاره شده در این بخش به تکمیل شدن پروسه نظافت قسمت‌های مختلف خانه در کنار اکسسوری‌ها و انواع لوستر کمک می‌کند. 

و موارد مشابه این لیست که هر کدام به تنهایی با جزئیات و روش‌های خاصی همراه است.اگر در اجرای هر کدام زمان و تخصص کافی ندارید می‌توانید با دسترسی به اپلیکیشن خدمت از ما به بهترین شرکت‌های خدماتی معرفی کننده کارگر خانم برای نظافت منزل تهران و دیگر شهرها دسترسی داشته باشید. 

به 2 روش کلی می‌توان تمیز کردن لوستر کریستالی، تمیز کردن لوستر برنجی، تمیز کردن لوستر برنزی و... را انجام و به سوال چطور لوسترها را تمیز کنیم، پاسخ داد: بدون باز کردن قطعات و کریستال‌ها و یا با باز کردن آنها. البته با هر روشی که بخواهید سیاه شدن لوستر و قطعات آن را رفع کنید، ابتدا باید لوستر را خاموش کنید و اجازه دهید لامپ‌ها سرد شوند. حتی می‌توانید روی کلید آن برچسبی بزنید تا فرد دیگری اشتباها آن را روشن نکند.

 

چطور لوسترها را تمیز کنیم؟ بدون باز کردن قطعات

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید بدون باز کردن قطعات چطور لوسترها را تمیز کنیم؟ گاهی لوستر شما را نمی‌توان به‌راحتی باز و آن را تمیز کرد. گاهی هم ممکن احساس کنید نیازی به این کار برای تمیز کردن لوستر و جلا دادن لوستر وجود ندارد. ما به شما 2 راه برای تمیز کردن لوستر بدون باز کردن قطعات آن معرفی می‌کنیم:

 

روش اول تمیز کردن لوستر بدون باز کردن:

- در این حالت شما به یک نردبان برای دسترسی به قسمت‌های مختلف لوستر، و یک تکه پارچه ضخیم برای پهن کردن زیر آن احتیاج دارید (در صورتی که چیزی از لوستر جدا شود و بیفتد). البته اگر زیر لوستر فرش پهن شده، یک تکه پارچه معمولی نیز کافی است.

- حالا می رسیم به سوال لوستر را با چی تمیز کنیم. برای تمیز کردن لوستر در این حالت به محلولی شامل 1 واحد الکل و 4 واحد آب احتیاج دارید. این محلول ساده یک جایگزین مقرون به‌صرفه و خانگی (بدون مواد آسیب زننده‌ای مانند آمونیاک) برای اسپری پاک کننده لوستر، لوستر پاک کن کریستال و اسپری براق کننده لوستر موجود در بازار است.

- این محلول را روی یک پارچه تمیز و لیطف اسپری، و کریستال‌های لوستر را پاک کنید. حتما بعد از گردگیری قسمت‌های مختلف لوستر، آنها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. در آینده نیز می‌توانید از این محلول به‌عنوان اسپری پاک کننده لوستر، لوستر پاک کن کریستال و حتی اسپری براق کننده لوستر برای جلا دادن لوستر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای دسترسی به قسمت‌های مختلف لوستر، هرگز آن را نچرخانید و به جای آن نردبان را جابه‌جا کنید. تمیز کردن لوستر در این روش با وجود اینکه سریع‌تر انجام می‌شود، اما دقت و ظرافت بالایی می‌طلبد.

 

چطور لوسترها را تمیز کنیم؟

 

روش دوم تمیز کردن لوستر بدون باز کردن:

این روش نسبت به روش قبل تا حدودی دردسر کمتری دارد و با وجود داشتن اسپری تمیز کننده لوستر بدون نیاز به دستمال نیز جالب‌تر است. در این روش شما به نردبان و یک سفره بزرگ احتیاج دارید.

- برای درست کردن اسپری پاک کننده لوستر خود در این روش کافی‌ست 1 واحد سرکه سیب را با 3 واحد آب مخلوط کنید. با داشتن این محلول دیگر نیازی نیست از خودتان بپرسید لوستر را با چی تمیز کنیم.

- پیش از تمیز کردن لوستر کریستالی (یا سایر مدل‌ها)، قسمت بالایی لوستر که به سقف متصل شده است را با پلاستیک بپوشانید و سفره را زیر آن پهن کنید.

- محلول را روی کریستال‌ها اسپری کنید. این یک روش عالی و قوی برای تميز كردن لوستر كريستالی و جلا دادن لوستر است که احتیاجی به خشک کردن با دستمال نیز ندارد. فقط درصورتی که مدت زیادی از آخرین بار که لوستر را تمیز کرده‌اید گذشته باشد، بهتر است هر کریستال را با دستمال پاک کنید.


 

چطور لوسترها را تمیز کنیم؟ با باز کردن قطعات

حالا نوبت به تميز كردن لوستر كريستالی با باز کردن قطعات آن می‌رسد. این روش مشخصا وقت بیشتری از شما خواهد گرفت، اما لوستر شما کاملا تمیز خواهد شد. همچنین با باز کردن قطعات لوستر، قسمت‌های دور از دسترس آن را نیز می‌توانید تمیز کنید.

- پیش از باز کردن لوستر بهتر از آن عکس بگیرید تا اگر نحوه اتصال آنها را فراموش کردید، با مشکل مواجه نشوید.

- یک کاسه بزرگ حای آب گرم و مقداری مایع ظرفشویی آماده کنید. کریستال‌ها را یکی یکی در آن با دست بشویید و روی یک پارچه قرار دهید تا خشک شوند.

- چند کریستال را با هم نشویید و از اسکاچ هم استفاده نکنید. این کار احتمال خط افتادن روی کریستال‌ها را افزایش می‌دهد.

- درنهایت کریستال‌ها را با یک پارچه لطیف و تمیز خشک کنید تا لکه‌ی آب روی آنها نماند. سپس مجددا آنها را روی لوستر از بالا به پایین و از داخل به خارج نصب کنید.

 

تمیز کردن لوستر

 

چطور لوسترها را تمیز کنیم؟ نکات مهم

دیدیم که تمیز کردن لوستر چه کار ساده‌ای‌ست و تنها به کمی صبر و حوصله نیاز دارد. باوجود این، جلا دادن لوستر و تميز كردن لوستر كريستالی یا تمیز کردن لوستر برنجی در زیبایی خانه شما تاثیر زیادی دارد. توجه به نکات زیر در روش‌های بالا را به خاطر بسپارید:

- استفاده از آب لیموترش برای تمیز کردن لوستر برنزی و رفع سیاه شدن لوستر طلایی بسیار مناسب است. با استفاده از یک مسواک آبلیمو را روی قسمت‌های برنزی بکشید و سپس آن را آب بکشید و خشک کنید. این ساده‌ترین روش براق کردن لوستر برنز و تمیز کردن لوستر برنجی در خانه است.

- برای تمیز کردن لوستر کریستالی یا تمیز کردن لوستر برنجی از سفیدکننده‌ها استفاده نکنید. چنین موادی درخشش و جلای کریستال‌ها و لوستر را از بین می‌برد.

- درصورتی که خط و خشی را روی کریستال‌ها مشاهده می‌کنید، می‌توانید با استفاد از کمی خمیر دندان آن را رفع کنید. تنها کافی‌ست خمیر دندان را با انگشتتان محکم روی خش بکشید تا محو شود.

- پس از پایان تمیز کردن لوستر با استفاده از اسپری تمیز کننده لوستر بدون نیاز به دستمال یا لوستر پاک کن کریستال یا اسپری براق کننده لوستر و نهایتا جلا دادن لوستر و نصب آن، از خشک شدن تمام قسمت‌ها پیش از روشن کردن مطمئن شوید.

- لوسترهای خود را هر 1 سال یکبار تمیز کنید. البته اگر لوستر شما در جاهای پر رفت‌و‌آمد (مانند راهروها) یا با آلودگی بیشتر (مانند آشپزخانه) قرار دارد، حداقل 2 بار در سال آنها را تمیز کنید.

- گرد و خاک لامپ‌ها را با استفاده از یک پارچه خشک بگیرید و درصورت نیاز آنها را تعویض کنید.

نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading