25 ترفند تمیزکاری منزل

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
25 ترفند تمیزکاری منزل

اصولا ترفند کلمه جذابی‌ست؛ حالا چه بحثِ ترفند تمیزکاری خانه باشد، چه شکافتن اتم و هوا کردن موشک. فرقی نمی‌کند عادت داشته باشید هرروز نظافت کنید، یا اینکه فقط آخر هفته‌ها یکی دوساعتی را به اینکار اختصاص دهید، ترفندهای تمیزکاری منزل کار شما را به طرز فوق‌العاده‌ای ساده و سریع می‌کنند.

در این مقاله از مجله «خدمت از ما» نکات جدید تمیزکاری برای فضای کلی خانه و البته آشپزخانه و اتاق‌ها را با هم مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

ترفند تمیزکاری اتاق

اتاق خواب شما گوشه امن و امانی است که در این دنیای شلوغ‌وپلوغ دارید. پس لحظه‌ای در استفاده از این ترفندهای تمیزکاری تردید نکنید:

 

کمد لباس‌ها

اینجا و آنجای کمدتان (مثلا در کشوها و قفسه‌ها) چند ورق خشک کن قرار دهید تا لباس‌ها "تازه" بمانند و بوی نم نگیرند.

 

سبد لباس

هر اتاق خوابی باید دو سبد برای رخت‌های چرک داشته باشد؛ یکی برای لباس‌های روشن و یکی برای لباس‌های تیره. تلبار کردن لباس‌ها گوشه اتاق یا نگه داشتن آنها روی چوب‌لباسی تا وقتی که ماشین لباسشویی را راه می‌اندازید، در ترفندهای خانه‌داری و تمیزکاری منزل هیچ جایی ندارند!

 

لوازم مو

بحث تمیزکاری وسایل آرایشی به شدت مفصل است و مطلب جداگانه‌ای را می‌طلبد؛ اما اینجا یکی از مهمترین نکات آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم. برای تمیز کردن اتو مو و وسایل مشابه، یک تکه پنبه را به کمی الکل آغشته کنید، سرامیک‌های دستگاه را به آرامی با آن پاک کنید، و با یک پارچه مرطوب محل را پاک کنید.

حواستان باشد که وسیله جدا از برق و کاملا خنک باشد!

 

تمیزکاری منزل

 

تشک

یک ترفند تمیزکاری اتاق با نتیجه عالی برای نظافت تشک استفاده از جوش شیرین است؛ سوپرمن نکات خانه داری و تمیزکاری!

روی تشک جوش شیرین بپاشید و اجازه دهید سه تا چهار ساعت جادوی خوشبوکننده‌اش را انجام دهد. سپس تشک را جاروبرقی بکشید. باور کنید بعد از اینکار حس می‌کنید روی یک تشک کاملا نو می‌خوابید!

برای لکه‌های خون، از ترکیب جوش شیرین، پراکسید و صابون ظرف‌شویی مرغوب استفاده کنید. خمیری با این مواد آماده کنید، و آن را روی محل بمالید. بعد از مدتی خمیر را کم‌کم با پارچه‌ای خیس‌شده (با آب گرم) پاک کنید. حین انجام این ترفند تمیزکاری اتاق مراقب باشید که تشک خیس نشود.

 

بالشت‌ها، پتو و ملفحه‌ها

اگر بحث نکات خانه داری تمیزکاری برایتان جدید نباشد، حتما می‌دانید که توصیه می‌شود ملحفه‌های خود را هرهفته بشویید. بیشتر پتوها هم (حتی آنهایی که از پر هستند) باید حداقل هر شش ماه یکبار شسته شوند. حتما برچسب آنها را بخوانید، چون بعضی از آنها باید خشکشویی شوند.

از خشک‌کن‌تان (با درجه حرارت بالا) هم می‌توانید برای از بین بردن میکروب‌هایی که در بالشت‌های شما جا خوش کرده‌اند، استفاده کنید.

 

هدبورد

اگر هدبوردتان روکش پارچه‌ای دارند، لکه گرفتن آن اصلا دور از ذهن نیست. برای تمیزکاری آن می‌توانید از یک چربی‌زدای قوی استفاده کنید. مثلا می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی روی یک دستمال پارچه‌ای مرطوب بریزید، و به آرامی روی لکه بمالید.

البته پیش از استفاده از این ترفند تمیزکاری اتاق توصیه می‌کنیم آن را روی یک قسمت خارج از دید تست کنید تا مطمئن شوید پارچه آسیبی نمی‌بیند.

 

پشت میز خواب و تخت

برای تمیزکاری اتاق و پاک کردن توده‌های گردوغباری که پشت این قسمت‌ها جمع می‌شوند، هرچند وقت یکبار حتما مبلمان را از دیوار دور کنید و کاملا جاروبرقی بکشید.

 

نکات خانه داری تمیزکاری

 

ترفند تمیزکاری اشپزخانه

برای اینکه قلب خانه‌تان همیشه برق بزند، منظورمان هرنقطه آن است، از این نکات تمیزکاری آشپزخانه استفاده کنید:

 

فر

شما می‌توانید فر خود را با یک قرص ماشین ظرفشویی تمیز کنید. اینطور که به نظر می‌رسد، می‌توان از تبلت یا قرص ماشین ظرفشویی برای تمیزکاری فر هم استفاده کرد. برخی معتقدند از آنها می‌توان برای تمیز کردن توالت هم استفاده کرد.

 

شیرآلات

سر شیر آب رسوب زده یا گرفته است؟ در این حالت می‌توانید یک کیسه را با سرکه پر کنید و آن را دور شیرآلات ببندید تا در آن خیس بخورد. اگر آب محل زندگی‌تان املاح زیادی دارد، این ترفند تمیزکاری اشپزخانه حتما به دردتان می‌خورد.

 

سینک

اگر سینک گرفته است، کمی مایع ظرفشویی و بعد آب داغ در آن بریزید. کار مایع ظرفشویی از بین بردن چربی است. معمولا این چربی روی ظروف وجود دارد، اما می‌تواند در لوله‌ها هم جمع شود. اضافه کردن جوش شیرین (و چند دقیقه صبر پیش از ریختن آب داغ) این ترکیب را قوی‌تر هم می‌کند.

برای برق انداختن سینک (استیل) هم یک ترفند تمیزکاری برایتان داریم: سینک را بشویید، آن خشک کنید، روی آن آرد بپاشید و با یک پارچه تمیزش کنید. اگر هم سینک بوی بدی می‌دهد، ابتدا آب داغ و بعد به آرامی یک فنجان جوش شیرین بریزید. در آخر هم حدود یک فنجان آب لیمو بریزید و منتظر یک واکنش شیمیایی گازدار و ضد بوی بد باشید!

 

قابلمه‌ها

به جای اینکه با سیم ظرفشویی به جان لکه‌های سیاه پشت قابلمه‌ها بیفتید، از این ترفند تمیزکاری آشپزخانه استفاده کنید. شما می‌توانید به کمک پاک‌کننده اجاق این لکه‌های سرسخت را بدون آسیب رساندن به رنگ یا پوشش قابلمه‌ها پاک کنید.

 

ترفند تمیزکاری اشپزخانه

 

اجاق

یک راه فوق‌العاده برای سریع برای تمیز کردن اجاق استفاده از بخارشو است! از این وسیله برای تمیز کردن در کابینت‌ها و سطوح دیگر هم استفاده کنید.

 

سطل زباله

سطل زباله همیشه بوی نامطبوعی می‌دهد و خواهد داد، اما نه اگر ترفند تمیزکاری مخصوص به آن را بشناسید! یک توپ پنبه را کاملا به یک اسانس آغشته کنید، و آن داخل سطل یا کیسه بیندازید. اینکار اگر بوی زباله‌ها را کاملا از بین نبرد، قطعا تندی آزاردهنده‌شان را می‌گیرد.

 

پیشبند

یک ترفند تمیزکاری اشپزخانه داشتن کمی گچ در یکی از کابینت‌هاست. می‌دانید چرا؟ چون گچ یک جاذب عالی برای لکه‌هاست.

ابتدا روغن اضافی و مواد غذایی باقی‌مانده روی پیشبند را با پارچه پاک کنید، و بعد کل قسمت لکه‌دار را با گچ بپوشانید. قبل از اینکه پیشنبد را در ماشین لباسشویی بندازید، روی لکه را با کمی مایع لباسشویی بمانید و آن را در آب داغ بشویید تا لکه‌ها کاملا از بین بروند.

 

ماشین ظرفشویی

اگر در منطقه‌ای با آب املاح‌دار زندگی می‌کنید، احتمالا کثیف بیرون آمدن ظروف از ماشین ظرفشویی ناامیدتان می‌کند. نگران نباشید، برای این مشکل هم یک ترفند تمیزکاری اشپزخانه وجود دارد.

یک کاسه پرشده با سرکه را در ماشین ظرفشویی قرار دهید و دستگاه را روشن کنید. سرکه اجازه نمی‌دهد لکه‌ای روی ظرف‌ها بماند.

 

تمیزکاری آشپزخانه

 

ماگ‌ها

لکه‌های قهوه درون ماگ‌ها و فنجان‌ها اصلا منظره جالبی را نمی‌سازند. برای تمیزکاری آنها می‌توانید کمی جوش شیرین کف فنجان بپاشید و به آن آب اضافه کنید تا خمیری ایجاد شود. بعد آن را بشویید.

 

مایکروویو

در یک کاسه آب نصف یک لیمو را با یک فنجان آب ترکیب کنید، و آن را در مایکروویو قرار دهید. حالا دستگاه را روی درجه بالا برای سه دقیقه تنظیم کنید تا محلول به جوش بیاید. وقتی دستگاه خاموش شد، پنج دقیقه صبر کنید. حالا همه آلودگی‌ها سست شده و آماده‌اند تا پاک شوند!

 

ظروف شکسته

دفعه بعد که لیوانی در آشپزخانه شکست، اصلا نگران جمع کردن تکه‌های ریز آن نباشید. یک ترفند تمیزکاری اشپزخانه برای جمع کردن تکه‌های ریز ظروف شیشه‌ای شکسته‌شده استفاده از نان تست و نمونه‌های مشابه است؛ آنها را روی محل فشار دهید تا شیشه‌ها را به خود جذب کند.

 

مخلوط کن

مخلوط کن خود را تا نیمه با آب گرم پر کنید، یک قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و آن را روشن کنید. به همین سادگی! اگر مخلوط کن رسوب دارد یا دیگر شفاف نیست، می‌توانید یک قطره سرکه یا مقداری لیمو را هم چاشنی این ترفند تمیزکاری بکنید.

 

تمیزکاری خانه جدید

 

نکات خانه داری و تمیزکاری منزل

از ترفندهایی که در ادامه می‌بینید می‌توانید برای تمیزکاری خانه‌تان استفاده کنید:

 

کرکره فلزی

اگر در خانه‌تان از این کرکره‌های خاطره‌انگیز دارید، برای تمیزکاری آنها ابتدا با جاروبرقی و سری مناسب گردوغبارشان را پاک کنید و یکراست سراغ دستمال‌های مرطوب نروید! بعد هم هر نوار را با یک پارچه میکروفایبر پاک کنید. از این ترفند تمیزکاری برای هر پرده‌ای افقی دیگری هم می‌توانید استفاده کنید.

 

پنکه سقفی

اگر پنکه سقف دارید، روی هریک از پره‌های آن یک روبالشتی قدیمی بکشید و پنکه را روشن کنید. سرعت پنکه را بیشتر کنید تا روبالشی خوب همه گردوغبارها را بگیرد.

 

دریچه هوا

معمولا کسی موقع تمیزکاری خانه سراغ دریچه‌ها نمی‌رود؛ اما اگر می‌خواهید سنگ تمام بگذارید، اجازه دهید راهنمایی‌تان کنیم.

این دریچه‌ها بعضا منبع موهای حیوانات خانگی، خاک، گردوغبار و سایر آلودگی‌ها هستند که به داخل اتاق می‌وزند و همه‌جا می‌نشینند، پس حتما هنگام تمیزکاری منزل گوشه‌چشمی به آنها داشته باشید. کافیست درپوش‌ها را باز کنید و در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

 

کفپوش چوبی

اگر کفپوش چوبی دارید، جدا از مرتب جاروبرقی کشیدن با سری مناسب (سری‌های برسی که هم خوب گردگیری می‌کنند هم سطح را خراش نمی‌دهند)، یک ترفند برای تمیزکاری اتاق این است که با پاک‌کننده‌های ملایم کف را برق بندازید. ضمنا اینکار اصلا هم سطح را لغزنده نمی‌کند.

 

موی حیوانات خانگی

دستکش‌های یلاستیکی فقط به درد ظرف شستن نمی‌خورند. آنها برای باز کردن شیشه‌های مربا و خلاص شدن از شر موهای حیوانات خانگی هم عالی هستند. یک جفت دستکش بپوشید و دست‌تان را روی محل‌های آلوده بگشید. پلاستیک به در جمع کردن موها و تمیزکاری منزل عالی عمل می‌کند.

به خدمات تمیزکاری خانه احتیاج دارید؟

امیدواریم این نکات کار شما در روند همیشه ادامه‌دار نظافت منزل و بخش‌های مختلف آن را ساده‌تر کند. همچنین، اگر به خدمات تمیزکاری منزل احتیاج دارید، می‌توانید بهترین متخصصان شهرتان را در عرض چنددقیقه با ثبت درخواست رایگان در اپ/وبسایت «خدمت از ما» پیدا کنید.

4.2 امتیاز از 1410 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین