علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی

ثبت درخواست " تعمیر ماشین ظرفشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی

زنگ زدن ماشین ظرفشویی مخصوصا زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی یکی از معضلاتی است که پس از خرید ماشین ظرفشویی و استفاده مداوم از آن به وجود می‌آید. حال در این مقاله از مجله خدمت از ما می‌خواهیم به سراغ علت پوسیدگی سبد ماشین ظرفشویی و علت زنگ زدگی بدنه ماشین ظرفشویی و همچنین به موضوع راهکارهایی برای از بین بردن زنگ زدگی ماشین ظرفشویی برویم. پس همراه ما باشید تا با آشنایی از دلایل زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی، یک سری نکات را رعایت کنید و از ایجاد این مشکل پیشگیری کنید.

دلایل زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی

در اینجا می‌خواهیم علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی را برای شما بسط دهیم تا شما هرچه بیشتر با این عوامل آشنایی کامل پیدا کنید؛ و از خراب شدن و تعمیر ماشین ظرفشویی و یا از خرید سبد ماشین لباسشویی و پرداخت هزینه های اضافی پیشگیری کنید.

 

اولین علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی: برخورد اجسام تیز با بدنه ظرفشویی

همانطور که می‌دانید؛ جنس داخل ماشین ظرفشویی معمولا از استیل ساخته شده است و دلایل رخ می‌دهد که باعث زنگ زدگی بدنه ماشین ظرفشویی و زنگ زدن سبد آن می‌شود. در واقع یکی از شایع ترین دلایل خرابی بدنه ماشین ظرفشویی، خراشیده شدن و برخورد نوک اجسام تیز با آن است. وقتی بدنه دستگاه دچار آسیب می‌شود، عوامل دیگر دست به دست هم می‌دهند و باعث زنگ زدگی ماشین ظرفشویی و در آخر آسیب پذیر می‌شود.

 

علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی

 

دومین علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی: رسوب مواد غذایی به جامانده در ظروف

 یکی از شایع ترین دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی می‌شود؛ رسوب مواد غذایی به جا مانده در ظرف‌ها به بافت و بدنه دستگاه است. به این نکته خوب توجه کنید، رسوب مواد غذایی به جا مانده در بلند مدت باعث خرابی ظرفشویی می‌شود و شما را برای تعمیر ماشین ظرفشویی و یا تعویض سبد ماشین ظرفشویی مجبور می‌کند.


 

سومین دلیل زنگ زدن ماشین ظرفشویی: استفاده از مواد شوینده نامناسب

همچنین یکی دیگر از علت‌های زنگ زدگی ماشین ظرفشویی مربوط به استفاده از مواد شوینده نامرغوب و نامناسب است. وقتی از مواد شوینده ای که میزان زیادی کلر دارد، به طور مدام استفاده کنیم، این طبیعی است که بعد از مدتی سبد ماشین ظرفشویی و بدنه داخلی آن آسیب ببیند. پس توصیه میکنیم برای بعد از خرید ماشین ظرفشویی، حتما یک مواد شوینده مناسب برای آن انتخاب نمایید.


 

چهارمین علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی: باقی ماندن غذاهای اسیدی در ماشین ظرفشویی

عامل دیگری که باعث خوردگی و زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی می‌شود، باقی ماندن غذاهای اسیدی و شور در هنگام شستشو ظروف است.

نکته 1 جهت جلوگیری از زنگ زدن ماشین ظرفشویی: قبل از قرار دادن ظروف در ماشین لباسشویی حتما تمامی مواد غذایی اضافی از روی آن ها کاملا پاک کنید تا هیچگونه موادی که باعث صدمه به ماشین ظرفشویی میشوند وارد آن نشود.

نکته 2 جهت جلوگیری از زنگ زدن ماشین ظرفشویی: حتما از قرص و مواد شوینده مناسب برای شستن ظروف با ماشین ظرفشویی استفاده نمایید واز آسیب های جدی جلوگیری کنید.


 

پنجمین علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی: عدم استفاده از قیف مخصوص ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل خوردگی و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی و علت پوسیدگی سبد ماشین ظرفشویی این است که خیلی از بانوان، علاقه‌ای به استفاده از قیف در هنگام اضافه کردن مایع جلادهنده و نمک ندارند. که باید خدمت این بانوان عزیز عرض کنیم که عدم استفاده از این قیف‌ها، می‌تواند موجب ایجاد واکنش شیمیایی و باعث زنگ زدگی بدنه ماشین ظرفشویی و در نهایت باعث از بین رفتن استیل دستگاه می‌شود.

 

علت زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی

 

علت زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی چیست؟

با توجه به عواملی که برای علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی اشاره کرده ایم؛ باز با این وجود، احتمال زنگ زدن استیل داخلی ماشین ظرفشویی کم است، اما خب زنگ زدن سبد ظرفشویی و پایه های نگهدارنده آن بسیار بیشتر است؛ چراکه سبد ماشین ظرفشویی که ظروف در داخل آن قرار می‌گیرد، عمدتا از جنس فلز است و یک پوشش پلاستیکی از جنس وینیل بر روی آن اعمال می‌شود. این پوشش نقش محافظتی دارد، ولی به دلایلی که در ادامه ذکر کرده‌ایم، باعث خوردگی و زنگ زدگی می‌شوند.

به دلایل زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی توجه کنید

معمولا بی‌دقتی در بارگیری ظروف و برداشتن آنها از داخل سبد ماشین ظرفشویی، سبب می‌شود تا تیزی چاقوها، قاشق و چنگال و لبه های ظروف سبب خراشیده شدن پوشش سبد ماشین ظرفشویی می‌شود. شاید این خراش ها در ابتدا سطحی به نظر برسند ولی همین خراش کوچک نیز کافیست تا زنگ زدن سبد ظرفشویی اتفاق بیوفتد.

همچنین با قرار گیری طولانی مدت در معرض آب و مواد شوینده، به مرور اکسید آهن یا همان زنگ زدگی بر روی قفسه ها یا سبد ظرفشویی شکل گرفته و یا در زیر پوشش به صورت تاول به وجود می‌آید. این عامل هم دلیل زنگ زدن قاشق در ماشین ظرفشویی نیز است.

نکته 3 جهت جلوگیری از زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی: همواره در قرار دادن ظروف در داخل سبد ظرفشویی و نیز برداشتن آنها در پایان شستشو دقت کنید و با احتیاط اینکار را انجام دهید.

 

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

 

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

  • در صورتی که در بخشی از سبد ماشین ظرفشویی، لکه ای از زنگ زدگی مشاهده کردید، بلافاصله دست به کار شوید و برای پاک کردن آن و شستشوی سبد اقدام کنید.
  • برای برطرف کردن زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می‌توانید از موم مایع، چسب برق مایع و یا اسپری وینیل پلاستیکی استفاده کنید؛ و بخش های زنگ زده سبد ظرفشویی را بپوشانید و از آنها محافظت کنید.
  • همچنین می‌توانید به کمک مواد مخصوص شستشو دهنده ماشین ظرفشویی یا سیتریک اسید کریستالی، ماشین ظرفشویی را در برنامه شستشوی معمولی یا برنامه ویژه شستشوی دستگاه اجرا کنید تا زنگ زدگی ها پاک شوند.
  • پس از اتمام شستشو درب ظرفشویی را باز کنید تا بخار داغ خارج شود. سپس سریعا چاقوها و قاشق و چنگال‌ها را خارج کنید و خشک نمایید تا احتمال زنگ زدن آنها کاهش یابد.
  • پیش از بارگیری ظروف در ماشین ظرفشویی، حتما یک مرحله تمیز کاری انجام دهید تا ذرات غذایی چسبیده به آنها وارد دستگاه نشود. غذاهای شور و اسیدی به شدت خوردگی ظروف را افزایش می‌دهند.

 

آیا لازم است که در چنین مواقعی ماشین ظرفشویی مان را به دست تعمیرکار بسپاریم؟

همانطور که خواندید، اگر میزان زنگ زدگی ماشین لباسشویی، چه در قسمت بدنه، سبد و بدنه بیرونی کم باشد، می‌توانید با مایع مخصوص این کار، زنگ زدگی ماشین ظرفشویی را برطرف کنید. در واقع زنگ زدگی یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای هر ماشین ظرفشویی بیفتد، پس در روزهای اولیه که هنوز مدت زمان زیادی از شروع زنگ زدگی نگذشته این امکان وجود دارد که لکه ها توسط خود شما برطرف شود؛ اما هر چقدر که از وقوع این اتفاق بگذرد این امکان کاهش پیدا می‌کند و شما ناچار می‌شوید که برای تعویض سبد ماشین ظرفشویی، خرید سبد ماشین ظرفشویی و یا تعمیر سبد ماشین ظرفشویی دست به کار شوید.

4.5 امتیاز از 1326 رای


تعمیر ماشین ظرفشویی
برای سرویس تعمیر ماشین ظرفشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین