علت زنگ زدگی و پوسیدگی درب یخچال و نحوه تعمیر آن

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت زنگ زدگی و پوسیدگی درب یخچال و نحوه تعمیر آن

تعمیر زنگ زدگی درب یخچال یکی از خدماتی است که معمولا پس از چند سال استفاده از این وسیله در خانه به وجود می‌آید. علاوه بر این، به دلیل اینکه یخچال یکی از پراستفاده‌ترین وسایل در خانه است؛ معمولا پس از گذشت چند سال دچار پوسیدگی شده و نیاز به تعمیر پوسیدگی درب یخچال پیدا می‌کند. در چنین مواردی، اگر می‌خواهید که این مشکل را خیلی زود برطرف کنید، باید یک سری اطلاعات داشته باشید که در ادامه در اختیار شما قرار داده‌ایم.

 

زنگ زدگی درب یخچال چیست؟

از آنجا که در ساخت یخچال‌ها از فلزات استفاده می‌شود و در یک محیط مرطوب مانند آشپزخانه قرار دارد، آثاری از زنگ زدگی بر روی بدنه آن دیده می‌شود که زیبایی یخچال را خراب خواهد کرد. البته معمولا پوششی بر روی بدنه این وسایل وجود دارد که چنین مشکلی برای شما ایجاد نشود؛ اما به دلایل مختلفی ممکن است که شما با این مشکل مواجه شوید.

اگر سریعا به این موضوع رسیدگی نکنید، ممکن است در نهایت منجر به پوسیدگی درب شود و در سرتاسر قسمت‌های بدنه آن توسعه پیدا کند. بنابراین خیلی سریع باید برای تعمیر پوسیدگی یا زنگ زدگی درب یخچال اقدام کنید.

 

علت زنگ زدگی درب یخچال

قبل از اینکه بخواهید به تعمیر زنگ زدگی درب یخچال بپردازید، نیاز است که علت و دلیل پوسیدگی در یخچال را پیدا کنید. از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تعمیر زنگ زدگی درب یخچال

 

نشتی آب‌سردکن

یک علت زنگ زدگی درب یخچال، نشتی آب‌سردکن است که باعث ایجاد رطوبت بر روی این قسمت شده و در نهایت زنگ زدن در را به دنبال دارد. بنابراین اگر به طور مداوم از آب‌سردکن یخچال استفاده می‌کنید، باید مراقب باشید که عایق اطراف آن از بین نرفته یا پوسیده نشود.

 

خراب یا پاره شدن لاستیک دور یخچال

اگر لاستیک دور یخچال هم خراب شود، ممکن است که آب ناشی از میعان گاز بر روی درب نشتی کرده و در نتیجه زنگ زدن آن را به دنبال داشته باشد. این مورد را می‌توان دلیل پوسیدگی در یخچال هم دانست؛ زیرا مانع از انجام عملکرد به صورت عادی خواهد شد و در نهایت این مشکل را به همه بدنه انتقال خواهد داد.

 

مرطوب بودن محیط خانه

لوله‌های کندانسور که در پشت یخچال وجود دارند، بسیار گرم هستند و می‌توانند گرمای خود را به بدنه منتقل کنند. به همین دلیل در محیط‌های بسته‌ای که تهویه هوا به خوبی انجام نمی‌شود، مقدار زیادی رطوبت در اثر ایجاد بخار در آشپزخانه یا هوای سرد اطراف بر روی بدنه جمع می‌شود که در نهایت باعث خواهد شد نیاز به تعمیر زنگ زدگی درب یخچال پیدا کنید.

 

وجود فاصله کم میان اجاق گاز و یخچال

اگر یخچال خود را در فاصله کمی نسبت به اجاق گاز قرار داده‌اید، احتمالا خیلی زود نیاز به تعمیر پوسیدگی درب یخچال پیدا خواهید کرد. زیرا گرمای زیادی بر روی بدنه و درب آن ایجاد شده و در نهایت رطوبتی را روی آن‌ها تشکیل می‌دهد.

 

تمیز نکردن بدنه یخچال

در صورتی که لکه‌ای از مواد غذایی بر روی درب یخچال باقی بماند و پاک نشود، می‌تواند بدنه را دچار خوردگی کند. بنابراین لازم است که همیشه با یک دستمال نمدار منجر به خشک، درب یخچال را تمیز کنید تا هیچ لکه‌ای بر روی آن نماند.

 

روش های تعمیر پوسیدگی درب یخچال

برای تعمیر زنگ زدگی درب یخچال می‌توانید از روش‌های مختلف خانگی استفاده کنید. البته این در صورتی است که در همان مراحل اولیه این مشکل را تشخیص داده باشید؛ در غیر این صورت احتمالا نیاز به تعویض در پیدا خواهید کرد. بهترین راه‌هایی که برای تعمیر پوسیدگی درب یخچال پیشنهاد می‌شوند، عبارت‌اند از:

 

استفاده از سرکه سفید

برای اینکه به تعمیر زنگ زدگی درب یخچال با استفاده از سرکه سفید بپردازید، باید یک دستمال را به این ماده آغشته کرده و حدود 24 ساعت بر روی محل زنگ زدگی قرار دهید. سپس با استفاده از یک سیم ظرف‌شویی، این ناحیه را به خوبی بسابید.

البته این کار ممکن است باعث از بین رفتن سایر قسمت‌های بدنه شود؛ به همین دلیل بهتر است سرکه سفید را بر روی یک تکه آلومینیوم ریخته و سپس ناحیه زنگ زدگی را بسابید. این راه حل زمانی جواب می‌دهد که تنها چند لکه زردرنگ بر روی درب وجود داشته باشد. برای زنگ‌زدگی‌های بزرگ‌تر باید حتما با تعمیرکار یخچال در منزل تماس بگیرید.

 

تعمیر زنگ زدگی درب یخچال با نمک و لیمو

اگر به دنبال تعمیر پوسیدگی درب یخچال با استفاده از روش‌های خانگی هستید، ابتدا باید این ناحیه را با استفاده از نمک بپوشانید. حال مقدار آب‌لیمو بر روی آن ریخته و 3 تا 4 ساعت منتظر بمانید. در نهایت با استفاده از پوست لیمو، محل زنگ زدگی را بسابید. با این روش می‌توانید بدون اینکه به دیگر قسمت‌های بدنه آسیبی وارد شود، علت زنگ زدگی درب یخچال را از بین ببرید.

 

تعمیر پوسیدگی درب یخچال با جوش شیرین

در این روش از بین بردن دلیل پوسیدگی در یخچال، باید جوش شیرین و آب را مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. این خمیر را بر روی قسمت پوسیده شده بمالید و چند ساعت صبر کنید. سپس با استفاده از مسواک، این ناحیه را بسابید و در نهایت با آب بشویید.

 

مایع ظرف‌شویی و سیب زمینی

از دیگر موادی که برای از بین بردن آثار زنگ زدگی و پوسیدگی از روی درب یخچال استفاده می‌شود، سیب زمینی و مایع ظرف‌شویی است. برای این کار باید سیب زمینی را نصف و به مایع ظرف‌شویی آغشته کنید. سپس آن را بر روی ناحیه زنگ زده قرار دهید و صبر کنید تا به طور کامل این قسمت‌ها را از بین ببرد.

 

تعمیر پوسیدگی درب یخچال

 

تعمیر زنگ زدگی درب یخچال با مواد شیمیایی

به جز مواد خانگی و طبیعی، ماده‌های شیمیایی هم در بازار وجود دارند که می‌توانند در از بین بردن پوسیدگی و زنگ زدگی درب یخچال موثر واقع شوند.

یکی از این مواد، ضدزنگ شیمیایی نام دارد که در بازار موجود است و باید بر طبق دستورالعملی استفاده شود که بر روی بسته‌بندی آن نوشته شده است. اما قبل از استفاده از این ضدزنگ‌ها، باید ناحیه موردنظر را با یک دستمال نمدار تمیز کنید. علاوه بر این اسپری رنگ یا مبدل زنگ زدگی هم می‌تواند مانع از گسترده شدن این مشکل بر روی بدنه شده و آن را محدود کند.

 

مزیت‌های تعمیر زنگ زدگی و پوسیدگی درب یخچال

یکی از روش‌هایی که معمولا در زمان ایجاد آثار زنگ زدگی بر روی درب یخچال پیشنهاد می‌شود، تعویض آن است. این کار می‌تواند هزینه زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد و اگر به درستی انجام نشود، اختلالی در عملکرد یخچال ایجاد کند. به علاوه ممکن است که مدل درب یخچال شما در بازار وجود نداشته باشد.

این در حالی است که تعمیر زنگ زدگی درب یخچال بسیار به‌صرفه خواهد بود و به شکل تضمینی می‌تواند زیبایی ظاهری یخچال شما را به آن برگرداند. همچنین مشکلی هم برای پیدا کردن در یخچال نخواهید داشت. البته حتما باید برای این کار به سراغ یک متخصص بروید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

 

پیشگیری از زنگ زدن در یخچال جلوگیری

برای اینکه بتوانید دلیل پوسیدگی در یخچال را از بین ببرید و از بروز این مشکل جلوگیری کنید، توصیه می‌شود که کارهای زیر را انجام دهید.

  1. برای پاک کردن آلودگی‌ها، از مقدار زیادی آب استفاده نکنید.
  2. در صورت ایجاد لکه یا پاشیدن غذا بر روی درب، بلافاصله آن را تمیز کنید.
  3. یخچال را در نزدیکی اجاق گاز یا در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید.
  4. پس از تمیز کردن یخچال، بدنه آن را خشک کنید.

سخن پایانی

تعمیر زنگ زدگی درب یخچال یکی از راه‌های مقرون‌به‌صرفه برای از بین بردن این مشکل است. برای این کار در ابتدا باید علت زنگ زدگی درب یخچال را تشخیص دهید. سپس می‌توانید از روش‌های خانگی برای تعمیر پوسیدگی درب یخچال کمک بگیرید یا اینکه برای این کار به یک تعمیرکار ماهر زنگ بزنید. در این مقاله از خدمت از ما تلاش کردیم تا شما را با دلایل ایجاد این مشکل و روش‌های برطرف کردن آن آشنا کنیم.

4.1 امتیاز از 958 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین