تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست؟

ثبت درخواست "تعمیر پرینتر"
تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست؟

اگر به دنبال خرید پرینتر باشید، حتما پرسیده‌اید که تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست؟ بهترین پرینترهای لیزری خانگی یا بهترین پرینترهای جوهر افشان کدام‌یک برای نوع کار من مناسب‌تر است؟ در این مطلب ویژگی‌های پرینترهای جوهر افشان و لیزری را همراه با مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان و لیزری بررسی می­‌کنیم. در نهایت متوجه می‌شویم تفاوت چاپگرها و تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست، و کدام برای استفاده شما گزینه بهتری خواهد بود.

 

تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست؟

بسیاری از افراد انتظار بیشتری جز چاپ متون از یک پرینتر نداشته و به اینکه از لحاظ فنی تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست اهمیت زیادی نمی‌دهند. بهترین پرینترهای لیزری خانگی و بهترین پرینترهای جوهر افشان هردو کار چاپ را انجام می‌دهند، اما با یکدیگر متفاوت بوده و هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه می‌­بینیم که تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست.

 

1. تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست: نوع کارتریج

کارتریج منبع تامین رنگ در پرینتر است و فرایند چاپ بدون آن انجام نمی‌شود. مهمترین مورد در اینکه تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست، همین قسمت است. مهم‌ترین تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهرافشان در نوع کارتریج آنهاست. کارتریج برحسب نوع پرینتر به 2 گروه تقسیم می‌شود:

  1. کارتریج تونر: این کارتریج که برای بهترین پرینترهای لیزری خانگی به‌کار می‌رود، پودری بسیار فشرده و ساخته شده از پلی استر است.
  2. کارتریج جوهری: این کارتریج مناسب بهترین پرینترهای جوهر افشان است، که به 2 گروه کارتریج دای و کارتریج پیگمنت تقسیم می‌شود. بیشتر از ۹۵ درصد کارتریج دای از آب تشکیل شده است، به همین خاطر قیمت پایینی داشته و در برابر رطوبت و نور ماندگاری بالایی ندارد. کارتریج پیگمنت تصاویر و متون را با کیفیت بالایی چاپ می‌کند و در برابر نور و رطوبت مقاوم است، اما سریعا خشک می‌شود.

 

2. تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست: نحوه کار

حالا که می‌دانیم از نظر نوع کارتریج تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست، به سرغ نحوه کار آنها می‌رویم. بهترین پرینترهای جوهر افشان (همان‌طور که از نامشان پیداست) کار چاپ را با استفاده از کارتریج جوهری و پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ انجام می‌دهند. پاشیدن این قطرات بسیار ریز از طریق نازل‌های بسیار کوچکی که داخل پرینتر قرار دارد انجام می‌شود.

برخلاف ویژگی‌های پرینترهای جوهر افشان در فرآیند چاپ، بهترین پرینترهای لیزری خانگی برای چاپ از کارتریج‌های تونر استفاده می‌کنند. پودر تونر با استفاده از نیروی الکتریسته ساکن به درام پرینتر لیزری می‌چسبد. در ادامه، پرینتر با حرارت و فشاری که تولید می‌کند، آن را به سطح کاغذ می‌چسباند. پلاستیکی که در پلی استر کارتریج تونر وجود دارد، الکتریسیته را در خود نگه داشته و باعث جذب بار منفی می‌شود. درام یکی از بخش‌های کارتریج تونر بوده و نقشی اساسی را در کارکرد پرینتر لیزری ایفا می‌کند. این قطعه به شکل شک میله استوانه‌ای آبی رنگ بوده و وظیفه آن انتقال متون و تصویر روی کاغذ است.

 

فرق بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست؟

 

معایب پرینترهای جوهر افشان و لیزری

گفتیم که ویژگی‌های پرینترهای جوهر افشان آن را برای چاپ تصاویر بسیار مناسب می‌کند. پرینتر اینکار را از طریق ترکیب کارتریج مشکی با 3 کارتریج رنگی انجام می‌دهد، ترکیب کارتریج‌ها با یکدیگر کاری بسیار زمان‌بر است. همین مسئله موجب می‌شود بهترین پرینترهای جوهر افشان سرعت چاپ کمتری نسبت به بهترین پرینترهای لیزری خانگی داشته باشند.

علاوه بر اینکه تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست، یکی از نکاتی که هنگام انتخاب پرینتر باید به آن توجه کنید، هزینه‌هایی است که باید بعد از خرید پرینتر برای مواد مصرفی آن پرداخت. کارتریج‌های جوهری قابلیت شارژ دارند. اما چون عمر سخت‌افزار را کاهش می‌دهند، شارژ آن توصیه نمی‌شود. کارتریج جوهری باید بعد از باز کردن پلمپ به سرعت استفاده شود، زیرا در صورت عدم استفاده در مدت زمان کوتاه خشک می­شود.

بهترین پرینترهای لیزری خانگی می‌توانند اشکال گرافیکی را چاپ کنند، اما کیفیت تصاویر چاپی آنها (با وجود معایب پرینترهای جوهر افشان) در مقایسه با پرینتر‌های جوهرافشان پایین‌تر است. بیشتر مدل‌های پرینتر‌های لیزری از نظر ابعاد و اندازه بسیار بزرگ‌تر از پرینتر‌های جوهرافشان هستند و فضای زیادی را نیز اشغال می‌کنند.

 

معایب پرینترهای جوهر افشان

 

ویژگی‌های پرینترهای جوهر افشان و لیزری

همان­‌طور که اشاره کردیم، یکی از ویژگی‌های پرینترهای جوهر افشان استفاده از کارتریج جوهر برای چاپ اسناد و مدارک است. با توجه به این ویژگی‌های پرینترهای جوهر افشان، اگر چاپ رنگی مد نظرتان است (مانند چاپ یک عکس رنگی یا یک نمودار ساده)، به سراغ بهترین پرینترهای جوهر افشان بروید. بعضی از مدل‌های پرینتر جوهری به نسبت سایر پرینتر‌ها سروصدای کمتری در حین کار دارند. اگر محیط خانه یا شرکت کوچک است و محدودیت فضا دارید، به دنبال مدل­هایی از بهترین پرینترهای جوهر افشان باشید که فضای کمتری بگیرد.

کارتریج تونر بهترین پرینترهای لیزری خانگی قابل‌شارژ بوده و ظرفیت و طول عمر بیشتری از کارتریج جوهری دارد. همچنین، سرعت چاپ در پرینتر‌های لیزری نیز بیشتر از پرینتر‌های جوهرافشان است. این دو ویژگی برای افرادی که حجم کاری بالایی دارند، در تفاوت چاپگرها موضوع بسیار مهمیست. زیرا دستگاه آنها هم سرعت بالایی داشته، و هم برای حجم کاری بالا مواد مصرفی آن هزینه کمی دارد.

در چاپ سیاه و سفید صفحات متنی نیز پرینترهای لیزری بهترین هستند. این پرینترها سرعت چاپ حداقل 20 برگ در دقیقه را دارند. برای ابعاد چاپ نرمال، کیفیت متن چاپ شده در هر دو پرینتر لیزری و جوهرافشان مشابه است. اگر نیاز به چاپ فونت در سایز کوچکتر نیز دارید، پرینتر لیزری بهتر از جوهرافشان عمل می‌کند.

 

قیمت پرینترهای جوهر افشان hp

 

قیمت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

در قسمت قبل از لحاظ ساختار و نحوه کار بررسی کردیم که تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست. اما قیمت پرینترهای جوهر افشان هم یکی از موارد مهم در تفاوت چاپگرهاست.

قیمت پرینترهای جوهر افشان hp و سایر مدل‌ها بسیار کمتر از پرینتر لیزریست، اما این مسئله شامل کارتریج آن و قیمت جوهر پرینترهای جوهر افشان نمی‌شود. قیمت جوهر پرینترهای جوهر افشان و کارتریج اصل جوهری، حدود یک سوم قیمت خرید پرینتر جوهر افشان خود است. ظرفیت آنها نیز بسیار کمتر از کارتریج تونر است. یعنی شرکت‌هایی که حجم کاری بالایی دارند، هر ماه باید برای خرید کارتریج حدود یک سوم قیمت پرینتر هزینه کنند. این مسئله را در بحث "تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست؟" می‌توان یکی از معایب پرینترهای جوهر افشان دانست.

5 امتیاز از 5 رای

تعمیر پرینتر

برای سرویس تعمیر پرینتر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر پرینتر

مطالب مرتبط با ماشین اداری

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading