انتخاب بهترین رنگ موکت

ثبت درخواست " نصب موکت "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انتخاب بهترین رنگ موکت

انتخاب بهترین رنگ موکت شاید یک دغدغه دکوراسیونی جدید باشد، اما این کفپوش از دوران قاجار در زندگی ایرانیان حضور داشته است. شاید حتی اگر کتاب‌های قدیمی را زیر و رو کنیم، با خان و خان‌زاده‌ها یا حتی افراد عادی‌ای برخورد کنیم که به ست موکت با فرش عمارت یا خانه محقرشان اهمیت می‌دادند!

نصب موکت برای یکی دو دهه‌ از رونق افتاده بود؛ ولی به لطف مزایای همیشگی و مدل‌های جدید، ورق برگشت. اما مردم دیگر دنبال موکت‌های ساده‌ای نیستند که زیر فرش پنهان شود. این کفپوش‌ها حالا المان مهمی در دکوراسیون‌اند؛ و همه دوست داریم بدانیم بهترین رنگ موکت چیست، یا اینکه ست موکت با فرش چه اصولی دارد.

با انتخاب هوشمندانه طرح و رنگ موکت، همین کفپوش معمولی فضا را دگرگون خواهد کرد؛ کاری که شاید با سایر کفپوش‌ها به این سادگی ممکن نباشد. در ادامه درباره نکات کلیدی انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب، پذیرایی و ... صحبت می‌کنیم؛ و بعد به روش ترکیب رنگ موکت با فرش به رنگ‌های مختلف می‌پردازیم.

چرا همه درباره ست موکت با فرش صحبت می‌کنند؟

تا همین چندوقت پیش فکر و ذکر بیشتر افراد سمت سرامیک کردن کف یا نصب پارکت و لمینت بود. پس چه اتفاقی افتاد که دوباره موکت‌های نام‌آشنا راهشان را به دل ما باز کردند، و حالا هرروز صدها نفر از گوگل می‌پرسند که بهترین رنگ موکت چیست؟ چطور باید ست موکت با فرش را انجام دهیم؟ و ...؟

انگار هر کفپوش جدیدی که بازار را تسخیر می‌کند، بالاخره دیر یا زود باید تاج و تخت موکت را به آن برگرداند. این تغییر 360 درجه را باید مدیون مزایای این کفپوش استثنائی دانست.

افراد زیادی تصور می‌کنند موکت کفپوشی قدیمی و از مد افتاده است. اما انتخاب درست و ترکیب صحیح رنگ موکت با فرش نه تنها فضا را دمده نشان نمی‌دهد، بلکه ظاهر شیک و کلاسیکی به آن می‌بخشد. برخی از مزایای موکت‌ها عبارت است از:

  • گرم‌تر بودن کف خانه در مقایسه با کفپوش‌های دیگر مانند سنگ و یا سرامیک
  • ضربه‌گیر بودن و مناسب برای خانه‌هایی با ساکنان کم‌سن‌وسال و سالمند
  •  احتیاج نداشتن به تی کشیدن و گردگیری کردن
  • تنوع بی‌نظیر در طرح، رنگ و بافت
  • القای حس گرما به محیط خانه

 

بهترین رنگ موکت چیست؟

 

بهترین رنگ موکت و اصول انتخاب آن چیست؟

برای انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب، پذیرایی و نقاط دیگر منزل باید مجموعه‌ای از نکات را در ذهن داشته باشید. برای اینکه بعدا در ست موکت با فرش و ترکیب رنگ موکت با فرش به مشکل بر نخورید، به موارد زیر فکر کنید:

 

توجه به رنگ وسایل دکور خانه

به طور کلی برای انتخاب بهترین رنگ موکت با توجه به مبلمان، می‌توانید به سه روش عمل کنید:

 

انتخاب موکت در رنگ‌های خنثی

به طیف رنگ خاکستری، سفید و مشکی رنگ‌های خنثی گفته می‌شود. طبق علم رنگ‌شناسی، رنگ‌های خنثی را می‌توان با هررنگ دیگری ست کرد، و این رنگ‌ها با همه رنگ‌های دیگر از لحاظ بصری همخوانی دارند.

اگر در انتخاب رنگ محتاط‌ هستید و اصولا حال‌وحوصله چالش در ترکیب رنگ موکت با فرش را ندارید، بهترین رنگ موکت برای شما رنگ‌های خنثی هستند که با هر وسیله‌ای به هر رنگی هارمونی دارند. هنگام انتخاب رنگ موکت، رنگ‌های ملایمی مانند کرم، شیری یا آبی خیلی روشن را هم می‌توانید خنثی در نظر بگیرید.

 

انتخاب موکت در رنگ‌های مکمل

برای ست موکت با فرش و سایر وسایل خانه می‌توانید دست به انتخاب‌های هیجان‌انگیزتری هم بزنید، مثلا رنگ‌های مکمل. در اصطلاح رنگ‌شناسی، رنگ‌های مکمل به هر جفت رنگی گفته می‌شود که ترکیب آنها با هم یک رنگ خنثی مثل خاکستری، سفید یا مشکی را می‌سازد.

ست کردن این رنگ‌ها از نظر بصری در ذهن تعادل ایجاد می‌کند. رنگ‌های مکمل طبق نظر زیبایی‌شناس‌ها به این شکل تعریف می‌شوند: زرد و بنفش، سبز و قرمز، آبی و نارنجی. البته این یک چرخه کلی است، و قرار نیست شما هنگام انتخاب بهترین رنگ موکت سراغ موکت‌های زرد بروید، و آن را با مبلمان بنفشی که ندارید ست کنید!

وجود تناژی از این رنگ‌ها کافی است. برای مثال، رنگ خردلی را می‌توان با رنگ زرد هم‌تراز دانست، در این صورت رنگ مکمل آن رنگی است که تناژ آبی دارد. مثلا آبی تیره یا سورمه‌ای.

 

انتخاب موکت در رنگ‌های متضاد

یکی از روش‌های محبوب برای ست موکت با فرش و وسایل دیگر، استفاده از رنگ‌های متضاد برای ایجاد کنتراست در فضاست. این مبحث بیشتر سلیقه‌ای است، و از لحاظ رنگ‌شناسی پایه و اساس چندانی ندارد.

مثلا در صورت روشن بودن دیوارها، می‌توانید سراغ رنگ‌های تیره مثل مشکی یا نوک‌مدادی برای موکت بروید تا تضاد جذابی را در فضای منزل خلق کنید.

 

بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب

 

انتخاب بهترین رنگ موکت بر اساس ابعاد فضا

همان‌طور که می‌دانید، رنگ‌های تیره فضا را بسته‌تر و کوچکتر از ابعاد واقعی نشان می‌دهد. پس اگر متراژ فضای مدنظرتان کم است، بهترین رنگ موکت احتمالا تیره نخواهد بود. به جای رنگ‌های تیره سراغ رنگ‌های روشن‌تری مانند کرم یا خاکستری‌های روشن بروید.

اما اگر مساحت خانه بزرگ است، نیازی نیست محتاط باشید و خودتان را محدود کنید. در این حالت می‌توانید با خیال راحت رنگ‌های تیره‌ای مانند نوک مدادی، قهوه‌ای تیره، مشکی، سبز، قرمز تیره و ... را انتخاب کنید.

 

توجه به سبک طراحی داخلی

برای پیدا کردن بهترین رنگ موکت باید به دکور داخلی هم توجه داشته باشید. خانه شما اصولا با یک سبک خاص طراحی شده؛ مثلا ممکن است طراحی آن کلاسیک، مینیمال، مدرن یا ... داشته باشد. هر سبک، رنگ‌های مناسب خود را دارد.

مثلا بهترین رنگ موکت برای فضاهای کلاسیک رنگ‌های درباری و سلطنتی مانند زرشکی، قرمز تیره یا آبی لاجوردی است. در فضاهای مینیمال هم بهتر است از رنگ‌های خنثی در طیف روشن استفاده شود، مانند شیری یا نخودی.

 

توجه به ساکنان خانه

اگر در خانه کودک نوپا دارید، مطمئنا باید احتمال کثیفی مداوم موکت را هم در نظر بگیرید. خانه‌ای که کودک در آن زندگی می‌کند یا اصولا رفت و آمد زیادی دارد، برای انتخاب رنگ روشن موکت مناسب نیست؛ هرچقدر هم که ترکیب رنگ موکت با فرش زیبا باشد.

در این حالت بهتر است از رنگ‌های سفید، کرم، شیری یا هر رنگ روشنی از طیف‌های مختلف پرهیز کنید، و در عوض سراغ رنگ‌های تیره و اصلاحا چرک‌تاب بروید.

 

انتخاب رنگ بر اساس نوع فضا

این که موکت را برای چه بخشی از منزل انتخاب می‌کنید، در انتخاب بهترین رنگ موکت به شدت مهم است. مثلا انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب با پذیرایی کمی فرق می‌کند.

اصولا ، دست شما برای انتخاب رنگ‌های نامتعارف‌تر کمی بازتر است. چون فضا شخصی‌تر است، می‌توانید در انتخاب رنگ موکت برای اتاق خواب جسارت بیشتری به خرج بدهید. علاوه بر آن، در اتاق خواب (برخلاف هال و سالن) لازم نیست نگران ست موکت با فرش باشید.

 

 

راهنمای ست کردن موکت با فرش

اگر قصد دارید در کنار موکت از فرش هم استفاده کنید، باید حواس‌تان به ست کردن موکت با فرش هم باشد. وگرنه ممکن است شاهد اغتشاش بصری در محیط باشید.

بالاتر درباره رنگ‌های خنثی، مکمل و متضاد صحبت کردیم. در مورد ست کردن موکت با فرش می‌توانید از همین نکات استفاده کنید. اصولا برای ست موکت با فرش باید به یکی از این دو نکته توجه و موکت را هماهنگ با آن انتخاب کنید:

  • رنگ زمینه فرش
  • رنگ غالب در نقش‌های فرش

برای اینکه موضوع کاربردی‌تر شود، چند مثال می‌زنیم:

 

رنگ موکت برای فرش سفید

انتخاب رنگ موکت برای فرش سفید شامل انواع و اقسام گزینه‌ها می‌شود. اگر فرش‌های کاملا ساده و مدرنی دارید، می‌توانید سراغ موکت‌های طرح‌دار بروید. برای پیدا کردن بهترین رنگ موکت برای فرش سفیدتان کافیست به سایر المان‌های فضا نگاه کنید.

مثلا برای انتخاب رنگ موکت می‌توانید از رنگ‌آمیزی دیوارهایتان، رنگ کاغذ دیواری یا طرح‌های تکرارشونده در آن، رنگ کوسن‌های مبلمان، آثار هنری و تزئینی موجود در فضا و ... ایده بگیرید.

اما اگر فرش‌تان طرح و نقش دیگری در زمینه‌ای سفید دارد، برای انتخاب رنگ موکت برای فرش سفید می‌توانید از همان‌ها کمک بگیرید. مثلا اگر طرح‌ها آبی کمرنگ هستند، می‌توانید سراغ سورمه‌ای‌های تیره بروید، یا از رنگ‌های مکمل استفاده کنید.

 

رنگ موکت برای فرش قرمز و زرشکی

اگر فرش‌های منزل شما قرمز لاکی یا زرشکی است، رنگ موکت تیره می‌تواند حس ناخوشایند خفگی و یا عدم نظم بصری ایجاد کند. رنگ‌های روشن برای ست موکت با فرش لاکی مناسب‌تر هستند. طیف این رنگ روشن، می‌تواند هماهنگ با رنگ غالب در نقش‌های فرش باشد.

 

رنگ موکت برای فرش فیلی و طوسی

خوشبختانه چون طوسی یک رنگ خنثی است، برای ست موکت با فرش هیچ محدودیتی ندارید. حتی می‌توانید از موکت‌های طوسی، منتها یکی دو درجه روشن‌تر یا تیره‌تر هم استفاده کنید. اینکار اصلا فضا را خواب‌آور نمی‌کند؛ بلکه هارمونی دلپذیری ایجاد می‌کند، و فضای منزل را دلبازتر نشان می‌دهد.

 

 

رنگ موکت برای فرش کرمی و قهوه‌ای

اگر رنگ فرش‌تان در طیف کرم قرار می‌گیرد، برای موفقیت‌آمیز بودن ترکیب رنگ موکت با فرش سراغ موکت‌هایی کمی تیره‌تر از آن بروید. با اینکار هم فرش بیشتر به چشم می‌آید، هم حس استحکام دلپذیری در خانه ایجاد می‌شود.

طیف رنگی موکت می‌تواند با رنگ‌های کرم هماهنگ باشد، مثلا انواعی از قهوه‌ای یا نخودی تیره. یا اینکه می‌توانید برای ایجاد هارمونی رنگی را انتخاب کنید که با رنگ غالب نقش و طرح هماهنگ باشد.

اگر فرش‌تان در طیف تیره کرم قرار می‌گیرد، مثلا قهوه‌ای، گردویی یا شکلاتی است، دقیقا برعکس عمل کنید.

 

رنگ موکت برای فرش سرمه‌ای، آبی و فیروزه‌ای

فرش‌های با تم آبی همیشه محبوبیت خود را در بازار حفظ کرده‌اند. درباره رنگ موکت برای فرش سفید، زرشکی، کرمی و ... صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم ببینیم با فرش‌های طیف آبی چه موکت‌هایی بهتر هستند.

کمتر فرشی مانند یک تخته فرش سورمه‌ای فضای مدرن و فوق‌العاده شیکی ایجاد می‌کند. این رنگ تیره به شدت قوی است. این یعنی برای ست موکت با فرش نباید سراغ رنگ‌های تیره بروید، تا فضا خفه و کوچک به نظر نرسد. موکت‌های خاکستری، فیلی و طوسی روشن برای فرش‌های سورمه‌ای عالی هستند.

برخلاف سورمه‌ای که کل فضا را به نوعی تسخیر می‌کند، طیف‌های روشن‌تر آبی یا فیروزه‌ای فضا را آرام‌بخش می‌کنند. برای ایکه چنین فرش‌هایی نتوانند فضا را سرد نشان دهند، از موکت‌های تناژ خاکستری تیره و روشن، قهوه‌ای تیره و رنگ‌های گرم برای ترکیب رنگ موکت با فرش استفاده کنید.

در آخر

این مطلب راهنمای کامل شما برای انتخاب بهترین رنگ موکت است. بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب و پذیرایی و همچنین نحوه ست کردن موکت با فرش را با هم بررسی کردیم.

امیدواریم این متن به شما کمک کند تا دکور ایده‌آل‌تان (با این کفپوش دوست‌داشتنی) را ساده‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری طراحی کنید. اگر هم به کمک احتیاج داشتید، می‌توانید از دکوراتورهای فعال در بازار آنلاین «خدمت از ما» کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 986 رای


نصب موکت
برای سرویس نصب موکت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین