انتخاب بهترین رنگ موکت

ثبت درخواست "نصب موکت"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انتخاب بهترین رنگ موکت

برای نحوه انتخاب بهترین رنگ موکت، نسخه واحدی وجود ندارد. بلکه باید با توجه به نکات خاصی دست به انتخاب زد. موکت، یکی از کفپوش‌های رایج و قدیمی در ایران است که از زمان قاجار وارد این کشور شد و سال‌های سال در فرهنگ و دکوراسیون داخلی ما جا داشت. استفاده از موکت، برای یکی دو دهه از رونق افتاده بود؛ ولی این روزها به خاطر مزایای کاربردی که موکت ایجاد می‌کند، مجددا بازار گرمی پیدا کرده است.

فارغ از تمام مزایایی که موکت دارد، اگر در انتخاب طرح و رنگ موکت دقت کنید، می‌توانید دکوراسیون بسیار شیکی طراحی کنید که شاید با سایر انواع کفپوش ممکن نباشد. در این مقاله پیرامون انتخاب بهترین رنگ موکت برای محیط های مختلف، مثلا بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب یا پذیرایی صحبت خواهیم کرد. همچنین نکاتی را در مورد ست موکت با فرش بیان خواهیم کرد.

چرا موکت؟

پیش از این که در مورد بهترین رنگ موکت و نحوه انتخاب آن صحبت کنیم، بد نیست کمی در مورد مزایای موکت نیز بدانیم. خیلی‌ها فکر می‌کنند موکت کفپوشی قدیمی و از مد افتاده است، در صورتی که انتخاب درست آن نه تنها خانه شما را قدیمی و دمده نشان نمی‌دهد، بلکه وجهه شیک، کلاسیک و زیبایی به آن می‌بخشد. مزایایی که موکت برای خانه ایجاد می‌کند به شرح زیر است:

 • القای حس گرما به محیط خانه
 • گرم‌تر بودن کف خانه (در معنای غیر استعاری) در مقایسه با سایر کفپوش‌ها مثل سنگ و سرامیک.
 • ضربه گیر بودن و مناسب برای خانه‌هایی که کودک و سالمند در آن زندگی می‌کند.
 • عدم نیاز به تی کشیدن و گردگیری کردن.
 • تنوع بی‌نظیر در طرح و رنگ و تکسچر.

 

بهترین رنگ موکت چیست؟

 

بهترین رنگ موکت و اصول انتخاب آن چیست؟

برای انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب، پذیرایی و یا دیگر نقاط منزل، باید به مجموعه ای از نکات توجه کنید. پیش از انتخاب به خوبی به همه گزینه‌های ممکن فکر کنید.

 

توجه به رنگ وسایل دکور خانه

به طور کلی برای انتخاب رنگ موکت با توجه به مبلمان، می‌توانید به سه طریق عمل کنید:

 • انتخاب رنگ مکمل
 • انتخاب رنگ خنثی
 • انتخاب رنگ متضاد

رنگ‌های خنثی، به انواع طیف رنگ خاکستری، سفید و مشکی گفته می‌شود. طبق علم رنگ شناسی، می‌توان رنگ‌های خنثی را با هر رنگ دیگری ست کرد و این رنگ‌ها با همه رنگ‌های دیگر از لحاظ بصری هم خوانی دارد. اگر در انتخاب رنگ محتاط هستید، بهترین رنگ موکت مناسب شما، رنگ‌های خنثی هستند که با هر رنگ وسیله‌ای هارمونی دارند. در زمینه انتخاب رنگ موکت با کمی اغماض می‌توان رنگ‌های ملایمی مثل کرم، شیری و یا آبی‌های خیلی کمرنگ را نیز به عنوان رنگ خنثی به شمار آورد.

رنگ‌های مکمل در اصطلاح رنگ شناسی، به هر جفت رنگی گفته می‌شود که ترکیب آن‌ها با هم، یک رنگ خنثی مثل خاکستری، سفید یا مشکی می‌سازد. ست کردن این رنگ‌ها ناخوداگاه از لحاظ بصری در ذهن انسان تعادل ایجاد می‌کند. رنگ‌های مکمل از نظر زیبایی شناسان به این شکل تعریف می‌شود:

 • زرد و بنفش
 • سبز و قرمز
 • آبی و نارنجی

البته این یک چرخه کلی است، بنا نیست که رنگ‌های مبلمان شما دقیقا و عینا یکی از رنگ‌های نام برده به صورت جیغ و هارش باشد. بلکه صرفا وجود تناژی از این رنگ‌ها کافی است. درواقع پیگمنت غالب آن رنگ باید بررسی شود. مثلا رنگ خردلی را می‌توان با رنگ زرد هم تراز دانست، در این صورت رنگ مکمل آن رنگی است که تناژ آبی دارد. مثلا آبی تیره یا سورمه ای.

رنگ‌های متضاد هم برای ایجاد کنتراست در فضا به کار می‌رود. این مبحث بیشتر سلیقه‌ای است و از لحاظ رنگ شناسی پایه و اساس چندانی ندارد. مثلا در صورت روشن بودن دیوارها، می‌توانید از رنگ‌های تیره مثل مشکی یا نوک مدادی برای موکت استفاده کرد تا کنتراستی در فضای منزل حاکم شود.

 

انتخاب رنگ موکت بر اساس ابعاد فضا

به طور کلی باید بدانید که رنگ‌های تیره، عموما فضا را بسته‌تر و کوچکتر از ابعاد واقعی نشان می‌دهد. بنابرین اگر متراژ منزل شما کم است، در مورد انتخاب رنگ‌های تیره کمی محتاط عمل کنید. درواقع انتخاب رنگ‌های روشن‌تر مثل کرم یا خاکستری‌های روشن، برای فضای شما مناسب‌تر خواهد بود.

اگر مساحت خانه بزرگ است، در این مورد محدودیت خاصی ندارید. می‌توانید رنگ‌های تیره مثل نوک مدادی، قهوه‌ای تیره، مشکی، سبز یا قرمز تیره و ... را با دست بازتری و متناسب با طراحی فضا انتخاب نمایید.

 

توجه به سبک طراحی داخلی

خانه شما اصولا با یک سبک خاصی طراحی شده است؛ مثلا ممکن است طراحی کلاسیک، مینیمال، مدرن و ... داشته باشد. هر سبکی، رنگ‌های مناسب خود را دارد. مثلا بهترین رنگ موکت برای فضاهای کلاسیک رنگ‌های درباری و سلطنتی مثل زرشکی یا قرمز تیره و یا آبی لاجوردی می‌تواند مناسب باشد. طراحی‌های مینیمال نیز بهتر است شامل رنگ‌های خنثی در طیف روشن شوند؛ مثل شیری یا نخودی.

 

توجه به وجود کودک

اگر در خانه کودک نوپا دارید، پر واضح است که باید احتمال کثیفی مداوم موکت را در نظر بگیرید. خانه ای که کودک در آن زندگی می‌کند و یا به طور کلی جمعیت یا رفت و آمد زیادی دارد، خانه مناسبی برای انتخاب رنگ روشن موکت نیست. بهتر است در این حالت از رنگ‌های سفید، کرم، شیری یا هر رنگ روشنی از طیف‌های مختلف پرهیز کنید و در عوض به سراغ رنگ‌های تیره یا چرک‌تاب بروید.

 

انتخاب رنگ بر اساس نوع فضا

این که موکت را برای چه محیطی از منزل انتخاب می‌کنید، در انتخاب بهترین رنگ موکت اثر دارد. مثلا انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب با پذیرایی کمی فرق می‌کند. به طور کلی برای اتاق خواب، دست شما برای انتخاب رنگ‌های نامتعارف‌تر کمی بازتر است؛ فضا شخصی‌تر است و شما می‌توانید در انتخاب رنگ موکت برای اتاق خواب، کمی باجرئت‌تر عمل کنید.

 

بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب

 

راهنمای ست کردن موکت با فرش

اگر قصد دارید در کنار موکت، از فرش نیز استفاده کنید، باید به ست کردن موکت با فرش فکر کنید. در غیر این صورت ممکن است شاهد اغتشاش بصری در محیط باشید. کمی قبل مباحثی در مورد رنگ‌های خنثی، رنگ‌های مکمل و رنگ‌های متضاد را مطرح کردیم. در مورد ست کردن موکت با فرش نیز می‌توانید همان نکات را در نظر داشته باشید.

البته برای این که موضوع کمی کاربردی‌تر شود، چند مثال مطرح نیز مطرح می‌کنیم. اگر فرش‌های منزل شما قرمز لاکی است، رنگ موکت تیره شاید حس خفگی یا عدم نظم بصری ایجاد کند. رنگ‌های روشن موکت برای فرش لاکی مناسب‌تر اند. انتخاب طیف این رنگ روشن، می‌تواند هماهنگ با رنگ غالب در نقش‌های فرش باشد.

اگر فرش شما در طیف رنگ کرم است، می‌توانید موکت را کمی تیره‌تر انتخاب کنید. این گونه هم فرش شما بیشتر به چشم می‌آید و هم حس استحکام به خانه می‌بخشد. طیف رنگی موکت می‌تواند هماهنگ با رنگ‌های کرم باشد، مثلا انواعی از قهوه‌ای و یا نخودی تیره. یا این که مجددا می‌توانید برای ایجاد هارمونی، رنگی را انتخاب کنید که هماهنگ با رنگ غالب نقش طرح باشد.

به طور کلی برای ست کردن موکت با فرش به یکی از این دو نکته توجه کنید و موکت را هماهنگ با آن انتخاب کنید:

 • رنگ زمینه فرش
 • رنگ غالب در نقش‌های فرش

در آخر

این مطلب راهنمای شما برای انتخاب بهترین رنگ موکت است. بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب یا پذیرایی و یا نحوه ست کردن موکت با فرش، در این متن بررسی شده است. امیدواریم متن فوق کاربردی و مفید واقع شود.

نصب موکت
برای سرویس نصب موکت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading