دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای تمام برندهای ماشین لباسشویی پیش بیاید، آبکشی نکردن لباس‌ها است. این مشکل گاهی یک دلیل ساده مثل پر آب نشدن دستگاه دارد، اما گاهی اوقات هم علت آبکشی نکردن لباسشویی، به مشکلات فنی دستگاه برمی‌گردد.

برای رفع این مشکل باید با دقت دستگاه را بررسی کنید تا بعد از پیدا کردن علت و سرمنشا، راهکار مناسبی برای آن پیدا کنید. از همین رو ما در این مطلب تصمیم داریم رایج‌ترین دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی را به شما آموزش دهیم. همراه ما باشید! 

علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

در صورتی که ماشین لباسشویی به خوبی لباس‌ها را آبکشی و خشک نکند، فرایند شستشوی لباس‌ها ناتمام می‌ماند و شما می‌مانید با یک کوه لباس کثیف! این شرایطی است که هیچکس دوست ندارد در آن قرار بگیرد؛ اما همانطور که گفتیم، امکان دارد برای تمام برندهای ماشین لباسشویی پیش بیاید.

معمولا اصلی‌ترین دلیل آبکشی نکردن لباسشویی، یکی از موارد زیر است:

 

مهمترین دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

 

خراب شدن پمپ تخلیه

پمپ تخلیه یکی از مهم‌ترین قطعات لباسشویی به شمار می‌رود و همانطور که از نام آن پیداست، وظیفه تخلیه آب ماشین را به عهده دارد. در صورتی که یک شی خارجی داخل این قطعه گیر کند یا به علت استفاده زیاد و قدیمی بودن ماشین، این قطعه خراب شود، آبکشی و تخلیه آب در ماشین لباسشویی به خوبی انجام نخواهد شد.

در این حالت شما باید آن را تعمیر کرده یا اگر هیچ راه تعمیری وجود نداشت، نسبت به تعویض این قطعه اقدام نمایید.

 

پر بودن بیش از حد؛ رایجترین علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

در اکثر مواقع آبکشی نکردن ماشین لباسشویی یک دلیل ساده ولی مهم دارد و آن هم پر بودن بیش از حد است. شما باید همیشه به ظرفیت دستگاه خود توجه داشته باشید و بیشتر از این ظرفیت، داخل آن لباس قرار ندهید. در غیر این صورت ممکن است فرایند شستشو و آبکشی لباس‌ها با اختلال مواجه شود.

 

عدم آبکشی ماشین لباسشویی به علت گرفتگی شلنگ تخلیه

یکی از مهم ترین قطعات ماشین لباسشویی که معمولاً توجه چندانی به آن نمی شود، شلنگ تخلیه است. این بخش مهم، بعد از گذشت مدتی توسط آلاینده های موجود در فاضلاب ماشین لباسشویی دچار رسوب و گرفتگی خواهد شد. همین امرباعث می شود عمل تخلیه، به درستی انجام نشود و این می‌تواند دلیل آبکشی نکردن لباسشویی باشد. به همین دلیل اگر ماشین لباسشویی شما به درستی آبکشی نمی کند و لباس ها تمیز نمی شوند، شلنگ تخلیه را بررسی کرده و رسوبات و گرفتگی های آن را رفع کنید.

 

علت آبکشی نکردن لباسشویی چیست؟

 

آلوده بودن فیلتر تخلیه؛ علت آبکشی نکردن لباسشویی

هر ماشین لباسشویی قطعه ای به نام فیلتر تخلیه دارد. این قطعه وظیفه دارد از ورود پرز، نخ و ذرات جامد به داخل پمپ تخلیه جلوگیری کند. فیلتر تخلیه معمولاً در قسمت  پایین ماشین لباسشویی قرار دارد. این قطعه بعد از گذشت مدتی و به علت استفاده مداوم، دچار گرفتگی می شود.

گرفتگی در این قطعه ماشین لباسشویی را با نقص عملکرد روبه رو می‌کند و این موضوع می‌تواند یکی از دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی باشد. پس برای رفع این مشکل، فیلتر را از جای خود جدا کنید و آلودگی های روی آن را از بین ببرید و دوباره سر جای خود قرار دهید. در صورت احساس نیاز، می توانید فیلتر تخلیه را عوض کنید.

 

نقص در برد الکتریکی

از دیگر قطعات درگیر در آبکشی کردن، برد الکتریکی ماشین لباسشویی است و به همین دلیل، خراب شدن آن می‌تواند علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی باشد. این قطعه که به عنوان مغز ماشین لباسشویی هم شناخته می شود، در عمل آب کشی کردن نقش اساسی دارد. اگر برد الکتریکی دچار ایراد شده باشد و دستور آبکشی کردن را به اشتباه برای دیگر قطعات بفرستد، نیاز به تعمیر دارد. تعمیر این برد باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

 

اشکال در شیر برقی ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است تمام اجزای ماشین لباسشویی سالم باشند اما باز هم آب نتواند وارد آن شود. در چنین حالتی باید شیر برقی لباسشویی را مورد بررسی قرار داد. این شیر، وسیله ای است که اجازه ورود و خرج جریان آب به داخل ماشین لباسشویی را می دهد. پس اگر ماشین لباسشویی در آبکشی کردن مشکل دارد، ممکن است علت آبکشی نکردن لباسشویی، مشکل در شیر برقی بوده و این قطعه نیاز به تعویض داشته باشد.

 

فشار آب پایین

یکی از بزرگترین مشکلات آپارتمان نشینی، کم بودن فشار آب است. پایی بودن فشار آب مشکلات زیادی از جمله آبکشی نکردن ماشین لباسشویی را به همراه دارد. هنگامی که فشار اب کم تر از حد استاندارد باشد، ماشین لباسشویی در آبکشی کردن ناکام می ماند. پس توصیه می کنیم در چنین شرایطی، صبر کنید و لباس ها را در ساعاتی که مصرف آب کمتر است داخل ماشین بیاندازید.

 

آبکشی نکردن در اثر استفاده از پودر لباسشویی نامناسب

اگر می خواهید ماشین لباسشویی شما بهترین عملکرد را داشته باشد، باید از پودر مناسب با ان استفاده کنید. اگر از محصولات نامناسب استفاده کنید، ممکن است کف زیادی تولید کرده و مسیر تخلیه را با مشکل مواجه کنند. در نتیجه این کار شاهد آبکشی نکردن ماشین لباسشویی خواهید بود. پس اگر ماشین لباسشویی شما هیچکدام از مشکلات بالا ندارد اما همچنان آبکشی نمی کند، مطمئن شوید از پودر مناسب استفاده می کنید.

 

نکات مهم برای آبکشی لباس در لباسشویی

 

نکات مهم برای آبکشی لباس در لباسشویی

برای اینکه خشک کن لباسشویی شما دچار مشکل نشود و به خوبی کار کند، باید در زمان استفاده از آن و آبکشی لباس‌ها، به نکات خاصی توجه داشته باشید. در واقع بهتر است قبل از اینکه به دنبال دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی باشید، از این مشکل جلوگیری کنید. در اینجا به این نکات اشاره خواهیم کرد:

  • لباس‌ها را در حالی که مچاله هستند، داخل خشک کن نیندازید.
  • قبل از آبکشی لباس‌ها در ماشین، آب آن‌ها را تا حد ممکن با دست بچکانید.
  • اگر می‌خواهید لباس بلندی را آبکشی کنید، آن را طوری داخل لباسشویی بگذارید که مچاله نشود.
  • خشک کن لباسشویی را خیلی پر نکنید تا فضای کافی برای خشک شدن لباس‌ها وجود داشته باشد.
  • بهتر است لباس هایی که از نظر حجم و ضخامت به هم شبیه هستند را با هم داخل لباسشویی بیندازید تا آبکشی شوند. در غیر اینصورت ممکن است لباسشویی قادر به انجام درست این کار نباشد. برای مثال نباید تیشرت‌های نازک را همراه با یک پالتو ضخیم داخل ماشین بیندازید.

در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی آشنا کنیم. همانطور که متوجه شدید، دلایل مختلفی می‌توانند روی بروز این مشکل تاثیر داشته باشند. شما باید با بررسی دقیق ماشین لباسشویی خود، علت مشکل را پیدا کرده و بعد برای رفع آن اقدام کنید. ضمن اینکه با استفاده درست از ماشین لباسشویی، می‌توانید از این مشکلات جلوگیری نمایید.


تعمیر ماشین لباسشویی
برای سرویس تعمیر ماشین لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین