ارتفاع نرده راه‌ پله چقدر باشد؟

ثبت درخواست "اجرا و ساخت نرده"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
ارتفاع نرده راه‌ پله چقدر باشد؟

اطلاع از اینکه ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد تنها به مسائل ایمنی موجود در آیین‌­نامه نرده راه­‌پله محدود نمی‌­شود. در واقع، آشنایی با استاندارد ارتفاع نرده در دکوراسیون و افزایش زیبایی آن نیز تاثیر مستقیم دارد.

بنابراین، ایده‌­آل است که در هنگام انتخاب نرده و توجه به بعد زیباشناسی آن، همچنین بدانیم ارتفاع نرده راه­‌پله چقدر باشد؟ با «خدمت از ما» همراه باشید تا با هرچه در مورد ارتفاع نرده راه‌­پله فرفورژه، ارتفاع استاندارد نرده تراس، و به طور کلی اندازه استاندارد راه‌­پله‌­ها لازم است بدانید، آشنا شوید.

هنگام نصب و اجرای نرده راه‌پله باید به آیین‌­نامه نرده راه‌­پله دقت کنیم ایمنی فضا تامین شود. با وجود اینکه نقش مهم راه­‌پله‌­ها و نرده­‌های آنها در انواع ساختمان­‌ها، حتما باید به استاندارد ارتفاع نرده راه‌­پله و اینکه ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد توجه کنیم.

استاندارد ارتفاع نرده راه­‌پله در ارتفاع نرده راه‌­پله فرفورژه، ارتفاع استاندارد نرده تراس، ارتفاع نرده حفاظتی و... بر اساس نکات خاصی تعیین شده که در آیین‌­نامه نرده راه­‌پله نیز موجود است. در ادامه با یکدیگر بررسی می­‌کنیم که ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد؟

 

ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد؟

ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد؟، سوالی است که باید هنگام ساخت انواع ساختمان پرسیده شود. استاندارد ارتفاع نرده راه‌­پله با توجه به نیاز و نوع کاربری ساختمان تعیین شده، و باید به گونه‌ای باشد که هر فرد با هر شرایطی برای عبور از پله‌ها احساس امنیت کند.

به طور کلی هر قدر ارتفاع پله زیادتر باشد، تعداد پله مورد نیاز برای عبور از طبقه‌­ای به طبقه دیگر کمتر بوده و در نتیجه قفسه پله یا فضای لازم برای ایجاد پله کمتر است. با اینن وجود، ارتفاع پله کاملا به محل استفاده و کاربران آن بستگی دارد.

 

ارتفاع نرده راه‌­پله

روش اندازه گیری نرده راه پله

 

به طور کلی، استاندارد ارتفاع نرده راه­‌پله باید حداقل 80 سانتی‌متر، و فاصله بین دو نرده عمودی نصب شده باید بیشتر از ۱۱ سانتی‌متر باشد. طبق آیین‌­نامه نرده راه­‌پله در مورد ارتفاع نرده حفاظتی، فاصله المان‌های بکار رفته در آن باید از ۱۱ سانتی‌متر کمتر باشد تا سر کودکان از آن عبور نکرده و خطرآفرین نباشد.

ارتفاع نرده راه‌­پله ساده طبق مقررات ملی ساختمان و آیین‌­نامه نرده راه­‌پله معمولا بین 75 تا 110 سانتی‌متر است. همچنین، تعداد گاردهای به کار رفته در آن باید بین 3 تا 5 ردیف موازی باشد. توجه به اینکه ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد (طبق مقررات ملی ساختمان) برای گرفتن برگه پایان کار ساختمان نیز اهمیت زیادی دارد.

 

اهمیت آیین‌­نامه نرده راه­‌پله

استاندارد نرده راه­‌پله مقیاسی برای تعیین ارتفاع نرده حفاظتی در مکان‌ها و شرایط خاص برای راه­‌پله ساختمان است. این میزان و روش اندازه­‌گیری نرده راه­‌پله طبق مقررات ملی ساختمان تنظیم شده است. رعایت نکردن آیین‌­نامه نرده راه‌­پله می‌تواند امنیت ساکنان یک ساختمان را به خطر انداخته، و البته برخلاف قانون نیز است.

توجه داشته باشید که نوع ساختمان و کاربردی که دارد، می‌تواند روی میزان ارتفاع نرده راه‌­پله آن موثر باشد. در نتیجه، اینکه ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد باید طبق شرایط ساختمان مورد ملاحظه قرار گیرد.

 

ارتفاع نرده راه­‌پله فرفورژه

نرده فرفوژه یکی از محبوب‌ترین انواع نرده‌های فلزی در میان خریداران است که زیبایی خاصی نیز به راه‌­پله‌­ها می‌بخشد. این نوع نرده‌ها بسیار مقاوم هستند و قیمت پایین‌تری نیز نسبت به سایر انواع نرده‌ها دارند. روش اندازه‌­گیری نرده راه‌­پله در مورد ارتفاع نرده راه‌­پله فرفورژه معمولا بعد از اجرای سنگ کف پله انجام می­‌شود. پس از تعیین ارتفاع نرده راه­‌پله فرفورژه، نرده‌­ها ساخته و در محل نصب می‌شوند.

 

آیین نامه نرده راه پله

 

بهتر است ارتفاع نرده راه‌­پله فرفورژه نیز مانند ارتفاع نرده راه‌­پله ساده از 75 تا 110 سانتیمتر در نظر گرفته شود. گذشته از تطبیق ارتفاع نرده راه‌­پله فرفورژه با آیین‌­نامه نرده راه‌­پله، طرح آن نیز باید فاقد لبه‌های تیز و خطرناک باشد.

 

ارتفاع استاندارد نرده تراس

یکی از مهمترین فاکتورها در طراحی و ساخت نرده تراس رعایت استاندار ارتفاع نرده است. علاوه بر حفظ المان‌های طراحی و زیبایی در نرده تراس توجه به ارتفاع استاندار و دیگر فاکتورهای محافظتی این تجهیزات در بالکن از اهمیت بالایی برخوردار است. 

بعنوان مثال ارتفاع استاندار نرده تراس در حالت شیشه‌ای با نرده‌های فلزی تفاوت دارد. از این رو در هنگام طراحی و اجرای این سیستم محافظتی در تراس و بالکن ساختمان باید از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی خواست. 

 

استاندارد ارتفاع نرده راه­‌پله و نکات آن

پاسخ سوال ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد؟ را به طور کلی و برای نرده‌­های داخلی ساختمان‌ها بررسی کردیم. در این قسمت روش اندازه­‌گیری نرده راه­‌پله و استاندارد ارتفاع نرده راه­‌پله را در موقعیت­‌های خاص‌­تر توضیح می­‌دهیم:

  1. ارتفاع نرده حفاظتی و اینکه ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد؟، در برخی ساختمان‌های پرتردد اداری، راه­آهن، بیمارستان‌ها و... اهمیت بیشتری داشته، و خود نرده‌­ها نیز باید از استحکام بیشتری برخوردار باشند. در این مکان‌های عمومی، استاندارد ارتفاع نرده راه­‌پله داخلی حدود 15 تا 17 سانتی‌متر است.
  2. ارتفاع نرده حفاظتی شیشه‌ای که معمولا کوتاه‌تر از سایر جنس‌های نرده است، باید در حدود 70 سانتی‌متر باشد.
  3. روش اندازه­‌گیری نرده راه‌­پله و استاندارد نرده راه‌­پله در بخش‌هایی از ساختمان مانند انبار و موتورخانه معمولا 20 تا 25 سانتی‌متر است.
  4. در برخی مکان‌های لوکس، نرده‌ها به عنوان الزامات راه پله در نظر گرفته می‌شوند. در چنین مکان‌­هایی، ارتفاع استاندارد نرده راه پله معمولا زیر 15 سانتی‌متر و با توجه به نوع کاربرد آن مشخص می‌شود.

 

آیین‌­نامه نرده راه­‌پله

ارتفاع استاندارد نرده تراس

 

با وجود آیین‌­نامه نرده راه‌­پله و نکات آن، گاهی استحکام، جنس، و استاندارد ارتفاع نرده راه‌­پله مد نظر نبود و تنها موضوع حائز اهمیت زیبا و لوکس بودن نرده‌هاست. در این صورت، می‌توانید از نرده‌های شیشه‌ای یا چوبی که بیشتر جنبه تزئینی دارند استفاده کنید.

اندازه استاندارد راه‌­پله‌­ها

نمی‌­توان از استاندارد ارتفاع نرده راه­‌پله صحبت کرد و از اندازه استاندارد راه‌­پله‌­ها چیزی نگفت. در واقع پاسخ به سوال ارتفاع نرده راه‌­پله چقدر باشد بدون توجه به اندازه استاندارد راه­‌پله‌­ها مشخص نمی­‌شود.

در حالت کلی، اندازه استاندارد راه‌­پله‌­ها با توجه به نوع ساختمان و کاربرد آن تعیین می‌شود. اندازه استاندارد راه­‌پله‌­ها معمولا حدود 220 تا 360 سانتی‌متر است. البته بسیاری از موارد، اندازه استاندارد راه‌­پله‌­ها با پله‌ها نیز ممکن است متفاوت باشد.

در صورتی که ارتفاع راه‌­پله‌ با پله بیشتر از 76 سانتی‌متر است، ارتفاع بالای لبه نرده بین 80 تا 110 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. همچنین، توجه داشته باشید که اندازه استاندارد راه­‌پله‌­ها و انداره ارتفاع آنها هیچگاه نباید بیشتر از 20 سانتی‌متر باشد و کمتر از حدود 12 سانتی‌متر باشد.

 

نرده راه پله

 

محل پله نیز باید به­‌گونه‌­ای باشد تا از هر نقطه ساختمان به خوبی قابل رویت بوده، و شخص وارد شده بتواند راه خود را به راحتی پیدا کند. این موضوع مخصوصا در ساختمان­‌های بزرگ و عمومی بسیار مهم است.

حداکثر فاصله راه‌­پله از دورترین نقطه ساختمان نباید بیش از 25 متر باشد زیرا در صورت بروز حریق این فاصله حداکثر مسافتی است که یک نفر می‌­تواند طی کند و خود را به پله برساند. اگر عرض ساختمانی بیش از 50 متر باشد، باید دو سری راه­‌پله در ساختمان ساخته شود، و فاصله آنها از یکدیگر نیز نباید از 55 الی 60 متر تجاوز کند. نهایتا بهتر است راه پله تقریبا در وسط ساختمان ایجاد شود.

اجرا و ساخت نرده
برای سرویس اجرا و ساخت نرده از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading