مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

احتمالا شما نیز تاکنون نام کولر گازی اینورتر یا کولر گازی اینورتری را شنیده اید. این که مزیت کولر گازی اینورتر چیست ؟ و یا این که آیا مزیت کولر گازی اینورتر بیشتر است یا معایب آن ؟ ، پرسش هایی است که شاید برای شما نیز پیش آمده باشد. در این مطلب تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی ، و مزایا و معایب کولر گازی اینورتر را بررسی می کنیم.

تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی:

سیکل مکانیکی و سرمایشی کولر گازی اینورتر کاملا مشابه کولر گازی معمولی است. اما مدار الکتریکی فرمان و نحوه راه اندازی این دو با هم کاملا متفاوت است. مزایا و معایب کولر گازی اینورتر از همین تفاوت ناشی می شود.

در یک کولر گازی معمولی با توجه به دمای ترموستات ، کمپرسور قطع و وصل می شود. در کولر گازی معمولی کمپرسور با حداکثر توان روشن می شود و تا زمانی که دمای محیط به دمای مطلوب  برسد ، کمپرسور روشن می ماند. پس از رسیدن دمای محیط به دمای مطلوب کمپرسور فورا خاموش می شود.

در کولر گازی معمولی ، کمپرسور کولر گازی نیاز به جریان راه اندازی اولیه زیادی دارد. که گاه این عدد سه برابر جریان حالت عادی است.

در سیستم های کمپرسوری ، اینورتر به معنای دور متغیر است. در کولر گازی اینورتر کمپرسور هیچ گاه کاملا خاموش نمی شود، فقط دور آن بر اساس تغییرات دما کم و زیاد می شود. و با توجه به تنظیمات دما ، کمپرسور شروع به کار با دور بالا می کند. در این کولر های گازی کمپرسور دائما استارت اضافه نمی زند. استارت زدن کمپرسور سبب مصرف برق بالای آن می شود .

در کولر گازی اینورتر ، به علت وجود اینورتر در مسیر برق کمپرسور با سرعت کمتر و آرام تر راه اندازی می شود. اینورتر با کاهش ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کمپرسور ، سرعت راه اندازی کمپرسور را کاهش می دهد. پس در این کولر ها افت ولتاژ در لحظه شروع به کار کمپرسور اتفاق نمی افتد. در این حالت کمترین فشار و آسیب به سیستم برق ساختمان وارد می شود.


مزایا کولر گازی اینورتر :

کاهش مصرف برق

از مزیت های کولر گازی اینورتر کاهش مصرف برق است. چرا که به علت نوع عملکرد کولر گازی اینورتر مصرف برق و هزینه های مربوط به نگهداری کولر گازی اینورتر کمتر از کولر گازی معمولی است. و از آن جا که دور کمپرسور آن متغیر است هزینه های وارده در اثر  خرابی و استهلاک آن نیز در طول زمان کمتر است.

عدم نوسان جریان برق

دستگاه اینورتر فشار اضافه ای روی سیستم برق ساختمان وارد نمی کند. در این سیستم شما هیچ وقت شاهد نوسان برق نیستید .

کم سر و صدا بودن

کولر های اینورتر بی سر و صدا تر از کولر گازی های معمولی کار می کنند. یکی از علت های آن عدم روشن و خاموش شددن دائمی کمپرسور است. چرا که هر بار روشن و خاموش شدن کمپرسور صدا و نویز زیادی تولید می کند.

تنظیم دمای پایدارتر

کولر گازی اینوتر تنظیم دما را به صورت پایدارتر و مطلوب تری انجام می شود. و تغییرات ناشی از عوض شدن دمای محیط را شما حس نخواهید کرد. چرا که روشن و خاموش شدن دائمی ندارند و کمپرسور آن با دور متغیر همواره در حال کار است.


معایب کولر گازی اینورتر

هزینه اولیه بیشتر

کولر گازی های اینوتر 20 تا 30 درصد گران تر از کولر گازی های معمولی هستند و شما برای خرید آن ها باید هزینه اولیه بیشتری پرداخت کنید.

البته در صورتی که شما نگاه بلند مدت داشته باشید، باید بدانید که کاهش هزینه مصرفی قبض برق شما ، و کاهش هزینه های خرابی در طولانی مدت ، بیشتر بودن این هزینه اولیه را جبران می کند.

تعمیر تخصصی

تعمیر کولر گازی اینورتر بر خلاف تعمیر کولر گازی معمولی  نیاز به متخصص حرفه ای و مجرب دارد ، و تعمیر این کولر گازی کار هر تعمیر کاری نیست. در بسیاری از موارد برد اصلی کولر گازی اینورتر برای تعمیر باید به مرکز تعمیر تخصصی آن ارسال شود.

4.5 امتیاز از 1737 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین