علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی

یکی از شایع‌ترین شکایت‌های زنان خانه‌دار، حل نشدن پودر ماشین لباسشویی است. اگر شما هم از باقی ماندن دانه ‌های پودر لباسشویی روی لباس‌ها و جاپودری ماشین شکایت دارید، با ما در این مطلب برای بررسی علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی همراه شوید! 

علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی

حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی، بوی نامطبوع و آلودگی در قسمت جاپودری ماشین را به همراه دارد. حتی ممکن است این مشکل ریشه پیدا کرده و باعث نشتی در قسمت کشوها شود. برای اینکه مشکل حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی را حل کنید، ابتدا باید علت آن را بفهمید.

علت ماندن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی و حل نشدن آن را می‌توانید در یکی از موارد زیر پیدا کنید:

 

مهمترین علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی

 

پودر لباسشویی نامرغوب

تایدهای بی‌کیفیت نه تنها باعث آسیب رسیدن به بافت لباس می‌شوند، بلکه روی لباس باقی مانده و حل نمی‌شوند. این پودرهای بی‌کیفیت داخل جاپودری ماشین لباسشویی جا می‌مانند؛ در نتیجه شما متوجه خواهید شد که نه تنها لباس‌ها به درستی شسته نمی‌شوند، بلکه بوی نامطبوعی هم می‌دهند که ناشی از باقی ماندن تاید روی آنهاست.

برای مقابله با این مشکل، سعی کنید حتی الامکان از پودرهای باکیفیت استفاده کنید. به شما قول می‌دهیم مقداری هزینه بیشتر برای پودر باکیفیت‌تر، بهتر از صرف هزینه برای تعمیر ماشین لباسشویی است‌. اما اگر پودر تازه‌ای خریده‌اید و می‌خواهید بدانید باکیفیت است یا نه، می‌توانید مقداری از آن را داخل یک کاسه آب گرم بریزید. اگر به خوبی در آب حل شد، مطمئن باشید که کیفیت خوبی دارد.

 

میزان دمای آب

دومین علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی، تنظیم نادرست دمای آب لباسشویی است. آب سرد نمی‌تواند دانه‌های تاید را در خود حل کند. این موضوع دیگر به کیفیت پودر شوینده ربطی ندارد. حتی بهترین پودرهای لباسشویی‌ هم توانایی حل شدن در آب سرد را ندارند‌.

پس هنگام تنظیم آب ورودی ماشین لباسشویی به این مورد دقت داشته باشید که آب ورودی باید گرم باشد. اما اگر فکر می‌کنید که آب داغ قدرت تمیز کنندگی و حل کنندگی بیشتری دارد، در اشتباهید! آب داغ به بافت لباس آسیب وارد می‌کند و بهترین آب برای ماشین لباسشویی، همان آب گرم است.

 

استفاده بیش از حد پودر لباسشویی

گاهی اوقات علت پایین نرفتن پودر ماشین لباسشویی، ریختن بیش از اندازه آن است. اکثر ماشین لباسشویی‌های خانگی، 7 یا 8 کیلویی هستند. شما باید با توجه به این ظرفیت از پودر لباسشویی استفاده کنید. برخی از افراد فکر می‌کنند هرچقدر بیشتر پودر بریزند، لباس‌ها تمیزتر می‌شوند. اما توصیه ما این است که اعتدال را رعایت کنید.

زیاد ریختن پودر فقط باعث رسوب در کف مخزن و دیواره‌های آن می‌شود؛ در نتیجه اگر سوال شما این است که چه مقدار پودر در ماشین لباسشویی بریزیم، پاسخ این است که به اندازه درج شده بر روی جاپوری باید تاید ریخت.

فراموش نکنید که حتی اگر یک قاشق غذاخوری هم اضافه‌تر پودر بریزید، می‌تواند علت ماندن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی باشد.

 

استفاده بیش از حد از پودر، دلیل حل نشدن پودر ماشین لباسشویی

 

وجود رسوب در جاپودری ماشین لباسشویی

دیگر علت باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی، جاپودری کثیف است. این آلودگی می‌تواند رسوب باقیمانده از پودرهای قبلی یا گرد و خاک باشد. چنین آلودگی‌هایی باعث می‌شوند که پودر داخل محفظه جا بماند و یا حل نشود. راه حل این مشکل همانطور که حدس می‌زنید، شستشوی جاپودری است.

سالی یک الی دو مرتبه این محفظه را بیرون بیاورید و با استفاده از سرکه سفید یا هر جرم‌گیر دیگری که به ذهنتان می‌رسد بشویید. به‌عنوان نکته آخر، اگر عادت دارید این محفظه را به طور مداوم بشویید، دقت کنید که هنگام استفاده آن را حسابی خشک کنید؛ زیرا نم‌دار بودن آن می‌تواند علت ماندن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی باشد.

 

میزان نرمی و سختی آب

همان طور که می‌دانید کیفیت آب در مناطق مختلف شهرهای ایران متفاوت است. در برخی مناطق آب سخت یا سنگین است و می‌تواند علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی باشد. در عوض، اگر آب منطقه زندگی شما نرم باشد، نیازی به استفاده زیاد از پودر لباسشویی نیست و توانایی حل کردن پودر را دارد. از طرف دیگر، ترکیب آب سخت و پودر لباسشویی ممکن است باعث تشکیل ذراتی بر روی لباس شود.

پس راه حل این است که شما میزان پودر لباسشویی را با توجه به سختی و نرمی آب منطقه بریزید؛ زیرا اگر آب منطقه شما سخت باشد، توانایی کمتری در حل کردن پودر دارد و علت پایین نرفتن پودر ماشین لباسشویی همین است.

راه حل دیگر، گرم‌تر کردن آب برای حل کردن پودر و جلوگیری از باقی ماندن آن داخل محفظه و روی لباس است.

 

تاثیر نرمی و سختی آب روی حل شدن پودر در ماشین لباسشویی

 

استفاده از پودر  لباسشویی در زمان غلط

روند شستن لباس با ماشین لباسشویی اگرچه ساده است اما ترتیب مشخصی دارد. جابجایی این ترتیب، ممکن است علت پایین نرفتن پودر ماشین لباسشویی باشد. اینکه پودر لباسشویی را قبل از شروع به کار ماشین داخل محفظه بریزید، اهمیت بالایی دارد.

هیچوقت حتی اگر فراموش کردید پودر بریزید، آن را زمانی که آب داخل ماشین لباسشویی بوده و در حال شستشوی لباس است نریزید‌‌؛ زیرا این کار نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.  

در نتیجه، همیشه به عنوان اولین کار، محفظه را با مقدار مناسبی از پودر لباسشویی پر کنید سپس آن را روشن کنید. با این کار، از حل نشدن پودر ماشین لباسشویی جلوگیری کرده‌اید.

 

فشار پایین آب

در بسیاری از آپارتمان‌ها، مشکل پایین بودن فشار آب دیده می‌شود. فشار پایین آب دیگر علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی و باقی ماندن آن داخل جاپودری است. برای اینکه پودر داخل آب ماشین حل شود، مقدار مناسبی فشار آب لازم است.

اگر در ساختمان شما فشار آب ایده‌آل نیست، پس علت باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی می‌تواند همین باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید از پمپ آب برای افزایش فشار آب استفاده کنید. اما اگر مشکل از شیر برقی ماشین لباسشویی باشد، باید از یک تکنسین حرفه‌ای بخواهید مشکل را حل کند.

 

فشار پایین اب؛ علت ماندن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی

 

ریختن پودر در جای غلط

آیا مطمئنید که پودر لباسشویی را در جای درست می‌ریزید؟ همان‌طور که می‌دانید کشو جاپودری سه قسمت مختلف دارد که هرکدام برای منظور خاصی تعبیه شده‌اند. جای درست برای ریختن پودر، محفظه سمت چپ است.

در اکثر ماشین لباس شویی‌ها سمت چپ برای پودر و دیگر محفظه‌ها برای نرم کننده و مایع لباسشویی در نظر گرفته شده‌اند. اما چرا مهم است که پودر را در جای درست بریزیم؟ زیرا برای هر محفظه، فشار آب مختلفی وجود دارد.

اگر پودر را در جای نرم کننده بریزید ماشین لباسشویی به طور اتوماتیک از فشار کمتری برای حل کردن آن استفاده می‌کند، در نتیجه، قسمت زیادی از پودر داخل جاپودری باقی می‌ماند.

همچنین، از آنجایی که نرم کننده در پایان فرایند لباسشویی روی لباس‌ها ریخته می‌شود، ریختن پودر در جای نرم کننده باعث می‌شود در زمانی که لباس‌ها دیگر شسته شده‌اند، دوباره مقداری پودر به آن‌ها اضافه شود!

از طرف دیگر، برخی از افراد فکر می‌کنند همانطور که در ماشین‌های نیمه اتومات پودر را مستقیما روی لباس می‌ریختند، در ماشین های تمام اتومات هم باید همین کار را بکنند. درصورتی که این کار در خوشبینانه‌ترین حالت باعث سفیدک روی لباس‌ها می‌شود.

 

گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی

بسته بودن فیلتر ماشین لباسشویی هم می‌تواند علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی باشد. چطور؟ هنگامی که فیلتر به وسیله پودر یا پرز لباس مسدود شود، آب هم از فشار کافی برای حل کردن پودر برخوردار نخواهد بود؛ بنابراین تبدیل به علت باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی خواهد شد.

راه حل رفع این مشکل، از بین بردن رسوبات فیلتر یا تعویض آن است. پس اگر در پایین ماشین لباسشویی شما درب کوچکی وجود دارد، می‌توانید با باز کردن آن فیلتر را ببینید. بعد از بررسی فیلتر می‌توانید تصمیم بگیرید آیا به تعمیرکار نیاز است یا خیر.

در پایان باید گفت راه حل مشترک تمامی مشکلات بالا، استفاده از مایع لباسشویی به جای پودر لباسشویی است.

 

گرفتگی فیلتر لباسشویی، از دلایل حل نشدن پودر

 

نکاتی که برای باید برای ریختن پودر لباسشویی به آن‌ها توجه کنیم

یک بار برای همیشه، نکاتی که برای ریختن پودر در ماشین لباسشویی به آن نیاز دارید و کسی به شما نگفته است را در این بخش بررسی خواهیم کرد‌.

 

میزان استفاده از پودر

همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، استفاده بیش از حد تاید می‌تواند علت ماندن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی باشد. پس به عنوان یک نکته مهم هنگام استفاده از پودر، اگر تنها به یک شستشوی عادی نیاز دارید، محفظه سمت چپ را به طور کامل پر کنید.

این میزان پودر، برای اینکه لباس‌های شما کاملا تمیز شود کافی است. اگر لباس‌ها آلودگی زیادی دارند، می‌توانید زمان شستشو را افزایش دهید.

 

میزان پودر بر اساس برنامه شستشو

ماشین لباسشویی‌ها برای شستشوی لباس، برنامه‌های مختلفی دارند. براساس این برنامه‌ها مقدار پودر مشخصی را باید داخل محفظه ریخت. اگر به دنبال یک حالت کلی هستید، پر کردن نصف محفظه کفایت می‌کند.

 

چه مقدار پودر در ماشین لباسشویی بریزیم تا به خوبی حل شود

 

بخش پیش شستشو

اگر لباس‌های مورد نظر خیلی کثیف هستند و فکر می‌کنید برای تمیز شدن به پودر بیشتری نیاز است، توصیه می‌کنیم در محفظه بیش از اندازه پودر نریزید. زیرا همان طور که می دانید پودر زیاد علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی است.

در عوض، مقداری پودر در بخش پیش شستشو بریزید که پودر بیشتری برای شستشو داشته باشید.

 

پودر را فقط داخل محفظه بریزید

اگر از آن دسته افراد هستید که برای تمیزی بیشتر یا بیشتر شدن کف شستشو پودر را مستقیما داخل لباسشویی می‌ریزید، سخت در اشتباهید! این کار سلامت و طول عمر ماشین لباسشویی را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. از همین امروز این کار را متوقف و پودر را فقط داخل محفظه مخصوص پودر بریزید.

 

انتخاب مقدار پودر بر اساس پارچه

توجه به نوع پارچه می‌تواند اطلاعات خوبی درمورد اینکه چه مقدار پودر در ماشین لباسشویی بریزیم به ما بدهد. مشخصا لباس‌های توری یا گیپور، به پودر شوینده کمتری نسبت به دیگر پارچه‌ها نیاز دارند.

اگر برای شستن برخی پارچه‌ها تناسب مقدار پودر را رعایت نکنید، کف روی آنها باقی مانده و تبدیل به سفیدک می‌شود.

 

رفع مشکل حل نشدن پودر ماشین لباسشویی با انتخاب درست پودر

در این مطلب تلاش کردیم هر موردی که می ‌تواند علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی باشد را بررسی کنیم. حالا شما می‌دانید که اگر محفظه پودر ماشین شما دچار رسوب شده باشد، یا تاید روی لباس‌ها باقی بماند، علت چیست و چه راه حلی برای آن وجود دارد.

در ادامه نکاتی که برای استفاده از پودر لباسشویی لازم دارید را نیز بررسی کردیم. در پایان امیدواریم با خواندن و رعایت این نکات، از صرف هزینه برای تعمیر ماشین لباسشویی معاف شوید!


تعمیر ماشین لباسشویی
برای سرویس تعمیر ماشین لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین