مراحل تنظیم شعله آبگرمکن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مراحل تنظیم شعله آبگرمکن

با سردتر شدن هوا، تنظیم شعله آبگرمکن یکی از اقدامات مهم و اصولی برای سرویس و استفاده از آبگرمکن در منزل است. در بیشتر مواقع تنظیم شعله آبگرمکن مخزنی و تنظیم درجه آبگرمکن دیواری با هدف رفع علت کم بودن شعله آبگرمکن صورت می‌گیرد. یادگیری مراحل تنظیم شعله آبگرمکن در مدل‌های مختلف دیواری و مخزنی و همین طور برند‌های مختلف از مهمترین نکات برای استفاده اصولی از این وسیله است. 

برخی مواقع علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری و یا خاموش شدن بی دلیل شمعک آبگرمکن مخزنی از عدم تنظیم صحیح شعله آبگرمکن نشأت می‌گیرد. بنابراین با کسب اطلاعات کافی و دقیق در خصوص نحوه تنطیم شعله شمعک آبگرمکن مخزنی و همین طور تنظیم شعله آبگرمکن دیواری تا حد زیادی از مواجهه با این مشکلات جلوگیری کنید. یکی از ویژگی‌های بهترین آبگرمکن دیواری قابلیت تنظیم طولانی مدت شعله آبگرمکن برای تهیه آب گرم مورد نیاز است. 

تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی را می‌توانید وابسته به نوع و مدل آبگرمکن به راحتی انجام دهید. در این مقاله از مجله خدمت از ما با بررسی اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن به شرح مراحل تنظیم شعله آبگرمکن مخزنی و تنظیم درجه آبگرمکن دیواری بوتان و سایر برندهای مطرح آبگرمکن بدون مخزن و مخزنی پرداخته شده است.

 

تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی

 

اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن در عملکرد آن

تنظیم شعله آبگرمکن و روشن ماندن شمعک انواع آب گرمکن نقش اساسی عملکرد درست آبگرمکن دارد. زمانی که شمعک آبگرمکن دیواری و مخزنی بصورت مطلوبی روشن شود، در نتیجه شعله مشعل آبگرمکن هم به موقع روشن می‌شود و در نتیجه تامین آب گرم مورد نیاز بی دردسر خواهد بود. البته شعله آبگرمکن دیواری تحت تاثیر میزان گاز خروجی از نازل‌ها که وارد شیپوره مشعل می‌شود هم هست.

زمانی که هوای مکیده شده به داخل مشعل با گاز موجود مخلوط می‌شود، به خاطر وجود شمعک، احتراق و شکل گیری شعله در آبگرمکن اتفاق می‌افتد. از این رو تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی از اقدامات حساس در استفاده کاربردی این وسیله به شمار می‌آید. بررسی وضعیت قطعات مرتبط با شعله در ثابت نگهداشتن طولانی مدت وضعیت شعله انواع آبگرمکن دیواری تاثیر دارد. 

 

اهمیت تنظیم شعله ابگرمکن بوتان

 

ابزار مورد نیاز برای تنظیم شعله آبگرمکن

برای تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی نیاز به یک سری ابزارآلات مخصوص برای باز و بسته کردن قطعات مختلف در مسیر این کار داریم. لیست ابزار مورد نیاز برای تنظیم درجه آبگرمکن دیواری و شعله آبگرمکن مخزنی به شرح ذیل می‌باشد:

 • آچار تخت یک سری برای باز کردن قطعات
 • پیچ گوشتی چهارسو یک عدد
 • پیچ گوشتی دوسو یک عدد
 • برس سیمی یک عدد برای انجام پاک سازی
 • ظرف آبگرم یک عدد جهت شستشوی تجهیزات
 • گریس به مقدار لازم
 • اورینگ لاستیکی چند راهه یک عدد
 • واشر لاستیکی سوپاپ اصلی گاز یک عدد
 • و دیگر موارد مورد نیاز وابسته به نوع آبگرمکن

 

تنظیم شعله ابگرمکن مخزنی

 

اصلی ترین تفاوت آبگرمکن ایونایز و پیلوت دار، نبودن شمعک در آبگرمکن آیونایز است. بنابراین تنظیم دقیق شمعک در مورد این نوع آبگرمکن های دیواری مطرح نیست. عدم تنظیم دقیق شعله در آبگرمکن و سرد شدن آب در آبگرمکن های شمعک دار بسیار رایج بوده که باید در کوتاهترین زمان مورد بررسی و رفع قرار گیرد. برای اطلاع دقیق از ابزار مورد نیازتان در هنگام انجام تنظیم شعله آبگرمکن می‌توانید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کرده و سپس برای تهیه لوازم اقدام کنید.

 

مراحل تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی

آموزش مراحل تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی برای استفاده کاربردی و اصولی از آبگرمکن در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است. به دنبال ضرورت تنظیم شعله آبگرمکن برای بهره‌مندی از امکانات اصلی این وسیله مثل تهیه آب گرم مورد نیاز در این قسمت مراحل تنظیم درجه آبگرمکن را مشاهده می‌کنیم.

قبل از اینکه مراحل تنظیم شعله آبگرمکن را دنبال کنید، شاید لازم باشد علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری و یا  علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بررسی کنید.  

 

مراحل تنظیم شعله آبگرمکن مخزنی و دیواری

 

 1. رویه نصبی دستگاه آبگرمکن را در ابتدا بردارید.
 2. پس از آن پیچ‌ها را برای جدا کردن مشعل از چند راهه رگولاتور آبگرمکن لازم است باز کنید.
 3. مشعل آبگرمکن را با یک برس و آب گرم کاملا بشویید.
 4. برای اطمینان چند راهه مشعل و نازل‌های وابسته به آن را شستشو دهید.
 5. پس از آن بهتر است از محکم بودن نازل ها مطمئن شوید. در صورت شل بودن نازل‌ها آن‌ها را محکم کنید.
 6. حتما به گریس کاری واشر متصل شده به چند راهه بپردازید. در صورت مشاهده هر گونه نقصی در کارکرد آن، سریعا به تعویضش اقدام کنید.
 7. برای مراحل پایانی لازم است بر عکس مراحل قبلی عمل کنید. به این صورت که مشعل را به چند راهه متصل سازید.
 8. برای یافتن نشت احتمالی گاز در اطراف لوله‌ها، لوله کشی گاز آبگرمکن دیواری را با کف آب و صابون تست کنید.
 9. در این حالت اگر محل اتصال دو فلز را توسط شعله‌ای گرم کنیم، شاهد تولید ولتاژی به تقریب ۲۰ ولت در بین دو سر دیگر ترموکوبل خواهید بود.
 10. در این مرحله از تنظیم شعله آبگرمکن، شمعک آبگرمکن بواسطه گاز خروجی از رگولاتور دائماً روشن بوده تا به محض باز شدن مسیر گاز، مشعل را روشن کند.
 11. در این مسیر از تنظیم مشعل آبگرمکن، به مسئولیت شیر مغناطیسی که مسیر عبور گاز به مجموعه پیلوت و مشعل اصلی را باز یا بسته می کند نیز می‌توان به یک عامل مهم در روشن ماندن شعله اشاره داشت.
 12. تجهیزات دیگری مثل کریستال‌ها که از جنس کوارتز هستند؛ که با ایجاد جریان الکتریسته، در روشن ماندن شمعک و فندک در آبگرمکن و همین طور فرآیند تنظیم شعله آبگرمکن نقش دارند.

در مراحل بالا، تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی را در کنار شرح نقش فعالیت برخی تجهیزات در تنظیمات شعله انواع آبگرمکن آموزش دادیم. همانطور که متوجه شدید، کار اصلی در تنظیم کردن شعله مشعل هر نوع آبگرمکن، تمیز کردن هر گونه غبار و گرفتگی مشعل و راه عبور جریان گاز است.

 

ابزار تنظیم درجه آبگرمکن دیواری

 

علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی

یکی از عمده‌ترین علل کم بودن شعله آبگرمکن، نقص در عملکرد برخی از قطعه‌های مربوز به فرآیند سوخته شدن گاز می‌باشد؛ که از آن‌ها می‌توان به قطعه شیپور در سیستم انواع آبگرمکن‌های دیواری و مخزنی، در کنار دهانه نازل اشاره کرد. پس از بررسی این عیب لازم است به اطمینان از تنظیم بودن شعله آبگرمکن نیز بپردازید. چرا که تنظیم نبودن آن می‌تواند دلیل محکمی برای کم بودن شعله این سیستم باشد.

شستن و تمیز کردن مشعل آبگرمکن که یکی از مراحل اصلی تنظیم شعله آبگرمکن بوده، در پیدا کردن علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی تاثیر بسزایی دارد. می‌توان گفت یکی از دلایل موفق نبودن در تنظیم درجه آبگرمکن دیواری، ضعیف بودن شعله آبگرمکن است. زمانی که احتراق به درستی صورت بگیرد، خیلی راحت می‌توان درجه گرمی آب خروجی را تنظیم کرد.

 

شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی

 

روشن کردن شعله آبگرمکن با پیچ تنظیم شمعک و فندک

بگذارید در همین ابتدا شما را از یک اشتباه درآوریم. در بیشتر آبگرمکن‌ها پیچی برای تنظیم شمعک آبگرمکن وجود ندارد و برای اینکه شمعک، شعله مناسبی داشته باشد و به روشن شدن به موقع آبگرمکن کمک کند بایستی تمیز شود. البته در زیر شمعک یک حلقه چرخنده وجود دارد که وظیفه تنظیم هوای شمعک را دارد و باید در جهتی چرخانده شود که منفذ ورود هوا باز باشد.

در یک محتوای جداگانه بطور مفصل مراحل روشن کردن آبگرمکن دیواری شرح داده شده است. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه آبگرمکن را روشن کنید، حتماً مراحل تنظیم شعله آبگرمکن دیواری بوتان را انجام دهید.

با یادگیری نکات مهم در تنظیم شعله آبگرمکن دیواری می‌توانید بیشتر نواقص ناشی از ضعف در قطعات مرتبط با شعله و مشعل آبگرمکن را رفع کنید. با انجام این کارها، خواهید دید که بازده آبگرمکن دیواری به نحو قابل توجهی بهتر خواهد شد.

4.5 امتیاز از 1285 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین