آموزش صفر تا صد سرویس پکیج دیواری

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر پکیج "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش صفر تا صد سرویس پکیج دیواری

امروزه پکیج های دیواری به یکی از پرفروش‌ترین سیستم‌های گرمایشی تبدیل شده‌اند. این پکیج‌ها در مقایسه با دیگر سیستم‌های مشابه، مزایای زیادی مانند نیاز به فضای کم و نصب راحت دارند. به علاوه زیبایی این سیستم‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ به همین علت این روزها در فضاهای مختلف از این سیستم‌ها برای تامین گرما استفاده می‌کنند.

با توجه به اینکه این سیستم‌ها برای گرم کردن محیط به آب نیاز دارند و این آب درون لوله‌ها در جریان است، امکان دارد پکیج‌ها دچار رسوب و گرفتگی شوند. در این صورت باید نسبت به رسوب‌گیری و سرویس کامل پکیج اقدام کنید. برای کسب اطلاعات اطلاعات بیشتر در این خصوص، ما موضوع این مطلب را به بررسی سرویس پکیج اختصاص داده ایم.

 

 

 

اهمیت سرویس پکیج

شاید با خود فکر کنید که چرا باید پکیج‌ها را سرویس کنیم و انجام این کار چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ باید گفت که سرویس کامل پکیج از اهمیت بالایی برخوردار بوده و دلایل مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. ما در این بخش برخی از مهم‌ترین دلایل سرویس کردن پکیج را بررسی می‌کنیم.

 

اهمیت سرویس پکیج دیواری

 

ایمنی

با سرویس کردن هر ساله پکیج‌ها، تعمیرکاران می‌توانند مشکلات متعدد پکیج‌ها نظیر نشت گاز مونوکسید کربن را نیز تشخیص دهند. این گاز یک گاز بی‌رنگ و بو است که می‌تواند برای انسان خطرناک باشد. حتی در برخی شرایط موجب مرگ نیز می‌شود.

بنابراین زمانی که احساس می‌کنید دیگ بخار عملکرد درستی ندارد، برای مثال رنگ شعله آن به آبی یا نارنجی تغییر کرده، باید در سریع‌ترین زمان ممکن با تعمیرکار جهت سرویس نمودن پکیج تماس بگیرید. دقت کنید که حتی اگر سرویس سالانه پکیج‌های شما هنوز تمام نشده، باز هم باید برای سرویس مجدد اقدام نمایید.

 

کاهش هزینه‌ها

زمانی که در طی چندین سال از پکیج‌ها استفاده کنید، طول عمر آن‌ها کمتر می‌شود. در نهایت کارایی پکیج‌ها کاهش می‌یابد و در نهایت پکیج برای گرم نمودن فضا نیازمند سوخت بیشتری است. سوخت بیشتر به معنی صرف هزینه‌ی بیشتری برای شما خواهد بود.

زمانی که سرویس پکیج را به موقع انجام دهید، تمام اجزای پکیج سالم خواهند ماند و می‌توانند بهترین عملکرد و کارایی را داشته باشند.

 

جلوگیری از آسیب به پکیج

سرویس پکیج دیواری در مدت زمان خاص موجب شده تا از بروز آسیب‌های جدی به پکیج جلوگیری شود. همچنین این سرویس کاهش هزینه‌ها را نیز به دنبال دارد.

 

بهترین زمان برای سرویس کردن پکیج دیواری

بسیاری از کاربران در خصوص بهترین زمان برای سرویس پکیج اطلاع دقیقی ندارند. در این خصوص باید بگوییم که سرویس کردن این سیستم معمولا به شکل دوره‌ای انجام می‌شود. این که فقط بخواهید در مدت زمان مشخصی نسبت به سرویس کردن این سیستم‌ها بپردازید، امری اشتباه است.

مدت زمان بین دوره‌های سرویس این سیستم گرمایی، به عمر این سیستم بستگی دارد. این بدان معناست که هرچقدر سیستم های پکیج شما قدیمی‌تر باشند، باید فاصله دوره سرویس کوتاه‌تر باشد. بدین منظور می‌توانید به صورت معمول در مدت زمان‌های زیر پکیج‌ها را سرویس کنید.

 

بهترین زمان برای سرویس پکیج

 

 • پکیج‌هایی که طول عمر آن‌ها بیش از 10 سال است، سرویس دوره‌ای آن‌ها باید 3 ماه یکبار باشد.
 • پکیج‌هایی که طول عمر آن‌ها بین 5 تا 10 است، سرویس دوره‌ای آن‌ها باید هر 4 ماه یکبار باشد.
 • پکیج‌های دیواری که طول عمر آن‌ها کمتر از 1 سال است، سرویس دوره‌‌ای آن‌ها باید هر 6 ماه یکبار باشد.

فراموش نکنید که هر چقدر پکیج‌های دیواری شما قدیمی‌تر باشند، نیاز به سرویس بیشتری دارند؛ زیرا بیش از دیگر پکیج‌ها در معرض آسیب قرار دارند. عدم توجه به این موضوع موجب شده تا پکیج‌ها عمر کمتری داشته باشند و هر چند وقت یکبار با مشکل مواجه شوند. در نهایت این دستگاه‌ها عملکرد درستی ندارند.

 

سرویس کامل پکیج شامل چیست؟

حال سوالی که مطرح می‌شود این است که سرویس کامل پکیج شامل چیست؟ اگر تا به حال به آموزش سرویس پکیج توجه کرده باشید، می‌دانید که این سرویس می‌تواند شامل موارد مختلف باشد. به طور کلی سرویس پکیج شامل موارد زیر است:

 • بررسی جامع ساختار دودکش‌های پکیج
 • تمیز کردن مشعل و بررسی عملکرد آن
 • بررسی کامل محفظه احتراق
 • بررسی کارایی و عملکرد کلی سیستم
 • بررسی مبدل حرارتی و انژکتور
 • آزاد کردن مسیر احتراق و دودکش
 • و غیره

 

سرویس کامل پکیج شامل چیست

 

مهم‌ترین نکات قبل از سرویس کردن پکیج

برای این که بتوانید سرویس این پکیج ‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، لازم است قبل از سرویس کردن برخی نکات مهم را به یاد داشته باشید.  مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از انجام این کار آن‌ها را رعایت کنید، به شرح زیر هستند.

 • قبل از هر کاری ابتدا باید نسبت به قطع کردن برق پکیج اقدام کنید. دلیل این امر این است که در زمان انجام سرویس این سیستم، احتمال برق گرفتگی وجود دارد.
 • در گام بعد لازم است که گاز پکیج را قطع کنید؛ در غیر این صورت ممکن است در زمان سرویس این سیستم نشتی گاز اتفاق بیفتد.
 • نکته مهم دیگر این که قبل از انجام سرویس پکیج دیواری باید آب درون سیستم را تخلیه کنید. برای انجام این کار می‌توانید شیر آب حمام یا ظرفشویی را باز بگذارید.

پس از انجام این امور حال می‌توانید مراحل سرویس پکیج را آغاز کنید. البته در صورتی که سرویس این سیستم را به تعمیرکاران می‌سپارید، آن‌ها تمامی این نکات را رعایت خواهند کرد.

 

مراحل سرویس پکیج دیواری

با سرویس کامل پکیج می‌توانید عملکرد و کارایی سیستم موردنظر را بهبود بخشید. تفاوتی نمی‌کند که پکیج شما تولید چه کشوری بوده و چه برندی است. در هر صورت لازم تا هر چند وقت یکبار برای انجام سرویس آن اقدام کنید.

پس از این که نکات ارائه شده را انجام دادید، سپس می‌توانید سرویس سیستم را شروع کنید. این سرویس طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. مراحل سرویس پکیج به صورت زیر است.

 

مراحل سرویس پکیج

 

مرحله اول:

در مرحله اول بخش رویی یا همان پوسته پکیج جدا می‌شود. با باز کردن این بخش باید به لوله‌های مربوط به عبور آب و مخزن آب دقت کنید و ببینید که آیا در این بخش‌ها باید رسوب‌زدایی انجام شود؟ در بسیاری از مواقع این بخش‌ها نیاز به رسوب‌زدایی دارند و شما قبل از کاری، باید نسبت به رسوب گیری پکیج اقدام کنید.

در این صورت باید آن بخش از لوله‌ها که آب برای گرم شدن از آن رد می‌شود را از پکیج جدا کرده و از ورودی آن، آب اسید بریزید. اجازه دهید آب اسید چند دقیقه درون لوله بماند. در نهایت با خارج کردن آن متوجه جدا شدن رسوب‌ها خواهید شد.

پس از انجام این کار لازم است تا بخش مور نظر را به خوبی با مواد شوینده بشویید.

 

مرحله دوم:

در مرحله بعدی سرویس پکیج باید به سراغ برد پکیج بروید. باید این بخش را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گرد و خاک روی برد را نپوشانده باشد. برای از بین بردن گرد و خاک روی برد و تمیز کردن آن می‌توانید از سشوار کمک بگیرید. البته برای انجام این کار دقت زیادی داشته باشید، زیرا بردها بسیار حساس هستند.

 

مرحله سوم:

در این مرحله از سرویس کردن پکیج باید دودکش را بازرسی کنید. مطمئن شوید که چیزی راه دودکش را مسدود کرده باشد. مسدود بودن مسیر دودکش موجب برگشت گاز مونوکسید کربن می‌شود.

بدین منظور می‌توانید به پشت بام بروید و از طریق مسیر خروجی دودکش یک سنگ کوچک را درون دودکش بیندازید. در صورتی که سنگ با پکیج برخورد کند، می‌توانید مطمئن شوید که مسیر دودکش مسدود نیست.

در غیر این صورت اگر صدایی نشیدید، یعنی چیزی مسیر دودکش را مسدود کرده است و باید این مسیر را باز کنید.

 

مرحله چهارم:

در این مرحله از مراحل سرویس پکیج باید نیست به تمیز کردن مشعل اقدام کنید. با استفاده از یک دمنده می‌توانید مشعل را تمیز نمایید تا گردوخاک و آشغال‌های این بخش از بین بروند. همچنین با استفاده از جاروبرقی نیز می‌توان مشعل را تمیز کرد.

 

مرحله پنجم:

مرحله دیگر از سرویس پکیج، بررسی پمپ پکیج است. نحوه سرویس پکیج در این مرحله بدین صورت است که شما باید با استفاده از آچار مخصوص پمپ را باز کنید. سپس نسبت به تمیز کردن پره‌های روتور اقدام کنید.

پس از این که پمپ را تمیز کردید، برای روان نمودن آن می‌توانید از کمی مایع ظرفشویی استفاده کنید. در نهایت پمپ را در مخل خود قرار دهید.

 

مرحله ششم:

در مرحله ششم سرویس کامل پکیج باید جرقه‌زن را تمیز نمایید. برای این کار شما به یک سمباده نیاز دارید. بدین ترتیب لازم است تا سمباده را چند بار روی جرقه‌زن و الکترود بکشید تا تمیز شوند. در نهایت این بخش‌ها را با کمک یک دستمال مرطوب پاک کنید. سایر قطعا پکیج دیواری را بررسی کرده و پکیج را مجددا راه‌اندازی نمایید.

 

مرحله هفتم:

در این مرحله از سرویس پکیج دیواری باید برق، گاز و آب سیستم را وصل کنید. نحوه سرویس پکیج در این مرحله بسیار مهم است، زیرا باید در این بخش مطمئن شوید که لوله‌های آب و گاز فاقد نشتی هستند.

پس از طی کردن مرحله فوق و مطمئن شدن از عدم نشتی، حال باید فشار گاز و آب را مجددا تنظیم کنید.

 

مرحله هشتم:

مرحله آخر از آموزش سرویس پکیج، مرحله هواگیری است. این بخش از سرویس پکیج اهمیت زیادی دارد. برای انجام هواگیری در سرویس پکیج دیواری لازم است ابتدا آب ورودی را باز نمایید. آب موجود باید به شوفاژها برسد.

پس از این که آب به تمام شوفاژها رسید، باید دریچه خروجی آخرین شوفاژ را باز کنید. یک سطل در زیر این خروجی قرار دهید و بگذارید کمی از آب لوله‌ها خارج شود. در این مرحله هوای درون لوله ‌ها خارج خواهد شد‌. در نهایت دریچه را می‌بندیم.

پس از این که سرویس کامل پکیج را انجام دادید، پکیج را همانند حالت اولیه ببندید و کار شما تمام شده است. در صورتی که نمی‌توانید هیچ یک از مراحل سرویس کردن پکیج را انجام دهید، بهتر است به سراغ افرادی بروید که در این زمینه تخصص و مهارت دارند.

 

آموزش سرویس پکیج

 

قیمت سرویس کامل پکیچ چقدر است؟

حال که می‌دانید سرویس کامل پکیج شامل چیست و با نحوه سرویس پکیج آشنا شدید. ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که قیمت سرویس کامل پکیج چقدر است؟

در این خصوص باید بگوییم که هزینه سرویس این سیستم بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود. این یعنی هزینه سرویس کامل با هزینه سرویس دوره‌ای متفاوت است. به همین علت نمی‌توان قیمت مشخصی برای سرویس کردن پکیج بیان کرد.

نکته‌ای که باید بدانید این است که هزینه سرویس کامل نسبت به سرویس دوره‌ای بیشتر است؛ چراکه در این نوع سرویس تمامی قطعات پکیج مورد بررسی قرار می‌گیرند.

همچنین باید گفت که عواملی مانند برند پکیج، نوع آسیب و مشکل سیستم، زمینی و دیواری بودن آن، دو مبدل یا تک مبدل بودن پکیج، دستمزد تعمیرکار و غیره همگی روی قیمت سرویس پکیج تاثیر دارند. به همین علت قیمت سرویس هر پکیجی می‌تواند متفاوت باشد.

 

 

جمع‌بندی

بسیاری از افراد با دیدن آموزش سرویس پکیج، قصد سرویس کردن این سیستم را دارند. همان‌طور که متوجه شدید سرویس کردن پکیج باید طی مراحل مختلفی ک با دقت بسیار بالایی انجام شود. با توجه به این که پکیج‌ها یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های گرمایشی به شمار می‌روند، در فضاهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با این وجود بسیاری از افراد نسبت به سرویس پکیج بی‌تفاوت هستند‌. سرویس نکردن پکیج‌ها می‌تواند موجب ورود آسیب جدی به این تجهیزات و کاهش طول عمر آن‌ها شود؛ بنابراین توصیه می‌شود هر چند وقت یکبار نسبت به سرویس کامل پکیج خود اقدام کنید. بهتر است این کار را به یک مجموعه معتبر بسپارید.

3.7 امتیاز از 564 رای


سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین