آموزش صفر تا صد سرویس پکیج دیواری

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش صفر تا صد سرویس پکیج دیواری

بنظر شما چرا باید به فکر سرویس پکیج باشیم قبل از اینکه مشکلی برای پکیج بوجود بیاید؟ پاسخ این سوال در این نکته است که هر خانه‌ای برای مصارف مختلف به آب گرم نیاز دارد. آب گرم برای استحمام در همه ی فصول و به ویژه در فصل‌های سرد، برای سیستم گرمایشی. پکیج یکی از وسایل کاربردی و قدیمی است که در بسیاری از منازل برای سیستم گرمایش و تامین آب گرم از آن استفاده می‌شود. اگر نمی‌خواهید در یک روز سرد زمستانی پکیج شما خراب شود، باید حداقل سالی یک بار سرویس پکیج را انجام دهید.

سرویس کردن پکیج شامل موارد مانند هواگیری پکیج، رسوب زدایی، بررسی دودکش و همچنین بررسی لوله‌ها و .. می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص سرویس پکیج به‌طور کامل صحبت کنیم و به شما نحوه سرویس پکیج را آموزش دهیم.

 

بهترین زمان سرویس پکیج چه زمانی است؟

به‌طور معمول به شما توصیه می‌کنیم تا هر چند ماه یکبار پکیج خود را بررسی کنید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی پیش از وقوع آن را رفع کنید. اگر مدت زمان زیادی است که شما سرویس پکیج خود را انجام نداده‌اید، بهتر است با یک تکنسین ماهر در زمینه سرویس پکیج صحبت کنید و از او بخواهید که سرویس کامل پکیج انجام دهد.

اما اگر پکیج خود را به تازگی خریده‌اید به شما توصیه می‌کنیم که هر ساله و قبل از فرا رسیدن فصل سرد پکیج خود را سرویس کنید. با سرویس پکیج به صورت سالیانه شما طول پکیج خود را بالا میبرید و احتمال خراب شدن آن را کاهش می‌دهید. در صورت مشاهده هرگونه مشکل در عملکرد پکیج باید در سریع‌ترین زمان از کارشناسان و افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید تا هرچه سریع‌تر مشکل به‌وجود آمده را رفع کنید. به یاد داشته باشید که هر وجود هرگونه مشکل در عملکرد پکیج ممکن است، ایمنی کل ساختمان را تهدید کند.

 

انواع سرویس پکیج

معمولا سرویس پکیج به دو صورت مختلف انجام می‌شود که در ادامه به‌طور مفصل در خصوص هر دو روش و تفاوت‌های آن‌ها صحبت می‌کنیم.

 

انواع سرویس پکیج

 

سرویس کامل پکیج

زمانی که شما بخواهید تمام قطعات پکیج خود را به صورت کامل و جز به جز بررسی کنید و مشکلات آن‌ها را رفع کنید به اصطلاح می‌گویند که سرویس پکیج به‌طور کامل انجام گرفته است. سرویس پکیج به صورت کامل می‌تواند، طول عمر پکیج شما را افزایش دهد و قبل از اینکه پکیج شما نیاز جدی به تعمیر پیدا کند، مشکل به‌طور کامل برطرف می‌شود.

 

سرویس دوره‌ای پکیج

سرویس پکیج دیواری به صورت دوره‌ای به نوعی از سرویس گفته می‌شود که معمولا هر ساله دوبار انجام می‌شود. سرویس دوره‌ای پکیج معمولا یکبار قبل از شروع سرما و یک بار دیگر بعد از اتمام فصل سرما انجام می‌شود. در هنگام سرویس دوره‌ای پکیج قطعات به صورت جزئی توسط شما یا تکنسین بررسی می‌شوند و عیب‌های احتمالی نیز بررسی می‌شود.

 

در هنگام سرویس پکیج دیواری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قبل از سرویس پکیج دیواری شما باید چند نکته توجه داشته باشید که در ادامه به برخی از مهمترین نکات پیش از سرویس پکیج دیواری اشاره شده است.

  • اولین نکته‌ای که قبل از سرویس پکیج باید به آن توجه کرد، جدا کردن پکیج از برق است. با انجام این کار شما خطر برق گرفتگی را به کمترین حد ممکن می‌رسانید.
  • بعد از قطع کردن برق، نوبت به بستن شیر گاز برای جلوگیری از نشت گاز به محیط است.
  • نکته مهمی دیگری که قبل از شروع سرویس پکیج باید به آن توجه کنید، خارج کردن آب درون پکیج است. برای خارج کردن آب موجود درون پکیج کافی است تا شیر آب گرم حمام، ظرفشویی و .. را باز کنید.

بعد از گذراندن این مراحل و رعایت نکات ایمنی می‌تواند، سرویس پکیج دیواری خود را شروع کنید. بهتر است سرویس پکیج خود را به افراد ماهر در زمینه سرویس پکیج بسپارید. این افراد حرفه‌ای هستند و نیاز نیست شما هیچ نکته‌ای را گوشزد کنید.

 

مراحل سرویس پکیج

همان‌طور که در بالا اشاره شد، سرویس پکیج دیواری یکی از کارهای است که طول عمر پکیج شما را افزایش می‌دهد. هیچ فرقی نمی‌کند که برند سازنده پکیج شما چه باشد، شما باید حتما سرویس پکیج دیواری خود را انجام دهید. در ادامه به شما نحوه سرویس پکیج دیواری را به شما آموزش می‌دهیم تا در صورت تمایل اینکار را بدون نیاز به کمک تعمیر کارها انجام دهید.

 

مراحل سرویس پکیج

 

قدم اول برای سرویس پکیج دیواری

اولین قدم در آموزش سرویس پکیج دیواری، خارج کردن پوسته پکیج دیواری است. بعد از جدا کردن پوسته پکیج شما به مخزن پکیج و لوله‌های که از آن عبور می‌کند، دسترسی پیدا خواهید کرد. با چشم لوله‌ها را بازرسی و توجه کنید که آیا لوله‌های پکیج دیواری نیاز به رسوب زدایی دارید یا به این کار نیازی نیست؟

برای بررسی اینکه آیا پکیج شما نیاز به رسوب زدایی دارد، کافی است تا لوله خروجی آب گرم را از پکیج خارج کنید و درون آن آب اسید بریزید. بعد از چند دقیقه آب اسید را خارج کنید، اگر به همراه آب اسید، رسوب از درون لوله‌های پکیج خارج شد، پکیج شما نیاز به رسوب زدایی دارد. بعد از انجام رسوب گیری پکیج بهتر است، لوله‌های پکیج را به وسیله آب به خوبی بشویید تا اسید به‌طور کامل از لوله پکیج خارج شود. مرحله شستشو اسید را جدی بگیرید، وجود اسید در لوله می‌تواند، لوله‌های پکیج را سوراخ کند.

 

قدم دوم: بررسی برد پکیج

در این مرحله شما باید برد پکیج را مورد بررسی قرار دهید و از این موضوع اطلاع کسب کنید که هیچ عاملی مانند گرد و خاک و .. مانع از عملکرد صحیح پکیج شود. برای زدودن گرد و خاک قرار گرفته شده بر روی پکیج، می‌توانید از سشوار یا پمپ باد استفاده کنید. اما در هنگام انجام این کار مراقب باشید که به برد الکتریکی پکیج که بسیار حساس است، آسیبی وارد نشود.

 

قدم سوم: بررسی دودکش

نوبتی هم که باشد، نوبت به بررسی دودکش پکیج می‌رسد، در این مرحله از سرویس کردن پکیج شما باید دودکش را مورد بررسی قرار دهید و از این موضوع اطمینان کسب کنید که هیچ چیزی در سر راه دودکش قرار ندارد. وجود هر شی در دودکش می‌تواند، باعث بازگشت گاز دی‌اکسید کربن به محیط که بسیار خطرناک و کشنده است، شود.

راه‌های زیادی برای بررسی عدم مسدود بودن دودکش وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید به بالای پشت بام بروید و از آنجا یک سنگ کوچک را به درون دودکش پکیج بیندازید. اگر صدای شنیدن برخورد سنگ به پکیج را شنیدید، پس دودکش سالم است و هیچ چیز آن را مسدود نکرده است. در غیر اینصورت دودکش پکیج مسدود است و باید به سرعت مشکل رفع شود.

 

قدم چهارم: تمیز کردن مشعل پکیج دیواری

برای تمیز کردن مشعل پکیج دیواری باید از یک پمپ باد یا دمنده استفاده کنید تا هرگونه خاک یا آشغالی که روی سوراخ قرار گرفته است، خارج شود. درصورتیکه دسترسی به یک دمنده ندارید، می‌توانید از جاروبرقی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود، برای تمیز کردن مشعل استفاده کنید.

 

تمیز کردن مشعل پکیج

 

قدم پنجم: سرویس پمپ پکیج

یکی دیگر از موارد مهمی که در هنگام سرویس پکیج باید به آن توجه داشت، سرویس پمپ پکیج است. برای بررسی صحت عملکرد پمپ پکیج دیواری باید آن را باز کنید و پره‌های روتور آن را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن پمپ بهتر است، مقداری مایع ظرفشویی دور پره‌های روتور بریزید و آن را دوباره سر جای خود ببندید.

 

قدم ششم: سرویس پکیج چک کردن صحت عملکرد جرقه زن است

بدون جرقه زن پکیج روشن نخواهد شد، پس باید این قطعه به درستی کار کند تا پکیج شما هم عملکرد بالایی داشته باشد. برای تمیز کردن جرقه زن پکیج به یک سمباده نیاز دارید. سمباده را بر روی الکترود جرقه زن بکشید، بعد از چند بار انجام این کار می‌توانید از یک پارچه مرطوب استفاده کنید و جرقه زن را خوب تمیز کنید.

 

قدم هفتم 

در این مرحله، به بررسی سایر قطعات پکیج مانند واشرها، لوله‌ها و .. بپردازید و مطمئن شوید که تمام آنها سالم هستند و آثار پوسیدگی یا ترک خوردگی در آنها مشاهده نمیشود.

 

قدم هشتم

اگر تا اینجای راه را آمده‌اید، 90 درصد سرویس پکیج شما انجام شده است و شما باید لوله‌های آب، گاز و سیم برق را متصل کنید. در هنگام اینکار دقت کنید تا لوله‌های گاز و آب بدون نشتی نصب شوند.

 

قدم نهم: تنظیم فشار

اکنون باید فشار گاز و آب را متناسب با محیط خود تنظیم کنید.

 

هواگیری پکیج

 

قدم دهم: هواگیری پکیج

 این قدم یکی از مهمترین مراحل در سرویس پکیج دیواری است. هواگیری پکیج دیواری به این صورت است که شما آب ورودی به پکیج را باز می‌کنید و اجازه می‌دهید تا آب به درون رادیاتورها برسد. بعد از اینکه آب درون شوفاژ جریان پیدا کرد، دریچه خروجی آخرین شوفاژ را باز می‌کنید و اجازه می‌دهید تا مقداری آب از آن خارج شود. برای جلوگیری از خیس شدن محیط، یک تشت زیر رادیاتور قرار دهید. بعد از اینکه هوای درون پکیج به‌طور کامل خارج شد، دریچه رادیاتور را ببندید.

اکنون شما موفق شدید تا سرویس پکیج دیواری خود را به‌طور موفقیت آمیزی انجام دهید. اگر با خواندن این مقاله باز هم احساس می‌کنید که توانایی سرویس پکیج دیواری خود را ندارید، ریسک نکنید و این کار را به افراد ماهر در این زمینه واگذار کنید.

 

هزینه سرویس پکیج دیواری چه مقدار است؟

به‌طور کلی نمی‌توان نرخ مشخصی برای سرویس پکیج مشخص کرد، این کار به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که در ادامه به برخی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه سرویس پکیج اشاره شده است.

  • هزینه سرویس پکیج دیواری تا حدود زیادی به روش سرویس کردن پکیج بستگی دارد. برای مثال هزینه سرویس کامل به نسبت سرویس دوره‌ای بسیار بیشتر است. 
  • نوع پکیج نیز در هزینه سرویس پکیج تاثیرگذار است. برای مثال هزینه تعمیر و سرویس پکیج تک مبدل از دو مبدل کمتر است.
  • نوع پکیج (دیواری یا زمینی بودن) در هزینه‌های سرویس پکیج تاثیرگذار است.

سخن پایانی

در این مقاله نحوه سرویس پکیج دیواری به‌طور کامل به شما آموزش داده شد. در هنگام سرویس پکیج باید به نکات بسیار زیادی توجه کنید و رعایت نکات ایمنی مهمترین قسمت تعمیر و سرویس پکیج دیواری است. در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که یک شخص غیر فنی و نا آگاه در زمینه سرویس پکیج دیواری، باعث به‌وجود آمدن، خسارت‌های مالی و جانی شده است.

اگر احساس می‌کنید که توانایی انجام این کار را ندارید و نیاز دارید تا یک متخصص این کار را برای شما انجام دهید، می‌توانید از خدمات سایت و اپلیکیشن خدمت از ما استفاده کنید. خدمت از ما یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه ارائه خدمات فنی است و سرویس پکیج یکی از خدمت‌های است که شما برای انجام آن می‌توانید از تکنسین‌های ماهر این مجموعه کمک بگیرید. در کادر فنی این مجموعه افراد بسیار ماهر وجود دارد که تعمیر و سرویس پکیج شما را انجام می‌دهند.

 

هزینه سرویس پکیج

 

شما به راحتی و با مشخص کردن خدمت سرویس پکیج دیواری از لیست خدماتی که تکنسین‌های این سایت انجام می‌دهند از قیمت‌های اطلاع کسب کنید.  شما درخواست خود را برای خدمت مورد نظر ثبت می‌کنید و پنج متخصص قیمت پیشنهادی خود را برای انجام اینکار اعلام می‌کنند، شما با بررسی سوابق تکنسین و میزان رضایت مشتری‌ها از نحوه کار این افراد می‌توانید، بهترین را انتخاب کنید.

سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading