تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت

فکر نمی‌کردید که روزی‌روزگاری به تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت احتیاج پیدا کنید، اینطور نیست؟ اما حالا اینجا هستید و سعی می‌کنید بفهمید که چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند! البته کاملا به شما حق می‌دهیم؛ آنقدر که همه‌مان درباره خود کولرهای اسپلیت و مشکلات احتمالی‌شان مقاله خوانده‌ایم، شاید درباره تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت چیزی ندانیم.

با مجله «خدمت از ما» همراه باشید تا ببینیم چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند، و روش تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت برای هریک از مشکلات آن چگونه است.

 

چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند؟

پیش از اینکه دل و روده این کنترل‌های ریزنقش را روی میز کارتان بیرون بریزید، باید دقیقا متوجه شوید مشکل از کجاست. گاهی اوقات مشکل ساده‌تر از این حرف‌هاست، و عملا احتیاجی به تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت نیست. منظورمان چنین سناریوهایی است:

 

تمام شدن باتری کنترل

خوشبینانه‌ترین پاسخ به این سوال که چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند، همین است. تمام شدن باتری یعنی نبود برق در مدار ریموت برای کار کردن دکمه‌ها. پس به جای اینکه دکمه‌ها را طوری فشار دهید که انگشت‌تان درد بگیرد، یا اینکه کنترل را به در و دیوار بکوبید تا دوباره کار کند، باتری آن را عوض کنید.

تعویض باتری کنترل کولر گازی جنرال، توشیبا، سامسونگ و ... بسیار ساده است، و تنها چندثانیه وقت می‌گیرد. اگر مشکل حل نشد، موارد بعد را بررسی کنید.

 

آموزش تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت

 

کثیف بودن حسگر کنترل

هرچه کلیدها را فشار می‌دهید اتفاقی نمیفتد؟ بد نیست سنسور کنترل را بررسی کنید، و مطمئن شوید که لایه ضخیمی از آلودگی آن را نپوشانده باشد. اگر همینطور است، با یک پارچه به آرامی سنسور را تمیز کنید تا سیگنال‌ها بتوانند به اسپیلت مخابره شوند.  

 

وجود مانع و یا فاصله زیاد

گاهی برای اینکه ببینید چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند تنها باید به موقعیت سنسور ریموت و خود دستگاه توجه کنید. اگر فاصله بین آنها زیاد باشد، ممکن است حسگر نتواند سیگنال را به کولر بفرستد؛ پس از فاصله نزدیک هم کنترل را تست کنید. وجود مانع بین این دو هم می‌تواند مشکل ایجاد کند.

 

خراب شدن کنترل کولر گازی

اگر با انجام اینکارها ریموت دستگاه‌تان درست نشد، احتمالا خود کنترل مشکل بهم زده است. البته برای اینکه مطمئن شوید، می‌توانید تست‌های زیر را انجام دهید:

  • تست با دوربین موبایل: دوربین موبایل‌تان را روشن کنید و کنترل را جلوی آن بگیرید. حالا یکی از دکمه‌های ریموت را فشار دهید. اگر لامپ جلوی ریموت نور بنفش یا قرمزی از خود ساطع کرد، کنترل کولر گازی سالم است. اما اگر لامپ بدون هرگونه عکس‌العملی خاموش ماند، باید آن را عیب‌یابی کرد.
  • تست با رادیو: در منزل‌تان یک رادیوی خاطره‌انگیز دارید؟ آن را روشن کنید، کنترل اسپلیت را به سمت آن بگیرید و یکی از دکمه‌هایش را فشار دهید. اگر کنترل سالم باشد، صدای نویز از رادیو شنیده می‌شود؛ اگر نه، ریموت خراب است.

در بخش بعد نحوه تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت برای ایرادات مختلف آن را بررسی کرده‌ایم.

 

چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند

 

آموزش تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت

درون قالب پلاستیکی کنترل کولر مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی روی برد مدار چاپی (ترانزیستور، کریستال، آی‌سی و ...)، فنرهای باتری، باتری(ها)، کیبورد و دیود فرستنده مادون قرمز (با لامپ LED) قرار دارد.

اینجا کاری به نحوه دقیق عملکرد این بخش‌ها و رابطه آنها با یکدیگر نداریم؛ فقط باید بدانید که خرابی برخی از این قطعات بلافاصله شما را به تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت نیازمند می‌کند. در ادامه آموزش تعمیر کنترل کولر برای این قطعات را می‌بینید:

 

خرابی کریستال کنترل کولر گازی

کریستال با دو پایه خود روی برد الکترونیکی ریموت قرار می‌گیرد؛ دو پایه‌ای که اگر در اثر ضربه یا فرسودگی بشکنند، ریموت از کار میفتد. البته اگر خود بدنه کریستال هم آسیب ببیند و یا اصطلاحا بسوزد، باز هم کنترل کار نخواهد کرد.

برای تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت در این حالت تنها باید کریستال مشابه را از یک فروشگاه‌ قطعات الکترونیکی بخرید، و آن را با نمونه قدیمی عوض کنید. اگر در خانه دستگاه لحیم دارید و می‌دانید چطور قطعات یک برد الکترونیکی را از آن جدا و روی نصب کنید، خودتان می‌توانید تعمیر کنترل کولر گازی سامسونگ یا برندهای دیگر را انجام دهید.

 

خرابی ال ای دی کنترل کولر اسپلیت

یکی دیگر از قطعات برد که خرابی آن می‌تواند در عملکرد ریموت اختلال ایجاد کند، لامپ ال ای دی جلوی کنترل است. کار این قطعه برقراری ارتباط با برد گیرنده روی کولر است.

این قطعه هم مانند کریستال می‌تواند بسوزد یا اینکه پایه‌هایش دچار ایراد شود. تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت در این حالت کاملا مشابه حالت قبل است.

 

خرابی برد کنترل کولر گازی اسپلیت

اگر تعویض کریستال و ال ای دی مشکل را برطرف نکرد، باید برد ریموت کولر گازی را به دقت بررسی کرد. ابتدا  برد را با یک دستمال تمیز و کمی تینر پاک کنید (با احتیاط از تینر استفاده کنید). گاهی اوقات صرفا آلودگی‌ها هستند که در کار برد اختلال ایجاد می‌کنند.

اگر باز هم ریموت کار نکرد، باید با استفاده از مولتی‌متر سلامت قطعات برد را تست کنید تا متوجه شوید برای تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت باید سراغ کدام بخش بروید.

تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت موفقیت‌آمیز بود؟

امیدواریم این آموزش تعمیر کنترل کولر گازی اسپلیت به شما کمک کرده باشد، و حالا یک ریموت کاملا سالم در دست داشته باشید. اگر همچنان کنترل کار نمی‌کند، بد نیست احتمال خرابی برد و چشمی گیرنده خود کولر گازی (یا خداقل کثیف بودن آن) را هم در نظر داشته باشید و آن را بررسی کنید.

 در هر صورت، اگر حس کردید که برای تعمیر کنترل کولر گازی سامسونگ یا برندهای دیگر به کمک افراد حرفه‌ای‌تری نیاز دارید، می‌توانید آنها را در اپلیکیشن و وبسایت «خدمت از ما» به راحتی پیدا کنید.

4.3 امتیاز از 1719 رای


تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین