معرفی انواع اندازه فرش ماشینی و دستباف

ثبت درخواست " نصب فرش "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
معرفی انواع اندازه فرش ماشینی و دستباف

اندازه فرش و تناسب آن با سایر لوازم خانه، از اهمیت بالایی در طراحی دکوراسیون هر خان‌های دارد. اندازه مناسب فرش به دلیل نقش مهمی که در دیزاین خانه دارد، می‌تواند باعث بزرگ‌تر یا کوچک‌تر به نظر رسیدن فضای خانه شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید اندازه فرش را متناسب با فضای خود به مراکز تولید کننده تخصصی فرش نیز سفارش دهید. ادامه این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را از نظر آشنایی با سایز فرش دستباف و ماشینی استاندارد از دست ندهید.

معرفی انواع اندازه فرش‌های دستباف

اگر تا به حال برای خرید فرش دستباف به بازار سرزده باشید، حتماً شما نیز نام‌های مختلفی را جهت هر نوع یا اندازه فرش شنیده‌اید. در ادامه به شرح کامل انواع اندازه‌های فرش و نام‌های هر یک خواهیم پرداخت.

 

 قالی

یکی از مرسوم‌ترین انواع اندازه فرش، قالی می‌باشد. حداقل مساحت این نوع فرش، ۶ متری مربع است که به صورت دستباف تولید می‌شود. سایر ابعاد غیر استاندارد و استاندارد نیز از این مدل فرش تولید می‌شود. از ابعاد استانداردآن می‌توان به فرش‌های ۹ متری، ۱۲ متری، ۱۵ متری و غیره اشاره کرد.

 

 قالیچه

قالیچه‌ها به دلیل آنکه به صورت دستباف تولید می‌شوند ممکن است اندازه آن کحجدر حدود چند سانتی متر از ابعاد استاندارد کمتر یا بیشتر شوند. اما حداقل مساحت آن‌ها ۳ متر مربع است. در کنار طول و عرض آن که می‌تواند در حدود یک مترو نیم در دو مترو نیم باشد.

 

زرع و نیم

سایز فرش ذرع و نیم نسبت به سایر انواع فرش‌ها از تناسب و استاندارد خوبی برخوردار است؛ به همین دلیل این طرفداران زیادی را در سراسر کشور به خود اختصاص می‌دهد. شما می‌توانید این فرش را با عرض یک متر و طول یک متر و نیم تهیه کنید. به یاد داشته باشید که عرض و طول آن می‌تواند تا ۲۰ سانتی متر هم بیشتر باشد.

 

معرفی انواع اندازه فرش‌های دستباف

 

دو زرع

فرش دو زرع به دلیل شباهت بالایی که با فرش زرع و نیم دارد در یک مدل طبقه بندی می‌شوند. تفاوت این دو مدل فرش را شما تنها می‌توانید در اندازه فرش مشاهده کنید. عرض آن در حدود ۱۳۰ سانتی متر و طول آن در حدود دو متر تعیین می‌شود؛ که ممکن است با توجه به طرح و بافت آن ۱۰ سانتی متر به طول و عرض آن نیز اضافه شود.

 

زرع و چاک

انواع فرش‌های زرع و چاک نیز همانند فرش دو زرع، شباهت زیادی به فرش‌های زرع و نیم دارد. تنها با این تفاوت که این مدل فرش در ابعاد کوچک‌تری تولید و به بازار عرضه می‌شود. طول آن در حدود ۱۲۵ سانت متر و عرض آن در حدود ۷۵ سانتی متر تعیین شده است که ممکن است ۵ سانتی متر به هر یک از آن‌ها نیز اضافه شود.

 

 پرده ای

 اگر شما در بازار به دنبال یکی از چشمگیرترین و مجلل ترین فرش‌ها رفته باشید به طور قطع نام فرش‌های پرده‌ای به گوش شما آشنا هستند. اندازه مناسب فرش پرده‌ای باعث شده که تقاضای آن بسیار بیشتر از سایر انواع فرش باشد. این فرش در طول دو متر و نیم و عرض یک متر و نیم، در طرح‌های مختلفی تولید می‌شود که به همین اساس می‌توان آن را بدون هیچ محدودیتی در هر فضا و هر دکوراسیونی استفاده کرد.

 

کلگی

طراحی و ابعاد خاص این فرش باعث شده که استفاده از آن محدودتر از سایر انواع فرش‌ها باشد. از این رو در اکثر اوقات دسترسی به این مدل فرش کمی سخت خواهد بود. برخلاف سایر انواع فرش‌ها تولید این مدل در سه اندازه مختلف صورت می‌گیرد؛ که کوچکترین آن یک متر و نیم در سه متر، اندازه متوسط یک متر و هفتاد سانتی متر در ۳ متر و بزرگترین اندازه آن 2 متر در ۳ متر و نیم خواهد بود.

 

کناره

اگر قصد دارید روی راه پله خود را با فرش بپوشانید، شما می‌توانید اندازه مناسب فرش خود را در بین انواع فرش کناره پیدا کنید. در بازار، فرش کناره را هم خانواده‌ی فرش کلگی می‌دانند. انتخاب این فرش برای راهروها و راه پله‌ها انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود.

 

خرک

خرک که به نام‌های پشتی و پادری نیز شناخته می‌شود، فرشی دستباف است که اندازه آن از تمامی فرش‌های گفته شده کمتر خواهد بود. در اکثر اوقات شما اندازه طول و عرض آن را در کمتر از یک متر مربع مشاهده می‌کنید.

 

اندازه مناسب فرش ماشینی

 

اندازه مناسب فرش ماشینی

 فرش در اندازه های ۹۶ و ۱۲ متر مربعی جزء پرفروش‌ترین و پرکاربردترین اندازه فرش ماشینی می‌باشند. اما بهتر است بدانید که فرش‌ها  از نظر اندازه از تنوع بالایی برخوردار هستند. از طرفی هم قیمت هر فرش وابستگی زیادی به سایز فرش دارد. به گونه‌ای که هرچه ابعاد فرش بیشتر باشد، به تبع آن فرش از قیمت بیشتری نیز برخوردار می‌باشد.

 در کنار تمامی موارد گفته شده شما می‌توانید برای یافتن اندازه مناسب فرش خود، ابعاد دلخواه را سفارش دهید؛ تا فرش متناسب با درخواست شما تولید شود. امروزه فرش‌های دایره و بیضی نیز از محبوبیت بالایی در میان خریداران برخوردار می‌باشد که تولید آن به صورت ماشینی بسیار ساده‌تر و کم هزینه‌تر از تولید آن به صورت دستباف خواهد بود.

در آخر بخوانید

همانطور که گفته شد اندازه فرش به عواملی چون این طرح و بافت فرش بستگی دارد. از این رو شما می‌توانید. این نکته را به خاطر داشته باشید که سایز فرش ماشینی نسبت به انواع فرش‌های دستباف از تنوع بیشتری برخوردار می‌باشد. اگر هنوز نتوانسته اید اندازه مناسب فرش خود را انتخاب کنید؛ اصلا نگران نباشید چرا که بازار آنلاین "خدمت از ما" با هدف ساده‌تر کردن دسترسی شما به مجرب‌ترین متخصصان در این حوزه در حال فعالیت می‌باشد. تنها کافی است سفارش خود را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان با حرفه‌ای ترین متخصصان به طور مستقیم ارتباط برقرار کنید.

4.5 امتیاز از 990 رای


نصب فرش
برای سرویس نصب فرش از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین