روش‌های تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

ثبت درخواست "تعمیر ماشین ظرفشویی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش‌های تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

اگر شما اهمیت زیادی به تمیزی منزل، مخصوصا آشپزخانه می‌دهید پس بدون شک تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی را هرگز فراموش نمی‌کنید. ماشین ظرفشویی، کار شستشوی ظروف را انجام می‌دهد و به خاطر این عملکرد، برخی افراد گمان می‌کنند که نیازی نیست که تمیز کردن ماشین ظرفشویی را در چک لیست نظافت آشپزخانه آورده شود.

اما متاسفانه در اصل این باور اشتباه است؛ زیرا با گذشت زمان املاح معدنی موجود در آب، چربی غذا، باقی مانده مواد غذایی و ذرات موجود در مواد شوینده روی فیلتر و دیواره‌های ماشین ظرفشویی انباشته می‌شوند و باعث ایجاد جرم در ماشین ظرفشویی و در آخر پایین آمدن سطح عملکرد آن می‌شود.

بنابراین بهتر است تمیز کردن ماشین ظرفشویی را در نظافت ماهانه منزل خود قرار دهید. اگر هم تاکنون سمت تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی نرفته‌اید، پس پیشنهاد می‌کنیم این مطلب آموزشی را از دست ندهید. 

چه زمانی باید به تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی بپردازیم؟

زمان تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی به استفاده شما از این دستگاه بستگی دارد. مثلا اگر به صورت روزانه از ظرفشویی خود استفاده می‌نمایید، ماهی یک دفعه به تمیز کردن ظرفشویی خود بپردازید. اگر هم در ماه زیاد از ظرفشویی خود استفاده نمی‌کنید و بعد از هر بار فرآیند شستشو، فیلتر کف و پمپ تخلیه را از گرفتگی برطرف می‌کنید، هر سه ماه یک بار به شستشوی ظرفشویی خود بپردازید.

 

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

6 مرحله تمیز کردن ماشین ظرفشویی

در این مقاله، در 6 مرحله ساده و با مواد خانگی، به شما آموزش می‌دهیم که چگونه ظرفشویی خود را تمیز نمایید:

  1. تمیز کردن قسمت بیرونی ظرفشویی
  2. تمیز کردن قفسه‌های ماشین ظرفشویی
  3. تمیز کردن صافی و فیلتر ماشین ظرفشویی
  4. تمیز کردن شیلنگ خروجی 
  5. تمیز کردن آب پاش
  6. تمیز کردن دکمه‌های دستگاه

 

جرم گیری ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی

قبل از پرداختن به تمیز کردن ماشین ظرفشویی مخصوصا قسمت بیرون آن، باید از جنس بدنه آن مطلع شوید؛ چرا که نحوه تمیز کردن ظرفشویی پلاستیکی با استیل هم متفاوت است.

 

نحوه تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی با جنس پلاستیک:

برای تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی با جنس پلاستیک،ابتدا یک محلول آب گرم و مایع ظرفشویی آماده نمایید. سپس با استفاده از یک ابر یا افنج و محلول ذکر شده، به شستشوی قسمت بیرونی ظرفشویی بپردازید.

 

نحوه تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی با جنس استیل:

برای تمیز کردن قسمت بیرون ماشین ظرفشویی آن هم از جنس استیل؛ می‌توانید با استفاده از اسپری شوینده مخصوص استیل، این کار را انجام دهید.

 

تمیز کردن قفسه‌های ماشین ظرفشویی

ابتدا قفسه پایینی را بیرون بکشید. در برخی از مدل ها قفسه ها به پیچ به بدنه ماشین وصل است که در این شرایط باید پیچی که آن را در محل نگه داشته باز کنید. این بستگی به مدل ماشین شما دارد.

برای پاک کردن قفسه ها از برس زبر آغشته به سرکه استفاده کنید یا با آب و صابون و یک مسواک کهنه روی آن را تمیز کنید.

 

جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

نحوه تمیز کردن صافی و فیلتر ماشین ظرفشویی

ظرفشویی خود را به خوبی بررسی کنید؛ اگر یک فیلتر در پایین دارد، کثیفی و جرم روی ان را تمیز کنید. فیلتر و دریچه ان را بررسی کنید و ببینید چیزی در آن نباشد، ممکن است چاقو و یا یک قاشق غذاخوری در ان گیر کرده باشد. حال برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی، ابتدا آن را بر خلاب عقربه های ساعت بچرخانید و آن را بیرون آمورید. سپس فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و با استفاده از یک مسواک به تمیز کردن آن و از بین بردن ته مانده های غذا بپردازید.

بیشتر بانوان تمیز کردن صافی ماشین ظرفشویی را فراموش میکنند؛ باید دقت کنید که داخل فیلتر یک صافی تعبیه شده است. صافی را از فیلتر خارج و با آب و مسواک تمیز نمایید. برای جرم گیری آن، مسواک کهنه را در کمی سرکه فرو کنید و به گوشه و کنار آن بکشید.

 

تمیز کردن شیلنگ خروجی ظرفشویی

دقت داشته باشید که به دلیل اینکه ظروف در ظرفشویی دارای چربی و ته مانده های غذاست، ممکن است این مواد به شیلنگ خروجی فاضلاب هم بچسبند. پس خروجی را از زیر ظرفشویی که به پمپ متصل است را باز نمایید و کامل به آب بشویید و بررسی نمایید تا گرفتگی نداشته باشد. برای تمیز کردن شلنگ تخلیه و توری آن، نیم پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را در محل تخلیه آب بریزید زیرا این محلول با ساختن حباب شلنگ تخلیه و توری آن را تمیز می کند.

 

تمیز کردن آب پاش ماشین ظرفشویی

تمیز کردن آب پاش ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید؛ چرا که ممکن است چربی ها به آب پاش هم چسبیده باشند؛ پس برای جرم گیری ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آب پاش روند زیرا را انجام دهید.

آب پاش های بالا و پایین را از میل شفت جدا نمایید. سپس درپوش آب پاش‌ها را کاملا باز نمایید و با ضربه ملایم رسوب ها را از بین ببرید.

می‌توانید از یک محلول سرکه، آب گرم و ریکا بهره ببرید و محلول را داخل آب پاش ها بریزید. سپس بعد از 5 دقیقه، با استفاده از یک سوزن، سوراخ ها را باز نمایید و آب پاشها را تکان دهید و در نهایت محلول خالی نمایید تا جرم گیری کاملا انجام شود.

 

نحوه تمیز کردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی

تمیز کردن دکمه‌های دستگاه را از یاد نبرید! اگر ماشین ظرفشویی دکمه و یا صفحه دارد، باید هر ماه برای تمیز کردن اطراف آن‌ها زمان بگذارید. مخصوصا در این دورانی که هر ویروسی ممکن است به وجود آید؛ پس از یک مسواک کهنه و یک پاک کننده دست مایع برای پاک کردن هر چیزی که ممکن است باعث خرابی آن‌ها شود، استفاده کنید. برای مدل هایی که دکمه در بالای درب قرار دارد آن ها را در صورت نیاز پاک کنید.

 

جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه

 

اصول و روش‌های جرم گیری ماشین ظرفشویی

فراموش نکنید که برای تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی از مواد شوینده صنعتی به هیچ وجه استفاده نکنید. شوینده های صنعتی مثل کف صابون ها ممکن است فطعات دستگاه شما را از حالت آکبند خارج کنند و سبب شل شدن پیچ و مهره آن ها و پایین آوردن عمر ظرفشویی شوند. برای جرم گیری ماشین ظرفشویی از ترکیبات طبیعی مثل سرکه سفید و آبلیمو و نمک می‌تواند در این زمینه به شما کمک بسیاری نماید.

 

جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه

پیشنهاد میکنیم که هر چند هفته یک بار به جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه بپردازید. پس برای شروع داخل ماشین ظرفشویی یک لیوان بگذارید و دو سوم از ان را با سرکه سفید پر کنید. حال ماشین ظرفشویی را در حالت شستشوی نرمال با اب داغ قرار داده و ان را به کار بیاندازید. سرکه باعث از بین رفتن تمامی چربی ها و کپک ها در هر جای ماشین ظرفشویی می‌شود.

همان طور که گفته شد از درمان های خانگی مانند سرکه می توانید برای حذف بو و لکه های محفظه ی داخلی ماشین ظرفشویی استفاده نمایید کافی است یک فنجان سرکه را در بخش بالایی ماشین ظرفشویی بپاشید و در بخش پایین آن یک فنجان جوش شیرین بپاشید و اجازه دهید دستگاه شروع به کار کند درمدت کوتاهی شاهد تمیزی و از بین رفتن بوهای نامطبوع آن خواهید شد. برای تمیز کردن و از بین بردن رسوبات داخلی ماشین ظرفشویی استفاده از آب پرتغال هم می تواند بسیار موثر باشد.

 

نحوه جرم گیری ظرفشویی با جوش شیرین

علاوه بر سرکه، جوش شیرین هم برای تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی و همچنین از بین بردن بوی نامطبوع ظرفشویی بسیار کارساز است. توجه نمایید که بعد از استفاده از سرکه، طبق آموزش در مقاله نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی می‌توانید با استفاده از جوش شیرین به تمیز کردن و از بین بردن جرم در ظرفشویی خود بپردازید. پس ابتدا دو پیمانه جوش شیرین در کف ظرفشویی بریزید. و سپس یک دور کامل فرایند شستشو را با دمای بالای آب شروع نمایید.

 

استفاده از جرمگیر ماشین ظرفشویی

قبل از استفاده از جرمگیر ماشین ظرفشویی، دستگاه باید از هرگونه ظرفی خالی باشد. سپس پودر یا مایع جرم گیر را در کف ظرفشویی بریزید. بعد از آن یک برنامه کوتاه مودت را شروع نمایید. توجه نمایید که از هیچ قرص یا شوینده ای هنگام جرم گیری استفاده ننمایید.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی
برای سرویس تعمیر ماشین ظرفشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading