نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

ثبت درخواست " تعمیر لپ تاپ "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ گاهی می‌تواند ساده‌تر از چیزی باشد که فکرش را می‌کنید. کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ لنوو در ویندوز 1، بهم خوردن تنظیمات تاچ پد لپ‌تاپ در ویندوز 8، کار نکردن اسکرول تاچ پد و...، از جمله مواردی هستند که کاربران زیادی آن را تجربه کرده‌اند. در این مطلب دلایل کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ و در ادامه نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ را توضیح می‌دهیم.

دلایل کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ

کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ و کار نکردن اسکرول تاچ پد می­‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از بهم خوردن تنظیمات تاچ پد لپ‌تاپ در ویندوز گرفته تا مشکلات سخت افزاری. برخی از دلایل کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ عبارت‌اند از:

 • خرابی تاچ پد در اثر ضربه
 • بهم خوردن تنظیمات بایوس
 • تغییر تنظیمات تاچ پد ویندوز
 • هنگ کردن سیستم عامل لپ‌تاپ
 • نصب یا حذف کردن برخی از نرم‌افزارها
 • اتصال تجهیزات خارجی به لپ‌تاپ از طریق USB
 • کثیف شدن تاچ پد لپ‌تاپ به دلیل وجود گرد و خاک

 

نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ

اما در صورت وقوع هر یک از موارد بالا، نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ و نکردن اسکرول تاچ پد چگونه است؟

 

1. کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ لنوو در ویندوز 10

در بسیاری از موارد، نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ لنوو در ویندوز 10 (و سایر لپ‌تاپ‌ها) بسیار ساده است و به تصحیح تنظیمات محدود می‌شود. برای اینکه بتوانید با تنظیمات لپ‌تاپ تاچ پد آن را فعال یا غیرفعال کنید، روش‌­های مختلفی وجود دارد:

 

نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ

 

1-1. رفع کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ با تنظیمات

وارد Setting شوید و گزینه تاچ پد را انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید کلمه touchpad را در بخش جستجوی ویندوز تایپ کنید. بعد از ورود به تنظیمات تاچ پد، با جابجا کردن گزینه Touchpad می‌توانید آن را فعال یا غیرفعال کنید. با فعال کردن گزینه Leave touchpad on when a mouse is connected این امکان را به لپ‌تاپ می‌دهید که با اتصال موس هم تاچ پد فعال باشد.

 

1-2. حل کار نکردن اسکرول تاچ پد با دکمه Fn

روی اغلب کیبوردها در لپ‌تاپ‌ها دکمه Fn کنار دکمه ویندوز قرار دارد. با زدن این دکمه عملکرد دوم دکمه‌های لپ‌تاپ فعال می‌شود. روی یکی دیگر از دکمه‌های لپ‌تاپ هم تصویری مانند مانیتور را مشاهده می‌کنید. با فشردن کلیدهای ترکیبی Fn و این دکمه می‌توانید تاچ پد لپ‌تاپ را فعال یا غیرفعال کنید.

1-3. رفع کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ با Device Manager

ابتدا Device Manager را قسمت جستجوی ویندوز تایپ کنید تا پنجره مربوطه باز شود. روی گزینه Mice and other pointing device دو بار کلیک، و به ترتیب گزینه‌های Update Driver Software و Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید. در نهایت با فعال یا غیرفعال کردن گزینه تاچ پد، وضعیت تاچ پد لپ‌تاپ تغییر می‌کند.

 

1-4. نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ با تنظیمات موس

عبارت Change mouse setting را در قسمت جستجوی ویندوری تایپ کنید تا وارد صفحه تنظیمات شوید. گزینه Mouse را انتخاب کرده و با باز شدن صفحه جدید، گزینه Touchpad را انتخاب کنید. با فعال کردن گزینه Enable Touchpad می‌توانید فعال یا غیر فعال سازی تاچ پد لپ‌تاپ در ویندوز 10 را انجام دهید.

 

کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ لنوو در ویندوز 10

 

2. نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ درصورت هنگ کردن

نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ در صورتی که لپ‌تاپ هنگ کرده و به هیچ دستوری پاسخ نمی‌دهد می‌­تواند بسیار کار راه‌انداز باشد.

در این حالت دکمه Num Lock یا Scroll Lock را فشار دهید، تا ببینید آیا چراغ‌های مربوطه روشن می‌شود یا خیر. اگر دستگاه شما چنین قابلیتی دارد و با فشردن دکمه‌ها چراغ خاموش و روشن می‌شود، دستگاه شما فریز نشده است. اگر بعد از چندبار فشار دادن دکمه‌ها چراغ‌ها در حالت روشن یا خاموش گیر کردند، یعنی دستگاه شما به احتمال زیاد فریز شده است. همچنین، می‌توانید با فشردن دکمه Windows در کامپیوترهای ویندوزی ببینید منوی استارت باز می‌شود یا نه.

در این مواقع برای نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ بهتر است دستگاه را مجدد راه‌اندازی کنید.

 

3. نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ در صورت نصب نرم‌افزار

همان‌طور که گفتیم، نصب برخی نرم‌افزارها می‌تواند علت کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ لنوو در ویندوز 10 یا کار نکردن اسکرول تاچ پد باشد.

نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ در این شرایط بسیار ساده است. تنها کافیست دقت کنید تا متوجه شوید که کدام یک از نرم‌افزارهایی که نصب کرده‌اید موجب غیر فعال سازی تاچ پد لپ‌تاپ در ویندوز 10 و باقی ویندوزها شده است. در بیشتر مواقع با حذف این نرم‌افزارها تاچ پد به حالت قبلی خود برگشته و مشکل حل می‌شود.

 

تنظیمات تاچ پد لپ‌تاپ در ویندوز 8

 

4. کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ به دلیل اتصال لوازم جانبی

گاهی از اوقات اتصال دستگاه‌هایی مثل USB و... به سیستم موجب ایجاد مشکل در تاچ پد لپ‌تاپ می‌شود. اگر هنگام کار کردن با تاچ پد لپ‌تاپ متوجه اختلالاتی شدید اما نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ در موارد قبلی مفید واقع نشد، این دستگاه‌های جانبی را از سیستم جدا و سپس وضعیت را چک کنید.

برای نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ شاید لازم باشد دستگاه را مجددا راه‌اندازی یا خاموش کنید. پس از خاموش کردن، دستگاه جانبی را جدا، سیستم را روشن، و دوباره تاچ پد را تست کنید. معمولا در این شرایط با حذف دستگاه‌های جانبی مشکل کار نکردن تاچ اسکرین لپ‌تاپ حل می‌شود. اگر مشکل حل نشد، یک ماوس را به لپ‌تاپ وصل و مراحل زیرا را دنبال کنید:

 1. با دکمه ویندوز به منوی استارت بروید. در بخش جستجو عبارت change mouse settings را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید.
 2. در پنجره باز شده (Mouse Properties) زبانه تنظیمات تاچ پد در سمت راست را پیدا، و گزینه Enable touchpad را فعال کنید.
 3. اگر نیاز به تنظیم چیز جدیدی دارید، آن را اعمال کرده و روی دکمه apply و ok کلیک کنید.
 4. دوباره تاچ پد را تست کنید.

 

5. کار نکردن موس لپ‌تاپ به دلیل خرابی فایل‌های سیستم عامل

گاهی اوقات پاک شدن فایل‌های سیستم عامل یا به هم ریختن تنظیمات آن می‌تواند تاچ پد را از کار بیندازد. در چنین شرایطی بهترین کار این است که سیستم عامل را تعمیر کنید، یا مجددا سیستم عامل را نصب کنید.


 

اگر هیچکدام از روش‌های بالا در نحوه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ و کار نکردن تاچ پد لپ‌تاپ لنوو در ویندوز 10 برای شما مفید نبود، پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک متخصص تعمیر لپ تاپ کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1389 رای


تعمیر لپ تاپ
برای سرویس تعمیر لپ تاپ از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین