آزاد کردن حافظه آیفون

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آزاد کردن حافظه آیفون

پر شدن حافظه آیفون و به طور کلی هر اسمارت‌فونی، دغدغه امروزی خیلی از افراد است. زیرا حجم دیتا و اطلاعات رد و بدل شده به لطف فضای مجازی و یا تمایل زیاد افراد به عکاسی بسیار بالا است. همین باعث می‌شود نیاز به آزاد کردن حافظه آیفون به صورت دوره‌ای به وجود بیاید.

در این مقاله درمورد حافظه گوشی آیفون، مواردی که بیش از هرچیز دیگری مموری را اشغال می‌کند و راهکارهایی برای آزاد کردن حافظه گوشی آیفون صحبت خواهیم کرد. پس اگر شما هم مشکل همیشگی پر شدن مموری آیفون را دارید، در ادامه مطلب با ما باشید.

قدم اول برای آزاد کردن حافظه گوشی آیفون

در اولین قدم باید بفهمید بیشترین حجم مموری‌ای که در آیفون شما اشغال شده، توسط کدام بخش از گوشی است. کشف این قضیه اصلا کار پیچیده‌ای نیست. روند زیر را دنبال کنید:

Setting ⇒ General ⇒ Storage

در بالای صفحه، مشخص می‌کند که چه مقدار از کل حافظه آیفون اشغال شده است. همچنین به تفکیک به صورت نموداری مشخص می‌کند که کدام بخش (مثلا تصاویر، پیام‌ها و یا اپلیکیش‌ها) بیشتر حافظه را پر کرده است. علاوه بر آن نشان می‌دهد که هر اپلیکیشن و دیتای مربوط به آن چقدر حجم دارد. این اطلاعات کمک می‌کند تا شما بتوانید حافظ گوشی آیفون را مدیریت کنید.

مثلا می‌توانید تشخیص دهید با پاک کردن کدام دیتا از کدام برنامه به آزاد کردن حافظه آیفون بپردازید. یا حتی می‌توانید اپلیکیشن‌هایی که حافظه زیادی را بلعیده‌اند ولی استفاده چندانی ندارند را ردیابی کنید. در ادامه چند ترفند برای آزاد کردن حافظه گوشی آیفون، با توجه به اطلاعاتی که از این بخش به دست می‌آورید را بیان می‌کنیم.

 

حافظه آیفون

 

ترفند‌های مختلف برای آزاد کردن حافظه آیفون

در بخش قبل، یاد گرفتیم که تشخیص دهیم که چقدر از حافظه آیفون و به چه صورت اشغال شده است. چند ترفند زیر به شما کمک می‌کند با توجه به تشخیصی که در مرحله قبل دادید، حافظه موبایل را خالی کنید.

 

پاک کردن عکس‌ها و ویدیوها

اگر اهل آرشیو کردن عکس و ویدیو باشید، قطعا بیشترین حافظه ای که اشغال شده، توسط گالری گوشی شما است. کیفیت و حجم تصاویر و بالاخص ویدیوها در آیفون بالا است. پس سری به گالری خود بزنید؛ عکس‌ها و ویدیوهای اضافی را پاک کنید و مابقی را به کامپیوتر انتقال دهید. این مهم‌ترین قدم در آزاد کردن حافظه آیفون است.

می‌توانید از مسیری که در ادامه گفته می‌شود قابلیت بک‌آپ گرفتن را فعال کنید تا از عکس‌ها و ویدیوها نسخه پشتیبان تهیه شود. سپس این امکان را دارید هروقت که خواستید گالری خود را پاک کنید. مسیر فعال کردن بک‌آپ به شرح زیر است:

روشن کردن دکمه Setting ⇒ Back up & sync ⇒ Bach up & sync 

 

حذف برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های غیر کاربردی

بعضی از اپلیکیشن‌ها در گوشی شما نصب است که شاید هرچند ماه یک‌بار هم سراغی از آن‌ها نگیرید. ولی آن‌ها مموری گوشی شما را اشغال کرده‌اند. همچنین باعث می‌شوند رم موبایل نیز درگیر شود و سرعت گوشی از چیزی که باید باشد پایین‌تر بیاید. این اپ‌ها را شناسایی و پاک کنید.

 

پاک کردن دیتاهای اضافی از هر برنامه (مثلا موزیک پلیرها، پادکست‌ها، برنامه‌های ادیت عکس و ...)

هرکدام از اپلیکیشن‌های گوشی شما دارای مجموعه ای از دیتا و اطلاعات است که به نوبه خود، حافظه را پر می‌کنند. این که کدام برنامه چقدر حجم برده است را در ستینگ خواهید دید. پس از بررسی این مورد می‌توانید سراغ این اپلیکیشن‌ها بروید و دیتاهای اضافی را پاک کنید. مثلا اگر اهل پادکست گوش کردن هستید، به برنامه مخصوص پادکست خود بروید و پادکست‌هایی که قبلا دانلود کرده و گوش داده‌اید، دلیت کنید.

اگر از برنامه‌های موزیک پلیر، مثل اسپاتیفای استفاده می‌کنید؛ یک بار موزیک‌های خود را بررسی و موارد اضافی را پاک کنید. اگر اهل ادیت عکس هستید، می‌دانید که بعضی برنامه‌ها عکس‌های ادیت شده را در پوشه خود نگه می‌دارند که می‌توانید آن‌ها را در صورت نیاز پاک کنید. در مجموع از حافظه‌ای که دیتای هر اپلیکیشن اشغال کرده است غافل نشوید.

 

مدیریت پیام رسان تلگرام

تلگرام امکانات خوبی برای رد و بدل کردن اطلاعات در هر فرمتی فراهم کرده است. حتی بسیاری از کاربران ایرانی آیفون به دلیل سختی کار با آیتیونز، از تلگرام به عنوان موزیک پلیر نیز استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، هر کاربر به صورت روزانه تصاویر و ویدیوهای زیادی را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و دانلود می‌کند. گاهی یک بار دیدن این فایل‌ها کافی است و نیازی نیست تا ابد آن‌ها را نگهداریم.

همین قابلیت تلگرام باعث می‌شود این اپلیکیشن به مرور زمان به بمب حجیمی از اطلاعات تبدیل شود. جالب است بدانید صرفا با پاک کردن فایل از صفحه چت، حافظه آیفون آزاد نمی‌شود. بلکه شما باید به بخش کش (cache) تلگرام بروید و آن را پاک کنید تا فایل‌ها از حالت دانلود خارج شده و حافظه گوشی آزاد شود. پاک کردن کش را می‌توانید به تفکیک فرمت فایل (عکس، موزیک، ویدیو، گیف، ویس) انجام دهید.

این کار، حجم زیادی از حافظه آیفون را آزاد می‌کند. برای پاک کردن کش تلگرام، مسیر زیر را طی نمایید:

Telegram ⇒ Settinng ⇒ Storage usage ⇒ Data & storage ⇒ Clear telegram cach 

 

آزاد کردن حافظه آیفون

 

پاک کردن پیامک‌ها

البته وجود پیامک‌ها مموری زیادی اشغال نمی‌کند و شاید پاک کردن آن‌ها کمک زیادی به آزاد کردن حافظه آیفون نکند؛ اما به هرحال به مدیریت حافظه و شلوغ نبودن گوشی کمک خواهد کرد. همچنین باعث می‌شود گوشی شما مرتب‌تر و دسته‌بندی شده‌تر به نظر برسد. اگر به هردلیل زیاد پیامک دریافت می‌کنید، پیام‌های اضافی را پاک کنید.

همچنین می‌توانید تنظیمات قسمت پیامک را طوری تغییر دهید که پیام‌ها بعد از 30 روز خود به خود پاک شوند و مسیج اضافی در گوشی شما باقی نماند. البته در نظر بگیرید که با این کار همه پیامک‌های شما، اعم از مهم و غیر مهم، حذف خواهد شد.

سخن آخر

حافظه آیفون و کمبود آن دغدغه خیلی از کاربران این گوشی‌ها است. از آن‌ جایی که این دیوایس، حافظه جانبی نیز ساپورت نمی‌کند آزاد کردن حافظه آیفون باید به صورت دوره‌ای انجام شود. در این مقاله توضیح دادیم که چگونه بفهمیم چقدر از حافظه گوشی آیفون اشغال شده است و این سهم هر برنامه از این مقدار چقدر است. همچنین چند ترفند مهم و موثر آزاد کردن حافظه گوشی آیفون را بیان کردیم.

4.5 امتیاز از 909 رای


تعمیرات موبایل و تبلت
برای سرویس تعمیرات موبایل و تبلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین