بیمه عمر گروهی چیست؟

ثبت درخواست " بیمه عمر "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بیمه عمر گروهی چیست؟

بیمه عمر گروهی یا غیر گروهی، می‌تواند نگرانی‌های مربوط به تامین معاش خانواده در آینده، بالاخص برای سرپرستان خانوار را تا حد زیادی بکاهد. از آنجایی که آینده قابل پیش‌بینی نیست؛ دغدغه‌های پیرامون رفع نیاز اقتصادی و مادی دیگر اعضای خانواده در صورت فوت یا بروز حادثه برای سرپرست، قابل درک است.

متقاضی با پرداخت حق بیمه ای معقول برای بیمه عمر، در صورت فوت (به هر علت)، پرداخت خسارت به اعضای خانواده خود را تضمین کند. تقاضای بالا برای این نوع بیمه، موجب شده بیمه‌گران به دنبال تسهیل این روند باشند و با ایجاد امکان بیمه عمر گروهی برای مجموعه مشخصی از افراد، خدمتی متفاوت به مشتریان ارائه دهند.

در این مطلب علاوه بر معرفی بیمه عمر گروهی، به شرایط لازم برای اخذ آن و انواع بیمه عمر گروهی نیز اشاره خواهیم کرد. با مطالعه این متن، تقریبا تمامی آنچه که نیاز دارید پیش از اقدام به عقد قرارداد بدانید، را درخواهید یافت.

تعریف بیمه عمر گروهی

بیمه عمر گروهی معمولا برای قشر شغلی خاصی تعریف می‌شود. مثلا کارمندان یک شرکت یا کارگران یک کارخانه به شرطی که تعداد اعضای گروه بالای 25 نفر باشد و افراد، کمتر از 70 سال عمر داشته باشند، می‌توانند از این بیمه استفاده کنند. بیمه عمر گروهی، در واقع همان بیمه عمر زمانی است با این تفاوت که به جای شخص، یک گروه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه عمر گروهی، به صورت یک ساله متقاضیان را تحت پوشش قرار می‌دهد و بدیهی است در صورت تمایل به ادامه طرح، افراد باید قرارداد را مجددا تمدید نمایند. در صورت پرداخت حق بیمه در سررسیدهای مقرر و فوت متقاضی در مدت اعتبار بیمه نامه، مبلغ ذکر شده در قرارداد به بازماندگان پرداخت می‌گردد. البته بیمه عمر گروهی انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

معرفی انواع بیمه عمر گروهی

 

انواع بیمه عمر گروهی

همان طور که اشاره شد، بیمه عمر گروهی به انواع مختلفی برای شرایط متفاوت تقسیم می‌گردد. در این بخش به مرسوم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. پیش از آن، انواع بیمه عمر گروهی را به صورت تیتروار ببینید:

 • بیمه عمر و حوادث گروهی مصوب کارکنان دولت
 • بیمه عمر و سرمایه‌گذاری
 • بیمه عمر گروهی بر پایه ضریبی از حقوق
 • بیمه عمر گروهی مانده بدهکار

 

بیمه عمر و حوادث گروهی مصوبه کارکنان دولت

طبق قانون، کلیه کارکنان اداره‌جات، سازمان‌ها، کارخانه‌ها و شرکت‌هایی که به نوعی تحت نظارت دولت هستند، اجبارا باید تحت پوشش بیمه عمر و حوادث قرار بگیرند. این نوع بیمه علاوه بر فوت متقاضی به هر دلیل، خسارات پیرامون حادثه، بیماری، ازکار افتادگی و نقص عضو را به ذی‌نفعان پرداخت می‌کند.

البته فروش بیمه عمر و حوادث گروهی برای کارفرمایان بخش خصوصی نیز امکان‌پذیر است. شرکت‌های خصوصی نیز می‌توانند با شرایط مشابه بخش دولتی، کارکنان خود را به صورت گروهی برای عمر و حوادث بیمه کنند تا در صورت بروز هرگونه حادثه ناخوشایند و غیر مترقبه برای کارمند، مشکلات اقتصادی برای بازماندگان تحت سرپرستی وی به حداقل برسد.

 

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

یکی از بیمه‌هایی که قابلیت خرید به صورت گروهی را دارد، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است. در این نوع بیمه، با توجه به توافق متقاضی و شرکت بیمه، مبلغی به عنوان حق بیمه تعیین می‌گردد. شرکت بیمه موظف است علاوه بر پوشش خسارت در صورت فوت یا بروز حادثه، پس از پایان قرارداد سود حق بیمه را نیز به مشتری بپردازد.

 

بیمه عمر گروهی بر پایه ضریبی از حقوق

در این نوع بیمه عمر گروهی، باتوجه به توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار، ضریبی از حقوق و مزایای دریافتی فرد به عنوان سرمایه بیمه مشخص می‌گردد. میزان این ضریب با توجه به شرایط مختلف متفاوت است ولی درنهایت با موافقت طرفین قابل تغییر است. این مبلغ به عنوان سرمایه و حق بیمه درنظر گرفته می‌شود و شرکت موظف است پس از پایان اعتبار بیمه نامه، سود آن را بپردازد.

 

بیمه عمر گروهی مانده بدهکار

این نوع بیمه برای پرداخت باقی‌مانده اقساط وامی است که فرد از بانک یا موسسات مالی اعتباری دیگر، دریافت کرده است. در این شرایط در صورت فوت متقاضی در مدت اعتبار قرارداد، شرکت بیمه موظف است باقی مانده اقساط بدهی فرد را به صورت یکجا به بانک یا موسسه مالی پرداخت نماید.

 

شرایط لازم برای استفاده از بیمه عمر گروهی

همان طور که ذکر شد، شرایط سنی برای بیمه عمر گروهی بیان می‌کند که افراد برای این که تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند باید زیر 70 سال، سن داشته باشند. تعداد افراد گروه نیز باید حداقل 25 نفر باشد. سایر شرایطی که در بیمه عمر گروهی تاثیرگذارند به شرح زیر است:

 • میانگین سنی افراد بیمه شونده: برای محاسبه نرخ بیمه که شامل حق بیمه پرداختی و خسارت تعهد شده از سوی شرکت است، میانگین سنی بیمه شوندگان را در نظر می‌گیرند.
 • میزان ریسک شغلی: برای تعیین میزان حق بیمه، ریسک شغلی گروه بیمه شونده نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. گروه‌هایی که در رده‌های شغلی پرخطر قرار می‌گیرند باید حق بیمه بالاتری نسبت به سایرین بپردازند.

 

مزایای بیمه عمر و حوادث گروهی برای سازمان‌ها

 

مزایای خرید بیمه عمر گروهی

استفاده از بیمه عمر گروهی مزایایی را در قیاس با خرید بیمه عمر زمانی معمولی، برای شما در پی دارد. این مزایا از قبیل زیر هستند:

 • انعطاف پذیری شرایط قرارداد
 • اعمال تخفیف بر روی نرخ بیمه به دلیل تعداد بالای بیمه شوندگان
 • برداشت حق بیمه به صورت کسر از حقوق و خودکار
 • عدم نیاز به چک آپ پزشکی
 • یکسان بودن قرارداد برای همه اعضای گروه
 • امکان اضافه شدن افراد جدید به گروه قبلی

 

نحوه اقدام به دریافت خسارت در بیمه عمر گروهی

اگر فردی تحت پوشش بیمه عمر گروهی باشد، در صورت بروز حادثه برای وی، افراد ذینفع برای دریافت خسارت باید از طریق زیر عمل کنند:

 • در اسرع وقت بیمه گر یا بیمه گذار را از بروز حادثه پیش آمده، مطلع کنند.
 • مدارک درخواستی شرکت بیمه را برای بررسی‌های لازم و تطبیق شرایط، به صورت کامل ارائه دهند.
 • طبق مفاد قرارداد، خسارت و غرامت حادثه محاسبه شده و به ذی‌نفع پرداخت خواهد شد.

سخن پایانی

بیمه عمر گروهی، در واقع همان بیمه عمر زمانی است که به جای شخص، یک گروه (عموما گروه شغلی، مثل کارکنان یک شرکت) را تحت پوشش قرار می‌دهد. در این مطلب، با هم دیدیم که بیمه عمر گروهی چیست و شرایط دریافت بیمه عمر و حوادث گروهی آن به چه صورت است. همچنین انواع مختلف بیمه عمر گروهی را بررسی کردیم و مزایای آن را برشمردیم. امیدواریم مباحث فوق برای شما عزیزان مفید واقع شود.

4.5 امتیاز از 1093 رای


بیمه عمر
برای سرویس بیمه عمر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین