فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟

ثبت درخواست " نصب فیلتر هپا "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر هپا یکی از تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی است که در قسمت مکش لوازمی مثل جاروبرقی و انواع کولر تعبیه شده است. کلمه فیلتر هپا احتمالا در هنگام خرید لوازمی که با مکش و دمیدن هوا سر وکار دارند به گوش شما خورده است. داشتن اطلاعات درباره اینکه فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای بسیاری از افراد در قالب یک سوال مطرح است. بنابراین پرداختن به جنس و نحوه عملکرد این فیلتر در لوازم برقی مثل جاروبرقی از اهمیت بالایی برخوردار است. فیلتر هپا با داشتن قدرت بالا در جذب آلاینده‌ها و ذرات ریز معلق در هوا به پاکیزگی آن کمک می‌کند.

 

فیلتر هپا و کاربرد آن در انواع جارو برقی به گونه‌ای است که کاملا نقش یک پاک کننده گرد و غبار را در هنگام استفاده از جاروبرقی ایفا می‌کند. فیلتر هیپا در بیمارستان‌ها نیز با وظیفه تصفیه هوا از ذرات و آلودگی‌ها داشته و هوای محیط را برای تنفس راحت تصفیه می‌کند.

 

فیلتر هپا در جاروبرقی و کولر چه کاربردی دارد؟

 

فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر هپا با اختصار HEPA شناخته شده است، و دربردارنده معانی کلمات High Efficiency Particulate Air می‌باشد. دلیل انتخاب این نام با این کلمات اختصاری رساندن پیام هر کلمه درباره عملکرد فیلتر هپا است. معنی مستقیم این جمله هوای پاک با بازدهی بالا و بطور دقیقتوصیف کننده ویژگی فیلتر هپا است. این فیلتر معمولا از در هم فشرده کردن الیاف فایبر گلاس، پوشال و حصیر ساخته می‌شود. اندازه قطری آن بین 0.5 تا 2 میکرون بوده که بر اساس کاربرد فیلتر هپتا این اندازه می‌توان متغیر باشد.

 

فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟

 

فیلتر هپا یک پاک کننده‌ی قوی هوا از ذرات معلق در آن است. وظیفه تصفیه و پاک سازی هوا و تبدیل هوای آلوده به هوایی پاک و قابل تنفس بهتر از دیگر مواردی است که بر عهده فیلتر هپا است. در کنار تمامی موارد گفته شده ذرات آزبست، باکتری‌ها و گرد و غبار معلق در فضا توسط فیلتر هپا تصفیه شده و از هوای اطراف حذف می‌شوند.

 

مواد سازنده فیلتر هپا (HEPA) چیست؟

فیلتر هپا (HEPA) با هدف تصفیه هوای محیط از ذرات آلاینده و آلودگی‌ها تولید شده و به دلیل خاصیت ضد باکتریال بودنش در دسته تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی قرار گرفته است. ابهامات درباره مواد تشکیل دهنده‌ی اصلی این فیلتر کنجکاوی بیشتر افراد را برای مطرح کردن سوال فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟ برانگیخته است.

 

مواد سازنده فیلتر هپا(HEPA) چیست؟

 

در این قسمت با بررسی و معرفی مواد تشکیل دهنده فیلتر هپا بیوگرافی این فیلتر را تکمیل می‌کنیم. فیلتر هپا در اصل لایه‌ای از الیاف پلیمری در هم فشرده و پیچیده شده خاص با یک سری منافذ ریز تعبیه شده است. این منافذ نقش یک فیلتر را به خوبی برای عبور هوا ایفا می‌کنند. به گونه‌ای که ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون ( 10-6 m) در آن گیر کرده و نمی‌توانند از سطح آن رد شوند. فیلتر هپا به شکلی طراحی شده است که جذب ذرات معلق در هوا وابسته به سه عامل قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر، ضخامت کلی فیلتر و سرعت عبور هوا از سطح قابل تماس فیلتر وابسته است.

نقش کاربردی فیلتر هپا (HEPA) در لوازم برقی چیست؟

یکی از مهم ترین موارد استفاده از فیلتر هپا که در زندگی روزمره تمامی افراد به طور کامل حس می‌شود، گنجاندن این فیلتر در تجهیزات جاروبرقی است. ذرات گرد و غبار نشسته بر سطح لوازم منزل و همین طور پنهان شده در تار و پود فرش و محیط در حالت عادی خطر آنچنانی برای سلامت افراد ندارند. اما همین ذرات در صورت استفاده از جاروبرقی‌های غیراستاندار و نامناسب در هوای محیط پخش شده و سیستم تنفسی را به مرور زمان با مشکل مواجه می‌کنند.

 

نقش کاربردی فیلتر هپا(HEPA) در جارو برقی چیست؟

 

هنگام استفاده از جاروبرقی ذرات گرد و غبار که با چشم قابل مشاهده نیستند، وارد لوله جارو برقی شده و در صورت عدم تجهیز بودن آن به فیلتر هپا مجدد از خروجی جارو برقی به محیط برگردانده می‌شود. در واقع با این کار نه تنها ذرات از محیط پاک نمی‌شوند بلکه بیشتر در هوای اطراف پخش شده و منجر به بروز مشکلات تنفسی می‌شوند. اینجاست که نقش پر رنگ فیلتر هپا و جایگیری مناسب آن در تجهیزات جاروبرقی در زندگی روزمره مشخص می‌شود.در صورت تجهیز نبودن جاروبرقی به این فیلتر ذرات پخش شده در محیط می‌تواند برای افرادی به آلرژی و آسم یا هرگونه بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند مضر باشد.

 

نقش کاربردی فیلتر هپا(HEPA) درکولر و اسپلیت چیست؟

 

فیلتر هپا در لوازم برقی دیگری مثل کولر گازی و برخی اسپلیت‌ها با هدف تصفیه هوای محیط و ایجاد یک هوای مناسب تعبیه شده و کاربردی مشابه پاک کردن هوا در جاروبرقی دارد.

 

نحوه عملکرد فیلتر هپا (HEPA) به چه صورت است؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره داشتیم، بازگشت ذرات گرد و غبار پس از مکش و جذب از طریق جاروبرقی به محیط با مشکلات تدریجی برای افراد همراه است. بنابراین توصیه‌ای که در این زمینه بسیار کاربردی است، استفاده از فیلتر هپا بعنوان فیلتر ثانویه در دستگاه جاروبرقی و یا انواع کولر است. سبک ساخت فیلتر هپا به گونه‌ای است که بعنوان یک فیلتر ایمنی بر روی دستگاه با عملکرد تدریجی نصب می‌شود.

 

نحوه عملکرد فیلتر هپا(HEPA) به چه صورت است؟

 

فیلتر هپا (HEPA) با اعمال سه روش زیر از عبور گرد و خاک و ذرات آلاینده هوا و به محیط جلوگیری می‌کند.

  • ممانعت از عبور ذرات گرد و غبار(Interception): ریزگرد‌ها و ذرات کوچکتر از 100 نانومتر (10-9) ، هنگام انتقال جریان هوا و عبور آن از بین الیاف تشکیل دهنده فیلتر هپا، در تقاطع این الیاف گیر افتاده و به سطح آن می‌چسبند. در این میان شعاع هوا یک حرکت منعطف و تغیر مسیر از فیلتر خارج می‌شود.
  • گیر کردن ذرات گرد و غبار در داخل فیلتر(Impact): ذرات بزرگتر از 0.1 میکرون، بخاطر بافت گسترده و بسیار متراکم فیلتر هپتا، در آن گیر افتاده و سپس جریان هوا با یک حرکت منحنی وار از راه‌های باز در میان فیلتر عبور می‌کند.
  • منتشر شدن و ایجاد پراکندگی(Diffusion): راستای حرکت ذرات ریزتر از 0.1 میکرون، به دلیل برخورد با مولکول‌های گازی بصورت مداوم تغییر کرده و یک مسیر نامنظم و پر از انحنا را پشت سر می‌گذارد. این عامل باعث کاهش سرعت حرکت شده و تاخیر به وجود آمده احتمال توقف را افزایش داده و تمامی این موارد با گیر کردن ذرات معلق در درون فیلتر همراه است.

 

فیلتر هپا قابل شستشو است؟

پس از یافتن پاسخ سوال فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟ سوالات دیگری مثل آیا فیلتر هپا قابل شستشو است؟ یا قیمت فیلتر هپا برای خرید چقدر است؟ حول محور استفاده از این فیلتر مطرح می‌شود.

در پاسخ این سوالات می‌توان گفت فیلتر هپا (HEPA) با یک سری علائم و نشانه همراه است. اگر در کنار شماره رده و ردیف فیلتر هپا از حرف انگلیسی W استفاده شده باشد، این بدین معناست که این فیلتر قابل شستشو است. لازم به ذکر است که اصولا فیلتر‌های هپا قابل شستشو در جارو برقی استفاده نمی‌شوند. برای پاک کردن این نوع فیلتر با تکاندن آن سعی در زدودن گرد و غبار از سطح فیلتر هپا را داشته باشید.

 

فیلتر هپا قابل شستشو است؟

 

قیمت فیلتر هپا وابسته به جنس و نوع کاربری آن برای لوازم مختلف مثل جاروبرقی و یا جایگاه کاربرد آن مثل فیلتر هپا در بیمارستان‌ها متغیر است. بنابراین با گرفتن استعلام از مراکز فروش این نوع فیلتر، قیمت آن را برای خرید دریافت کنید.

4.5 امتیاز از 1000 رای


نصب فیلتر هپا
برای سرویس نصب فیلتر هپا از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین