تدریس ریاضی دبیرستان

تدریس ریاضی دبیرستان

تدریس ریاضی دبیرستان، به مراتب نسبت به تدریس ریاضی مقاطع پیشین دچار پیچیدگی‌های بیشتری است. برخی داش آموزان علاوه بر یادگیری معمول ریاضی در کلاس در مدرسه، نیاز به آموزش‌های تکمیلی دارند تا مطالب را به خوبی فرا گیرند و مراحل تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

نزدیک شدن به زمان کنکور دانشگاه نیز اهمیت تدریس ریاضی دبیرستان را بیشتر می‌کند. زیرا گاهی تدریس به روش معمول، برای تست زدن و کسب درصد مناسب در درس ریاضی کافی نیست. در این مطلب پیرامون نکات مهمی که لازم است در مورد تدریس ریاضی دبیرستان خارج از مدرسه و به صورت خصوصی یا گروهی بدانید، صحبت خواهیم کرد.

روش مطلوب تدریس ریاضی

تدریس ریاضی دبیرستان یا هر مقطع دیگر به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. صد البته روشی مطلوب است که بیشترین یادگیری را همراه با کمترین سختی و نارضایتی همراه داشته باشد. روش سنتی آموزش ریاضی، بالاخص در دبیرستان، معمولا روش سخنرانی و نمایشی است. در این سبک معلم متکلم وحده است؛ دانش آموز فعالیت خاصی ندارد و مطالب توسط معلم بیان و جمع‌بندی می‌شود.

نهایتا اگر دانش آموز سوالی داشت، می‌تواند از معلم بپرسد و پاسخ آن را دریافت کند ولی هیچ نقش پررنگ‌تری در روند تدریس نخواهد داشت. این روش باعث یادگیری عمیق نمی‌شود و دانش آموز در ادامه برای تثبیت مفاهیم در ذهنش نیاز به تلاش بیشتری پیدا خواهد کرد. روش تدریس اکتشافی برای یادگیری بسیار موثرتر است.

در روش اکتشافی تدریس ریاضی، دانش آمور با مسئله درگیر می‌شود، حتی گاهی خود مسئله جدید ایجاد می‌کند و برای حل آن تمام راه‌های ممکن را بررسی می‌کند. برعکس روش سنتی، در این روش دانش آموز از حالت انفعال به فعال تغییر پیدا می‌کند و نقش واضحی در فرآیند تدریس دارد.

این روش، انتقال مفاهیم ریاضی به دانش آموزان را از طریق ایجاد پویایی در ذهن آن‌ها پیش می‌برد و به آن‌ها کمک می‌کند خود در پیدا کردن راهبرد و راه حل مسئله مشارکت کنند. علاوه بر آن، با پرورش قدرت تفکر و خلاقیت بچه‌ها، اعتماد بنفس و انگیزه درونی آن‌ها را برای یادگیری افزایش می‌دهد. آن‌ها می‌توانند برای حل مسئله به هوش و توانایی خود تکیه کنند نه صرفا حفظ کردن و تقلید یک سبک مشخص.

 

روش‌های تدریس ریاضی دبیرستان

 

تدریس ریاضی دبیرستان، خارج از مدرسه برای چه کسانی لازم است؟

شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چگونه متوجه شویم دانش آموز نیاز به تدریس ریاضی، خارج از چارچوب مدرسه دارد. علائمی هست که می‌توان با وجود آن‌ها به نیاز دانش آموز به آموزش‌های جانبی پی برد. هرچند این آموزش‌های خصوصی و گروهی می‌تواند برای همه مفید باشد ولی عده ای از محصلین نیاز ضروری‌تری به این مسئله دارند. این نشانه‌ها به شرح زیر اند:

 • نگرفتن نتیجه مطلوب، علی‌رغم تلاش کافی.
 • بی علاقه شدن نسبت به درس و تاخیر انداختن در انجام تکلیف.
 • احساس کمبود اعتماد بنفس و اعلام نارضایتی پیش از شروع هر کلاس.
 • فرار از هر مبحث و مسئله ای پیرامون درس ریاضی.
 • افت نتیجه در درس ریاضی به صورت ناگهانی و یا تدریجی.

اغلب این علائم نشان می‌دهد که روش تدریسی در مدرسه پیاده می‌شود، احتمالا برای فرزند شما جوابگو نیست و وی نیاز به آموزش‌های بیشتری دارد تا مطالب را به خوبی فرا گیرد. صدالبته که هر گونه افت تحصیلی را نمی‌توان به روش تدریس ریاضی دبیرستان در مدارس نسبت داد. گاهی اگر دانش آموز تلاش خود را بیشتر کند تدریس در قالب مدرسه برای او کافی خواهد بود.

ولی باید بدانیم که بسیاری از مشکلات در یادگیری درس ریاضی به دلیل روش تدریس نامناسب است و به راحتی با پیدا کردن یک مدرس خوب، قابل حل شدن است. پس در صورت بروز مشکل، این روش را هم در ذهن داشته باشید.

 

مزایای تدریس ریاضی دبیرستان به صورت خصوصی

علاوه بر آنچه گفته شد، برگزاری کلاس‌های خصوصی یا نیمه خصوصی در تدریس ریاضی دبیرستان مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • زمان تدریس در این روش اتعطاف پذیر است و مطابق شرایط استاد و دانش آموز، تغییر می‌کند.
 • تعداد کمتر دانش آموزان، باعث افزایش کیفیت و عمق یادگیری می‌شود.
 • خصوصی بودن کلاس، به دانش آموزانی که اعتماد بنفس کمتری دارند کمک می‌کند با خیال راحت‌تری در کلاس شرکت کنند، بهتر با مربی ارتباط بگیرند و مشکلات خود را مرتفع سازند.
 • بسته به سطح علمی دانش آموز و توان یادگیری او، شرایط و روش تدریس تغییر می‌کند.
 • در این روش، فرصت بیشتری برای حل تمرین و رفع اشکال وجود دارد.

 

چه خدماتی در تدریس ریاضی دبیرستان ارائه می‌شود؟

تدریس ریاضی دبیرستان شامل موارد مختلفی می‌شود که احتمالا با همه آن‌ها آشنایی دارید. اما در این بخش یک جمع بندی از همه خدماتی که می‌توانید از آن برخوردار شوید به شما ارائه خواهیم داد. این موارد به شرح زیر اند:

 • تدریس همه مباحث مربوط به ریاضی در دوره اول و دوم متوسطه (ریاضی، حسابان، آمار، احتمال، هندسه، گسسته)
 • برگزاری کلاس رفع اشکال و تقویتی
 • برگزاری کلاس یاداوری و مرور مفاهیم به صورت سرفصلی
 • برگزاری کلاس‌های آمادگی کنکور و افزایش مهارت تست زنی
 • برگزاری کلاس‌های آمادگی المپیاد ریاضی
 • برگزاری کلاس‌های آمادگی برای مدارس استعدادهای درخشان و دیگر مدارس خاص

 

قیمت تدریس ریاضی دبیرستان

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تدریس ریاضی دبیرستان

قیمت تدریس ریاضیات دبیرستان مسلما ثابت نیست و تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 • پایه تحصیلی (پایه‌های بالاتر معمولا باید هزینه بیشتری بپردازند)
 • منطقه جغرافیایی (قیمت تدریس در شهرهای مختلف و یا مناطق مختلف شهر تهران با هم متفاوتند)
 • سرفصل‌های تدریسی (بعضی مباحث که پیچیدگی‌های بیشتری دارند، هزینه بیشتری می‌طلبند)
 • میزان خوش‌نامی و حسن شهرت آموزشگاه یا معلم مربوطه
 • خصوصی یا گروهی بودن کلاس ریاضی (طبعا کلاس‌های خصوصی قیمت بالاتری دارند)

جمع بندی

تدریس ریاضی دبیرستان پیچیدگی و ظرافت‌های خاص خود را دارد که فقط معلم‌های با تجربه که از متدهای جایگزین روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، از پس آن برمی‌آیند.

در این مطلب پیرامون روش‌های مطلوب تدریس ریاضی دبیرستان و مزایای آن صحبت کردیم. علائمی که نشان می‌دهد دانش آموز نیاز به آموزش‌های تکمیلی ریاضی دارد نیز بیان شدند. تاثیر عوامل مختلف بر قیمت تدریس ریاضی دبیرستان هم بررسی شدند.

تدریس و آموزش ریاضی ابتدایی
برای سرویس تدریس و آموزش ریاضی ابتدایی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading