چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم؟

ثبت درخواست " تعمیر تلویزیون "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم؟

پاک شدن کانال‌های تلویزیون، بدون هیچ مقدمه و هشدار، از ایرادهای آزاردهنده‌ای‌ست که معمولا به خاطر مشکلات آنتن و تداخل‌های سیگنال پیش می‌آید.

با ما همراه باشید تا ضمن بررسی علت پاک شدن کانال های تلویزیون، ببینیم که چطور باید کانال های حذف شده تلویزیون را در برندهای محبوبی مثل سامسونگ، ال جی، سونی، دوو، ایکس ویژن و اسنوا برگردانیم.

 

علت پاک شدن کانال های تلویزیون چیست؟

پیش از بررسی علت پاک شدن کانال های تلویزیون، ابتدا باید روش دریافت کانال‌ها را بدانیم. آیا شما کانال‌ها را از طریق گیرنده دیجیتال داخلی تلویزیون دریافت می‌کنید؟ یا آنتن؟ یا یک گیرنده جانبی؟

اگر از گیرنده جانبی استفاده می‌کنید، باید همین دستگاه را بررسی کنید؛ شاید کانال‌یابی مجدد در بخش تنظیمات هم لازم شود. ممکن است ایراد از آنتن وصل‌شده به آن هم باشد؛ در این صورت، پیام «بدون سیگنال» یا همان «No Signal» را خواهید دید و باید آنتن، کابل، فیش و پورتِ اتصال آنتن را (پشت دستگاه) بررسی کنید.

مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم مربوط که دوحالت اول می‌شود، یعنی وقتی کانال‌ها را با آنتن یا گیرنده داخلی تلویزیون می‌گیرید.

 

مشکلات مربوط به آنتن

اگر آنتن دارید، برای پیدا کردن علت پاک شدن کانال های تلویزیون ابتدا باید آن را چک کنید. مشکلات مربوط به این بخش، از جمله موارد زیر، از مهمترین دلایل نگرفتن و حذف شدن کانال‌هاست:

 • قطع و وصل شدن آنتن تلویزیون
 • قطع سیگنال طور کامل
 • ایرادات فیزیکی مانند شکستگی آنتن و دیگر شکل‌های فرسودگی
 • قرارگیری آنتن در جهت و مکان نامناسب
 • قطعی کابل آنتن
 • مشکلات مربوط به فیش و پورت ورودی آنتن پشت تلویزیون

وقتی مشکل (نگرفتن کانال‌های تلویزیون) از آنتن باشد، تلویزیون هیچ کانالی را دریافت نمی‌کند و نمی‌توانید هیچ شبکه‌ای را ببینید. وقتی تلویزیون پیغام «No Signal» را نشان می‌دهد، که یعنی نمی‌تواند سیگنال مدنظر را بگیرد، دلیل آن هم می‌تواند از موارد بالا باشد.

اگر تصویر تلویزیون را با ورودی‌های HDMI یا AV می‌گیرد، وصل نبودن کابل، مشکل در اتصال یا خاموش بودن و ایراد بهم زدن دستگاه جانبی هم باعث نمایش پیام «بدون سیگنال» و نبودن تصویر می‌شود.

 

خرابی آنتن علت پاک شدن کانال های تلویزیون

 

تنظیمات دستگاه

بهم خوردن و تغییر تنظیمات دستگاه هم می‌تواند علت پاک شدن کانال های تلویزیون شما باشد. اگر گزینه «اسکن خودکار» در دستگاه فعال باشد، می‌تواند بدون هشدار کانال‌ها را از لیست حذف (یا به آن اضافه) کند.

 

به هم ریختن کانال‌ها

گاهی اوقات کانال اصلا حذف نشده، و تنها بهم ریخته‌اند. بنابراین پیش از عیب‌یابی اساسی، خوب است ابتدا احتمال جابه‌جا شدن شماره کانال مدنظرتان یا به ترتیب نبودن کانال‌ها را بررسی کنید. همچنین، ممکن است برخی کانال‌ها را در لیست پخش دلخواه‌تان قرار داده باشید، و در حال حاضر روی آن لیست نباشید.

در این موقعیت با انتخاب گزینه Info لیست پخش مدنظر را انتخاب کنید، یا اینکه کانال‌ها را از نو مرتب و ویرایش کنید. اگر نمی‌دانید چطور باید اینکار را انجام دهید، به دفترچه راهنمای دستگاه‌تان مراجعه کنید.

 

نگرفتن سیگنال

اگر برخی کانال‌هایی که از طریق یک پهنای باند و فرکانس مشخص دریافت می‌شدند حالا حذف شده‌اند و با کانال‌یابی مجدد هم نمی‌آیند، احتمالا زاویه آنتن برای دریافت کانال‌های این فرکانس مناسب نیست. در این صورت هم، همان‌طور که حدس می‌زنید، باید زاویه آنتن را تغییر داد.

البته گاهی زاویه آنتن مشکلی ندارد، و علت پاک شدن کانال های تلویزیون شما در اصل آنتن‌دهی نامناسب فرکانس مربوطه در منطقه شماست. برای دریافت سیگنال‌های بهتر، توصیه می‌شود که آنتن را به صورت مستقیم به سمت مرکز پخش قرار دهید (به ویژه اگر آنتن در خارج از خانه نصب شده است).

 

خرابی کابل ها علت پاک شدن کانال های تلویزیون

 

نوسان سیگنال

هنگام ریشه‌یابیِ مشکل، یکی از نکاتی که نباید از قلم بیفتد این است که پاک شدن کانال‌ها لزوما به معنی حذف شدن‌شان نیست. گاهی اوقات کانال در تنظیمات کانال‌یابی تلویزیون ذخیره شده است، اما وقتی می‌خواهید برنامه‌های کانال را تماشا کنید، تصویر آن دریافت نمی‌شود. در این حالت، احتمالا قدرت و کیفیت سیگنال دریافتی تلویزیون نوسان دارد.

به کمک قابلیت «تست سیگنال تلویزیون» (که معمولا در منوی تلویزیون‌ها، در بخش کانال‌هاست) می‌توانید قدرت و کیفیت سیگنال را تست کنید. برای دریافت صحیح کانال‌ها، بدون قطع و وصل، قدرت سیگنال باید بالاتر از 70% و کیفیت آن باید 100% باشد.


 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم؟

علت پاک شدن کانال‌ها را بررسی کردیم؛ اینجا می‌خواهیم ببینیم چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم:

 

ریست کردن تلویزیون

یک راه حل بسیار ساده برای بازیابی کانال‌ها، وقتی مطمئن‌اید که مشکل از سمت ارائه‌دهنده تلویزیون نیست، ریست کردن دستگاه است. دکمه راه‌اندازی مجدد را پیدا کنید، آن را فشار دهید ببینید کانال‌های حذف شده برگشته‌اند یا خیر.

 

کانال‌یابی مجدد (خودکار یا دستی)

اگر تلویزیون پیام «بدون برنامه‌ریزی» یا همان  «Not Programmed»را می‌دهد، یا اینکه برخی کانال‌ها را دارید و برخی دیگر را نه، برای رفع مشکل باید کانال‌یابی کنید (حتی اگر به تازگی اینکار را انجام داده باشید). شما می‌توانید اینکار را به دو روش خودکار یا دستی انجام دهید.

 

کانال‌یابی خودکار

کانال‌یابی خودکار شبکه‌ها را با توجه به آنچه صدا و سیما ارائه می‌دهد پیدا، و به همان ترتیب دریافت می‌کند. کانال‌یابی خودکار معمولا چنین مراحلی دارد:

 1. وارد منوی دستگاه شوید.
 2. به قسمت کانال‌ها بروید. این بخش معمولا با نام «راه‌اندازی» «Setup» یا «کانال‌ها» «Programs» مشخص شده است.
 3. گزینه «کانال‌یابی خودکار» یا Auto Tuning، و بعد گزینه «شروع» یا Start را انتخاب کنید.
 4. منتظر بمانید تا کانال‌یابی 100% انجام شود و همه شبکه‌های دیجیتال بازیابی شوند.

 

این پروسه تقریبا در تمام تلویزیون‌ها یکسان است؛ صرفا ظاهر منوها کمی متفاوت است، و به ندرت نام گزینه دقیقا یکسان نیست. مراحل انجام اینکار را در یکی از مدل‌های تلویزیون سامسونگ به صورت تصویری در ادامه می‌بینید:

 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم

 

چطور کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم

 

مراحل بازگردانی کانال های حذف شده تلویزیون

 

مراحل برگرداندن کانال های حذف شده تلویزیون

 

چگونه کانال حذف شده تلویزیون را برگردانیم

 

کانال‌یابی دستی

کانال‌یابی دستی هرچند زحمت بیشتری دارد، اما روش بهتری است. چون شبکه‌ها را مرتب و بدون کانال‌های تکراری دریافت می‌کند. برای کانال‌‌یابی دستی باید شماره پهنای باند کانال‌ها را داشته باشید، یا اعداد مربوطه را از صدا و سیمای منطقه‌تان بگیرید.

 1. وارد بخش کانال‌یابی دستی شوید.
 2. عدد مربوط به پهنای باند کانال را در قسمت VHF/UHF CH وارد کنید. (اگر نوع کانال مدنظر را نمی‌دانید، عدد پهنای باند را در هردو قسمت امتحان کنید)
 3. گزینه‌ی افزودن «Add» یا به روز رسانی «Update» را انتخاب کنید.

با افزودن هرکد، تعدادی از شبکه‌ها دریافت و به لیست می‌شود. اگر شماره به پهنای باند کانال‌ها دسترسی ندارید، خودکار کانال‌یابی کنید.

 

اسکن کردن کانال‌ها

اسکن کردن کانال‌ها، وقتی تغییرات فرکانس درست را پیدا کرده‌اید هم از روش‌هایی است که به بازیابیِ کانال‌های از دست رفته کمک می‌کند و مانع حذف ناگهانی آنها می‌شود. دقت داشته باشید که اینکار کمی زمان‌بر است، پس در وقت مناسب آن را امتحان کنید.

 

بالا بردن آنتن

اگر قدرت و کیفیت سیگنال در منوی کانال‌های تلویزیون پایین باشد، متوجه می‌شویم که مشکل از آنتن و زاویه آن (یا باقی ایرادات مربوط به کابل و فیش آنتن) است. در این حالت، اینکه چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم هم کمی متفاوت می‌شود.

 یکی از روش‌های ساده و موثر، افزایش ارتفاع آنتن است. معمولا توصیه می‌شود که آنتن را 10-12 متر بالا ببرید و کانال‌ها را دوباره اسکن کنید.

دقت داشته باشید که آنتن‌دهی برای دریافت کانال‌ها در مناطق مختلف تفاوت دارد؛ مثلا در یک منطقه آنتن‌های معمولی و رومیزی هم برای دریافت شبکه‌ها کفایت می‌کنند، و در منطقه‌ای دیگر باید از آنتن هوایی استفاده کرد.  بنابراین اگر قصد تهیه آنتن دارید، حتما به شرایط آنتن‌دهی محل زندگی‌تان توجه داشته باشید.


 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون سامسونگ را برگردانیم؟

آن‌طور که در وبسایت رسمی سامسونگ آمده، با انجام چندمرحله ساده می‌توانید کانالی را که در تلویزیون‌تان ذخیره شده است را بازیابی کنید. کافی‌ست به بخش ویرایش کانال‌ها (Edit Channels) بروید، یک کانال حذف‌شده را انتخاب کنید و سپس دکمه بازیابی (Restore) را فشار دهید.

اگر کانال‌یابی لازم است، به یکی از روش‌های زیر عمل کنید:

 

کانال‌یابی دیجیتال

نحوه کانال‌یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ به روش Smart Hub به شکل زیر است:

 • وارد بخش تنظیمات، و از آنجا وارد بخش وارد قسمت Channels Selection یا Setup شوید (در منوی بازشده تنظیمات باید روی cable باشد)
 • برای کانال‌یابی به منوی Setting بروید.
 • گزینه Channel Setup یا Setup را انتخاب کنید.
 • گزینه Automatic Scan یا Scan را انتخاب کنید.
 • دکمه Enter را بزنید و تا پایان فرایند کانال‌یابی منتظر بمانید.

 

کانال‌یابی دستی

برای کانال‌یابی دستی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در منوی تنظیمات، بخش تنظیمات کانال را باز کنید (Broadcasting/Channel Settings…).
 2. گزینه Expert Setting و سپس گزینه Manual Tuning را انتخاب کنید، تا وارد بخش کانال‌یابی دستی تلویزیون سامسونگ شوید.
 3. فرکانس مدنظر را پیدا کرده، یا با استفاده از گزینه New آن را وارد کنید.

اگر در مرحله آخر پیام «No Signal» را دیدید، اتصال کابل آنتن تلویزیون را بررسی کنید. محل قرارگیری آنتن را هم بررسی کنید و مطمئن شوید که در نقطه کور قرار نگرفته است.

 

کانال‌یابی خودکار

برای تلویزیون‌های قدیمی و غیر هوشمند، کانال‌یابی خودکار را طبق مراحل زیر انجام دهید:

 1. دکمه منو روی ریموت‌کنترل دستگاه را فشار دهید.
 2. گزینه Channel را انتخاب کنید.
 3. کانال یابی خودکار یا تنظیم خودکار را انتخاب کنید.
 4. در صورت نمایش Air یا Cable، برای استفاده از کانال‌های مربوط به آنتن گزینه Air را انتخاب کنید.

 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون ال جی را برگردانیم؟

برای برگرداندن کانال‌های حذف‌شده تلویزیون‌های ال جی هم می‌توانید طبق روش گفته‌شده برای تلویزیون‌های سامسونگ عمل کنید. توضیحات بخش «کانال‌یابی مجدد» کمی بالاتر هم قطعا به کارتان می‌آید.

از توضیح مجددِ این مراحل خودداری می‌کنیم، چون همان‌طور که گفتیم مراحل اینکار در برندهای گوناگون (مخصوصا آنها که مطرح‌اند) عملا یکسان است؛ صرفا ظاهر منوها کمی متفاوت است، و به ندرت نام گزینه دقیقا یکسان نیست.

اگر هم مشکل از قدرت و کیفیت سیگنال است، بررسی این موارد را فراموش نکنید:

 • شکستگی یا بروز ایرادات دیگر مانند جایابیِ نامناسب آنتن
 • ورودی کابل آنتن و ورودی کابل تلویزیون
 • سیم وصل‌کننده آنتن به تلویزیون

 

توجه به ایرادات سخت‌افزاری

وقتی می‌پرسید چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم، باید احتمال خرابیِ سخت‌افزاری را هم مدنظر داشت. برای مثال، در تلویزیون‌های ال جی، خرابی مین برد یا برد اصلی می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. مین برد کنترل همه عملکردهای تلویزیون را به عهده دارد، از خاموش و روشن شدن بگیرید تا اجرای باقیِ دستورات.

دیگر نشانه‌های خرابیِ این قطعه مهم عبارت‌اند از: قطع شدن تصویر و سایر مشکلات مربوط به نمایش آن، مدام قطع و وصل شدن تصویر، خاموش و روشن شدن تلویزیون و خاموش شدن آن به صورت ناگهانی.


 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون سونی را برگردانیم؟

اگر قدرت و کیفیت سیگنال مطلوب نیست یا آنتن مشکلاتی دارد، آنها را طبق موارد گفته‌شده بررسی و برطرف کنید. اگر هم به کانال‌یابی تلویزیون سونی احتیاج پیدا کردید، مراحل زیر را انجام دهید. البته پیش از کانال‌یابی، توصیه می‌شود یک‌بار هم دستگاه را ری‌استارت کنید، و مطمئن شوید که سیستم عامل آن کاملا به روز است.

 1. دکمه Home روی کنترل را فشار دهید تا وارد منوی اصلی شوید.
 2. با فشردن دکمه‌های جهت‌دارِ کنترل روی گزینه «تنظیمات تلویزیون سونی» بروید و دکمه Enter را فشار دهید.
 3. در منوی تنظیمات، روی گزینه Channels بروید و Enter را فشار دهید.
 4. در منوی کانال‌ها، گزینه Digital Channel را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید.
 5. منبع ورودی که می‌خواهید کانال‌های دیجیتال در آن جست‌وجو شود را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید. این به نحوه تنظیم تلویزیون شما بستگی دارد؛ مثلا اگر از از آنتن برای دریافت سیگنال و گرفتن کانال‌ها استفاده می‌کنید، Antenna را انتخاب کنید.
 6. سپس گزینه Auto Program را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید تا جست‌وجو برای کانال‌های دیجیتال موجود در منبع ورودی آغاز شود.
 7. چنددقیقه صبر کنید تا تلویزیون کانال‌ها را اسکن کند.

پس از پایان اسکن، فهرست کانال‌های پیداشده نمایش داده می‌شود. این لیست یا به طور خودکار روی صفحه می‌آید، یا ممکن است لازم باشد دکمه‌ای را روی کنترل فشار دهید تا لیست را ببینید. همچنین، شاید لازم باشد که تایید کنید که می‌خواهید کانال‌های پیداشده را ذخیره کنید.


 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون دوو را برگردانیم؟

اگر تنظیمات آنتن، خودش و کابل‌های آن مشکلی ندارند، قدرت سیگنال مطلوب است، سیستم عامل دستگاه به روز است و ری‌استارت کردن آن هم کمکی نکرده است، کانال‌یابی را امتحان کنید. تلویزیون‌های دوو گیرنده دیجیتالیDVB-T2  دارند، که برای کانال‌یابی موثر کمک‌تان می‌کند.

 1. با فشردن دکمه Menu وارد قسمت Setting تلویزیون‌تان شوید .
 2. بین گزینه‎های موجود، «تنظیمات کانال» را انتخاب کنید. حالا می‌توانید کانال‌یابی با آنتن یا کابل را انتخاب کنید .
 3. اگر کابل ندارید، گزینه «جست‌وجو» را انتخاب کنید.

کانال‌یابی را دستی هم می‌توانید انجام دهید. کافی‌ست کانال مدنظر را از قسمت «جست‌وجو» بررسی کنید و پس از پیدا کردن، آن را به کانال‌های دیگر تلویزیون اضافه کنید. همان‌طور که بالاتر گفتیم، برای کانال‌یابی باید فرکانس کانال‌ها را به صورت دستی جست‌وجو و نهایتا آنها را طبق ترجیح‌تان مرتب کنید.


 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون ایکس ویژن را برگردانیم؟

مشابه سایر تلویزیون‌ها، در تلویزیون‌های ایکش ویژن هم کانال‌یابی را می‌توان دستی یا خودکار انجام داد. برای برای روش خودکار (هوشمند) باید طبق مراحل زیر جلو بروید:

 1. دکمه OK روی کنترل از راد دور را فشار دهید.
 2. برای دریافت کانال‌ها با فشار دکمه OK، گزینه تائید را انتخاب کنید.
 3. با فشردن دکمه‌های جهت‌دارِ کنترل، شماره کانال مدنظر را در منوی نمایش‌داده‌شده انتخاب کنید.
 4. گزینه «شروع جست‌وجو» را انتخاب کنید، و کلید OK را فشار دهید.
 5. در صورت وجود سیگنال کانال‎های دیجیتال، تلویزیون آن را در حافظه ذخیره خواهد کرد.
 6. با فعال کردن گزینه LCN، جست‌وجوی خودکار کانال‌ها انجام می‌شود تا ترتیب کانال‌ها طبق LCN تنظیم‌شده مشخص شود.
 7. با استفاده از دکمه‌های جهت‌دارِ و OK می‌توانید تنظیمات کانال را انجام دهید.

 

در تلویزیون‌های ایکس ویژن کانال‌یابی دستی هم انجام‌پذیر است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، برای این روش باید کدهای شبکه‌های مدنظر را داشته باشید و آن‌ها را به صورت دستی وارد کنید، طبق مراحل زیر:

 1. در منوی تنظیمات، گزینه «تنظیمات کانال» یا Broadcasting/Channel Settings را انتخاب کنید.
 2. در صفحه جدید وارد Expert Setting شوید، و گزینه Manual Tuning را انتخاب کنید.
 3. فرکانس درخواستی را پیدا، یا خودتان آن را در قسمت New وارد کنید.

 

اگر خطای No Signal را دیدید، آنتن جذب سیگنال ندارد. برای رفع خطا اتصالات را بررسی کنید. اگر مشکل برطرف نشد، محل آنتن را تغییر دهید. همچنین توجه داشته باشید که اگر هنگام کانال‌یابی به اشتباه گزینه Cancel را زده باشید، پس از پر شدن نوار جست‌وجو کانال‌ها پیدا نمی‌شوند و باید دوباره اینکار را انجام دهید.


 

چگونه کانال های حذف شده تلویزیون اسنوا را برگردانیم؟

بالاتر گفتیم که چگونه کانال های حذف شده تلویزیون را برگردانیم، و از نکات‌شده می‌توانید برای محصولات اسنوا هم استفاده کنید. کانال‌یابیِ آن هم به شکل زیر است:

 1. دکمه Menu روی ریموت کنترل را فشار دهید.
 2. به ترتیب گزینه‌های «کانال» و بعد «کانال‌یابی» را انتخاب کنید.
 3. اینجا از شما پرسیده می‌شود که قصد دارید تلویزیون را به صورت دستی کانال‌یابی کنید یا به صورت خودکار. ساده‌ترین و موثرترین راه این است که روی گزینه خودکار کلیک کنید، و پس از کانال‌یابی کانال‌ها را به صورت دستی ویرایش کنید .
 4. پس از انتخاب گزینه درست، اگر تلویزیون به آنتن وصل باشد گزینه Start، و اگر به آنتن وصل نباشد پیغامی با مضمون عدم اتصال آنتن به تلویزیون را خواهید دید.
 5. با انتخاب گزینه Start، تلویزیون با در نظر گرفتن نوع آنتن کانال‌های موجود را جست‌وجو می‌کند و در لیست به شما نمایش می‌دهد.

اگر لازم است کانال‌ها را ویرایش کنید، می‌توانید از منو به بخش «کانال» و بعد «ویرایش کانال» بروید.

برای بازگردانی کانال‌های تلویزیون به کمک متخصص احتیاج دارید؟

امیدواریم حالا علت پاک شدن کانال های تلویزیون‌تان را متوجه شده باشید، و بدانید که چگونه می‌توانید کانال‌های از دست رفته را دوباره برگردانید.

اگر مشکل از آنتن (و سایر موارد مربوط به آن) نباشد و آنتن‌دهی منطقه هم مشکلی نداشته باشید، یک تکنسین باید دستگاه را بررسی کند. چون ممکن است برد اصلی یا قطعات و اتصالات مرتبط معیوب شده باشند.

درخواست‌تان برای تعمیرات تخصصی انواع تلویزیون را از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت «خدمت از ما» را رایگان ثبت کنید، با پاسخ به چندسوال کوتاه از چند تعمیرکار قیمت بگیرید، کیفیت کار آنها را با بررسی نظرات و امتیازات مشتریان قبلی‌شان بسنجید و بهترین گزینه را استخدام کنید.

3.0 امتیاز از 11 رای


تعمیر تلویزیون
برای سرویس تعمیر تلویزیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین