نصب هارد دوربین مداربسته چگونه است؟

ثبت درخواست " نصب دوربین مدار بسته "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نصب هارد دوربین مداربسته چگونه است؟

دوربین‌های مداربسته هیچگونه حافظه داخلی ندارند و برای ذخیره اطلاعات باید نصب هارد دوربین مداربسته را درون دستگاه DVR/NVR انجام دهید، زیرا هنگام خرید دوربین مداربسته، دستگاه‌های DVR بدون هارد عرضه می‌شوند.

هارد دیسک در دوربین مداربسته یک قطعه اساسی و حیاتی به شمار می‌رود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بنابراین باید قبل از انتخاب به برخی ویژگی ‌های هارد دوربین مداربسته توجه کنید.

اگر می‌خواهید بدانید هارد دوربین مداربسته کجاست و آموزش نصب هارد دوربین مداربسته در دستگاه DVR (دی وی آر) و NVR (ان وی آر) چگونه است، در ادامه این مطلب از مجله خدمت از ما با ما همراه باشید.

 

نکات مهم قبل از نصب هارد دوربین مداربسته

همه ما دوربین مداربسته را می‌بینیم و شاید همیشه برایمان سوال باشد که هارد دوربین مداربسته کجاست؟ هارد دیسک دوربین مداربسته در قسمت مرکزی دستگاه DVR (دستگاه ذخیره کننده دوربین مداربسته) نصب می ‌شود. به نکات زیر قبل از نصب هارد دوربین مداربسته توجه نمایید.

 • هاردی که برای دوربین مداربسته خریداری می‌کنید باید متناسب با ظرفیت دستگاه DVR باشد. (تعداد هاردی که در هر دستگاه DVR یا NVR قابل نصب است، در دیتا شیت مربوط به دستگاه نوشته شده است.)
 • هارد خریداری شده باید دارای کانکتور ساتا (SATA) باشد زیرا دستگاه‌های DVR برای اتصال به هارد اینترنال از این کابل‌ها استفاده می‌کنند.
 • هارد مخصوص دوربین مداربسته خریداری کنید، نه هارد کامپیوتر، زیرا هاردهای سیستم مداربسته طوری طراحی شده‌اند که 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در حال کار کردن باشند.

 

نصب هارد دوربین مداربسته

 

آموزش نصب هارد دوربین مدار بسته (نصب هارد در دستگاه DVR و NVR)

ذخیره اطلاعات و تصاویری که دوربین‌های مدار بسته ضبط می کنند، بر عهده هارد دوربین مدار بسته است، مادامیکه دوربین مداربسته روشن است و در حال ضبط اطلاعات است، اطلاعات به صورت مداوم و با حجم بالا در حال ذخیره شدن در هارد دیسک دوربین مدار بسته هستند.

دستگاه‌های DVR و NVR شباهت زیادی به یکدیگر دارند، بنابراین نحوه نصب هارد دوربین مداربسته در DVR و NVR یکسان است که در ادامه به آموزش نصب هارد دوربین مدار بسته در این دو دستگاه خواهیم پرداخت.

 

مراحل نصب هارد دوربین مداربسته روی دستگاه DVR و دستگاه NVR

مهمترین نکته در نصب هارد دوربین مداربسته این است که هارد از نوع اینترنال است و در قسمت مرکزی دستگاه ذخیره کننده سیستم مداربسته قرار دارد و برای نصب آن باید بدنه دستگاه DVR را باز کنید.

قبل از نصب بهتر است بدانید درون بدنه دستگاه DVR تمام تجهیزاتی (مانند کابل ساتا و پیچ‌ها) که شما برای نصب هارد دوربین مداربسته نیاز دارید، قرار داده شده است.

 برای نصب هارد دوربین مداربسته مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 1. چند پیچ در گوشه‌ های بدنه دستگاه DVR وجود دارد، ابتدا پیچ‌ها را باز کنید تا بتوانید بدنه دستگاه را باز کنید.
 2. بعد از باز کردن بدنه DVR، کانکتورهای کابل ساتا را روی مادربورد دستگاه مشاهده می‌کنید، همچنین کابل‌هایی به رنگ قرمز، سیاه و زرد وجود دارند که وظیفه ارتباط هارد اینترنال با منبع تغذیه را بر عهده دارند.
 3. در این مرحله از نصب هارد باید یک سر کابل ساتا (SATA) را به مادربورد دستگاه DVR یا NVR وصل کنید و سر دیگر کابل ساتا را به هارد دوربین مداربسته وصل کنید.
 4. حالا کابل منبع تغذیه که در دستگاه DVR وجود دارد را به هارد اینترنال دوربین وصل کنید.
 5. اتصال کابل ها را چک و بررسی کنید تا به درستی انجام شده باشند.
 6. داخل دستگاه DVR برای هر هارد چهار عدد پیچ تعبیه شده است، با کمک این پیچ‌ها، هارد دوربین مداربسته را در کف بدنه دستگاه DVR (جای پیچ ها مشخص است) محکم و نصب کنید.
 7. قبل از بستن پیچ‌های بدنه دستگاه، بهتر است دستگاه را روشن کنید و از صحت عملیات نصب مطمئن شوید، اگر نصب هارد دوربین مداربسته را به درستی انجام داده باشید، در تنظیمات دستگاه، هارد قابل مشاهده است.
 8. اگر هارد دوربین مداربسته به درستی نصب شده است، پیچ‌های کیس را ببندید و بدنه دستگاه را به حالت اولیه برگردانید.
 9. نصب هارد دوربین مداربسته در دستگاه DVR/NVR انجام شده است، اما فقط به صورت فیزیکی، برای شروع عملیات ذخیره‌سازی توسط دستگاه باید تنظیمات هارد دوربین مداربسته را انجام دهید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

نصب هارد دوربین مداربسته در DVR

 

تنظیمات پس از نصب هارد دوربین مداربسته

اگر برای بار اول هارد را بر روی دستگاه دی وی آر نصب کرده باشید، با روشن کردن دستگاه، صدای بوق ممتدی خواهید شنید که دلیل آن فرمت نشدن هارد است.

برای شروع عملیات ذخیره‌سازی توسط دستگاه قبل از هر کاری باید هارد را فرمت کنید تا دستگاه آماده ذخیره تصاویر و اطلاعات دریافتی دوربین مداربسته شود.

 مهمترین کار در تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته، فرمت هارد است، برای این کار به منوی تنظیمات HDD بروید و روی نام هاردی که نصب کرده‌اید کلیک کنید و گزینه فرمت را بزنید.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر هارد دارای مشکلی در سکتورهای خود باشد، فرمت به صورت کامل انجام نخواهد شد و در حین عملیات فرمت با پیغام خطا روبرو خواهید شد، همچنین می توانید تنظیمات دیگری برای هارد انجام دهید، از جمله اینکه در قسمت Storage Management بروید و تعیین کنید مقدار از فضای هارد به کدام دوربین در سیستم مدار بسته اختصاص یابد.

 

تست هارد دوربین مداربسته

یکی از کارهای اساسی که بعد از نصب هارد باید انجام دهید، تست هارد دوربین مداربسته است، با این کار هم از سالم بودن هارد مطمئن می‌شوید و هم از مشکلات بعدی که ممکن است برای هارد دوربین مداربسته بوجود بیاید، جلوگیری خواهید کرد.

 

نصب هارد دوربین مداربسته در دستگاه DVR/NVR

 

شما از چند لحاظ می‌توانید هارد دوربین مداربسته را تست کنید، هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ مشکلات نرم افزاری که در تنظیمات دستگاه DVR/NVR وجود دارد، انواع تست هارد دوربین مداربسته را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • تست سالم بودن هارد از لحاظ فیزیکی: باید بدنه و ظاهر هارد دوربین مداربسته چک شود تا ضربه نخورده باشد و سالم باشد، همچنین اتصال کابل ساتا را کنترل کنید.
 • تست سالم بودن هارد از نظر نرم افزاری: در منوی تنظیمات و انتخاب گزینه Bad Sector Detection می‌توانید بدسکتورها را چک کنید و اگر رنگ قرمز را دیدید، یعنی سکتورهای هارد مشکل پیدا کرده‌اند.

گاهی با فرمت دوباره هارد دوربین مداربسته و برگرداندن تنظیمات به کارخانه، عمده مشکلات هارد دوربین مداربسته حل می‌شوند و یا شاید نیاز باشد کابل ساتایی که در دستگاه DVR بود را تعویض کنید.

 

مزایای نصب هارد دوربین مداربسته

با نصب هارد در دوربین مداربسته می‌توانید از مهمترین مزیت‌های هارد و فضای ذخیره‌سازی استفاده کنید، از جمله داشتن فضای زیاد برای ذخیره سازی اطلاعات که همانطور که گفته شد باید گنجایش هارد را در دیتا شیت دستگاه DVR چک کنید.

همچنین هارد دوربین مداربسته به علت ساخت متفاوت نسبت به هاردهای کامپیوتر، انرژی کمتری مصرف می‌کند و دمای پایینی دارند، به همین خاطر به دستگاه ذخیره کننده آسیبی وارد نمی‌کنند.

اگر سیستم دوربین مداربسته دارید و به دنبال نصب هارد دوربین مداربسته در DVR هستید، در مقاله بالا به صورت کامل به آموزش نصب هارد دوربین مداربسته در دستگاه DVR و NVR پرداختیم، هارد دوربین مداربسته فقط با نصب فیزیکی شروع به ذخیره اطلاعات نمی‌کند و باید ابتدا تنظیمات هارد دوربین مدار بسته و سپس تست هارد دوربین مداربسته را انجام دهید.

اگر به دنبال آموزش نصب هارد دوربین مداربسته نیستید و قصد نصب هارد دوربین مداربسته برای دستگاه DVR خود دارید، می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن یا وبسایت خدمت از ما به چندین نصاب دوربین مداربسته دسترسی پیدا کنید و به رایگان از آنها استعلام قیمت بگیرید و در کوتاهترین زمان ممکن خدمات موردنظر را در محل دریافت کنید.

4.3 امتیاز از 1731 رای


نصب دوربین مدار بسته
برای سرویس نصب دوربین مدار بسته از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین