نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی چگونه انجام می‌شود؟

ثبت درخواست " نصب ایزوگام "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی چگونه انجام می‌شود؟

نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی یکی از ترفندهای مهم و کاربردی برای مواقعی است که ایزوگام قدیمی هنور به طور کامل از بین نرفته است. در این شرایط برای پوشاندن ترک‌ها و فرسودگی‌های ایزوگام قدیمی، می‌توان بدون برداشتن آن، از لایه‌ای ایزوگام جدید استفاده نمود.

نصب ایزوگام روی ایزوگام کهنه یکی از روش‌های اقتصادی و مقرون به صرفه برای عایق کاری است. اما در این موارد باید نکات مختلفی را رعایت کنید، تا ایزوگام جدید به خوبی چسبانده شده و سازگاری مناسبی با ایزوگام قدیمی داشته باشد. به همین دلیل در ادامه به نکات مهمی در این زمینه اشاره شده و نحوه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام آموزش داده می‌شود.

 

نکات مهم در نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی

معمولا توصیه می‌شود ایزوگام جدید بر روی نمونه قدیمی نصب نشود، اما در برخی از شرایط این کار امکان پذیر است و مشکلی برای عایق کاری ساختمان ایجاد نمی‌کند. به این کار با تعمیر و بازسازی عایق قدیمی و فرسوده، شرایط مطلوبی برای برای ساختمان ایجاد می‌کند. اما برای چسباندن به چند نکته توجه داشته باشید.

 

وضعیت ایزوگام قدیمی

اولین نکته‌ای که برای نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی باید به آن توجه داشته باشید، شرایط و وضعیت ایزوگام قدیمی است. اگر ایزوگام قدیمی کاملا فرسوده شده و دارای شکاف‌ها و ترک‌های عمیق باشد، امکان چسباندن لایه جدید بر روی آن وجود ندارد. در این شرایط باید لایه قدیمی به طور کامل برداشته شده تا لایه جدید بر روی آن نصب شود. اما اگر میزان فرسودگی و شکاف‌های ایجاد شده عمیق نباشد، به راحتی لایه جدید بر روی آن قرار می‌گیرد.

 

مواد مورد استفاده در ایزوگام جدید

دومین موردی که برای تصمیم گیری در این حوزه اهمیت دارد، موار مورد استفاده در ایزوگام جدید است. دو لایه ایزوگام باید با یکدیگر سازگاری کامل داشته باشند، در غیر این صورت مشکلاتی برای ایزوگام جدید ایجاد می‌شود. اگر هر دو لایه ایزوگام یکسان و دارای مواد اولیه سازگار هستند، مشکلی در این زمینه ایجاد نمی‌شود و به راحتی می‌توانید لایه جدید را بر روی قدیمی نصب کنید.

 

نکات مهم در نصب ایزوگام بر روی ایزوگام قدیمی

 

مراحل و نحوه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام

در حالت کلی چسباندن ایزوگام روی ایزوگام کهنه توصیه نمی‌شود و بهتر است ایزوگام قدیمی به طور کامل برداشته شده تا شرایط برای نصب ایزوگام جدید فراهم شود. اما اگر به هر دلیلی قصد دارید از لایه ایزوگام جدید بر روی قدیمی استفاده کنید، مراحل کار را به صورت زیر دنبال کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 

تمیز کردن لایه قدیمی

اولین قدم در نصب ایزوگام در هر شرایطی، تمیز کردن سطح است. تمام سطح لایه قدیمی را به خوبی بشویید تا هیچ گونه آلودگی و گرد و غباری بر روی آن باقی نماند. کثیف بودن و وجود آلودگی بر روی لایه قدیمی باعث می‌شود لایه جدید به خوبی چسبیده نشده و کیفیت مطلوبی حاصل نشود. با آب و جارو تمام سطح مورد نظر را تمیز کنید.

 

تمیز کردن لایه قدیمی ایزوگام برای نصب لایه جدید

 

بررسی بخش‌های فرسوده ایزوگام قدیمی

تمام ایزوگام موجود بر روی سطح را بررسی کنید و میازن خرابی و فرسودگی هر بخش را مشخص کنید. بخش‌هایی که قابلیت استفاده دارند را نگه داشته و قسمت‌های کاملا فرسوده را جدا کنید. ممکن است برخی از قسمت‌ها به ایزوگام جدید نیاز نداشته و ایزوگام قبلی قابل تعمیر باشد. این بخش‌ها را نیز مشخص کنید تا از ایزوگام جدید کمتری استفاده کنید.

 

پر کردن ترک‌ها و از بین بردن برآمدگی‌ها

ایزوگام پس از مدتی استفاده به دلیل قرار داشتن در معرض گرما و سرما دچار ترک خوردگی و آسیب می‌شود. به همین دلیل قبل از نصب لایه جدید باید لایه‌های قدیمی به طور دقیق بررسی شده و ترک‌ها و فرورفتگی‌ها پر شوند. همچنین در برخی از قسمت‌ها ممکن است ایزوگام باد کرده و سطح برآمده‌ای ایجاد شود. این برآمدگی‌ها را نیز به طور کامل از بین ببرید تا سطحی صاف و یکدست برای نصب ایزوگام جدید ایجاد شود.

 

نصب لایه جدید

در این مرحله باید برای نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی اقدام کنید و پس از آماده سازی کامل سطح ایزوگام باید لایه جدید را نصب کنید. نصب لایه جدید دقیقا مشابه با نصب ایزوگام در شرایط عادی است و باید به خوبی ایزوگام به سطح بچسبد. هر گونه برآمدگی و درزی را با کمک حرارت و قیر به خوبی پر کنید تا سطح ایزوگام جدید کاملا صاف و یکدست و بدون هرگونه مشکلی باشد.

 

نصب لایه جدید ایزوگام

 

تمیز کردن سطح

پس از نصب ایزوگام بهتر است سطح را به طور کامل بشویید تا هیچ مواد اضافی و آلودگی بر روی آن باقی نماند. پس از شستشو نیز مطمئن شوید سطح ایزوگام کاملا خشک شده و رطوبت آن از بین رفته است.

سخن آخر

ایزوگام‌ها به صورت مادام العمر قابل استفاده نبوده و دیر یا زود به دلیل قرار داشتن در معرض سرما، گرما و آلودگی‌های محیطی دچار خرابی و فرسودگی می‌شوند. پس از آسیب دیدن ایزوگام می‌توانید به طور کامل آن را جدا کرده و ایزوگام جدید نصب کنید. اما راه حل اقتصادی‌تر این است که ایزوگام را بازسازی کرده و از لایه جدید بر روی لایه قدیمی استفاده کنید.

به این صورت می‌توانید قسمت‌هایی از ایزوگام که کاملا فرسوده و غیر قابل استفاده هستند تا جدا کرده و باقی قسمت‌ها را ترمیم کنید. نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی نیازمند رعایت نکات مختلفی است که در این مقاله به طور کامل به آن‌ها پرداخته شد.

3.7 امتیاز از 339 رای


نصب ایزوگام
برای سرویس نصب ایزوگام از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین