مهم‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مهم‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

شاید شما هم برای یافتن علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری، به فکر تعمیر آبگرمکن افتاده باشید. اما دست نگه دارید، افت فشار آب گرم همیشه مربوط به آبگرمکن دیواری نیست، گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی در لوله کشی ساختمان فشار آب خروجی از آبگرمکن کاهش یافته است.

در این مقاله به زبان ساده اما در عین حال جامع، هر گونه دلیل کم بودن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری را مطرح و بررسی می کنیم. پس از پرداختن به دلایل افت فشار آب گرم، راه های افزایش فشار آب گرم آبگرمکن را نیز آموزش خواهیم داد.

اگر به دنبال علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان یا سایر برندهای دیگر هستید؛ این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را جهت آشنایی با رایج‌ترین علل کاهش فشار آب گرم به هیچ عنوان از دست ندهید.

 

تشخیص کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری

 قبل از یافتن علت کم بودن فشار آب گرم لازم است ابتدا به تشخیص آن بپردازید. برای آن تنها لازم است شیر آب گرم خود را باز کنید. در ابتدای کار این نکته را فراموش نکنید که آب گرم زمانی در دسترس شما قرار می‌گیرد که آب سرد پس از آنکه وارد آبگرمکن شود، بتواند توسط شعله، گرمای مورد نیاز خود را جذب کند.

اگر متوجه شدید که هنگام باز کردن شیر آب گرم، فشار آب کم است یا آب گرم نشده است، این نشان از وجود مشکل می‌باشد که لازم است جهت رفع آن اقدام کنید. 

 

بررسی 4 علت مهم کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

اگر بخواهیم مهم‌ترین علت فشار کم آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان را پیدا کنیم، لازم است تمامی آن‌ها را به دو دسته تقسیم بندی کنیم. بخش اول مربوط به مشکلاتی می‌شود که در اثر نقص در قطعات آبگرمکن ایجاد شده‌اند. در  در صورتی که متوجه این مشکل شدید، جهت افزایش فشار آب گرم آبگرمکن خود لازم است به تعمیر و تعویض قطعات معیوب بپردازید، یا اینکه آبگرمکن را به یک سرویس کار بسپارید.

دسته‌ی دیگر مشکلات مربوط به لوله کشی ساختمان می‌باشد، که بررسی سیستم لوله کشی نیز می‌تواند شما را به مهم‌ترین علت کم بودن فشار آب گرم برساند. اگر به تازگی متوجه کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری همزمان با کاهش فشار آب ساختمان خود شده‌اید این مطلب را از جهت شناسایی و بررسی شایع‌ترین علل دنبال کنید.

بطور کلی، برای اینکه دلیل افت فشار آب گرم خروجی آبگرمکن را پیدا کنید، لازمست موارد زیر را بررسی کنید:

  1. نبودن جرم و گرفتگی در مسیر ورودی آب سرد به آبگرمکن دیواری
  2. نبودن رسوب اطراف مبدل حرارتی آبگرمکن (لوله های داخلی آبگرمکن)
  3. بررسی وجود گرفتگی و رسوب در فیلتر آب
  4. وجود رسوب و گرفتگی در شیرآلات و سردوش حمام (در صورتی که فقط فشار آب گرم در حمام کاهش داشته است)

(مطلب پیشنهادی: هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان)

 

 بررسی آب ورودی به آبگرمکن دیواری

اولین قدم برای شناسایی علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن ایستاده و دیواری بررسی شیر آب سرد ورودی به آبگرمکن می‌باشد. گاهی مواقع ممکن است مواد معدنی موجود در آب درون شیر ورودی رسوب کند و باعث مسدود شدن مسیر آن شود. برای اطمینان از این مشکل لازم است شیر تخلیه آبگرمکن خود را باز کنید.

 در صورتی که مشاهده کردید که آب خروج از آن دارای فشار مناسبی است، می‌توانید از سالم بودن شیر آب سرد ورودی آبگرمکن خود اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت اگر فشار کم باشد، لازم است مسیر عبوری آب را بررسی کنید تا اگر هرگونه رسوب‌گذاری درون آن وجود دارد، برطرف گردد.

 

بررسی مبدل آبگرمکن دیواری

مبدل آبگرمکن دیواری در واقع همان قطعه‌ای است که بناست گرمای تولید شده مشعل را به آب منتقل کند. مبدل حرارتی لوله‌های باریکی دارد که رسوب مواد معدنی در آن‌ها می‌تواند مهم‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری به شمار آید. هنگامی که این مشکل پیش می‌آید تمامی آب سرد ورودی به مبدل آبگرمکن گرم نمی‌شود، بلکه فقط بخشی از آن می‌تواند گرمای لازم خود را کسب کند. در این شرایط شما شاهد خروج آب سرد کم فشار به جای آب گرم خواهید بود.

این اصلی‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری است و راه حل آن شستن رسوب از لوله های مبدل است. در صورتی که قصد دارید در خانه اقدام به این کار کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله رسوب زدایی آبگرمکن دیواری را مطالعه کنید. دقت کنید که پیش از اقدام به رسوب گیری، حتما فشار شیر آب سرد ورودی را بررسی کنید.

گاهی اوقات علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان کاهش آب ورودی به مبدل آبگرمکن است، نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری از جمله اقداماتی است از ایجاد رسوب در لوله های آبگرمکن جلوگیری می کند.

 برای تشخیص سالم بودن تمامی قسمت‌های مبدل آبگرمکن دیواری لازم است شیر آب گرمی که به نسبت به بقیه شیرها به آبگرمکن‌دیواری شما نزدیکتر است را باز کنید. سپس آب خارج شده از آن را در ظرفی شفاف و شیشه‌ای قرار دهید. در صورتی که آب درون ظرف زرد رنگ باشد، شما می‌توانید از رسوب گرفتن لوله‌های مبدل آبگرمکن خود اطمینان حاصل کنید.

 

بررسی فیلتر آبگرمکن دیواری

یک دلیل فشار کم آب گرم آبگرمکن دیواری می‌تواند تجمع رسوبات بر روی فیلتر آبگرمکن دیواری باشد. در واقع فیلتر جهت پیشگیری از رسوب و جرم گرفتن لوله‌های آبگرمکن در مسیر آب ورودی به آن نصب می‌شود، تا احتمال رسوب گرفتگی لوله‌های آبگرمکن را به حداقل برساند.

 اما با گذشت زمان خود فیلتر نیز می‌تواند دچار رسوب گرفتگی شود. این عامل می‌تواند خود علت فشار کم آب گرم در آبگرمکن دیواری باشد. از این رو توصیه می‌شود هر ماهه به تمیز کردن و بررسی فیلتر آبگرمکن دیواری خود بپردازید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

 

رسوب در لوله ها دلیل فشار کم آب گرم آبگرمکن

 

 بررسی سیستم لوله کشی ساختمان

 دلایلی که در مطالب بالا گفته شد همگی مربوط به قطعات آبگرمکن می‌باشند که لازم است در صورت تشخیص نقص در هریک از ‌آن‌ها سریعاً به تعویض یا تعمیر آن قطعات بپردازید. همانطور که گفته شد یکی دیگر از علت‌های مهم کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن ایستاده می‌تواند اختلال در سیستم لوله کشی ساختمان باشد. در صورتی که از سالم بودن تمامی قطعات آبگرمکن خود اطمینان دارید، لازم است به بررسی کامل این سیستم بپردازید تا در وجود هر گونه نقضی در لوله کشی ساختمان، سریعاً به رفع آن اقدام کنید.

از مشکلات عمده‌ای که ممکن است در مسیر لوله کشی ساختمان به وجود آید، زنگ زدن و پوسیده شدن لوله‌ها با گذشت زمان می‌باشد. چرا که این لوله‌های فلزی نیز به طور مداوم در مسیر عبور آب سرد و گرم قرار دارند. در نتیجه مواد سخت درون آب پس از گذشت مدتی در درون آن‌ها رسوب می‌کند و  می‌تواند دلیل فشار کم آب گرم آبگرمکن دیواری باشد.

یک نکته مهم: اگر مشکل، فقط کم بودن فشار آب گرم در حمام است (و فشار آب گرم در آشپزخانه یا سایر جاها مطلوب است)، سردوش حمام را باز کرده و با محلول آب و سرکه رسوب زدایی کنید.

 

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان

 یکی از انواع آبگرمکن های پرطرفدار در ایران آبگرمکن دیواری بوتان می‌باشد. اگر متوجه کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان ساختمان خود شده‌اید، می‌توانید تنها با چند راهکاری که در ادامه گفته می‌شود به افزایش فشار آبگرمکن خود بپردازید.

اولین مورد برداشتن توری و صافی موجود در شیر و شلنگ‌های آن می‌باشد که این دو قطعه می‌توانند موجب افت فشار آب گرم شوند. مورد بعدی نقص در شیر فشار است که تعویض مغزی شیر می‌تواند به رفع مشکل فشار کم آب گرم کمک کند. در صورتی که شما به دنبال علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان بودید لازم است موارد گفته شده را چک کنید در غیر این صورت اگر مشکل حل نشد، بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید.

 

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان

 

بهترین راه افزایش فشار آب آبگرمکن 

 با مطالب گفته شده قطعاً شما علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری خود را پیدا کرده‌اید. پس از آن لازم است به رفع مشکل فشار کم آب گرم خود بپردازید. یکی از ساده‌ترین راه‌های افزایش فشار آبگرمکن استفاده حداقل از آب سرد سرد در هنگامی که آبگرمکن دیواری روشن است (مثلاً حین استحمام دیگران)، می‌باشد.

 به یاد داشته باشید که سرویس دوره‌ای و رسوب زدایی لوله های آبگرمکن دیواری می‌تواند علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه شما، احتمال کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری را نیز به حداقل برساند.

از راه‌های دیگر رفع مشکل فشار کم آب گرم، نصب پمپ آب مخصوص آبگرمکن می‌باشد که به آبگرمکن شما کمک می‌کند فشار را در همه مواقع به طور متناسب تنظیم کند.

 اگر قصد دارید به خرید آبگرمکن بپردازید، توصیه می‌شود به سراغ آبگرمکن‌های دیواری کم فشار بروید؛ چرا که این مدل آبگرمکن‌ها با وجود فشار کم آب نیز می‌توانند آب گرم را با فشار مناسب تولید کنند. بررسی وضعیت دودکش و لوله کشی آب ساختمان توسط یک نصاب آبگرمکن ماهر که به ویژگی و قابلیت انواع آبگرمکن آشناست، یک توصیه جدی هنگام خرید آبگرمکن است.

همانطور که گفته شد، اگر متوجه کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری ساختمان خود شده‌اید، لازم است ابتدا علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان را بیابید. پس از آن به دنبال رفع مشکل فشار کم آب گرم بپردازید.

علاوه بر موارد گفته شده سوراخ شدن مبدل حرارتی، نشتی در مدار، خراب شدن شیر پرکن، عدم نصب مناسب قطعات، هوا گرفتن منبع انبساط علاوه بر انباشته شدن رسوب، همگی می‌توانند علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری باشند.

 توصیه ما به شما این است که به صورت دوره‌ای به رسوب زدایی لوله‌های آبگرمکن دیواری خود بپردازید. اما درصورتی که تخصصی در انجام آن ندارید از دستکاری دستگاه بپرهیزید و حتماً از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید. امروز بازار آنلاین "خدمت از ما" فرصتی را فراهم کردند که شما می‌توانید در هر کجا که هستید و در کوتاه‌ترین زمان از مجرب‌ترین متخصصان کمک بگیرید. 

تعمیر آبگرمکن و سرویس آبگرمکن
برای سرویس تعمیر آبگرمکن و سرویس آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading