علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر آبگرمکن"
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

روشن نشدن آبگرمکن دیواری و ایستاده در روزهایی که هوا سردتر است، مشکلاتی را به همراه دارد. در آن لحظات، دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری و ایستاده اهمیت پیدا می‌کند. ما فقط می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر مشکل را شناسایی و آن را برطرف کنیم.

 علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟ چرا آبگرمکن دیواری روشن نمی‌شود؟ علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان چه چیزی می‌تواند باشد؟ این‌ها رایج‌ترین سوالاتی است که مشتریان از تکنسین‌ها می‌پرسند و به همین دلیل قصد داریم در این مقاله از مجله خدمت از ما به طور جامع در مورد علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری صحبت کنیم؛ پس همراه ما باشید تا اطلاعات زیادی در خصوص این مشکل کسب کنید.

آیا می‌توانیم دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را خودمان پیدا کنیم؟

استحمام کردن و لذت بردن از آب گرم و پرفشار، می‌تواند تمام خستگی‌های روزمره را از بدن بزداید. اما ممکن است شما نیز با مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری مواجه شوید، و به این فکر بیفتید که خودتان علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بیابید و آن مشکل را برطرف کنید. فکر خوبی به نظر می‌رسد ولی اگر مشکل ساده باشد. بعضی مواقع در صورت مشخص بودن عیب پکیج مربوطه، رفع و تعمیر آن نیاز به زمان یا حتی تخصص آنچنانی نداشته باشد، اما گاهی همین عیب یابی و تشخیص مشکل سیستم، خود می‌تواند موضوع حساس و گاه پیچیده ای باشد.

پس در ادامه با هم به سراغ دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری برویم تا متوجه بشویم کدام موارد از عیب یابی ها ساده هستند و بدون هیچ هزینه ای می‌توان رفع عیب کرد.

 

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

 

4 علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

به طور کلی چهار عامل وجود دارد که دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری است.

 

جرقه نزدن آبگرمکن:

کار نکردن جرقه زن سیستم آبگرمکن مهم‌ترین و رایج‌ترین دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری است. در واقع عدم رعایت فاصله مناسب الکترود و مشعل اجازه روشن شدن به مشعل نمی‌دهد. برای مثال، فاصله استاندارد نوک الکترود از سطح مشعل در حدود ۹ میلیمتر است که در صورت افزایش، سیستم دچار مشکل خواهد شد.

 

وجود رسوب در نوک الکترود:

 کثیفی و وجود رسوب در نوک الکترود جرقه زن، در فرآیند جرقه زدن مشکل ایجاد می‌کند. رسوب زدایی الکترود را با دقت و بدون آسیب رساندن با آن انجام دهید. در این حالت تنها با تمیز کردن آن آبگرمکن روشن خواهد شد.

 

خراب شدن شمعک آبگرمکن

خراب شدن شمعک آبگرمکن نیز از رایج ترین دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری است. درواقع اگر با فشار دادن دکمه مخصوص روشن کردن سیستم جرقه زد و گاز خارج شد ولی با روشن شدن آبکرمکن، سریع آبگرمکن خاموش شد، مشخص می‌شود که شمعک ایراد دارد و باید تعویض شود. البته ممکن است قطعات مکانیکی یا الکترومکانیکی جرقه زن نظیر فندک پیزوالکتریک، وایر یا الکترود نیز معیوب باشند که در چنین شرایطی نیز کافی است آن ها را تعویض کنید.

 

وجود ایراد در دیافراگم یا واشر

با فرسودگی دیافراگم و پارگی واشر چاره ای به جز تعویض این قطعات برای حل مشکل روشن نشدن آبگرمکن، وجود ندارد. پس اگر متوجه فرسوده شدن دیافراگم‌ آبگرمکن‌های دیواری‌تان شدید بهتر است هر چه زودتر به تعمیر آن بپردازید تا از روشن نشدن آبگرمکن‌تان جلوگیری کرده باشید.

 

علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری

 

دلایل روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری

اولین دلیل روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری است. عیب در ترموکوپل است. ایراد ترموکوپل با استفاده از دست یا چشم بسیار محسوس است و می‌توانید در صورت معیوب بودن یا مشاهده پارگی در نوک آن، تعویضش کنید.

دومین دلیل روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری به دلیل این است که سنسور جوش سوخته است. پس برای عیب یابی آن دست به کار شوید. دقت کنید که در بالای دست چپ آبگرمکن قرار گرفته است که دو رشته سیم بدان وصل است. سیم های مربوطه را از سنسور جدا کرده و اتصال کوتاه کنید. در صورتی که سیستم عمل کند، سنسور جوش سوخته است و نیاز به تعویض دارد.

ممکن است دلیل روشن شمعک آبگرمکن دیواری ناشی از سنسور دود باشد. این سنسور در صورت گرفتگی دودکش یا عدم تهویه مناسب سیستم به هر دلیلی، جریان کل آبگرمکن را قطع می‌نماید. در صورتی که موقتاً (هرگز آن را برای همیشه یکسره نکنید) آن را اتصال کوتاه کنید می‌توانید به این مشکل پی برده و آن را برطرف سازید.

معبوب شدن بوبین شمعک دلیل دیگر روشن نشدن شمعک آبگرمکن و علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری است. پس بوبین آبگرمکن را تست کنید. برای این منظور، نوک ترموکوپل را با استفاده از یک فندک گرم کنید. سپس شیر گاز را در حالت جرقه قرار داده و با فشار آن حدود ۲ دقیقه آتش را روشن نگه دارید. اگر پس از رها کردن ولوم صدایی از شیر گاز شنیده شود (صدایی مانند ترق) بوبین و ترموکوپل سالم هستند.

 

علت روشن نشدن آبگرمکن برقی

عدم وجود برق در پریز: برای تست وجود این مشکل از اهم متر استفاده کنید. اگر عدد ۲۲۰ ولت و عقربه‌ی کج به وسیله‌ی اهم‌متر نشان داده شد، پریز سالم و در غیر این‌صورت با مشکل مواجه است.

خرابی سیم رابط آبگرمکن برقی: برای تست این مشکل باید آبگرمکن برقی را از برق جدا شده و بعد ورودی کابل‌های رابط به هم متصل شوند. اگر اهم‌متر متصل باشد و ایراد دیگری وجود نداشته باشد، عدد صفری که اهم‌متر نشان می‌دهد نشان‌دهنده‌ی باز بودن مسیر است.

مشکل در ارتباط سیم های رابط داخل جعبه اتصالات آبگرمکن برقی: برای عیب یابی این مشکل، دوشاخه آبگرمکن را از پریز جدا نموده و سپس جعبه اتصالات را باز کنید. در صورت مشاهده سیم جدا شده از مدار، آن را به محل اتصال خود بازگردانید تا دستگاه بتواند به کار خود ادامه دهد.

سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading