دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری و رفع مشکل روشن نشدن مشعل

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری و رفع مشکل روشن نشدن مشعل

برای همه ما ممکن است پیش آمده باشد که آبگرمکن دیواری روشن نشود و متوجه علت آن هم نشویم؛ روشن نشدن آبگرمکن های دیواری در روزهای سرد سال بسیار سخت‌تر است، در این لحظات، افراد به دنبال پیدا کردن علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری هستند تا مشکل را سریعتر رفع کنند.

اگر بهترین آبگرمکن دیواری را در ساختمان نصب داشته باشید، در صورت روشن نشدن صحیح و یا خاموش شدن‌های پی در پی نتایج مطلوبی از کاربرد این وسیله دریافت نخواهید کرد. اگر با چنین مشکلی برخورد کردید، باید مواردی را که دلیل روشن نشدن مشعل آبگرمکن دیواری و یا شمعک است را پیدا کنید. در برخی موارد پیش می آید که مشعل یا شعله آبگرمکن دیواری دچار مشکل شده و روشن نمی شود و این در حالی است که شمعک سالم بوده و روشن است. در این مقاله از مجله خدمت از ما به طور جامع دلایل مختلف روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بررسی کرده ایم.

 

 

آیا می‌توانیم دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را خودمان پیدا کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است در صورت مواجه شدن با این مشکل، به این فکر بیفتید که خودتان دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بیابید و آن مشکل را برطرف کنید. فکر خوبی به نظر می‌رسد ولی اگر مشکل ساده باشد.

بعضی مواقع در صورت مشخص بودن عیب در آبگرمکن، شاید رفع وتعمیر آبگرمکن دیواری نیاز به زمان یا حتی تخصص آنچنانی نداشته باشد، اما گاهی همین عیب یابی و تشخیص مشکل سیستم، خود می‌تواند موضوع حساس و گاه پیچیده‌ای باشد، در چنین مواقعی لازم است که از یک تعمیرکار کاربلد و ماهر که مراحل عیب‌یابی و تعمیر را به خوبی بلد است کمک بگیرید.

در ادامه دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بررسی می‌کنیم تا متوجه شویم کدام مورد از عیب‌ها ساده هستند و بدون هیچ هزینه ای می‌توانید خودتان آن را رفع کنید.

 

برای مشخص کردن علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری، باید بخش های مختلف آن را بررسی کرد.

 

برای دانستن مشکلات دیگر در آبگرمکن مثل، علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری و یا علت انفجاری روشن شدن آبگرمکن دیواری می توانید به محتوای مربوطه بروید، دانستن این موارد در بررسی و رفع مشکل خاموش شدن و روشن نشدن آبگرمکن دیواری نقش بسزایی دارد. 

 

(محتوای پیشنهادی: طریقه روشن کردن آبگرمکن دیواری)

 

بررسی 5 علت اصلی روشن نشدن آبگرمکن دیواری

بیشتر مواقع مشکلاتی مثل روشن نشدن آبگرمکن دیواری در مدل‌های مختلف در ردیفمعایب آبگرمکن بدون شمعک و با شمعک در نظر گرفته می‌شود. اما این ایراد با کمی توجه و رعایت نکات اصولی در بررسی قطعات و یخش های مختلف آبگرمکن دیواری قابل پیشگیری و رفع است. به طور کلی چهار عامل وجود دارد که علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری است.

 

جرقه نزدن الکترود جرقه زن آبگرمکن

کار نکردن جرقه زن سیستم آبگرمکن مهم‌ترین و رایج‌ترین دلیل روشن نشدن آبگرمکن است. در واقع عدم رعایت فاصله مناسب الکترود و مشعل اجازه روشن شدن به مشعل نمی‌دهد. برای مثال، فاصله استاندارد نوک الکترود از سطح مشعل در حدود 9 میلیمتر است که در صورت افزایش، سیستم دچار مشکل خواهد شد.

 از دیگر دلایل اشکال در جرقه زن می توان به مشکل در وایر (سیم رابط) آن اشاره کرد. در چنین مواقعی یا وایر دچار قطعی است یا از از محل اتصال خود جدا شده است که اینها می تواند از دلایل روشن نشدن آبگرمکن باشد.

 

وجود رسوب در نوک الکترود، علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

 کثیفی و وجود رسوب در نوک الکترود جرقه زن، در فرآیند جرقه زدن مشکل ایجاد می‌کند. رسوب زدایی الکترود را با دقت و بدون آسیب رساندن با آن انجام دهید. در این حالت تنها با تمیز کردن آن آبگرمکن روشن خواهد شد.  انجام رسوب زدایی آبگرمکن دیواری در جلوگیری از بروز این مشکل تاثیر زیادی دارد. 

 

وجود ایراد در دیافراگم یا واشر

با فرسودگی دیافراگم و پارگی واشر چاره ای به جز تعویض این قطعات برای رفع مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری، وجود ندارد. پس اگر متوجه فرسوده شدن دیافراگم شدید، بهتر است هر چه زودتر اقدام به تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری کنید تا مشکل روشن نشدن آبگرمکن‌تان رفع شود.

 

خرابی شمک، علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

خراب شدن شمعک آبگرمکن نیز از رایج ترین دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری است. درواقع اگر با فشار دادن دکمه مخصوص روشن کردن، سیستم جرقه زد و گاز خارج شد، ولی با روشن شدن آبکرمکن، سریع آبگرمکن خاموش شد، مشخص می‌شود که شمعک ایراد دارد و باید تعویض شود.

البته ممکن است قطعات مکانیکی یا الکترومکانیکی جرقه زن نظیر فندک پیزوالکتریک، وایر یا الکترود نیز معیوب باشند که در چنین شرایطی نیز کافی است آن ها را تعویض کنید.

در یک مطلب مفصلاً علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن را شرح داده‌ایم، برای عیب یابی مشکلات مربوط به شمعک آبگرمکن این مطلب را مطالعه کنید.

 

شمعک روشن است ولی مشعل روشن نمی شود

گاها پیش می‌آید که با اینکه شمعک آبگرمکن روشن است ولی وقتی که شیر آب گرم را باز می کنیم، متوجه می شویم که مشعل آبگرمکن روشن نمی شود و خب این باعث گرم نشدن آب می‌شود؛ به عبارتی پیدا کردن علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن دیواری یکی از مواردی است که علت‌های روشن نشدن آبگرمکن دیواری را برطرف می‌کند.

در ادامه با بررسی 3 مورد کلی، به این سوال پاسخ خواهیم دادکه چرا شمعک روشن است ولی مشعل روشن نمی شود؟

 • یکی از دلایل روشن نشدن مشعل می تواند از خرابی جرقه زن و ترموکوپل باشد که در صورت بررسی و سالم بودن این موارد به سراغ بخش دیگر می رویم.
 • مورد دیگر از علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن دیواری مربوط به رسوب گرفتگی می‌باشد؛ ممکن است صافی مشعل و یا نوک الکترود جرقه زن دچار گرفتگی باشد که می توان با دقت به تمیز کردن و رسوب زدایی این بخش‌ها پرداخت.
 • آخرین علتی که می تواند باعث روشن نشدن مشعل آبگرمکن شود و در قسمت بالا هم به آن اشاره کردیم، خرابی واشر دیافراگم آبگرمکن است، که به دلیل جنس پلاستیکی که دارد، ممکن است دچار پارگی و فرسودگی شود. 

 

در برخی موارد شمعک آبگرمکن روشن ولی مشعل روشن نمی شود.

 

تعویض واشر پلاستیکی آبگرمکن بسیار راحت است، کافی است که تمام ورودی‌های آب و همچنین اتصالات برق و گاز  به آبگرمکن را ببندید و بعد از باز کردن پیچ های صفحه آبگرمکن، به راحتی واشر نو و جدید را جایگزین واشر قدیمی دیافراگم آبگرمکن کنید. بعد از برطرف کردن مشکلات مشعل آبگرمکن می توانید از طریق محتوای تنظیم شعله آبگرمکن، به تنظیم آن بپردازید.

 

در ادامه جدولی برای شرح کلی و چکیده از تمام دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری آورده ایم. 

 

جدول دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری

جدول علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری دلایل احتمالی آنها
خرابی جرقه زن آبگرمکن
 • مناسب نبودن فاصله بین الکترود و شمعک.
 • قطعی و اشکال در وایر (سیم رابط)
 • شل بودن وایر
خراب بودن شمعک آبگرمکن
 • ترموکوپل خراب است.
 • صافی شمعک کثیف است و نیاز به تمیز شدن دارد.
 • نازل شمعک دچار گرفتگی است و نیاز به تمیز شدن دارد.
مشکل از الکترود
 • کثیف بودن نوک الکترود باعث می شود که جرقه زن درست عمل نکن و آبگرمکن روشن نشود.
مشکل در دیافراگم آبگرمکن
 • فرسودگی و پارگی واشر دیافراگم که نیاز به تعویض دارد.

 

علت روشن نشدن آبگرمکن برقی

در کنار بررسی علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری، سعی داریم دلایل عمده روشن نشدن آبگرمکن برقی را نیز بررسی کنیم. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم:

 • عدم وجود برق در پریز: وسیله ای به نام اهم متر می‌تواند به شما در تست وجود این نقص کمک رساند، به این صورت که اگر شما عدد 220 ولت را در کنار عقربه کج آن مشاهده کردید، می‌توانید از سالم بودن قطعه خود اطمینان حاصل کنید. در غیر اینصورت لازم است در اسرع وقت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.
 • خرابی سیم رابط آبگرمکن برقی:  اتصال ورودی کابل‌های رابط به هنگام جدا بودن آبگرمکن برقی از برق، می‌تواند به شما کمک کند تا از سالم بودن یا خرابی این قطعه مطلع شوید. در صورت باز بودن مسیر شما عدد صفر را بر روی اهم متر مشاهده می‌کنید. در غیر این صورت لازم است جهت عیب یابی این قطعه با متخصصین مجرب مشورت کنید.
 • مشکل در ارتباط سیم های رابط داخل جعبه اتصالات آبگرمکن برقی: اگر شما دوشاخه آبگرمکن را بتوانید از پریز جدا کنید و پس از آن جعبه اتصالات را باز کنید، می‌توانید در صورت مشاهده هرگونه سیم جدا شده از مدار، آن را به مکان لازم باز گردانید تا هیچگونه نقصی در کارکرد دستگاه مشاهده نشود.

 

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بوتان

 

از آنجا که بین برندهای موجود در بازار، بوتان و ایران شرق محبوبیت ویژه‌ای دارند. در ادامه قصد داریم دلایل و حل مشکل روشن نشدن آبگرمکن ایران شرق و بوتان را کوتاه مرور کنیم.

 

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بوتان

هم روشن نشدن آبگرمکن و هم روشن نماندن آن، آسایش ساکنان را مختل می‌کند. اجازه دهید علت این ایرادات را یک به یک بررسی کنیم:

 

خرابی ترموکوپل

در بیشتر موارد، علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بوتان همین است. با گذشت زمان، سر ترموکوپل پاره می‌شود و این مشکل را به وجود می‌آورد. تنها راه حل آن هم تعویض ترموکوپل است. معیوب شدن این قطعه را می‌توانید به راحتی، با لمس کردن (و احساس سرد بودن آن) یا نگاه به آن، متوجه شوید.

 

خرابی بوبین

بوبین سیم‌پیچی است که با ایجاد یک میدان مغناطیسی، به عملکرد صحیح ترموکوپل کمک می‌کند. در واقع این دوقطعه با هم در روشن ماندن یا خاموش شدن شمعک آبگرمکن موثر هستند. به همین خاطر خرابیِ بوبین می‌تواند عملکرد ترموکوپل را مختل کرده، و منجر به خاموش شدن شمعک می‌شود.

در این حالت هم برای رفع علت روشن نشدن دیواری بوتان باید قطعه‌ی معیوب را جایگزین کرد.

 

خرابی واشر دیافراگم

همان‌طور که بالاتر گفتیم، خراب شدن این قطعه مشکل مشابهی را در دستگاه به وجود می‌آورد. علاوه بر آن، اگر شمعک روشن می‌شود (و با رها کردن شیر گاز هم روشن می‌ماند) اما به طور ناگهانی خاموش می‌شود، احتمالا همین قطعه مشکل بهم زده است. علت احتمالیِ دیگر وجود رسوب در االکترود است.

 

خرابی شمعک و کم‌بودن شعله آن

خرابی شمعک هم می‌تواند علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بوتان باشد، که معمولا در نتیجه عدم سرویس به موقع دستگاه ایجاد می‌شود. از طرف دیگر، پوشیده شدن شمعک با لایه‌ای از آلودگی‌ها (گردوغبار، چربی و ...) هم راه گاز را می‌بندد، و اجازه نمی‌دهد شعله به قدری زیاد شود تا بتواند آبگرمکن را روشن کند.

اگر مشکل دستگاه شما مورد دوم باشد، خودتان می‌توانید آن را با تمیز کردن نازل برطرف کنید؛ البته به شرط آنکه اطلاعات لازم را داشته باشید، چون شمعک یک قطعه حساس است.

 

مشکلات تهویه آلاینده و گرفتگی دودکش

اگر دستگاه‌تان از مدل‌های جدیدی باشد، احتمال دارد علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بوتان گرفتگی مسیر دودکش یا عملکرد اشتباه تهویه آلاینده باشد.

آبگرمکن‌های جدید مجهز به سنسورها یا حسگر‌ها هستند که از درست سوختن گاز مطمئن می‌شوند (معمولا به آنها سنسور دود گفته می‌شود). اگر تهویه مشکلی داشته باشد و آلاینده‌های حاصل از سوختن گاز به درستی خارج نشوند، این سنسور مانع روشن شدن دستگاه خواهد شد.

برای حل این مشکل حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید و به کارهایی مانند خارج کردن سنسور از مدار (برای روشن ماندن آبگرمکن) فکر نکنید. به این ترتیب از خسارت‌های جبران‌ناپذیری مثل آتش‌سوزی با گازگرفتگی هم جلوگیری می‌شود.

 

دلایل و حل مشکل روشن نشدن آبگرمکن ایران شرق

 

دلایل و حل مشکل روشن نشدن آبگرمکن ایران شرق

دلایل و حل مشکل روشن نشدن آبگرمکن ایران شرق هم با سایر برندها همپوشانی زیادی دارد، به ویژه موارد زیر که در بخش‌های قبل بررسی‌شان کردیم:

 • خرابی شمعک
 • خرابی دیافراگم
 • خرابی ترموکوپل
 • مشکلات الکترود جرقه‌زن (خرابی و رسوب)

اگر برق یا گاز دستگاه مشکلی ندارد (بسته به برقی یا گازی بودن آن)، علاوه بر اینها علت روشن نشدن آبگرمکن ایران شرق معمولا می‌تواند یک مورد دیگر هم باشد:

 

رسوب گرفتن فیلتر یا مبدل حرارتی

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب آن املاح معدنیِ زیادی دارد، این احتمال را هم در نظر بگیرید. البته این در صورتی است که اهل شست‌وشوی دوره‌ای فیلتر و مبدل آبگرمکن نباشید.

حرارت زیاد دستگاه باعث ته‌نشین شدنِ رسوب‌های موجود در آب می‌شود؛ بیشترین میزانِ این اتفاق هم در فیلتر یا مبدل حرارتی دیده می‌شود. در این موقعیت، مسیر آب ورودی به آبگرمکن مسدود می‌شود و دستگاه روشن نخواهد شد.

اسیدشویی توسط متخصص این مشکل را کاملا حل می‌کند. در بدترین حالت قطعات غیر قابل استفاده‌اند و باید تعویض شوند.

 

 

در پایان

به یاد داشته باشید که تعمیر و عیب یابی علت روشن نشدن آبگرمكن دیواری، کاری تخصصی می‌باشد. دلایل گفته شده مربوط به بخش های مختلفی از مشعل، ترموکوپل، دیافراگم، الکترود و خرابی سایر بحش های فنی آبگرم کن است که باعث روشن نشدن مشعل آبگرمکن دیواری می شود.

دراین صورت به شما توصیه می‌کنیم که آن را به یک فرد کاربلد بسپارید. برای این منظور بازار آنلاین "خدمت از ما" فرصتی را فراهم کرده است که شما می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان با مجرب‌ترین متخصص تعمیر آبگرمکن ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها کمک بخواهید.

4.5 امتیاز از 1289 رای


تعمیر آبگرمکن و سرویس آبگرمکن
برای سرویس تعمیر آبگرمکن و سرویس آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین