تعمیر آبگرمکن برقی، به همراه روش تعمیر ترموستات آبگرمکن برقی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر آبگرمکن برقی، به همراه روش تعمیر ترموستات آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی، با توجه به دارا بودن قطعاتی مانند برد، سیم کشی‌های داخلی برق، المنت و ... دارای پیچیدگی بیشتری نسبت به آبگرمکن‌های گازی معمول است. به همین دلیل، تعمیر آبگرمکن برقی (تعمیر ترموستات آبگرمکن برقی یا تعویض المنت) کاملاً متفاوت با تعمیر ابگرمکن های گازیست.

از جمله مشکلات رایج و ایرادات آبگرمکن‌های برقی می‌توان به روشن نشدن آن، علت گرم نشدن آب آبگرمکن برقی، صدای نامشخص از آبگرمکن و ... اشاره کرد. در این مقاله، به 6 مشکل رایج به همراه راه حل، پرداخته شده است. 

شما می‌توانید درخواست تعمیر ابگرمکن برقی خودتان را در خدمت از ما، ثبت کنید. این مورد را در نظر داشته باشید اقداماتی مانند تبدیل آبگرمکن برقی به گازی، بررسی نقشه کشی آبگرمکن برقی، تعمیر ترموستات آبگرمکن برقی و ... حتما باید توسط یک تعمیرکار با تجربه انجام شود. 

 

 

 

اجزا و قطعات آبگرمکن برقی

برای اینکه بتوانید کار عیب یابی آبگرمکن برقی را به خوبی انجام دهید و در صورت جزئی بودن مشکلات ابگرمکن برقی، خودتان دست به کار تعمیر ابگرمکن برقی بشوید، باید با قطعات این نوع دستگاه آشنا باشید.

 

نام قطعه در ابگرمکن برقی وظیفه و عملکرد
بدنه از جنس فلز مقاوم و رنگ شده است. اتصالات، لوله های آب و مخزن را می پوشاند.
مخزن ابگرمکن (در مدل مخزن دار) مخزن از جنس فلز رنگ شده که به ورودی و خروجی آب سرد و گرم و شیر تخلیه متصل است.
المنت المنت یک سیم با مقاومت بسیار بالاست که در نتیجه اعمال ولتاژ برق، گرما تولید می کند و آب را گرم می کند.
ترموستات کلید اتوماتیک حرارتی برای نگه داشتن دمای آب در محدوده ی دمای تنظیم شده
ترمینال چینی کار ایجاد اتصال در مدار الکتریکی آبگرمکن برقی را به عهده دارد و برای مقاومت در برابر حرارت از جنس چینی نسوز ساخته می شود.
لامپ هشدار (خبر) عبور جریان برق از المنت را نشان می دهد.
سیم های اتصال ایجاد مدار جریان برق در ابگرمکن
عایق نسوز (وارنیش) حفاظت از عایق هادی در برابر گرما

 

بروز ایرادات آبگرمکن برقی، معمولاً مربوط به یک یا چند قطعه ابگرمکن است که در جدول بالا آورده شده است. برخی از این قطعات به دلیل مجاورت با آب و گرما، در صورت خراب شدن، قابل تعمیر نیستند. برای اینکه ابگرمکن برقی کار خود را درست انجام دهد، گاهی لازم می شود تا قطعات تعویض شوند.

 

اجزا و تعمیرات آبگرمکن برقی (Electric water heater repair)

 

آبگرمکن های برقی در ردیف بهترین آبگرمکن دیواری از نظر کیفیت و سهولت استفاده قرار دارد. در هنگام تعویض آبگرمکن برقی به جای آبگرمکن گازی، به مزایای آبگرمکن برقی که در ادامه آمده است، توجه لازم را داشته باشید:

 • عدم نیاز به دودکش
 • عدم نیاز به لوله کشی گاز
 • امنیت بیشتر (به علت عدم استفاده از گاز)
 • تمیزی هوا (اکسیژن و رطوبت محیط را از بین نمی‌برد)
 • عیب یابی ساده تر آبگرمکن برقی نسبت به آبگرمکن گازی
 • ابعاد کوچکتر آبگرمکن‌های برقی نسبت به آبگرمکن‌های گازی

 

[مطلب پیشنهادی: تفاوت آبگرمکن برقی مخزن دار و بدون مخزن]

 

عیب یابی آبگرمکن برقی

همان طور که بالاتر بیان شد، در این مقاله 6 مشکل رایج آبگرمکن برقی به همراه راه‌حل‌های آن برای شما آورده شده است. بنابراین اگر می خواهید بدانید که ایرادات آبگرمکن برقی کدام هستند، در ادامه با ما همراه باشید.

 

ایرادات ابگرمکن برقی

 

1. علت روشن نشدن آبگرمکن برقی چیست؟

راه حل: علت روشن نشدن آبگرمکن برقی دیواری می‌تواند وابسته به اتصالات و سیم کشی‌های انجام شده باشد. اول فیوز مدار و سیم‌های متصل به آن را چک کنید. با استفاده از ولت متر جریان ورودی را بررسی کنید تا از بودن یا نبودن جریان مطمئن شوید. تست المنت آبگرمکن برقی در این شرایط بسیار کارساز است. 

 

علت روشن نشدن آبگرمکن برقی

 

2. آب داخل مخزن سرد است.

راه حل: اگر آب داخل مخزن آبگرمکن سرد است ممکن است مشکل از ترموستات آبگرمکن برقی یا المنت حرارتی باشد. می‌توانید جریان المنت حرارتی را بررسی کنید، اگر جریانی در المنت حرارتی وجود نداشت به احتمال زیاد مشکل از ترموستات می‌باشد.

[لینک پیشنهادی: ترموستات چیست ]

 

تعویض المنت ابگرمکن برقی

 

3. آبگرمکن صداهای نامشخص تولید می‌کند.

راه حل: آبگرمکن برقی ممکن است صداهای عجیبی تولید کند. این صداها به خاطر سرد و گرم شدن آب است که باعث انقباض و انبساط در مخزن می‌شود. هم چنین در صورت وارد شدن هوا به لوله‌های آب ممکن است از آبگرمکن صداهایی شنیده شود. شیرهای آب را برای نشتی و حباب بررسی کنید، ترموستات را طور تنظیم کنید که مطمئن شوید آب نمی‌جوشد.

 

4. علت برق دار شدن آب آبگرمکن چیست؟

راه حل: باید اتصال سیم ارت آبگرمکن برقی را بررسی کنید. اگر یک ابگرمکن برقی سیم ارت نداشته باشد، جریان برق وارد بدنه دستگاه می شود و بسیار خطرناک است. برای رفع این مشکل حتماً از تعمیرکار آبگرمکن برقی کمک بگیرید؛ داشتن مهارت در سیم کشی آبگرمکن برقی برای رفع این مشکل ضروریست.

 

علت برق دار شدن آب آبگرمکن

 

5. خارج شدن زنگ زدگی همراه با آب گرم

راه حل: اگر با بازشدن شیر آب زنگ زدگی از آن خارج شد، مشکل می‌تواند از زنگ زدن لوله‌ها باشد (که با تعویض لوله کشی درست می‌شود) یا از آب باشد. اگر مشکل از آب بود حتما از فیلتر تصفیه آب در خط اصلی آب ورودی استفاده کنید تا دیگر این مشکل را نبینید.

 

6. آبگرمکن برقی بوی بد می‌دهد

راه حل: اگر آب گرم یا آبگرمکن برقی بوی بد و عجیبی شبیه به تخم مرغ فاسد می‌دهد، احتمالا مشکل از آب لوله کشی می‌باشد و در آب لوله کشی مقداری گوگرد است. برای رفع این مشکل باید دستگاه تصفیه آب در لوله اصلی ساختمان نصب کنید.

 

تعمیرات آبگرمکن برقی (توسط متخصص)

گفتیم که آشنایی کامل با قطعات، مزایا ومعایب آبگرمکن برقی شرایط را برای نصب و راه اندازی این وسیله میسر می‌کند. اما تعمیرات این نوع آبگرمکن، به وسایل و دستگاه هایی نیاز دارد، که همیشه و همه جا در دسترس نیست. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا تعمیر آبگرمکن برقی باید توسط تعمیرکار انجام شود؟ باید بگوییم، بله، بسیار مهم است که یک فرد ماهر دستگاهی که همزمان با آب و برق کار می کند را تعمیر و عیب یابی کند.

در ادامه برخی از خدمات تعمیر آبگرمکن برقی که لازمست توسط یک تعمیرکار انجام شود را بیان می کنیم:

 • تعویض ترموستات آبگرمکن برقی
 • تعویض المنت آبگرمکن برقی
 • تست المنت آبگرمکن برقی
 • رفع علت برق گرفتگی آبگرمکن برقی
 • رفع مشکلات سیم کشی آبگرمکن برقی
 • تعمیر ترموستات ابگرمکن برقی

 

شما می‌توانید درخواست تعمیرات آبگرمکن برقی یا گازی خودتان را در خدمت از ما ثبت کنید. به رایگان از 3 تا 5 متخصص در شهرتان قیمت بگیرید و با مشاهده سوابق و نظرات مشتریان قبلی آن‌ها، بهترین فرد را انتخاب کنید.

 

تعمیر ابگرمکن برقی دیواری

 

به زبان ساده و مختصر قطعات و اجزا آبگرمکن برقی را به شما معرفی کردیم تا بتوانید کار عیب یابی آبگرمکن برقی دیواری مخزنی را بهتر انجام دهید. همانطور که گفته شد، خراب شدن برخی قطعات مانند المنت یا ترموستات، بسیار رایج است که تنها با تعویض این قطعات مشکل رفع خواهد شد.

برای تعمیر آبگرمکن برقی، که در بیشتر موارد عبارت از تعویض ترموستات یا تعویض المنت ابگرمکن برقی است، حتماً از یک تعمیرکار آبگرمکن برقی آشنا به سیم کشی آبگرمکن کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1761 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین