ترمیم بید خوردگی فرش

ثبت درخواست " رفوگری فرش "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
ترمیم بید خوردگی فرش

ترمیم بید خوردگی فرش از سری اقداماتی مراقبتی در طول مدت استفاده از انواع فرش است. از بین بردن  بید فرش ماشینی و بید خوردگی فرش دستباف با استفاده از راهکارهای ساده خانگی و برخی مواقع کاربرد مواد تولید شده صنعتی امکان پذیر است. 

ترمیم بیدخوردگی فرش در ردیف حساس ترین و مهم ترین خدمات بازسازی و ترمیم انواع فرش قرار دارد. بنابراین توجه به روش انتخابی برای ترمیم بیدخوردگی در فرش‌های دستباف، ماشینی و ابریشم در دریافت نتیجه مطلوب از این روش نگهداری فرش تاثیر زیادی دارد. 

 

راهکارهای لازم برای پیشگیری از بیدخوردگی

بید پروانه کوچکی است  به رنگ زرد. پروانه‌های ماده در طول 2 الی 3 هفته از عمر خود، درحدود صد تخم در محل تاخوردگی‌های فرش می‌گذارند.یک حشره بید می‌تواند بعد از 40 نسل، حدودا چهل و دوکیلوگرم پشم را نابود کند و درنتیجه میزان تخریب فرش نیز زیاد می‌شود.

این حشره ها به این گونه عمل میکنند که اگر قالی دستبافتان را تا کردید و گوشه منزل گذاشتید طی مدت خیلی کوتاه خودشون رو به فرش میرسانند وآسیب های خیلی بدی به قالی وارد می‌شود. ترمیم بید خوردگی فرش یکی از متداول‌ترین کارهایی است که بعد از بید خوردگی انجام می‌شود.

 

روش‌های کاربردی  ترمیم بید خوردگی فرش 

رعایت نکات ارائه شده در این بخش در ترمیم بیدخوردگی فرش ماشینی و دستباف تاثیر بسزایی دارد. 

  • در گذشته برای از بین بردن تخم های بید موجود در فرش بیشتر از تنباکو و توتون استفاده میکردند اما مشکل این روش اینجاست که رنگ فرش‌های روشن را تغییر می‌دهند.
  • بعضی از مواد دیگر مثل کاغذ روزنامه، کلر، بنزن، کافور و فلفل را نیز برای جلوگیری از حملات حشرات داخل فرش مانند بید و موریانه ، موثرمی‌باشد.
  • رطوبت از دیگر عوامل موثر در بیدزدگی است، اگر در محلی زندگی میکنید که آب و هوای مرطوبی دارد باید مطمئن شوید که فرشتان در معرض رطوبت قرار ندارد.
  • یکی از عوامل عمده در بیدزدگی فرش وجود گرد و غبار به مدت طولانی است بنابراین فرش‌هایی که زیاد در معرض رفت و آمد نیستند را باید هر از چند گاهی تمیز کرد. 
  • اگر می‌خواهید فرشتان را انباری نگهداری کنید برای جلوگیری کردن از هجوم بیدها میتوانید نفتالین کمک بگیرید و آن را لابه لای فرش رل شده قرار دهید.این یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از بید خوردگی فرش است.

 

ترمیم بید زدگی فرش در انواع مختلف

برای ترمیم بید زدگی یا بید خوردگی فرش در شرایط متداول ، ابتدا باید خامه را با قلاب از قالی در می آورند و بعد محوطه بید خورده را از پرز قالی تمیز کرده و سپس کار مرمت و تعمیر را شروع کرد. روش های متعددی برای ترمیم فرش‌های بید زده وجود دارد که ترمیم فرش با استفاده از قلاب پشت و ترمیم فرش با استفاده از قلاب رو از متداولترین آن‌هاست.

 

ترمیم بید زدگی

 


ترمیم بید خوردگی فرش ابریشم

فرش‌های دستباف و ابریشمی فرش هایی بسیار ارزشمند هستند و حیف است که با یک سهل انگاری  این فرش ارزنده شما به خاطر این حشره از بین برود.

ترمیم بید خوردگی فرش

 

اگر بید خوردگی فرشتان بسیار کم و ناچیز بود برای جلوگیری از پیشرفت بید‌ها، سریعا  آنرا به یک رفوگر متخصص جهت  ترمیم بسپارید اما اگر بید خوردگی فرشتان زیاد بود ابتدا باید فرشتان را حسابی سم‌پاشی کنید سپس آن را به قالیشویی برده و شستشو دهید سپس با مراجعه به رفوگر فرش خود را مرمت کنید.

 

بید فرش ماشینی

فرش ماشینی با ماشین‌های نساجی بزرگ که با برق کار می کند و با الیاف مصنوعی بافته می شود. اما این باعث نمی‌شود که فرش ماشینی از بیدزدگی در امان باشد.

بنابراین باید برای مبارزه با آسیبهای وارده به فرش ماشینی ساده  و نیاز به اطلاعات و مهارت زیاد خاصی ندارد اقداماتی انجام داد (مانند دور نگه داشتن از گرما، رطوبت، تاریکی، تمیز نگه داشتن آن و ...) . برای ترمیم بید خوردگی فرش ماشینی بهتر است به رفوکار مراجعه کنید.

 

ترمیم بیدخوردگی فرش با مواد مناسب

بروز مشکل بیدخوردگی فرش در برخی موارد با مشکلاتی مانند عدم ترمیم، خرابی بیشتر پس از اقدام به ترمیم و پوسیدگی و مواردی از این قبیل همراه است. بنابراین در هنگام انتخاب روش‌های ترمیم بیدخوردگی فرش و مواد مناسب در این زمینه باید دقت کافی داشته باشید. 

در این بخش به دو نمونه‌ی پر کاربرد از مواد ضدعفونی کننده برای جلوگیری و رفع مشکل بیدخوردگی فرش اشاره خواهیم داشت. 

 

 سمپاشی بید فرش

برای ریشه کن کردن بیدها و موریانه‎‌ها باید ابتدا فرش را در معرض نور آفتاب قرار داد و سپس با سم‌های مخصوص این حشرات آن‌ها را از بین برد وبسیار بهتر است که از متخصصین سم‌پاشی در این زمینه کمک بگیرید تا کاملا بیدها را ریشه کن کنند.

 

اسپری ضد بید فرش

از موارد مهمی که نقش به سزایی در پیشگیری از بید خوردگی فرش دارند استفاده از مواد ضد بید است که شامل موارد زیادی هستند، اسپری‌های ضد بید جزئی از این مواد می‌باشند که از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب بوده ولی تاثیرات عمیقی مانند سم‌پاشی را ندارند اما به صورت موقت جوابگو می‌باشند و می‌تواند تا حدود زیادی آن‌ها را از بین ببرد.

 

اسپری ضد بید فرش

 

به کارگیری روش‌های معرفی شده در این بخش باید تحت نظارت افراد متخصص در این زمینه انجام شود. بنابراین در کنار استفاده اصولی از این مواد به این نکته توجه داشته باشید. 

نکته پایانی ترمیم بیدخوردگی فرش

همانند دیگر خدمات قالیشویی و ترمیم  بازسازی فرش اجرای روش‌های ترمیم بیدخوردگی بهتر است با نظارت افراد کاربلد انجام شود. تا جایی که امکان دارد با روش‌های پیشگیرانه از بروز بیدخوردگی فرش جلوگیری کرده و در مواقع لزوم کار ترمیم فرش بیدخورده را با مواد مناسب و بصورت اصولی انجام دهید. 

برای ترمیم بید خوردگی فرش و جلوگیری از آن مطالبی گفته شد که امیدوارم مورد توجه شما مخاطبین عزیز قرار گرفته باشد ولی چنان‌چه مایل بودید که ترمیم بید خوردگی فرش را انجام دهید می‌توانید در خدمت از ما از خدمات رفوگری فرش آن بهرهمند شوید و در این خصوص مشاوره بگیرید. 
 

4.5 امتیاز از 1596 رای


رفوگری فرش
برای سرویس رفوگری فرش از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین