عیب یابی خودرو از روی صدا

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
عیب یابی خودرو از روی صدا

عیب یابی خودرو از روی صدا، نکته ای است؛ که توجه به آن می‌تواند، خودرو را از آسیب های جدی بعدی محافظت کند. عیب یابی خودرو از روی صدا یک تکنیک در مکانیکی خودرو است، با آگاهی از این که دلیل صدای خودرو چیست؟ امکان رفع عیب در قطعه مورد نظر فراهم آمده و از آسیب به قسمت‌های دیگر ماشین جلوگیری می‌شود. پیدا کردن ایراد اولین گام در رفع آن است، عیب یابی خودرو از روی صدا، دقیقا یافتن ایراد و مشخص کرد قطعه معیوب در خودرو است، صداهای ایجاد شده در خودرو به صورت ‌های مختلف می باشد در این متن علاوه بر بررسی تاثیر عیب یابی خودرو در نگهداری درست آن به انواع این صداها اشاره می گردد.

 

صدای ایجاد شده ممکن است، در اثر ایراد در قطعات موتور ماشین باشد، بنابراین توجه به عیب یابی خودرو از روی صدا، می تواند خودرو شما را از یک خسارت احتمالی جدی محافظت کند.

 

علت صدای زیاد موتور ماشین

 

عیب یابی خودرو از روی صدا

اگر داشتن یک خودرو سالم و بدون عیب و نقص فنی برای شما مهم است؛ توجه به عیب یابی خودرو از روی صدا، اصلی ترین توصیه به شماست. صداهای ایجاد شده از خودرو به صورت‌های متفاوتی است، که نشان دهنده ایراد و عدم عملکرد درست یک قطعه از ماشین است؛ این ایراد‌ها به مرور زمان و در صورت عدم تشخیص و پیگیری به موقع می‌تواند، روند کاری قطعات دیگر را مختل کرده و منجر به نقص فنی خودرو گردد. بنابراین نقطه شروع مطلب درباره عیب یابی خودرو از روی صدا، شناخت انواع صداها و ایرادات منجر به تولید این صداها است.

 

عیب یابی خودرو از روی صدا

 

صدای زوزه موتور ماشین

اگر در صورت گاز دادن و یا شروع حرکت صدای زوزه مانندی از موتور ماشین شنیده شد، در این صورت موردی که در عیب یابی خودرو از روی صدا باید به آن توجه کنید، این است که در صورتی گرفتن سرعت یا شتاب خودرو، حالت این صدا تغییر می‌کند، به احتمال زیاد دیفرانسیل به روغن کاری نیاز دارد، سطح سیبک ها دچار پوسیدگی شده، گیربکس نقص پیدا کرده و یا بلبرینگ چرخ ها آسیب دیده است. این نوع صدا ها چون در زیر خودرو تشدید شده و منعکس می‌شوند، عیب یابی از طریق آن ها یک مقدار سخت است.

 

صدای زوزه موتورماشین

 

 صدای ناهنجار استارت

صدای بد استارت، یکی از نکات مورد توجه در عیب یابی خودرو از روی صدا است، که ممکن بسیار با آن مواجه شده باشید. صدای به وجود آمده زمان استارت خودرو به دلایلی مثل شل شدن سیم برق متصل به باتری است، که اگر این صدا مشابه صدای کشیدن ناخن روی شیشه باشد، ایراد ازر تسمه پروانه است که ممکن شل شده یا به دلیل خشکی نیاز به تعویض داشته باشد، اگر صدای ایجاد شده شبیه به خرخر باشد، مربوط به دنده اتوماتیک استارت است.

 

صدای ناهنجار استارت بد

 

صدای تقه از زیر ماشین

صدای تقه از زیر ماشین یکی از نکات عیب یابی خودرو از روی صداست، این موضوع کاملا با وضعیت لنت ها و جایگیری درست لنت ها مرتبط می‌باشد، ممکن است لنت ها در زمان تعویض یا به درستی جا نگرفته یا اینکه لق شده، گاهی هم در اثر فشار زیاد به ترمز دو فنر موجود در زیر ترمزها آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد، اما در موارد دیگر نیز ممکن است، این ایراد از پلوس خودرو یا دسته موتور باشد که باید با مراجعه به مکانیک برای رفع این مشکل اقدام کنید.

 

صدای تقه از زیر ماشین

 

صدای چق چق موتور

ممکن است در هنگام رانندگی با صدای چق چق (یا چلق چلق) موتور مواجه شده باشید، این صدا می‌تواند مربوط به فیلتر سوپاپ، یا لقی گیت سوپاپ و یا حتی لقی میل سوپاپ باشد. در عیب یابی خودرو از روی صدا در این قسمت باید توجه داشته باشید، که اگر این صدا با فشار پدال گاز و افزایش سرعت خودرو بیشتر شده و در هنگام گرفتن ترمز قطع شود؛ ایراد احتمالا از هوزینگ یا دنده پینیون شفت گیربکس است. که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. صدای قرقر در موتور 206 یا هر اتومیبل دیگری نیز از سری مواردی است، که ممکن در اثر این ایراد با آن مواجه شوید.

 

صدای چق چق موتور

 

صدای هیس هیس یا جلز و ولز درب موتور

اگر در زمان خاموش و متوقف کردن پیشرانه این مورد پیش می‌آید، حتما مایع خنک کننده موتور و یا ضد یخ از جایی درون پیشرانه نشت کرده است. عیب یابی خودرو از روی صدا، در این قسمت جوش آوردن خودرو را متذکر می‌شود. نشتی لوله مکش دلیل دیگر ایجاد این صدا است.

 

صدای هیس هیس و جلز و ولز موتور خودرو

 

صدای ضربه در ناحیه موتور(صدای ناک در پیشرانه) خودرو

استفاده از سوخت با اکتان پایین تر از حد مجاز در نظر گرفته شده برای خودرو عامل ایجاد صدای ناک در پیشرانه است. در این قسمت برای عیب یابی خودرو از روی صدا، پیشنهاد می‌شود، به درصدهای در نظر گرفته شده برای سوخت خودرو دقت کنید.

 

صدای ضربه در ناحیه موتور

 

صدای خس خس از اعماق موتور خودرو 

با عیب یابی خودرو از روی صدا، در این حالت با بررسی این صدا ایراد در سیستم اگزوز و یا لنت ترمز معیوب تشخیص داده می‌شود.

 

 صدای خس خس از اعماق موتور خودرو

 

صدای غرش هنگام شتاب گیری

اولین عاملی که در عیب یابی خودرو از روی صدا در این مورد، باید بررسی گردد. وضعیت اگزور ماشین و عامل بعدی ایراد در گیربکس اتومبیل است که منجر به عدم تعویض دنده به دنده های بالاتر در ماشین های اتومات و لیز خوردن کلاچ در خودرو دنده دستی می‌شود. 

 

غرش موتور در هنگام شتاب گیری

 

صدای قیژقیژ زمان شتاب گیری و ترمز 

عامل اصلی ایجاد کننده این صدا شل شدن تسمه ها است. از عوامل دیگری که در عیب یابی خودرو از روی صدا در این وضعیت باید بررسی گردد، نحوه تنظیم پولی گرداننده دستگاه‌هایی مثل واترپمپ برای هنگام گرفتن گاز می‌باشد. اما عامل ایجاد صدا در هنگام ترمز گیری کثیفی روی روتور ترمز، لنت ها و کفشک ها گرفته تا عوامل پیچیده تری چون خرابی بسیار زیاد لنت ها و یا کفشک های ترمز است.

 

صدای قیژقیژ هنگام شتاب و ترمز

 

صدای شبیه به برخورد و شکستن دو فلز هنگام ترمز 

اگرهنگام ترمز گرفتن صدای جیغ لنت ها شبیه به برخورد دو آهن زنگ زده و قراضه روی هم است، عامل اصلی برخورد لنت ها به روتورها در هنگام ترمز است.

 

صدای کلیک و ضربات پیوسته در محفظه موتور

اصلی ترین دلیل این ایراد کمبود روغن موتور است. که با یک تعویض روغن به راحتی این مشکل را برطرف نمایید. مشکل تشخیص داده شده بعدی در اثر عیب یابی خودرو از روی صدا در این حالت گرفتگی به دلیل تجمع آلودگی‌ها در سیستم است.

 

صدای کلیک و ضربات پیوسته در محفظه موتور

 

 

صدای ترکیدن یا انفجار ریز در محفظه موتور (پیشرانه)

مشکل در سیستم جرقه زنی، گرفتگی فیلتر بنزین، شمع های کثیف یا فرسوده، وایر شمع های آسیب دیده و یا کاتالیزور اگزوز خراب، عامل اصلی ایجاد این صدا در خودرو می‌باشد.

 

صدای ترکیدن یا انفجار ریز در محفظه موتور (پیشرانه)

 

صدای انفجار در خودرو

صداهای تولید شده همیشه مربوط به سیستم داخلی ماشین و موتور نیست، گاهی قطعات خارجی اتومیبل در صورت عملکرد نامتناسب تولید صدا می‌کنند، که در این صورت عیب یابی خوردرو از روی صدا متمرکز بر قطعات بیرونی مثل اگزور می باشد، عمده ایراد ناشی از صدای انفجار مانند تولید شده، در اثر مخطوط سوخت وهوا که بیش از اندازه غنی شده؛ است. که دلیل دیگر آن می‌تواند، عملکرد نامطلوب و ناقص کاتالیزور اگزوز باشد.

 

-صدای انفجار در خودرو

 

علت صدای زیاد موتور ماشین

از اصلی ترین قطعات خودرو که ممکن است، عیب ناشی از عملکرد آن منجر به آسیب جدی به ماشین گردد؛ موتور خودرو می باشد. عیب یابی خودرو از روی صدا در این موضوع بسیار موثر است. علت صدای زیاد موتور ماشین در ممکن است، متفاوت باشد.

 

علت صدای زیاد موتور ماشین

 

این صدا می‌تواند، در اثر اختلال در عملکرد قطعاتی مثل سوپاپ ماشین به دلیل کمبود روغن موتور و سفت شدن فیلتر، یاتاقان زدن که آن هم به علت کمبود روغن کاری و روانکاری موتور است، آسیب دیدن واشرگلویی متصل به اگزور، زنجیر تایم که نقص در آن به موتور آسیب جدی وارد می‌کند، ایجاد جسم خارجی در سیلندر که در زمان تعویض شمع ممکن است وارد سیلندر شوند،دسته موتورها، در اثر آسیب به قسمت پلاستیکی آنها،و درنهایت ضربه به موتور که در اثر زمانبندی اشتباه واشر سرسیلندر بین دو سیلندر ایجاد شده و منجر به کاهش قدرت موتور می گردد.

 

علت صدای چرخ ماشین

یکی از عوامل اصلی صدای چرخ اتومیبل بلبرینگ‌ها، است. جلوبندی اتومیبل کاملا وابسته به شرایط بلبرینگ ها می‌باشد. وظیفه اصلی آنها تسهیل و راحتی چرخش هر نوع چرخ است. بنابراین عیب یابی خودرو از روی صدا در این قسمت وابستگی کامل به وضعیت بلبرینگ ها دارد، چون این وسیله منجر به کاهش اصطکاک دو سطح شده و صدای چرخش اتومیبل ها را کمتر می‌کند. بنابراین صدایی که از چرخ به گوش می‌رسد، یکی از نشانه های نقص در بلبرینگ یا شکستگی آن است.

 

صدای چرخ ماشین

 

علت صدای ماشین یک نشانه کاربردی

توجه به نشانه و علائم نقص در خودرو بسیار اهمیت دارد. شنیدن صدا هنگام استفاده از خودرو یکی از این علائم می باشد، بنابراین با داشتن اطلاعات این زمینه، و عیب یابی خودرو از روی صدا، کمک مکانیک خودرو خود باشید. از مهم ترین راهکار‌های نگهداری درست خودرو تشخیص به موقع نقص فنی و رفع آن در کوتاهترین زمان ممکن است.

4.5 امتیاز از 1623 رای


تعمیر ماشین و تعمیر خودرو
برای سرویس تعمیر ماشین و تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین