علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن چیست؟

شیر اطمینان آبگرمکن، شیر فشارشکن یا شیر بخارشکن، قطعه‌ای است که تضمین می‌کند آبگرمکن وظیفه خود (یعنی تامین آب گرم) را به طور ایمن انجام دهد. می‌گوییم به طور ایمن، چون اگر این شیر به درستی کار نکند، فشار مخزن از حد مجاز بالاتر می‌رود و ممکن است خسارات جدی به بار بیاید.

در ادامه ضمن بررسی دقیق عملکرد این قطعه، علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن و نحوه تست و هواگیریِ آن را نیز توضیح می‌دهیم. با مجله آموزشی «خدمت از ما» همراه باشید. 

شیر اطمینان آبگرمکن چیست؟

هر آبگرمکن استانداردی شامل این قطعه می‌شود. هنگامی که فشار و یا دمای داخل (مخزن) آبگرمکن بیش از حد بالا می‌رود، شیر اطمینان فشار اضافی را کاهش می‌دهد.

کاهش فشار به بازگشت دما به سطح ایمن و پایدار کمک می‌کند. این قطعه ضمن پایین نگه داشتن فشار آب، از نشت آب هم جلوگیری می‌کند.

 

شیر اطمینان آبگرمکن چطور کار می‌کند؟

این شیر در واقع یک لوله یک‌طرفه است، که به آب اجازه عبور می‌دهد. یک طرف این شیر در مخزن آبگرمکن، و طرف دیگر آن باز است (لوله سرریز) تا بتواند آب داخل مخزن را در صورت نیاز تخلیه کند.

وقتی دمای داخلی آبگرمکن تا حد خاص افزایش می‌یابد، دستگاه طبیعتا منبسط می‌شود. اما این انبساط باید محدود شود. وقتی دما خیلی بالا می‌رود، دریچه کمکیِ شیر فشارشکن باز می‌شود تا آب داغ و بخار اضافی از آبگرمکن خارج شود تا بیش از حد گرم نشود و فشار خیلی بالا نرود.

 

شیر فشارشکن آبگرمکن کجا قرار دارد؟

شیر اطمینان آبگرمکن معمولا در قسمت بالایی یا کناری دستگاه قرار دارد، و به یک لوله تخلیه (که رو به بالاست) وصل شده است. بهتر است محل این شیر را بدانید، تا در مواقع اضطراری بتوانید سریع آن را پیدا کنید و اقدام لازم را انجام دهید.

 

انواع شیر اطمینان آبگرمکن

انواع شیر اطمینان آبگرمکن معمولا از جنس برنج هستند، و در مدل‌های اهرام‌دار و بدون اهرم هستند. این قطعات را با توجه به نوع حساسیت‌شان هم می‌توان در دو گروه قرار داد:

 • شیرهای حساس به فشار؛ که به تغییرات فشار حساس هستند و طبق آن فعال می‌شوند.
 • شیرهای حساس به دما؛ که به تغییرات دما حساس هستند و طبق آن فعال می‌شوند.

همچنین خوب است بدانید که بین انواع شیر اطمینان آبگرمکن موجود در بازار، برندهای رهانه و واتس از جمله خوشنام‌ترین و مورد اعتمادترین مارک‌ها هستند.

 

انواع شیر اطمینان آبگرمکن

 

علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن چیست؟

اگر این قطعه مشکلی به هم بزند، معمولا به راحتی می‌توان متوجهِ آن شد. رایج‌ترین علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن عبارت هستند از:

 • نشت آب (از کم تا زیاد، در حد آبگرفتگی)
 • ایجاد صدای بیش از حد
 • کثیف شدن آب
 • سوراخ شدن مخزن آبگرمکن
 • نبود آب گرم
 • بیش از حد داغ بودن آب

 

نشت آب

گفتیم که شیر فشارشکن آب داغ اضافی را از دستگاه آبگرمکن خارج می‌کند. به همین خاطر، طبیعی‌ست که هر از گاهی مقداری آب از آن نشت کند. اما اگر بیش از حد و اغلب نشت کند، باید نگاهی به آن بیندازید.

 

آب‌گرفتگی

یکی از واضح‌ترین و خطرناک‌ترین علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن این است که باعث آب‌گرفتگی در خانه‌تان می‌شود. اگر با این مشکل مواجه شدید، آب را قطع کنید و از یک متخصص برای رفع مشکل کمک بگیرید.

 

سر و صدای بیش از حد

آبگرمکن‌ها هنگام اجرای چرخه‌های گرمایشی کمی صدا دارند و این کاملا طبیعی‌ست. اما اگر متوجه صداهای بیش از حد از شدید، مشکلی وجود دارد.

دو صدای متداول در آبگرمکن‌ها عبارت‌اند از تق تق و سوت زدن، که هردو بخاطر از بخاری است که نمی تواند از دستگاه خارج شود. و اگر بخار نمی‌تواند به درستی خارج شود، یعنی شیر فشارشکن کار نمی‌کند.

 

کثیف شدن آب

برخی علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن با افزایش عمر و فرسودگیِ آن خود را نشان می‌دهند، از جمله همین مورد.

با بالا رفتن سن شیر فشارشکن، ممکن است شروع به خوردگی کرده و آب دستگاه شما را کثیف کند. اگر این مشکل دائمی شد، از یک تکنسین بخواهید به دریچه نگاهی بیاندازد. احتمالاً باید آن را تمیز، تعمیر یا تعویض کنید.

 

سوراخ شدن مخزن

هرچند نشت مقداری آب از شیر فشارشکن طبیعی است، اما خود دستگاه هرگز نباید نشتی داشته باشد. این وقتی اتفاق میفتد که شیر به درستی فشار را کاهش ندهد، و در نتیجه‌ی آن مخزن دچار آسیب می‌شود.

 

نبود آب گرم

نبود آب گرم هم می‌تواند از علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن باشد، چون می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که شیر فشارشکن در حالت باز گیر کرده است. این اتفاق معمولا زمانی میفتد که شیر به دلیل فشار زیاد فعال شده و به درستی تنظیم مجدد نشده باشد.

 

بیش از حد داغ بودن آب

اگر برعکس حالت قبل را تجربه می‌کنید (یعنی گرمای بیش از حد آب مصرفی)، باز هم ممکن است همین قطعه ایراد داشته باشد. این مسئله می‌تواند به این دلیل باشد که شیر در حالت بسته گیر کرده است، و نمی‌تواند فشار اضافی را آزاد کند.

 

علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن

 

هنگام مواجهه با علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن چه‌کار کنیم؟

اگر متوجه هریک از این علائم شدید، مهم است که فورا برای عیب‌یابی و تعمیر (و احیانا تعویض) اقدام کنید. معیوب بودن شیر فشارشکن نه تنها می‌تواند به آبگرمکن آسیب برساند، بلکه یک خطر ایمنی بسیار جدی برای کاربرها نیز به همراه دارد.

 • برق/گاز دستگاه را قطع کنید: پیش از هراقدامی، مطمئن شوید که منبع برق یا گاز آبگرمکن‌تان را قطع کرده‌اید. این کار از هر گونه تصادف یا جراحت جلوگیری می کند.
 • نشتی را بررسی کنید: اطراف شیر اطمینان را از نظر هرگونه نشتی بررسی کنید. اگر متوجه نشت آب شدید، نشانه واضحی است که باید شیر را تعویض کند.
 • شیر را تست کنید: به روشی که در ادامه توضیح داده‌ایم، شیر اطمینان آبگرمکن دیواری بوتان، ایران رادیاتور یا ... خود را تست کنید تا ببینید درست کار می‌کند یا خیر.
 • دریچه را تمیز کنید: اگر مشکوک هستید که تجمع رسوب باعث این مشکل شده است، شیر را با مخلوطی از آب و سرکه تمیز کنید. این می تواند به حذف رسوباتی که ممکن است عملکرد شیر را مختل کرده باشند کمک کند.
 • شیر را تعویض کنید: اگر هیچ یک از مراحل بالا جواب نداد، باید شیر فشارشکن را تعویض کنید. برای اینکار با یک تعمیرکار حرفه‌ای مشورت کنید، زیرا آنها ابزار و تخصص لازم را برای تعویض ایمن شیر دارند.

 

نحوه تست شیر اطمینان آبگرمکن دیواری بوتان (و دیگر برندها)

نحوه تست این قطعه بسیار ساده است. برای اینکار، کافی‌ست اهرم شیر را به سمت بالا بکشید. اگر آب از لوله سرریز خارج شد و با بستن اهرم هم جریان آن قطع شد، شیر اطمینان آبگرمکن دیواری بوتان یا هر برند دیگر سالم است.

توجه: هنگام تست شیر اطمینان احتیاط کنید زیرا ممکن است آب داغ یا بخار آزاد کند.

 

هواگیری شیر اطمینان آبگرمکن

 

هواگیری شیر اطمینان آبگرمکن

برای تخلیه هرگونه فشار اضافه در این قطعه کافی‌ست اهرم آن را بچرخانید. پس از انجام اینکار، آب داغ به داخل لوله هدایت می‌شود و از نقطه تخلیه خارج می‌شود. انجام گاه به گاهِ اینکار کمک می‌کند مطمئن شویم که شیر فشار شکن به درستی کار می‌کند.

اما اگر منظور از هواگیری شیر اطمینان آبگرمکن هواگیریِ کامل باشد، باید طبق مراحل زیر عمل کرد:

 1. ابتدا باید آبگرمکن را (با بستن شیر گاز یا قطع برق) خاموش کنید، و چنددقیقه منتظر بمانید تا دستگاه کاملا سرد شود.
 2. سپس آب سرد ورودی را با بستن شیرهای آب توپی و دریچه‌ای قطع کنید.
 3. نزدیک‌ترین شیر آب گرم به آن را باز کنید تا تمام آب گرم داخل لوله‌های آبگرمکن تخلیه شود.
 4. برای تخلیه کامل دستگاه، شیر تخلیه (که پایین آبگرمکن قرار دارد) را باز کنید. یک ظرف زیر شیر بگیرید یا شیلنگی را به آن وصل کنید تا آب تخلیه‌شده روی زمین نریزد. وقتی آب کاملا خالی شد، شیر تخلیه را ببندید.
 5. آب ورودی و منبع انرژی آبگرمکن (گاز یا برق) را وصل و نهایتا آن را دوباره روشن کنید.

انجام این مراحل معمولا باعث هوگیری کامل دستگاه می‌شود. برای اطمینان از بی‌نقص انجام شدن هواگیری شیر اطمینان آبگرمکن و خود دستگاه می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

آیا شیر فشارشکن آبگرمکن‌تان مشکلی دارد؟

اگر در خانه‌تان آبگرمکن دارید، مهم است مطمئن باشید که تمام اجزای آن به درستی کار می‌کنند. یکی از قطعات مهم آبگرمکن‌ها شیر اطمینان است، که سطح فشار و دما را در محدوده‌ای امن در مخزن نگه می‌دارد.

فراموش نکنید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، به خصوص وقتی صحبت از سیستم‌های گرمایشی می‌شود. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی شیر اطمینان آبگرمکن دیواری بوتان و ...، مطمئن شوید که به طور منظم آبگرمکن را سرویس می‌کنید.

این شامل تخلیه و شست‌وشوی مخزن حداقل یک‌بار در سال می‌شود، تا هرگونه رسوبی که می‌تواند بر عملکرد شیر اطمینان تأثیر بگذارد، از بین برود. علاوه بر این مراقب هرگونه نشتی یا صداهای غیرعادی باشید، چون اینها می‌توانند علائم اولیه شیر بخارشکن معیوب باشند.

در صورتی که متوجه علائم خرابی شیر اطمینان آبگرمکن شدید، می‌توانید از طریق «خدمت از ما» با تعمیرکارهای شهرتان ارتباط بگیرید، قیمت را رایگان استعلام کنید و بهترین را (با توجه به نظرات کاربران و پیشنیه و سوابق خود متخصص) استخدام کنید.

5.0 امتیاز از 1 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین