نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری و نصب رسوب گیر آبگرمکن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری و نصب رسوب گیر آبگرمکن

فیلتر آبگرمکن دیواری کجاست؟ صافی آبگرمکن چیست و به چه دردی می‌خورد؟ این‌ها سوالاتی هستند که از اکثر کاربران سایت ما می‌پرسند.

این دو وسیله از قطعات مهمی هستند که می‌توانند سختی آب را گرفته و مانع ایجاد رسوب شوند یا جلوی ورود ذرات درشت را بگیرند. ما در این مطلب تصمیم داریم در مورد نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری و همچنین نحوه نصب رسوب گیر آبگرمکن با شما عزیزان صحبت کنیم. 

صافی آبگرمکن دیواری چیست؟

صافی آبگرمکن دیواری نوعی توری مخصوص است که در مسیر ورودی آب آبگرمکن قرار می‌گیرد. این صافی می‌تواند ذرات شن و سنگریزه داخل آب را در خود جمع کرده و مانع از ورود آن به داخل آبگرمکن شود. به این ترتیب از انسداد لوله‌های آبگرمکن و کاهش فشار آب جلوگیری می‌شود.

 

صافی آبگرمکن دیواری

 

نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری

در اینجا شما را با نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری آشنا خواهیم کرد. برای اینکار کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 

بستن لوله آبگرمکن

در مرحله اول بای لوله‌های آبگرمکن را بسته و شیر آب گرم را باز بگذارید. با این کار، آب داخل آبگرمکن تخلیه خواهد شد.

 

بیرون آوردن سنسورها

حالا باید قاب آبگرمکن را از آن جدا کرده و تمام سنورهایی که مبدل اولیه و ثانویه مرتبط هستند را جدا کنید.

 

باز کردن ورودی آب سرد

در این مرحله باید با یک آچار مناسب، مهره‌ای که لوله آب سرد را به آبگرمکن وصل کرده را باز کنید. سپس صافی را دقیقا در داخل ورودی آبگرمکن قرار دهید.

 

بستن اتصالات

بعد از اینکه از جای گرفتن صافی داخل ورودی مطمئن شدید، باید لوله را ببندید. این کار را با دقت انجام دهید تا مطمئن شوید هیچگونه نشتی وجود نداشته باشد.

 

نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری

 

نحوه تمیز کردن یا تعویض صافی آبگرمکن دیواری

صافی آبگرمکن بسته به اینکه آب محل زندگی شما چه میزان رسوبات دارد، هر چند وقت یکبار نیاز به تمیز کردن پیدا می‌کند. هرگاه احساس کردید فشار آب گرم کم شده، باید برای تمیز کردن صافی اقدام کنید.

مراحل انجام این کار تا حدود زیادی به نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری شبیه است. شما باید همان مراحل را تا باز کردن ورودی لوله آب سرد دنبال کنید. سپس صافی را بیرون بیاورید و بعد از خالی کردن رسوبات و شستشوی آن، مجددا صافی را به همان شکل سرجای خود قرار دهید. 

در صورتی که متوجه شدید صافی خراب و سوراخ شده و دیگرذرات را در خود نگه نمی‌دارد، باید آن را تعویض کرده و از یک صافی جدید در همان محل صافی قدیمی استفاده کنید.

 

فیلتر ضدرسوب یا سختی گیر آبگرمکن چیست؟

حال که با نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری آشنا شدید، بد نیست در مورد فیلتر ضد رسوب یا همان سختی گیر آبگرمکن هم اطلاعاتی داشته باشید. همانطور که می‌دانید، آب لوله کشی دارای املاح مختلفی مثل کلسیم، آهک، منیزیم، گچ و... است. این املاح هم روی سلامتی انسان تاثیر دارند و هم با جمع شدن روی هم و حرارت دیدن، باعث ایجاد رسوب داخل آبگرمکن و اتصالات می‌شوند.

فیلتر رسوب گیر آبگرمکن یا همان سختی گیر، قطعه‌ای است که یون های مواد معدنی داخل آب را جایگزین و مانع از رسوب گرفتن لوله‌ها یا آبگرمکن می‌شود. علاوه بر این، نوع دیگری از فیلترها هم هستند که به جای جایگزینی، ماهیت یون ها را تغییر میدهند و یا اینکه یون های باردار را جذب کرده و جلوی ورود آن ها به لوله های آبگرمکن را میگیرند.

در بخش بعدی شما را با انواع فیلتر سختی گیر و فیلتر رسوب گیر آبگرمکن آشنا میکنیم.

 

انواع فیلتر ضدرسوب آبگرمکن

برای نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری، از فیلترهای مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌ها و کاربرد خاصی دارند. در اینجا به معرفی این رسوب گیرها خواهیم پرداخت.

 

فیلتر آبگرمکن دیواری کجاست

 

فیلتر آبگرمکن مغناطیسی

در فیلتر مغناطیسی آبگرمکن از یک قطعه آهنربای بسیار قوی استفاده می‌شود. این آهنربا نوعی میدان مغناطیسی به وجود می‌آورد و از این طریق، ساختار مولکولی کریستال‌های کلسیم کربنات را به هم می‌ریزد. به این ترتیب از تشکیل رسوبات جلوگیری خواهد کرد. به عبارت دقیق‌تر باید گفت این فیلتر رسوب‌ها را از بین نمی‌برد، بلکه از تشکیل شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 

فیلتر آبگرمکن الکترونیکی

عملکرد فیلتر الکترونیکی به این صورت است که با استفاده از نیروی برق، نوعی موج الکترومغناطیسی داخل آب آبگرمکن به وجود می‌آورد. این موج باعث از بین رفتن تعادل یون‌های مثبت و منفی داخل آب شده و آن‌ها را کوچکتر می‌کند. به این ترتیب، املاحی که داخل آب هستند نمی‌توانند رسوب تشکیل دهند.

 

فیلتر آبگرمکن پلی فسفات یا رزینی

به این فیلتر، رسوب گیر شیمیایی هم گفته می‌شود. این فیلتر از نوع رزینی بوده و عملکرد پیشرفته‌تری نسبت به فیلتر مغناطیسی دارد. عملکرد فیلتر فسفات به این صورت است که تمام فسفات، کلسیم و منیزیم آب را به خود جذب می‌کند و مانع از ایجاد رسوب در آبگرمکن خواهد شد.

 

فیلتر آبگرمکن پلی مگنت

این فیلتر را می‌توان به عنوان بهترین فیلتر برای رسوب گیری آبگرمکن دیواری در نظر گرفت. اما از آنجایی که قیمت بسیار بالایی دارد، به ندرت از آن استفاده می‌شود. این فیلتر ترکیبی از دو فیلتر مغناطیسی و شیمایی به شمار می‌رود.

عملکرد آن هم به این صورت است که ابتدا آب از مگنت‌هایی که داخل محفظه سختی گیر قرار گرفته‌اند عبور خواهد کرد. در این مرحله قوس مغناطیسی موجود، مولکول‌های آهک موجود در آب را می‌شکنند. در مرحله دوم هم آب از بلورهای پلی فسفات عبور کرده و با برهم خوردن تعادل یون‌های آن، رسوب زدایی خواهد شد.

 

فیلتر ضدرسوب آبگرمکن کجا نصب میشود؟

یکی از پرتکرارترین سوالات کاربران این است که محل نصب فیلتر آبگرمکن دیواری کجاست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهترین جا برای نصب این فیلتر، ورودی آب سرد آبگرمکن است. چرا که در این صورت تمام آبی که به آبگرمکن وارد شده و از طریق آن به لوله‌های دیگر فرستاده می‌شود، بدون رسوب خواهد بود.

 

نحوه نصب رسوب گیر ابگرمکن

 

نحوه نصب فیلتر سختی گیر آبگرمکن دیواری

رسوب گیرهای مغناطیسی و شیمیایی بیشترین کاربرد را دارند. به همین خاطر ما در اینجا، نحوه نصب هرکدام را به صورت جداگانه به شما آموزش می‌دهیم.

 

نصب رسوب گیر آبگرمکن مغناطیسی

برای نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری از نوع مغناطیسی، به صورت زیر عمل می‌کنیم.

  1. ابتدا باید آب داخل آبگرمکن را به همان صورت که در بخش نحوه بستن صافی آبگرمکن دیواری توضیح دادیم، خالی کنید.
  2. حالا فیلتر را روی لوله ورودی آب سرد آبگرمکن قرار داده و نصب کنید.
  3. در دو سر این فیلتر، مهره و واشرهایی برای اتصال آن به لوله ورودی وجود دارد. شما باید این قسمت را با نوار تفلون آب بندی کرده و مهره و واشر را با آچار فرانسه محکم کنید.

 

نحوه نصب رسوب گیر آبگرمکن پلی فسفات

مراحل نصب سختی گیر پلی فسفات به صورت زیر است:

 

قرار دادن نازل داخل مخزن

در مرحله اول به مخزن فیلتر ضدرسوب و لوله‌های مخصوص آن نیاز داریم. داخل لوله‌های مخصوص این سختی گیر، نازل‌هایی پلاستیکی وجود دارند که آب از آن‌ها عبور می‌کند و به آبگرمکن وارد خواهد شد. شما باید لوله را از همان سری که نازل در آن قرار دارد، وارد مخزن کنید.

قبل از اینکه نازل را سرجایش قرار دهید، از سالم بودن و عدم شکستگی آن اطمینان حاصل کنید. همچنین مطمئن شوید که نازل دقیقا در مخزن فیلتر قرار بگیرد.

 

ریختن رزین داخل مخزن

در این مرحله باید رزین را داخل مخزن بریزید. سپس مخزن را به آرامی تکان دهید تا رزین‌ها به صورت یکنواخت پخش شوند.

 

نصب شیر رسوب گیر

در سر دیگر لوله‌ای که نازل را از آن جدا کردیم، یک آب پخش کن وجود دارد. شما باید این آب پخش کن را به پایین شیر رسوب کیر وصل کنید. سپس شیر را روی لوله نازل قرار داده و با دستتان آن را بچرخانید تا محکم شود.

 

نصب فیلتر رسوب گیر

حالا باید لوله‌های ورودی و خروجی آبگرمکن را به شیر فیلتر رسوبگیر وصل کنید. اگر جا انداختن شلنگ‌ها برایتان سخت بود، کمی سر آن‌ها را با یک حرارت ملایم گرم کنید تا منبسط شوند. حالا سختی گیر روی آبگرمکن نصب شده و آماده استفاده است.

 

تعویض فیلتر آبگرمکن دیواری

فیلتر آبگرمکن هرچندوقت یکبار نیاز به تعویض دارد. زمان تعویض هر فیلتر بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود.

  • فیلترهای پلی فسفات باید هر 12 ماه یکبار عوض شوند. البته منظور از تعویض این فیلترها این است که نمک رزین داخل آن را عوض کنید. برای اینکار باید فیلتر را از روی شیر ورودی باز کرده و رزین داخل مخزن آن را با رزین‌های جدید جایگزین کنید.
  • در مورد فیلترهای مغناطیسی اینطور نیست و این فیلترها طول عمر بیشتری دارند. در واقع این فیلترها زمانی نیاز به تعویض پیدا می‌کنند که آسیب فیزیکی دیده باشند. در این صورت باید فیلتر جدیدی خریداری کرده و همان مراحل نصب فیلتر را تکرار کنید. در عوض لازمست تا مخزن لیوانی این فیلترها را سالی یکی دوبار باز کنید و تمییز بشویید.

 

مزایای نصب فیلتر رسوب گیر

 

مزایای نصب فیلتر ضدرسوب آبگرمکن

تا به اینجا در خصوص نحوه نصب رسوب گیر ابگرمکن، تعویض و تمیز کردن آن با شما صحبت کردیم. اما مزایای نصب فیلتر رسوب گیر چیست و چرا باید این قطعه را نصب کرد؟ در پاسخ به این سوال، می‌توان مزایای زیر را نام برد:

  • این صافی باعث افزایش طول عمر آبگرمکن شما می‌شود.
  • سلامت کلی بدن شما را به دلیل کاهش رسوبات آب حفظ خواهد کرد.
  • باعث کاهش هزینه‌های مصرفی می‌شود.
  • از خراب شدن لوله‌ها و اتصالات جلوگیری می‌کند.
  • از کم شدن فشار آب جلوگیری می‌کند.

در این مطلب سعی کردیم در مورد نحوه باز کردن، تمیز کردن و بستن صافی آبگرمکن دیواری با شما عزیزان صحبت کنیم. همچنین در خصوص نحوه نصب رسوب گیر آبگرمکن هم اطلاعاتی به شما ارائه دادیم. با نصب این دو قطعه می‌توانید آب وارد شده به آبگرمکن را رسوب زدایی کرده و مانع از ورود رسوبات به داخل آبگرمکن و لوله‌ها شوید. 

در صورت تمایل می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن، نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری را برای شما انجام دهند.

5.0 امتیاز از 1 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین