نماد اعتماد الكترونیكی یا ای نماد (enamad) چیست؟

ثبت درخواست " طراحی سایت "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نماد اعتماد الكترونیكی یا ای نماد (enamad) چیست؟

نماد اعتماد الكترونیكی چیست "enamd"

اینترنت فضایی بسیار گسترده و بزرگ است و همانگونه که ویژگی‌های مثبت زیادی دارد ویژگی‌های منفی نیز دارد. کی از شایع ترین اتفاقات در فضای اینترنت کلاه برداری و یا ارائه خدمات نامناسب به مشتریان است. برای جلوگیری از این مشکلات در ایران سازمان مرکز توسعه تجارت الکترونیک که زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن، تجارت است، سایتی به نام نماد اعتماد الکترونیک ایجاد کرده که افرادی که می‌خواهند از سایتی خرید اینترنتی انجام باید به لوگو آن توجه کنند. با کیلک کردن بر روی لوگو نماد الکترونیک صفحه‌ایی برای شما باز می‌شود که در آن مشخصات کامل شخص و یا شرکت دارنده سایت وجود دارد. در ادامه مطالب بیشتری در باره نماد اعتماد الکترونیک بخوانید.

کارشناسان پلیس فتا گفتند: با توجه به رشد روز افزون فعالیت‌های اقتصادی در حوزه فضای مجازی امروزه شاهد استفاده از فروشگاه الکترونیکی به منظور تأمین نیازهای کاربران در سطح اینترنت هستیم. متأسفانه کاربران به هشدارهای پلیس فتا در این خصوص توجه نکرده‌اند و همچنان از فروشگاه‌هایی که دارای اعتبار لازم نیستند خرید کرده و بسیاری از آنها با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

عدم توجه به تذکر پلیس فتا در خصوص خریدهای اینترنتی موجب شده تا بعد از اینکه فرد از یک وب‌سایت غیر معتبر خرید کرده و وجه را از طریق درگاه الکترونیک یکی از بانک‌های عضو شتاب پرداخت می‌نماید؛ حتی بعد از گذشت ماه‌ها موفق به دریافت کالا و یا خدمات خریداری شده نگردیده و با پیگیری‌های وی وجه پرداختی نیز مسترد نشده است، از این رو پلیس فتا به کلیه کاربران اینترنتی که قصد خرید الکترونیکی را دارند، توصیه اکید می‌کند تا از فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن تجارت هستند خرید نمایند.

 

فروشگاه های دارای نماد اعتماد الکترونیکی

 

کلیه کاربران می توانند لیست فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی می‌باشند را از سایت enamad.ir دریافت نمایند.

 

چرا نماد اعتماد الکترونیک مهم است؟

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار های اینترنتی به شرح ذیل می باشند :

شناسایی مالك کسب و کار و امكان مراجعه در صورت بروز اشكال.
كامل و صحیح بودن اطلاعات كالا یا خدمات ارائه شده.
گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش.
واضح بودن روند برگرداندن كالا و بازپس گیری پول.
محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران.
تایید امنیت سایت توسط یك موسسه و مركز ملی اعتماد.

طبق مطالعات انجام شده تائید کسب و کار اینترنتی توسط یك موسسه و مركز ثالث ، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار اینترنتی را دارد. در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شود، می تواند برای شكایت از کسب و کار اینترنتی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید.

همانگونه که گفته شد در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی که زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن، تجارت است مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد.

 

حذف نماد اعتماد

 

اعطای نماد اعتماد الكترونیكی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند كردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شكل یك علامت در سایت‌هایی كه از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص برای کسب کارهایی که به صورت مستقیم با مشتریان خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

خریداران می بایست با جستجو در فهرست وب سایت های مورد تایید، از صحت ”نماد اعتماد الكترونیكی” به نمایش درآمده در وب سایت ها اطمینان حاصل کنند.

 

ضرورت اخذ نماد اعتماد الکترونیکی:

با اعلام شرایط اخذ نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد ) برای فروشگاه های اینترنتی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت این طور می توان نتیجه گرفت که در جهت اعتماد سازی، بالا بردن ضریب امنیت، ساماندهی و رسمیت بخشی به فعالیت این فروشگاه ها و ایجاد رقابت سالم در کاهش قیمت ها و ارتقای سطح کیفیت فروش کالا و ارائه خدمات مناسب به مصرف کنندگان خریدار از فروشگاه های اینترنتی اخذ نماد اعتماد الکترونیکی نه تنها لازم بلکه ضروری است.

با اخذ نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که گرفتن خود ای نماد لازمه صدور پروانه کسب برای فروشگاه های الکترونیکی می باشد، اعتماد خریداران برای خرید از این فروشگاه ها افزایش می باید و با توجه به رعایت ضوابط قانونی و ثبت اطلاعات آنها در مراجع رسمی و در نهایت نظارت بر فروشگاه ها، مصرف کنندگان با اطمینان بیشتری نسبت به خرید کالا یا استفاده از خدمات اینترنتی اقدام خواهند نمود و با افزایش اطلاعات مصرف کننده برای استفاده از کالا و خدمات امکان وجود بازار کاذب قیمت ها کاهش خواهد یافت.

به همراه نظام مندشدن فروشگاه های اینترنتی، تخلفات احتمالی در زمینه های کیفیت کالاها، امنیت در فروش، تحویل به موقع کالا، ضوابط بازپس گیری کالا و. . . کاهش و جلوگیری خواهد شد و حتی بخشی از فعالیت های خرده فروشی کشور در مبادلات داخلی به اجراء در خواهد آمد.

 

چگونه به نماد اعتماد الكترونیكی نشان داده شده در یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟

مطابق با گفته کارشناسان سازمان توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی ای نماد در کشور اگر تصویری از لوگوی نماد اعتماد الكترونیكی در وب سایت یک کسب و کار اینترنتی را مشاهده کردید، برای اطمنیان و امنیت بیشتر لازم است به این نکات توجه کنید:

  1. با کلیک کردن بر روی تصویر لوگوی ای نماد، صفحه مجوز مربوطه را مشاهده کنید.
  2. مطمئن شوید صفحه ای که مشاهده می کنید، صفحه اصلی مرورگر شماست و نه یک عکس و تصویر از یک مرورگر.
  3. دقت داشته باشید که صفحه مجوز حتما باید با آدرس enamad.ir آغاز شده باشد.
  4. حتما آدرس اینترنتی (URL) سایت فروشگاه یا بازار الکترونیکی با آدرسی که در این صفحه معرفی می شود یکسان باشد.
  5. دامنه وب سایت فروشگاه مورد نظر خود را در فهرست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الكترونیكی منتشر شده در سایت ای نماد به آدرس enamad.ir جستجو کنید.

 

اگر در فروشگاه اینترنتی مغایرتی مشاهده شود چه کنیم:

  1. در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در اطلاعات فروشگاه می توانید موضوع را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گزارش دهید.
  2. در آخر صفحه مجوز، لینک ارسال هرگونه گزارش تخلف قرار داده شده که شما می توانید هرگونه شکایت یا تخلف فروشگاه را از طریق آن به مرکز توسعه تجارت الکترونیک گزارش کنید.

 

دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی

 

چند نکته کوتاه پیرامون مجوز فعالیت کسب و کارهای اینترنتی

  • فروشگاه های اینترنتی هنگام ارائه کالا یا خدمات به شما باید به مفاد تعهدنامه ای که نزد مرکز توسعه گذاشته اند پایبند باشند. لینک این تعهد نامه برای دسترسی همگان در صفحه مجوز نماد اعتماد الكترونیكی گذاشته شده است.
  • مجموعه ای از قوانین و مقررات مورد نیاز مصرف کنندگان برای انجام خریدهای اینترنتی در صفحه اصلی پرتال نماد اعتماد الکترونیکی در اختیار شما قرار گرفته است.
  • با مطالعه و آگاهی از قوانین در خریدهای خود موارد قانونی را از فروشندگان درخواست کنید.

 

با وجود رقبای فراوان در بازار امروزی، فرصتی برای تعلل کردن باقی نمی‌ماند. اگر شما دارای فروشگاه الکترونیکی هستید دست روی دست نگذارید، چرا که مشتریان‌تان سراغ رقبای شما را خواهند رفت. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی می توانید اقدام به ثبت درخواست خود در پرتال ای نماد کنید.

سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را با ستاره‌های نماد اعتماد الکترونیکی نشان می‌دهند. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است؛ "خدمت از ما" نیر دارای نماد اعتماد الترنیک است که نماد اعتماد الکترونیکی آن 2 ستاره می باشد. اگر به پایین این صفحه بروید می‌توانید نشان اعتماد الکترونیکی سایت خدمت از ما را مشاهده کنید.

 

چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

 

برای اعتماد و اطمینان به یک سایت اینترنتی نشانه‌ها و سازمان‌های دیگری نیز هستند مانند نشانه ملی ثبت رسانه‌های دیجیتال، نشان اتحادیه کسب و کارهای مجازی و نشان انجمن صنفی کسب کار مجازی. "خدمت از ما" تمام چهار مورد نشان اطمینان از یک فروشگاه اینترنتی را دارا می‌باشد که شما در پایین تمام صفحات می‌توانید آن را مشاهده بکنید.

4.5 امتیاز از 1628 رای


طراحی سایت
برای سرویس طراحی سایت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین