علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ

ثبت درخواست " تعمیر لپ تاپ "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ

پیدا کردن علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ یعنی پایان نگرانی از خاموش شدن ناگهانی دستگاه‌تان و وابستگی به پریز برق. البته کامل شارژ نشدن باتری لپ تاپ هم مشکل مشابه دیگری است، که به همان اندازه می‌تواند آزاردهنده باشد.

از آنجا که این اتفاق مهمترین قابلیت لپتاپ شما (یعنی قابل حمل بودن) را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در این مقاله قصد داریم هر علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10 (یا نسخه‌های قدیمی‌تر) و روش رفع آن را بررسی کنیم.

تفاوتی ندارد به دنبال علت شارژ نشدن کامل باتری لپ تاپ asus باشید یا دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ برندهای دیگر؛ در ادامه کلیه دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ hp، لنوو، دل، سونی و ... بررسی می‌کنیم تا دقیقا مشکل این قطعه را پیدا کنید.

 

علت شارژ نشدن لپ تاپ

 

چرا باید علت شارژ نشدن لپ تاپ را سریع پیدا کنیم؟

وقتی برای استفاده از لپ‌تاپ‌تان همیشه به آداپتور و پریز برق احتیاج داشته باشید، متاسفانه احتمال آسیب رسیدن به شارژر و آداپتور دستگاه نیز بالا می‌رود. آداپتور معیوب هم خود می‌تواند علت شارژ نشدن لپ تاپ شما باشد.

آداپتور ممکن است کاملا از کار بیفتد؛ یا بدتر از آن، قطع و وصل داشته باشد. این اتفاق نه تنها می‌تواند علت شارژ نشدن لپ تاپ باشد، بلکه می‌تواند به زودی علت مشکلات جدی‌تر هم باشد! فراموش نکنید که وجود ایراد در منبع تغذیه دستگاه می‌تواند سرآغاز انواع و اقسام اتفاقات ناخوشایند برای شما و رایانه‌تان باشد.

از نقش احتمالی آداپتور در علت شارژ نشدن لپ تاپ که بگذریم، ایرادهای سخت‌افزاری و حتی نرم‌افزاری هم می‌توانند منجر به شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما شوند. در ادامه این حالت‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

 

دلایل رایج شارژ نشدن باتری لپ تاپ

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ همیشه یک مورد مشخص و سرراست نیست. در این بخش رایج‌ترین دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10 یا کامل شارژ نشدن آن را معرفی می‌کنیم.

 

عمر باتری لپ تاپ رو به اتمام است

اولین مضنون علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ خود باتری و مشکلات احتمالی آن است. عمر این قطعه به دلایل گوناگون و در بازه‌های زمانی مشخصی تمام می‌شود. شارژ و دشارژ نادرست، شوک‌های فیزیکی شدید، دماهای بالا و یا صرفا استفاده برای مدت طولانی (چندسال) می‌تواند عمر این قطعه را به پایان برساند.

اگر باتری کاملا از کار افتاده باشد (اصطلاحا مرده باشد)، احتمالا با مشکل علت شارژ نشدن لپ تاپ مواجه می‌شوید. اما اگر صرفا شارژ و دشارژهای متعدد ظرفیت آن را کاهش داده باشد، احتمالا با کامل شارژ نشدن باتری لپ تاپ روبه‌رو خواهید شد.

در این حالت برای برطرف کردن علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌توانید خیلی راحت آن را تعویض کنید، یا اینکه به متخصص مراجعه کنید و ببینید آیا امکان تعمیر سلول‌ها وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات کالیبره کردن باتری لپ تاپ می‌تواند مشکل شارژ نشدن باتری را رفع کند، گاهی هم تعویض تنها راه حل است.

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10

 

بررسی وضعیت اتصالات لپ تاپ

مشکلات باتری معمولا به تدریج خود را نشان می‌دهد، اما اگر یک روز لپ‌تاپ‌تان را روشن کردید و دیدید که باید علت شارژ نشدن لپ تاپ را پیدا کنید، بهتر است ابتدا سراغ اتصالات آن بروید.

قطع و وصل شدن شارژ باتری لپ تاپ می‌تواند دلیل این ایراد باشد، اما قطعی کابل، اتصالی پریز و یا آسیب دیدن کانکتور هم می‌توانند علت شارژ نشدن لپ تاپ باشند. از سلامت هریک از این بخش‌ها اطمینان حاصل کنید تا بفهمید مشکل کجاست.

مثلا برای پیدا کردن دلیل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌توانید پریز را با یک دستگاه دیگر تست کنید؛ و با اهم‌متر از سلامت شارژر و آداپتور مطمئن شوید. همچنین، کابل‌ها را چک کنید و ببینید آیا نشانه‌ای از پارگی یا کشیده شدن روی آنها دیده می‌شود یا خیر.

برای اینکه دوباره چنین مشکلاتی تبدیل به علت شارژ نشدن لپ تاپ شما نشود، توصیه می‌کنیم کابل‌ها را زیر چیزی قرار ندهید، و نگذارید مچاله شوند و گره بخورند.

 

مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ بیشتر از 80 درصد

 

بهم ریختن تنظیمات لپ تاپ

اگر کمی خوش‌شانس باشید، ممکن است علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ صرفا بهم ریختن تنظیمات ویندوز آن باشد. برای اینکه ببینید آیا واقعا مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10 یا 8 همین اتفاق است یا خیر، باید تنظیمات پاور دستگاه را طبق مراحل زیر بررسی کنید:

 • ابتدا Control Panel دستگاه را باز کنید. روی قسمت Power Option کلیک کنید، و در پنجره نمایش داده شده گزینه Change plan setting را انتخاب کنید.
 • حالا گزینه Change advanced power setting را انتخاب کنید.
 • در تب Advanced setting، گزینه Battery را انتخاب کنید، و سپس Low battery level را در حالت ۱۰ تا ۱۵ درصد قرار دهید.
 • اگر هم پیش‌تر تنظیمات دستگاه را تغییر داده‌اید، با انتخابRestore Default Settings to This Plan می‌توانید همه تنظیماتی که دستکاری کرده‌اید را به حالت اول بازگردانید.

اگر علت شارژ نشدن لپ تاپ احیانا نرم‌افزاری باشد، با همین کار ساده مشکل برطرف خواهد شد. اما اگر همچنان شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10 یا 8 برطرف نشد، راه‌های بعد را امتحان کنید.

 

دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ

 

داغ شدن بیش از حد باتری لپ تاپ

یکی از اتفاقاتی که معمولا خود را به شکل علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ نشان می‌دهد، داغ شدن باتری دستگاه است. اگر باتری دستگاه‌تان داخلی است و عادت ندارید آن را از مدار خارج کنید، حتما نسبت به دمای این قطعه حساس باشید.

اگر حس می‌کنید باتری بیش از حد داغ شده است، دستگاه را خاموش کنید. اگر مجبور به ادامه کار با لپ تاپ هستید و باتری از نوع خارجی است، باتری را پس از خاموش کردن لپ تاپ از آن خارج کنید و به ادامه کارتان بپردازید. این امر تا حد زیادی به خنک شدن باتری کمک می‌کند.

پس از آن نیز برای برطرف کردن علت شارژ نشدن لپ تاپ باید دلیل بیش از حد داغ شدن این قطعه را پیدا کنید. اگر اهم‌متر سلامت باتری را تایید کرد، آداپتور و شارژر را تست کنید.

 

 داغ شدن بیش از حد علت شارژ نشدن کامل لپ تاپ

 

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ برندهای مختلف

گزارش‌هایی که کاربران دستگاه‌های یک برند خاص از علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌دهند، بعضا با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. در این بخش علت شارژ نشدن لپ تاپ برند‌های متفاوت را کوتاه بررسی می‌کنیم.

 

علت شارژ نشدن کامل باتری لپ تاپ asus

طبق چیزی که برند ایسوس در وبسایت خود می‌گوید: «در شرایط استفاده معمولی و در دمای محیط (25 درجه سانتی‌گراد)، انتظار می‌رود باتری لیتیوم یونی 300 سیکل (یا حدود یک سال) بدون مشکل شارژ و دشارژ شود. پس از آن ظرفیت باتری به 80 درصد ظرفیت اولیه کاهش می‌یابد.»

بنابراین، دلیل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ برند asus را می‌توان استفاده زیاد (بیشتر از 300 سیکل) دانست، که منجر به فرسوده شدن این قطعه می‌شود.

اگر لپ تاپ‌تان را به تازگی تهیه کرده‌اید و از سالم بودن باتری مطمئن هستیم، از روش‌های یادشده در همن مطلب برای برطرف کردن دلیل دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ ایسوس استفاده کنید. مراجعه به نمایندگی‌های ASUS هم تصمیم هوشمندانه‌ای است.

 

علت شارژ نشدن کامل باتری لپ تاپ asus

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ hp

طبق تست‌های انجام‌شده، به نظر می‌رسد باتری‌های HP بین 3 تا 10 ساعت (پس از شارژ کامل) دوام می‌آورند. البته این زمان به ظرفیت و میزان و نوع استفاده شما از آن هم به شدت وابسته است. همچنین، گفته می‌شود که به طور کلی طول عمر این باتری بین 2 تا 4 سال (یا 1000 چرخه شارژ و دشارژ) است.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد تمام شدن عمر باتری تا مدت‌ها نمی‌تواند علت شارژ نشدن لپ تاپ hp شما باشد. پس اگر با مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ hp مواجه شدید، شاید بد نباشد ابتدا موارد نرم‌افزاری را چک کند.

 

مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ dell

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ لنوو

باتری‌های این دستگاه هم دوام و عمر قابل توجهی از خود نشان می‌دهند، اما در برابر مشکلات رایجی که علت شارژ نشدن لپ تاپ‌اند، کاملا رویین‌تن نیستند. اگر باتری خارجی است و یه راحتی نمی‌توانید آن را تست کنید، حتما از متخصص کمک بگیرید تا سایر قطعات داخلی دستگاه آسیب نبینند.

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ لنوو چیزی خارج از دلایلی که در این لیست به آنها پرداختیم نیست؛ درست مانند مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ dell، سونی و غیره.

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ لنوو

 

دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ

یکی دیگر از مشکلات رایجی که باعث می‌شود افراد به فکر عیب‌یابی باتری دستگاه بیفتند، مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ بیشتر از 80 درصد است. علت 100 درصد شارژ نشدن باتری لپ تاپ چه چیزی می‌تواند باشد؟

در این حالت، مهمترین عامل فرسودگی باتری لپ تاپ است؛ مخصوصا اگر شارژ دستگاه هم با سرعت زیادی تخلیه می‌شود. حتما قطعه را تست کنید تا بتوانید برای تعمیر یا تعویض آن تصمیم بگیرید.

البته 100 درصد شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌تواند علت نرم‌افزاری هم داشته باشد. برای بررسی این مورد باید تنظیمات مشخص‌شده برای شارژ باتری در قسمت Battery life control را بررسی کنید، و مطمئن شوید که علت شارژ نشدن لپ تاپ معیوب بودن باتری سالم نیست.

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 8

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10

اگر پس تعویض ویندوز لپ تاپ با مشکلاتی مانند وصل نشدن شارژ و در واقع تشخیص ندادن آن توسط لپ تاپ مواجه شده‌اید، این بخش برای شماست. در این حالت با تغییر یکسری تنطیمات در ویندوز می‌توانید مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را برطرف کنید:

 • وارد پنجره Device Manager شوید. این پنجره را هم می‌توانید از قسمت جستجوی ویندوز پیدا کنید، و هم با راست کلیک کردن روی منوی استارت و سپس انتخاب گزینه Device Manager.
 • در پنجره‌ای که باز می‌شود، روی گزینه Batteries کلیک کنید تا زیرشاخه‌های آن مشخص شود. بین زیرشاخه‌ها می‌توانید گزینه‌های Microsoft AC Adapter وMicrosoft ACPI-Compliant Control Method Battery را ببینید.
 • روی هریک از این گزینه‌ها راست-کلیک، و سپس گزینه Uninstall device را انتخاب کنید. با اینکار درایورهای باتری حذف خواهند شد. اما لازم نیست نگران باشید، زیرا این درایورها به محض ری‌استارت کردن لپ‌تاپ به صورت خودکار شناسایی و نصب خواهند شد.
 • لپ‌تاپ خود را خاموش کرده، و کابل برق آن را جدا کنید. باتری را هم از دستگاه خارج کنید.
 • حالا باتری را دوباره در جای خود قرار دهید، و لپ تاپ را روشن کنید.
 • روی آیکون باتری در system tray که کلیک کنید، خواهید دید که علامت اتصال باتری به برق نمایان شده و باتری در حال شارژ است.

 

رفع مشکل no battery is destected در لپ تاپ

 

معمولا از این ایراد در یافتن علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ به دلیل تعویض ویندوز به مشکل no battery is detected یاد می‌شود، که به همین طریق قابل برطرف می‌شود.

نکته: اگر باتری دستگاه شما داخلی است و تجربه و تخصص کافی برای خارج کردن آن را ندارید، رفع علت شارژ نشدن لپ تاپ را به یک متخصص معتبر بسپارید.

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ hp

 

اقدامات مهم برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

تا اینجا علت شارژ نشدن لپ تاپ در موقعیت‌ها و دستگاه‌های مختلف را بررسی کردید. در این بخش قصد داریم اقدامات موثر برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را به طور کلی و کوتاه مرور کنیم:

 • شارژ را از برق خارج کنید؛ اگر وقتی شارژر را یه دستگاه وصل می‌کنید برق وارد دستگاه نمی‌شود و اتفاقی نمی‌افتد، سریعا شارژر را جدا کنید و آن را به یک پریز دیگر بزنید. سپس، وقتی جریان برق برقرار شد، باتری را خارج کنید؛ دکمه پاور را برای چندثانیه نگه دارید، دوباره باتری را جا بیندازید، و نهایتا دستگاه روشن کنید.
 • کابل شارژر را تست کنید؛ همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، برای علت شارژ نشدن لپ تاپ کابل‌ها را خوب بررسی کنید. پیچ خوردگی، فرورفتگی، پارگی و ... همه می‌توانند جلوی درست شارژ شدن دستگاه را بگیرند.

 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ سونی

 

 • دمای لپ تاپ را پایین بیاورید؛ با استفاده از لپ تاپ درشرایطی با دمای پایین و تهویه مناسب، از بالا رفتن دمای آن جلوگیری کنید. داغ شدن لپ تاپ می‌تواند منجر به تخلیه سریع باتری و حتی آسیب به آن شود.
 • دستگاه را بدون باتری روشن کنید؛ لپ تاپ را خاموش کنید، و باتری آن را در بیاورید. اگر دستگاه بدون باتری روشن شد، حتما باتری مشکلی دارد؛ وگرنه کابل معیوب شده است.
 • شارژر را عوض کنید؛ بالاتر هم اشاره کردیم که در بیشتر مواقع علت شارژ نشدن لپ تاپ از وجود ایراد در شارژر ناشی می‌شود. پیش از تست و تعمیر باتری، حتما ابتدا وضعیت شارژر را مشخص کنید.
 • تنظیمات ویندوز را بررسی کنید؛ تغییر تنظیمات عادی ویندوز، غیر فعال شدن درایورهای باتری و تغییرات از این دست هم می‌توانند عملکرد عادی باتری آن را دچار مشکل کنند.

 

رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

 

علت شارژ نشدن لپ تاپ برطرف نشد؟

اگر هیچکدام از این ترفندها مشکل شما را رفع نکرد، شاید وقت آن باشد که از یک تعمیرکار قابل اعتماد کمک بگیرید.

با توجه به اینکه این دستگاه‌ها روز به روز در حال پیشرفته‌تر شدن هستند، مدام حساس‌تر می‌شود، و نمونه‌های مدرن همگی از باتری‌های داخلی استفاده می‌کنند، بیش از پیش اهمیت دارد که برای رفع علت شارژ نشدن لپ تاپ و سایر مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از متخصصان کمک گرفت.

با ثبت سفارش‌تان در اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» می‌توانید بهترین‌های این حوزه را در شهرتان پیدا کنید.

4.5 امتیاز از 1354 رای


تعمیر لپ تاپ
برای سرویس تعمیر لپ تاپ از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین