بررسی دلایل از کار افتادن آب پاش برف پاک­ کن خودرو

ثبت درخواست "تعمیر ماشین"
بررسی دلایل از کار افتادن آب پاش برف پاک­ کن خودرو

آب پاش برف پاک ­کن خودرو، از آن دسته قطعات بسیار ضروری در اتومبیل است که ما به کمک آن می‌توانیم شیشه­‌های تمیز و شسته شده­‌ای داشته باشیم. دلایل مختلفی موجب گرفتگی آب پاش برف پاک کن خودرو می‌شود از جمله این دلایل می‌توان به عدم استفاده از آب پاش به مدت طولانی و یا استفاده از آب شهری بجای شیشه شور اشاره کرد.

شاید شما تجربه کرده‌اید که در هنگام رانندگی یا حتی زمانیکه ماشین خود را در خیابان پارک کردید چیزی بر روی شیشه ماشین شما ریخته شده و لکه‌ای ایجاد کند. که این لکه مانع از دید درست شما هنگام رانندگی می‌شود. در این مواقع با کمک آب پاش برف پاک کن خودرو می­‌توانید شیشه ماشین خود را تمیز کنید.

 

آب پاش پراید

 

با ما همراه باشید تا شما را با نحوه کارکرد آب پاش برف پاک ­کن خودرو و مواردی که باعث بروز مشکل در عملکرد صحیح آن می­‌شوند آشنا کنیم.

 

اجزا تشکیل دهنده برف پاک کن خودرو:

  1. پمپ
  2. موتور الکتریکی
  3. بازو (که به آن تیغه برف­کن هم می­‌گویند)

حرکت رفت و برگشتی این قطعات باعث تمیز شدن شیشه خودرو می­‌شود.

  1. آب پاش (که خود شامل: یک سوئیچ – ماژور کنترل – موتور – پمپ)

 

تنظیم آب پاش پراید

 

نحوه کارکرد آب پاش برف پاک­ کن خودرو:

در بعضی از خودروها، پمپ آب پاش خودرو دارای یک فیوز جداست و به صورت مستقل کار می‌کند. درصورتیکه برف پاک کن شما به خوبی کار نمی­‌کند در ابتدا باید فیوز آن را بررسی کنید.

برای این کار موتور ماشین را خاموش و سوئیچ را باز نگه دارید. در این حالت باید صدای پمپ آب پاش برف پاک ­کن خودرو را بشنوید و همزمان آب بر روی شیشه پاشیده شود.

 

تعویض چشمی آبپاش پراید

 

دلایلی که سبب خارج نشدن آب از پمپ آب پاش برف پاک کن خودرو می­‌شود عبارتند از:

  • آب و هوا

مایع درون مخزن شیشه شور ممکن است تحت تاثیر کاهش دما و هوای سرد، درون مخزن و یا شلنگ و سایر مسیرها یخ بزند. در این حالت ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا مایع درون مخزن دوباره به حالت مایع برگردد و قابل استفاده شود. در صورت استفاده از شیشه شورهای مرغوب موجود در بازار می­‌توانید مانع از یخ ­زدگی این مایع شوید.

 

  • گرفتگی آب پاش برف پاک­ کن خودرو

گرفتگی مجرا و دهانه برف پاک کن از دلایلی است که سبب می­‌شود آب از پمپ خارج نشود. حتی یک گرفتگی ساده می‌تواند باعث بسته شدن مجرای آب شود که در این شرایط شیشه شور به خوبی روی شیشه اسپری نمی­‌شود.

 

  • خالی شدن مخزن آب پاش برف پاک کن خودرو

خالی شدن و همچنین پر نبودن مخزن یکی دیگر از دلایل خارج نشدن آب از پمپ است. توجه کنید که گاهی ممکن است چراغی که میزان مایع شیشه شور را نشان

می‌­دهد به درستی کار نکند. در این شرایط تنها راه  اطمینان از وجود شیشه شور و بررسی میزان آن از طریق چک کردن خود مخزن امکان­پذیر است. در این شرایط تنها باید مخزن را از مایع شیشه شور پر کنید تا این قطعه به درستی کار کند.

 

  • نشتی شلنگ مخزن و یا قطع شدن آن

گاهی حتی در شرایطی که به تازگی مخزن را از مایع شیشه شور پر کردید متوجه می­‌شوید که مخزن خالی شده است. در این شرایط ممکن است اتصالات و شلنگ مخزن دارای نشتی باشد. در صورت وجود نشتی لازم است شلنگ را تعویض نمایید تا بتوانید از شیشه شور خودرو استفاده کنید. همچنین گاهی ممکن است نشتی از خود مخزن باشد، که در این شرایط ضروری است که مخزن را تعویض نمایید.

 

تنظیم چشمی شیشه شور 206

 

نگهداری:

همواره هزینه و مشکلات، نگهداری درست و صحیح وسایل در مقابل تعمیر و سرویس آنان کمتر است. برای نگهداری صحیح از آب پاش برف پاک کن خودرو در ابتدا همیشه باید هوشیار باشید تا مخزن آن هیچ وقت خالی نباشد زیرا گرمای موتور توسط مخزن جذب شده و منجر به گرمادیدگی و کاهش عمر آن می‌شود.

همچنین استفاده از آب شهری باعث ایجاد رسوب و گرفتگی در مخزن و شلنگ آب پاش برف پاک کن خودرو می‌شود. حتما هر چند وقت یک بار مخزن را تمیز کنید تا رسوب‌های موجود از ظرف خارج شوند.

 

همان­طور که گفته شد کار نکردن آب پاش برف پاک کن خودرو از دلایل کوچکی ناشی می‌شود که با رسیدگی به موقع، به آسانی و با هزینه کم قابل حل است. در صورتیکه مشکل آب پاش برف کن خودرو شما با استفاده از روش های گفته شد رفع نشد، شما می­‌توانید با کمک متخصصان شرکت "خدمت از ما" در اسرع وقت مشکل خود را حل نمایید.

 

 

تعمیر ماشین
برای سرویس تعمیر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading