هواگیری موتورخانه شوفاژ

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
هواگیری موتورخانه شوفاژ

هواگیری موتورخانه شوفاژ، هواگیری پکیج، هواگیری شوفاژ و هواگیری رادیاتور همگی به یک منظور انجام می‌شوند و آن هم مشکل در سیستم موتورخانه شوفاژ و یا خود شوفاژ و پکیج می‌باشد. هواگیری موتورخانه شوفاژ باید به صورت دوره ای انجام گیرد. دوره هواگیری شوفاژ نباید نوسان زیادی داشته باشد. اجرای این اقدامات پس از نصب موتورخانه و تجهیزات وابسته به آن مثل، نصب رادیاتور شوفاژ و راه اندازی و نصب پکیج در تعمیر و نگهداری این وسایل گرمایشی تاثیر بسزایی دارد. 

به عنوان مثال اگر شما هواگیری موتورخانه شوفاژ را به صورت 6 ماهه انجام می‌دهید و چند دوره را گذراندید، اگر این دوره به هم بریزد به احتمال زیاد مشکلی در سیستم موتورخانه شوفاژ بوجود می‌آید. به همین دلیل سیستم موتورخانه باید طبق نقشه موتورخانه شوفاژ توسط افراد متخصص بررسی گردد.

نشانه‌های نیاز به هواگیری موتورخانه شوفاژ چیست؟

با سرد شدن هوا کم کم باید به فکر راه اندازی سیستم گرمایشی و  تنظیم شوفاژ باشیم. برای جلوگیری از مشکلات می‌توان راه اندازی سیتسم گرمایشی را به دست سرویس کار موتورخانه شوفاژ سپرد. اما باید بدانیم که چه زمان نیاز به هواگیری موتورخانه شوفاژ داریم که در ادامه چند مورد را بررسی کرده ایم.

 1. هنگامی که سیستم گرمایش روشن است ولی شوفاژها گرم نمی‌شوند. یکی از اقدامات موثر، هواگیری دوره‌ای آن است. گاهی اوقات بعد از هواگیری هم، شوفاژ گرم نمی شود که می‌توانید برای دانستن دلایل آن به محتوای علت گرم نشدن شوفاژ مراجعه کنید.
 2. هنگامی که قسمتی از شوفاژ گرم و قسمتی دیگر سرد بوده، نیاز به هواگیری موتورخانه شوفاژ حس می‌شود.
 3. هنگامی که بعد از مدت طولانی نیاز به استفاده از شوفاژ احساس می‌گردد.

 

علت بوجود آمدن هوا در سیستم و نیاز به هواگیری موتورخانه شوفاژ چیست؟

یکی از تجهیزاتی که در سیستم موتورخانه استفاده شده است، منبع دوجداره می باشد که وظیفه آن تامین آب گرم مصرفی ساختمان است. ممکن است این منبع دچار گرفتگی هوا شود، زمانی که موتور خانه نتواند آب کم شده از سیستم را به طو کامل برگرداند، هوا به داخل بخش های مختلف تاسیسات از جمله منبع دوجداره نفوذ می کند و این اتفاق باعث عملکرد بد موتورخانه می شود، در چنین شرایطی نیاز به هواگیری موتورخانه شوفاژ و یا همان منبع دوجداره موتورخانه می‌باشد.

 

روشن کردن شوفاژ موتورخانه

 

در حالت کلی یکی از اقداماتی که در راستای سرویس موتورخانه ، تنظیم شوفاژ و همین طور رفع برخی مشکلات در خدمات تعمیر موتورخانه و تجهیزات وابسته به آن مثل تعمیرشوفاژ ، عیب یابی و تعمیر پکیج صورت می‌گیرد،هواگیری موتورخانه شوفاژ ، بررسی ایرادات و در نهایت هواگیری شوفاژ است. 

 

انواع نحوه هواگیری موتورخانه شوفاژ چیست؟

یه طور کلی دو روش برای هواگیری موتورخانه یا همان منبع دوجداره وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

 • هواگیری به روش اتوماتیک: در این روش از یک شیر هواگیری (شیر ارونت) استفاده می‌شود که این شیر به صورت اتوماتیک هنگامی که وجود هوا را در منبع تشخیص دهد، هوای داخل منبع دوجداره را تخلیه می‌کند.
 • هواگیری موتورخانه به روش دستی: اما در روش هواگیری موتورخانه به روش دستی، تمامی مراحل توسط فرد متخصص انجام می شود.

 

هواگیری منبع دوجداره موتورخانه به روش دستی

روش هواگیری موتورخانه شوفاژ به روش دستی به ترتیب زیر انجام می‌شود:

در بالای منبع دوجداره، یک شیر تعبیه شده است که ابتدا باید آن شیر را باز کنید، بعد از آن آب با فشار از مخزن خارج می‌شود، لازم است که تا زمانی که آب با فشار زیاد از منبع خارج شده صبر کنید. هر زمان که جریان آب به یک فشار ثابت و بکنواختی رسید شیر را ببندید؛ هوای داخل منبع ب این صورت خارج می‌شود. از آنجایی که آب درون مخزن آب داغ است و با فشار زیاد خارج می‌شود،، بهتر است برای اطمینان بیشتر از یک متخصص کمک بگیرید.

 


چرا باید راه اندازی موتورخانه و هواگیری موتورخانه شوفاژ را به افراد متخصص بدهیم؟

 1. جلوگیری از خسارات و حوادث مانند سوختگی و ...
 2. در صورت وجود نقص در طرز کار موتورخانه ، اگر این مشکل قبل از راه اندازی شوفاژ برطرف شود، باعث صرفه جویی در انرژی می‌گردد.
 3. چک کردن اجزای موتورخانه مانند شیر فلکه‌ها، لوله کشی‌ها و ... توسط یک متخصص به طور کامل انجام می‌شود.

 


عیب یابی موتور خانه شوفاژ

هنگامی که مشکلی برای موتورخانه شوفاژ پیش می‌آید، باید طبق نقشه موتورخانه شوفاژ اجزای موتور خانه را مورد بررسی قرار داد تا زمانی که منشا مشکل پیدا شود. 

البته مشکل موتورخانه شوفاژ ممکن است با هواگیری موتورخانه شوفاژ، هواگيري رادياتور شوفاژ و یا تمیز نمودن اجزای آن حل شود. بهتر است هواگیری موتورخانه شوفاژ را با افراد متخصص سپرد. در ادامه هواگیری ه شوفاژ را توضیح می‌دهیم.

 

یکی از تجهیزاتی که در سیستم موتورخانه استفاده شده است، منبع دوجداره می باشد که وظیفه آن تامین آب گرم مصرفی ساختمان است. ممکن استاین منبع دچار گرفتگی هوا شود، که در این صورت نیاز به هواگیری موتورخانه داریم. 

 

هواگیری شوفاژ چگونه انجام می‌شود؟

چرا شوفاژ هوا می‌گیرد؟ چرا شوفاژ نیمه گرم است؟ چرا شوفاژ به اندازه دمایی که باید گرم نمی‌شود؟

اگر سوالات بالا از این دسته سوالات شماست در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل و راه حل‌های مبنی بر  تنظیم شوفاژ را شرح دهیم.

هنگامی که شوفاژ برای مدتی طولانی خاموش است، هوای سرد را درون خود محبوس می‌کند و هنگامی که هوای سرد درون شوفاژ محبوس شود، اصطلاح هوا گرفتگی شوفاژ را برای شوفاژ به کار می‌برند.

 

هواگیری موتورخانه شوفاژ

 

چه زمانی مشکل سردی شوفاژ مربوط به هواگیری شوفاژ نیست؟

 1. در ساختمان شما همه شوفاژها سرد هستند.
 2. سردی شوفاژ با جمع شدن آب زیر شوفاژ همراه است.
 3. سیستم گرمایشی شوفاژ در مناطق مختلف گرم و در مناطقی دیگر سرد می‌باشد.

اگر با مشکلات بالا روبرو شدید، به احتمال خیلی زیاد مشکل شما با هواگیری حل نمی‌شود باید راه حل‌های دیگری برای آن با توجه به نوع مشکل تدارک دید (راه حل‌هایی مانند هواگیری موتورخانه شوفاژ، تعویض اتصلات لوله کشی و ...).

 

آموزش هواگیری شوفاژ در 6 مرحله

 1. هنگامی که قصد هواگیری شوفاژ دارید باید ابتدا آچار مخصوص هواگیری شوفاژ را تهیه کنید. در قسمت انتهایی شوفاژ یک شیر خروجی وجود دارد. آچار مخصوص هواگیری را باید در اینجا استفاده کنید. می‌توانید از یک پارچه و یا یک سطل کوچک برای نشتی‌های ناشی از هواگیری استفاده کنید.( شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست)
 2. سیستم گرمایشی را خاموش کنید و صبر کنید تا شوفاژها خنک شوند، زیرا اگر هنگامی که شوفاژ روشن است اقدام به هواگیری کنید، هوای بیشتری وارد شوفاژ می‌شود.
 3. سطل و یا پارچه را زیر دست خود بگیرید و شیرهای ورودی و خروجی شوفاژ را باز کنید. آچار مخصوص هواگیری شوفاژ را در قسمت انتهایی شوفاژ بگذارید و آن را باز کنید (خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت). البته دقت کنید کمی آن را باز کنید تا آب با فشار زیاد بیرون نیاید.
 4. هنگامی که جریان آب خروجی از شیر به حالت پایدار رسید و هوا در آن نبود و مطمئن شدید که همه هوای دروم شوفاژ تخلیه شده است وقت آن است که پیج مربوط به هواگیری را ببندید (هم جهت عقربه‌های ساعت).
 5. برای بقیه شوفاژها کارهایی که در مرحله 4 انجام دادید را تکرار کنید.
 6. هنگامی که هواگیری شوفاژ را انجام می‌دهید فشار موجود در سیستم گرمایش کاهش می‌یابد. به سراغ پکیج بروید و اگر فشار از مقدار مطمئن افت کرده بود، فشار آن را به حالت اولیه برگردانید.

 

در این محتوا سعی شد به بررسی نحوه هواگیری موتورخانه شوفاژ و شوفاژ پرداخته شود که یکی از دلایل بروز مشکل در عملکرد وسایل گرمایشی و اختلال در موتورخانه می باشد، امید است که این محتوا به شما در رفع مشکلتان کمک کرده باشد.

4.5 امتیاز از 1760 رای


نگهداری و تعمیر موتورخانه
برای سرویس نگهداری و تعمیر موتورخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین