دیگ فولادی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
دیگ فولادی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

دیگ فولادی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ شاید این سوالی باشد که ذهن شما را درگیر کرده باشد. پس جایی نروید تا با دیگ فولادی، قیمت دیگ فولادی، مشخصات فنی دیگ آبگرم فولادی و... آشنا شوید. شناخت عملکرد و کاربرد دیگ فولادی در نصب موتورخانه شوفاژ، روند راه اندازی و طرز کار موتورخانه، عیب یابی و تعمیر موتورخانه و انواع سیستم گرمایشی وابسته به آن مثل تعمیر شوفاژ نقش پر رنگی دارد.

بنابراین قصد داریم در این مقاله تمامی زیر و بم دیگ فولادی را که برای شما درآورده‌ایم در خدمت شما قرار دهیم.

دیگ فولادی چگونه کار می‌کند؟

دیگ فولادی و دیگ چدنی، به صورت کلی دستگاهی است که در آن با گرمای حاصل از سوختن گاز، گازوئیل حرارت به سیال درون آن انتقال می‌یابد. دیگ فولادی از انواع دیگ‌های متداول در موتورخانه شوفاژ بوده که در روند سرویس و تعمیر شوفاژ خانه تاثیر بسزایی دارد و به عنوان یکی از اجزای اصلی موتورخانه ساختمان نیز مطرح است.

در هنگام تعیین ابعاد فونداسیون موتورخانه و همین طور نصب رادیاتور شوفاژ توجه به وضعیت دیگ فولادی و نحوه نصب تجهیزات وابسته به آن در استفاده بهینه از انواع سیستم گرمایشی وابسته تاثیر بسزایی دارد. 

 

منظور از سیال دیگ فولادی چیست؟

منظور از سیال داخل دیگ فولادی در واقع ماده‌ای است که قرار است حرارت را گرفته و به جاهای دیگر انتقال دهد مانند: آب، بخار، روغن و … 


 

منظور از پاس دیگ فولادی چیست؟

پاس در دیگ فولادی و هر نوع دیگ دیگر که وظیفه انتقال حرارت را دارند؛ به معنای عبور و جا به جایی است. هر بار که شعله طول دیگ را طی میکند اصطلاحا می‌گویند یک پاس رخ داده است. همچنین لوله‌هایى که گازهاى حاصل از عمل احتراق، بعد از خارج شدن از کوره، از آنها عبور کرده، به جلو هدایت مى‌شود، لوله‌هاى پاس دوم نامیده مى‌شوند.

 

دیگ فولادی موتورخانه

 

انواع دیگ آب گرم فولادی موتورخانه (شوفاژخانه)

دیگ های فولادی آبگرم دو نوع است و بر حسب سفارشات ظرفیت آن تغییر می‌کند.

 • نوع اول دیگ های فولادی با لوله های آتش یا فایر تیوب: در مدل دیگ فولادی با لوله های آتش، از دیگ ها گازهای ناشی از احتراق ماده اشتعال از داخل لوله ها عبور می‌کند.
 • نوع دوم دیگ های فولادی با لوله های آب یا واتر تیوب:در این مدل به جای آتش، آب داخل لوله ها چرخش دارد

 

ساختار دیگ فولادی آبگرم

 • پوسته یا بدنه بویلر: پوسته دیگ فولادی وظیفه نگه داری حجم آب داخل دیگ را به عهده دارد.
 • کوره اصلی : کوره اصلی دیگ فولادی، اولین مرحله ورود سوخت مشتعل شده به داخل بویلر را به عهده دارد. بنابراین در حین تعمیر مشعل گازی موتورخانه باید به این بخش توجه ویژه داشت. 
 • کوره فرعی: کوره فرعی در بویلرهای آبگرم ظرفیت بالا (سه پاس)
 • لوله های پاس های حرارتی
 • درب ها، پایه ها و اتصالات بویلر فولادی آبگرم
 • شیر اطمینان: با توجه به ظرفیت فشار کار دیگ، علاوه بر اتصال لوله انبساط ( توسط کارخانه) یک یا دو عدد شیر اطمینان حساس( در مقابل فشار) بر روی آن نصب می‌گردد.
 • شیر تخلیه: در پایین ترین قسمت بدنه دیگ، یک عدد شیر برای تخلیه آب داخل آن، (شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست) نصب می‌گردد.
 • دریچه بازدید: منظور سهولت بازدید و رسوب زدایی در بدنه دیگ های فولادی به تناسب ظرفیت آنها معمولا سه نوع دریجه قرار داده می‌شود
 • محفظه دود جهت خارج شدن گازهای سوختنی
 • پوشش(کاور): بر روی عایق بدنه، پوششی از ورق آلومینیوم و یا ورق فولادی رنگ شده کشیده می‌شود.
 • شاسی: اکثر دیگ های فولادی در کارخانه بر روی پایه یا شاسی نصب می‌گردند. در شکل زیر یک دیگ فولادی آب گرم لوله آتش ساخت ویزمن و قسمت های مختلف آن نشان داده شده است.

 

دیگ‌های فولادی مزیت‌های زیادی دارند از جمله:

 • طول عمر دیگ فولادی بالا است.
 • ظرفیت دیگ فولادی تقریبا نامحدود است.
 • دیگ فولادی قابلیت تحمل شوک های حرارتی را دارند.
 • دیگ های فولادی قابلیت تولید بخار با فشار و دمای بالا را دارند و دیگ های لوله آتش تا ارتفاع ساختمان ۱۲۰ متر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • دیگ های فولادی بازده بالایی دارند.

 

معایب بویلرهای فولادی چیست؟

 1. دیگ های فولادی قیمت بالایی نسبت به دیگ های چدنی دارند( تقریبا ۲ برابر).
 2. حمل دیگ های فولادی بسیرا مشکل است.
 3. هزینه تعمیر دیگ فولادی بالا است.
 4. ظرفیت آنها ثابت و غیر قابل تغییر است.

 

قیمت دیگ فولادی

 

مشخصات فنی دیگ فولادی

دیگ های فولادی نیز مانند هر نوع تجهیزات دیگر دارای یک سری مشخصات فنی است. در واقع استاندارد های بین‌المللی ساخت مخزن‌های تحت‌فشار و گرما باید در ساخت دیگ آب گرم فولادی رعایت گردد. این استاندارد ها بیانگر الزام استفاده از فولاد آلیاژی مخصوص جهت تولید مخزن‌های تحت‌فشار و حرارت است. ازجمله دیگ آبگرم فولادی، دیگ آب داغ و … .

از مشخصات فنی دیگ فولادی، این است که دیگ ها باید لوله‌های مخزن‌های تحت‌فشار و گرما از جنس لوله‌های آتشخوار بی‌درز باشد و همچنین باید دیگ‌های آب گرم فولادی مطابق با نقشه و دستورالعمل طراحی و ساخت دیگ آب گرم یا داغ توسط برندهای تائید شده بین‌المللی باشد.

بویلر دیگ فولادیاز جنس فولاد است که با توجه به نیاز مشتری ضخامت دیگ بخار فولادی تغییر می‌کند. لوله‌های آتشخوار دیگ های فولادی نیز بدون درز است که برای بازدهی حرارتی و راندمان بالاتر محفظه احتراق یا کوره می‌توان از انواع مشعل استفاده نمود. شاسی هم به نوبه خودش جهت نصب دیگ فولادی و حمل آسان و انواع شیرهای بویلر صنعتی شیر تخلیه و شیر فشار شکن اطمینان دودکش برای هدایت گازهای اضافی به خارج دیگ تعبیه شده است. عایق حرارتی دیگ فولادی روی بدنه هم برای افزایش بازده و راندمان قرار داده اند.

 

نکات مهم انتخاب و خرید انواع دیگ آبگرم فولادی:

همانطور که گفته شد، دیگ های آبگرم فولادی صرف نظر از ظرفیت، ابعاد و فشار کار به انواع "فایرتیوپ" و "واترتیوپ" نیز تقسیم می‌شوند. حال برخی از تولیدکنندگان به منظور افزایش این سطوح تبادل حرارت، به دلیل، بالا بودن اهمیت سطوح تبادل حرارت در دیگ های آب گرم فولادی و بخار، طبق روش‌ها و نقشه‌های اجرایی استاندارد از سطح انتهای دیگ فولادی نیز برای گردش آب و تبادل حرارت استفاده می‌کنند که به این دیگ ها به عقب خیس یا "Wet Back"شهرت پیدا کرده اند، بدیهی است این نوع دیگ های فولادی از نظر هزینه ساخت و راندمان تبادل حرارت دارای مزیت بیشتر و قیمت تمام شده بیشتری نسبت به دیگ های "Dry Back" می‌باشند.

 

نکاتی درباره نصب دیگ آبگرم فولادی

 • هنگام نصب دیگ آبگرمم فولادی لازم است در موتورخانه دستگاه رسوب‌زدا یا سختگیر نصب کنید.
 • دقت داشته باشید که روی دیگ آبگرم شیر اطمینان نصب کنید.
 • جهت نصب دیگ آب گرم فولادی فونداسیون بتونی مطابق با استاندارد دیگ ایجاد کنید.
 • ابزارهای نمایش دمای آب و فشار مخزن را بر روی دیگ نصب کنید.
 • لازم است که برای تنظیم دمای متعادل دیگ ترموستات باید نصب شود. (با میزان دمای 30 الی 90 درجه.)

 

قیمت دیگ آبگرم فولادی چقدر است؟

قيمت ديگ آبگرم فولادي به فاكتورهاي متعددی ازجمله؛ نوع و مدل دیگ آب گرم؛ ظرفیت حرارتی دیگ؛ ظرفیت تحمل فشار دیگ؛ شرکت سازنده دیگ بستگی دارد. به طور مثال قیمت دیگ فولادی 1000 کیلوکالری، بین 10تا 16میلیون متغیر باشد و یا دیگ های فولادی با ظرفیت های بالاتر هزینه بالایی داشته باشد. 

4.5 امتیاز از 1260 رای


نگهداری و تعمیر موتورخانه
برای سرویس نگهداری و تعمیر موتورخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین