علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

چرا آب مصرفی موتورخانه گرم نمی شود؟

سرد شدن آب گرم مصرفی موتورخانه بسیار آزار دهنده است. به خصوص اگر در فصل سرد زمستان باید هر چه سریع تر علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه پیدا و در صدد برگشت آب مصرفی اقدام نمایید. گاهی یک بررسی ساده از علت سرد بودن آب منبع انبساط می‌تواند موجب برطرف شدن علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه شده و ضرورت تعمیر شوفاژ و سایر وسایل گرمایشی را از بین ببرد.

گاهی برای رفع این موضوع نیاز یه عیب یابی موتورخانه توسط یک فرد متخصص و حتی اقدامات لازم برای تعمیر پکیج و شوفاژ وابسته به آن است. با ما در این نوشته همراه بمانید تا شرح کاملی از سرد شدن آب گرم مصرفی موتورخانه، علت گرم نشدن منبع دوجداره و ... بدهیم.

اما بهتر است در صورتی که طرز کار موتورخانه را نمی دانید دست به چیزی نزنید و با تعمیر کار موضوع را در میان گذارید تا هر چه سریع تر علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه را کشف کرده و بر طرف نمایید. قبل از هر کاری در راستای تعمیر موتورخانه، نسبت به هواگیری موتوخانه شوفاژ اقدام کنید. شاید خودتان بتوانید علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه را برطرف نمایید.

 

علت سرد شدن آب گرم مصرفی موتورخانه(علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه) چیست؟

هفت عامل اصلی موجب سرد شدن آب گرم مصرفی موتوخانه می‌شود. این هفت عامل عبارت هستند از:

 

1- سطح کم آب در دیگ:

به صورت معمول، در دیگ بخار سیستمی تعبیه شده است که میزان آب را به میزان نصف حجم مخزن پر می‌کند و فشار مخزن را در حدود 12 تا 15 psi نگه می‌دارد. در صورتی که کمتر از این میزان آب در دیگ است، باید شیر آب را باز کنید تا فشار به 12 psi برسد.

برای دریافت اطلاعات کافی در این خصوص مطالعه مقاله شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست پیشنهاد می‌شود. 

 

2- دیگ بخار برق ندارد:

در برخی مواقع، فیوز کوره یا دیگ بخار، به دلایل متفاوتی از جمله نوسانات شدید برق، به اصطلاح می‌پرد. برای رفع این مورد باید به بررسی وضعیت فیوز بپردازید.

 

3- رسوب گیری دیگ بخار:

ممکن است پس از چندین سال فعالیت دیگ بخار شما، دچار رسوب شود. برای رفع این مورد، پیشنهاد می‌کنیم از متخصصینی مجرب برای رفع رسوب دیگ بخار بهره ببرید.

 

سرد شدن آب گرم مصرفی علت گرم نشدن منبع دوجداره علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه

 

4- جریان آب ورودی به دیگ، قطع شده است:

گاهی شیر گاز بویلر قطع می‌شود و این سبب نرسیدن آب به مخزن بخار می‌شود. برای رفع این مورد، شیر گاز بویلر خودتان را بررسی کنید.

 

5- ترموستات خراب شده است:

گاهی تنظیمات ترموستات بر هم می‌ریزد. برای رفع مورد باید ترموستات را به شکل دستی، مجددا برنامه ریزی کنید. در صورتی که این راه حل، مشکل را حل نکرد، باید به ترموستات خودتان را عیب یابی کنید.

 

6- خاموش شدن پیلوت:

گاهی پیلوت به درستی کار نمی‌کند یا آن که خاموش شده است. برای برطرف کردن این مورد، یک مرتبه پیلوت خود را خاموش و سپس روشن کنید(اگر خاموش است، روشن کنید).

 

7- سیستم احتراق مشکل پیدا کرده است:

برخی از دیگ‌های ایستاده(معمولا آن‌هایی که قدیمی هستند)، دارای بخاری نیستند. به همین دلیل، سیستم احتراق این نوع مشعل‌ها دجار مشکل می‌شود. برای رفع این مورد، باید از یک متخصص مجرب برای عیب یابی بهره ببرید.

 

عیب یابی موتورخانه را به دست تعمیرکار بسپارید

برای عیب یابی موتورخانه لازم است که اطلاعات و دانش گسترده‌ای درباره موتورخانه تأسیسات و مشعل موتورخانه و کلا سیستم موتورخانه شوفاژ داشته باشید. بامطالعه این مقاله با اجزای موتورخانه ساختمان و سیستم موتورخانه شوفاژ و انواع تعمیر و مشکلات و عیب یابی موتورخانه آشنا می‌شوید و پس از مشخص کردن مشکل و در صورت نیاز به تنظیم موتورخانه شوفاژ، خودتان مشعل موتورخانه را تنظیم کنید که ما توصیه می‌کنیم برای این کار با یک تعمیرکار هماهنگ کنید. در صورت نیاز به تعمیر موتورخانه، می‌توانیددرخواست خود را در خدمت از ما ثبت نمایید.

 

سرد شدن آب گرم مصرفی علت گرم نشدن منبع دوجداره علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه

 

انواع خدمات برای عیب یابی موتورخانه شوفاژ:

پس از اجرای پروسه نصب موتورخانه و همین طور انواع سیستم گرمایشی وابسته به آن مثل نصب پکیج و شوفاژ، نصب رادیاتور شوفاژ توجه کافی به عیب یابی ،سرویس و تعمیر شوفاژخانه، رفع ایرادات و تعمیر موتورخانه امری ضروری در استفاده بهینه از این لوازم است. در این بخش به نمونه‌هایی از اقدامات صورت گرفته در قالب عیب یابی شوفاژ به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت. 

 • هواگیری منبع دوجداره
 • تنظیم موتورخانه شوفاژ
 • هواگیری موتورخانه شوفاژ
 • تنظیم درجه حرارت موتورخانه
 • تعمیر مشعل گازی موتورخانه
 • تعمیر موتورخانه / تعمیر شوفاژخانه
 • عیب یابی سیستم موتورخانه شوفاژ
 • رفع مشکل سرد شدن آب گرم مصرفی
 • رفع مشکل ریست شدن مشعل شوفاژ
 • سرویس شوفاژخانه / سرویس موتورخانه
 • عیب یابی مشعل گازوئیلی / عیب یابی شوفاژخانه
 • عایق کاری موتورخانه شوفاژ / جرم گیری موتورخانه

 

عیب یابی موتورخانه با استفاده از نقشه موتورخانه شوفاژ

حتماً در ابتدا برای عیب یابی موتورخانه نقشه موتورخانه شوفاژ را بررسی کنید تا با اجزای مختلف آن آشنا شوید. تا بتوانید سریع‌تر مشکل موتورخانه ساختمان را پیدا کنید. در صورت نداشتن نقشه موتورخانه شوفاژ و یا نداشتن اطلاعات کافی درباره موتورخانه تأسیسات کار را به خدمت از ما بسپارید و با یک تعمیر کار پکیج مجرب برای دریافت راهنمایی درخواست خود را در خدمت از ما ثبت نمایید. چون در صورت نداشتن اطلاعات کافی درباره موتورخانه ساختمان و مشعل موتورخانه ممکن است باعث ایجاد خسارت ناخواسته به موتورخانه تأسیسات شوید.

 

برگشت اب گرم مصرفی علت سرد بودن آب منبع انبساط

 

بررسی سیستم موتورخانه شوفاژ برای عیب یابی موتورخانه

با آگاهی از نوع سیستم موتورخانه شوفاژ بهتر می‌توانید عیب یابی موتورخانه را انجام دهید. چون هر نوع سیستم موتورخانه شوفاژ اجزای متفاوتی دارد که با شناخت این اجزا، عیب یابی موتورخانه را سریع‌تر می‌توانیم انجام دهیم. دو نوع متداول سیستم موتورخانه شوفاژ ازلحاظ سوخت مصرفی؛ مشعل گازی و گازوئیلی است که در مورد هرکدام فرایند عیب یابی موتورخانه متفاوت هست.

 

اهمیت تنظیم موتورخانه شوفاژ در عیب یابی موتورخانه

حتماً قبل از شروع فرایند عیب یابی موتورخانه از تنظیم بودن موتورخانه شوفاژ به‌خصوص مشعل موتورخانه اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات ممکن است مشکل از مشعل موتورخانه و یا تنظیم نبودن موتورخانه شوفاژ باشد که با تنظیم موتورخانه شوفاژ مشکل برطرف شود. مطالعه دقیق نقشه موتورخانه شوفاژ می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

 

عیب یابی موتورخانه با هواگیری موتورخانه شوفاژ

وجود هوا در لوله‌های موتورخانه ساختمان باعث می‌شود آب گرم به‌طور کامل در لوله‌ها و رادیاتورها به گردش درنیاید. اگر در فرایند عیب یابی موتورخانه متوجه وجود هوا در لوله‌ها شدید، حتماً بعد از بررسی نقشه موتورخانه شوفاژ و چک کردن سیستم موتورخانه شوفاژ با توجه به دفترچه راهنمای موتورخانه ساختمان یا با راهنمایی یک تعمیرکار موتورخانه و با رعایت نکات ایمنی لازم اقدام به هواگیری موتورخانه شوفاژ کنید.

معمولاً گرم بودن قسمت پایین رادیاتور و لوله‌ها و خنک بودن قسمت بالای آن‌ها و اینکه سیستم موتورخانه ساختمان به‌درستی کار می‌کند ولی شوفاژها گرم نمی‌شوند، نشانه وجود هوا در موتورخانه ساختمان است. معمولاً برای هواگیری موتورخانه شوفاژ از شیرهای مخصوص تعبیه‌شده برای هواگیری در موتورخانه تأسیسات و در داخل خانه از دریچه روی رادیاتور با رعایت نکات ایمنی استفاده نمایید.

 

تنظیم درجه حرارت موتورخانه مؤثر در عیب یابی موتورخانه

گاهی اوقات ممکن است به دلیل عدم تنظیم درجه حرارت موتورخانه(مخصوصاً بالا بودن درجه حرارت مشعل موتورخانه) مشکلات دیگری برای موتورخانه تأسیسات پیش بیاید. با تنظیم درجه حرارت موتورخانه علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی از به وجود آمدن مشکلات احتمالی هم جلوگیری کنید تا متحمل هزینه‌های دستمزد عیب یابی موتورخانه توسط تعمیرکار شوفاژ و همچنین تعمیر موتورخانه نشوید.

 

نحوه هواگیری منبع دوجداره هواگیری موتورخانه شوفاژ طرز کار موتورخانه

 

جهت تنظیم درجه حرارت موتورخانه حتماً طبق توصیه سازنده موتورخانه عمل کنید و موتورخانه ساختمان را در درجه حرارت مناسب تنظیم کنید؛ زیرا هم در میزان مصرف انرژی و هم در عملکرد بهینه آن تأثیر زیادی دارد.

 

علت سرد شدن آب گرم مصرفی

در صورت سرد شدن آب گرم مصرفی ابتدا مشعل موتورخانه را چک کنید و در صورت خاموش بودن، علت خاموش شدن مشعل را جستجو کنید. در فصل سرما حتماً برای عیب یابی موتورخانه به خاطر این مشکل با تعمیر کار موتورخانه تأسیسات درخواست خود را در "خدمت از ما" ثبت نمایید تا مشکل سریع‌تر حل شود و آسایش ساکنان ساختمان مختل نشود و مشکلاتی مانند سرماخوردگی برای ساکنین ساختمان پیش نیاید.

 

علت ریست شدن مشعل شوفاژ

قبل از بررسی علت ریست شدن مشعل شوفاژ حتماً نقشه موتورخانه شوفاژ را مطالعه کنید تا حداقل آشنایی با اجزاء مختلف مشعل موتورخانه داشته باشید. معمولاً علت ریست شدن مشعل شوفاژ ممکن است به خاطر دلایل مختلفی باشد، اما ابتدا برق و سیم‌کشی برق مشعل، مسیر سوخت، لوله‌ها، شیرها، شلنگ‌ها و رگلاتورهای مشعل و وضعیت کلیدهای پنل کنترل را بررسی کنید.

 

علت ریست شدن مشعل شوفاژ و نیاز به عیب یابی موتورخانه:

 • عدم اتصال سیم ارت
 • خرابی رله / برعکس بودن نازل
 • اشکال در کنترل‌کننده‌های شعله
 • اشکال در عملکرد دودکش دیگ
 • کثیف شدن فیلتر مشعل(فیلتر را تمیز یا تعویض کنید)
 • اشکال در سیستم جرقه‌زنی(اتصال الکترود به بدنه و غیره)
 • اشکال در نوع سوختن شعله در مشعل(خام سوختن و غیره)
 • خرابی کلید فشار گاز(لازم است کلید خراب تعمیر یا تعویض شود)
 • کاهش فشار گاز در فصل سرما(افت فشار گاز در شبکه به خاطر مصرف زیاد)
 • مشکل در سیستم هوا رسانی و اشکال در کار تنظیم‌کننده‌های فشار هوا و سوخت(در بلندمدت ممکن است دریچه تنظیم هوای ورودی بر اثر لرزش‌های مشعل تغییر کند و با ورود میزان هوای کمتر یا بیشتر از موردنیاز مشعل ریست شود).
 • مشکل در سیستم سوخت‌رسانی(باید در مشعل گازی علمک، شیرهای گاز، فیلتر، شلنگ گاز بررسی شود و اگر مشعل گازوئیلی هست، مسیر انتقال گازوئیل از ورودی پمپ، فیلتر و خود پمپ گازوئیل بررسی کنید).

 

عیب یابی مشعل گازوئیلی

در عیب یابی مشعل گازوئیلی تقریباً فرایند مشابهی در عیب یابی موتورخانه گازی عمل می‌کنیم؛ اما در اینجا ابتدا مخزن را چک می‌کنیم و از خالی نبودن مخزن اطمینان حاصل می‌کنیم سپس شیرها، فیلترها و پمپ گازوئیل را چک می‌کنیم تا از در جریان بودن گازوئیل به مشعل مطمئن شویم و اگر مشکلی نبود اجزای دیگر مشعل را بررسی کنیم.

 

توصیه از زبان یک تعمیرکار موتورخانه

حواستان جمع باشد در فرایند عیب یابی موتورخانه عایق‌کاری موتورخانه را تخریب نکنید و اگر درجایی جهت بررسی لوله‌های موتورخانه ساختمان عایق محلی را کنار زدید دوباره به حالت اول برگردانید؛ زیرا که عایق‌ها نقش زیادی در حفظ دما و درنتیجه باعث صرفه‌جویی در انرژی و کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

نگهداری و تعمیر موتورخانه
برای سرویس نگهداری و تعمیر موتورخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading